Дата документу 20.03.2025
Справа № 334/2219/25
Провадження № 2-а/334/36/25
20 березня 2025року м. Запоріжжя
Суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Коломаренко К.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Запорізькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення,
20 березня 2025 року до Ленінського районного суду м. Запоріжжя надійшла позовна заява ОСОБА_1 , подана за підписом представника - адвоката Войтович Є.М. (діє на підставі Ордеру серії АР №1048419 від 17.03.2025 р.) до Управління патрульної поліції у Запорізькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 20Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України) місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до абзацу 1 частини першої статті 25КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
За правилами статті 26 КАС України, позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Тобто, такий спір може бути розглянуто адміністративним судом за вибором позивача: за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або за місцезнаходженням відповідача.
В обгрунтування підсудності справи позивач посилається на ч.1 ст. 25 КАС, а саме, зазначає, що підсудність визначена за місцем проживання позивача.
Згідно отриманих судом відомостей в порядку з Єдиного державного демографічного реєстру позивач зареєстрований з 09.08.2012 року за адресою: АДРЕСА_1 , що територіально відноситься до Комунарського району міста Запоріжжя. Відповідач також не знаходиться в Ленінському районі м. Запоріжжя.
Виходячи з вищевикладеного, відсутні підстави для визначення підсудності даного позову Ленінському районному суду м. Запоріжжя.
Частиною 5 ст.171КАС України передбачено, що в разі встановлення судом того, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст. 29 КАС України.
Пунктом 2 ч.1 ст.29КАС України визначено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч.6 ст.29 КАС України, питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою.
За таких обставин вважаю, що дана справа не підсудна Ленінському районному суду м. Запоріжжя, в зв'язку з чим її необхідно надіслати за підсудністю до Комунарського районного суду м. Запоріжжя.
Згідно положень ч.1 ст.30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до частини першої статті 318 КАС України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Таким чином порушення судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Вищевикладене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє судам розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язує суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 25, 29, 171, 294, 295 КАС України,
Передати справу № 334/2219/25 (провадження № 2-а/334/36/25) за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Запорізькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, на розгляд Комунарському районному суду міста Запоріжжя.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя: Коломаренко К. А.