Постанова від 20.03.2025 по справі 363/716/25

"20" березня 2025 р. Справа № 363/716/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2025 року м. Вишгород

Суддя Вишгородського районного суду Київської області Котлярова І.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з Військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

11.02.2025 року до Вишгородського районного суду Київської області надійшов протокол про військове адміністративне правопорушення серії НГУ №338023 від 07.02.2025 року, зі змісту якого вбачалося, що 04.02.2025 року о 08 год. 00 хв. у АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 самовільно без дозволу командирів покинув територію військової частини НОМЕР_1 . 07.02.2025 року о 09 год. 00 хв. ОСОБА_1 повернувся до військової частини, поважних причин не вказав. Дії ОСОБА_1 було кваліфіковано за ч. 11 ст. 172 КУпАП, після дооформлення 19.03.2025 року вказаний матеріал повернувся до суду, та як вбачається з протоколу про військове адміністративне правопорушення серії НГУ №338023 від 07.02.2025 року, дії ОСОБА_1 вже кваліфіковано за 4 ст. 172-11 КУпАП.

Суддя, дослідивши матеріали справи приходить до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП - адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Зі змісту ст.ст. 245, 248 КУпАП випливає, що одним із основних завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є об'єктивне з'ясування обставин справи, рівність всіх громадян перед законом і органом, що розглядає справу.

Згідно до ст. 254 про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженою на те особою.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, як документ, що засвідчує факти неправомірних дій і є основним джерелом доказів, складається по встановленій формі і повинен містити дані, необхідні для розгляду справи по суті, зокрема прізвища, адреси свідків, якщо вони є та нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення. Відсутність у протоколі обов'язкових реквізитів, перелік, яких міститься у ст. 256 КУпАП, не тільки обмежує права особи, відносно якої складається протокол, регламентовані ст. 268 КУпАП, а й унеможливлює розгляд справи.

Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Згідно із ст. 278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, суд вирішує питання, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Постановами Вишгородського районного суду Київської області від 11.02.2025 року та 24.02.2025 року даний адміністративний матеріал було повернуто до Військової частини НОМЕР_1 для належного оформлення з підстав невідповідності протоколу про адміністративне правопорушення вимогам ст. 256 КУпАП, а зокрема, з причин невизначеності за якою статтею та частиною статті кваліфіковано дії ОСОБА_1 . Так, відповідно до протоколу про військове адміністративне правопорушення серії НГУ №338023 від 07.02.2025 року, який надійшов до суду 11.02.2025 року, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 11 ст. 172 КУпАП. Разом з тим, казаними постановами було роз'яснено, що ст. 172 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил застосування засобів вимірювальної техніки, які використовуються у сфері законодавчо регульованої метрології, та містить в собі одну частину, а не 11, як визначено у вказаному протоколі.

Після повторного надходження даної справи до суду, а саме 19.03.2025 року, судом було встановлено, що до протоколу про адміністративне правопорушення серії НГУ №338023 від 07.02.2025 року було внесено виправлення в частині статті, за якою складений вказаний протокол про військове адміністративне правопорушення, а також виправлення частини статті.

Відповідно до п. 3 розділу 2 Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказ Міністерства оборони України від 23 жовтня 2021 року № 329 протокол заповнюється державною мовою друкованим способом або від руки розбірливим почерком. Помилкові та неправильні записи закреслюються однією лінією і засвідчуються підписами особи, щодо якої складається протокол, та уповноваженою посадовою особою, яка склала протокол. Не допускаються закреслення чи виправлення записів, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, щодо якої він складений. У графах, які не заповнюються під час складання протоколу, проставляється прочерк.

Протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів, але й актом обвинувачення особи у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, повинна розуміти суть пред'явленого обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення.

Внесення додаткових записів та виправлень до змісту протоколу, після того як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено, прямо заборонено вимогами Інструкції.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що особою уповноваженою на складання протоколу про військове адміністративне правопорушення було допущено суттєві порушення вимог Закону під час складання протоколу відносно ОСОБА_1 .

У відповідності до положень ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Згідно положень ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до вимог статей 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.

Виходячи з положень ст. 62 Конституції України обвинувачення не може грунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на його користь.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного та враховуючи, що вказаний протокол про військове адміністративне правопорушення поданий із суттєвими порушеннями вимог Закону, суд приходить до переконання, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, у зв?язку із чим, провадження по справі підлягає закриттю.

Керуючись ст.ст. 172-11, 247, 283, 284, 287, 288 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 172-11 Кодексу України про адміністративне правопорушення - закрити, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Вишгородський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя І.Ю. Котлярова