Справа № 446/1699/24
Провадження № 3/446/9/25
20.03.2025 м.Кам'янка-Бузька
Суддя Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області Котормус Т. І., за участі секретаря судового засідання Карпа Г.М., судового експерта Бадейнов О.М., представника потерпілого Ставрук Н.З., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділення поліції №1 ЛРУП №1 ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , який працює на посаді водія у ПП " ОСОБА_2 ",
за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП,
У провадженні Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області перебуває адміністративна справа про адміністративне правопорушення серії ААД №752150 від 05.08.2024 відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП.
Постановою суду від 22.10.2024 призначено по даній справі судову автотехнічну та транспортно-трасологічну експертизу.
14.05.2021 до суду надійшов висновок судових експертів за результатами проведення транспортно-трасологічної експертизи по даній справі від 08.01.2025 №4379-Е.
Згідно з висновку судових експертів, виходячи із зафіксованої у матеріалах справи інформації, зокрема яка зафіксована на схемі ДТП від 05.08.2024 встановити в якому місці проїзної частини дороги чи узбіччя відбулось зіткнення транспортних засобів не надається можливим через відсутність достатньої сукупності слідової інформації, яка б свідчила про це, як і не надається можливим встановити, з технічної точки зору, причину даної ДТП, зокрема через відсутність даних про те, який транспортний засіб виїхав на смугу зустрічного руху.
У судовому засіданні 19.03.2025 судовий експерт Бадейнов О.М. свій висновок підтримав та вказав, що долучена до матеріалів справи схема місця дорожньо-транспортної пригоди не відповідає вимогам Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, оскільки така не підписана працівником поліції, який її складав, та у ній недостатньо інформації для надання об'єктивного висновку експертом щодо обставин справи даної ДТП.
У зв'язку із вищевказаними обставинами справи, судом на обговорення поставлено питання щодо повернення матеріалів справи до Відділення поліції №1 ЛРУП №1 ГУНП у Львівській області для належного оформлення.
Учасники справи не заперечували щодо повернення матеріалів справи до органу, який уповноважений на складання адміністративного матеріалу для належного оформлення.
Так, відповідно до положень п. 2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує зокрема питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
На виконання вимог положень п. 2 ст. 278 КУпАП суд при підготовці до розгляду справи встановив, що матеріали про адміністративне правопорушення оформлені з порушенням закону.
За змістом ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Як видно з Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 № 1395, що у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого зокрема додається схема місця ДТП (додаток 8), яку підписують учасники ДТП та поліцейський.
Відповідно до положень вказаної Інструкції, схема місця дорожньо-транспортної пригоди - це графічне зображення місця дорожньо-транспортної пригоди з відображенням та фіксацією на ньому всіх об'єктів та обставини, що стосуються події та можуть мати значення для об'єктивного визначення її причин, яке оформлюється з дотриманням вимог цієї Інструкції на місці пригоди і підписується її учасниками.
На схемі місця ДТП графічно зображуються та фіксуються такі об'єкти: 1) ділянка дороги, на якій сталась ДТП; 2) сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів та слідів; 3) транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів; 4) сліди гальмового шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїжджої частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображенням місць розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям; 5) інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту; 6) координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів; 7) ширина проїжджої частини разом з роздільними смугами; 8) ширина тротуарів, узбіччя; 9) розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття; 10) розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття; 11) розташування дорожньої розмітки; 12) розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху; 13) розташування шлагбаума, засобів сигналізації, дорожніх знаків на підході до залізничного переїзду. В обов'язковому порядку на схемі місця ДТП заповнюється таблиця дорожніх умов та зазначаються назви об'єктів, зображених на схемі.
Однак, в супереч вказаних вище вимог, працівником поліції у доданій схемі ДТП не зазначено жодної з перерахованих вище ознак, які б характеризували місце зіткнення транспортних засобів, зокрема даних, який з транспортних засобів виїхав на зустрічну смугу руху.
Як вже встановлено судом з висновку судового експерта, що долучена до матеріалів справи схема місця дорожньо-транспортної пригоди не містить достатньої сукупності слідової інформації щодо ДТП, що унеможливлює встановити, з технічної точки зору, причину даної ДТП.
Разом з тим, схема ДТП не підписана працівником поліції, який її складав, що є порушенням вимог вищевказаної Інструкції.
Зазначені вище обставини, свідчать про необхідність повернення матеріалів даної справи до відділення поліції для їх належного оформлення, зокрема щодо складання схеми дорожньо-транспортної пригоди відповідно до Інструкціїі з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі з долученням до неї акту огляду ділянки дороги, на якій відбулось зіткнення транспортних засобів Mercedes-Benz Axor д.н.з НОМЕР_1 та Mercedes-Benz Actros д.н.з. НОМЕР_2 з напівпричепом Kogel, номерний знак НОМЕР_3 , визначивши в такій розміри, які би відзначали положення зображених на схемі об'єктів вздовж дороги з відображенням показів кожного з водіїв щодо механізму розвитку ДТП.
Керуючись ст. ст. 256, 278 КУпАП,
Протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №752150 від 05.08.2024 відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП повернути до Відділення поліції №1 Львівського районного управління поліції №1 ГУНП у Львівській області для належного оформлення .
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Т.І.Котормус