Постанова від 06.03.2025 по справі 420/31290/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/31290/23

Час і місце ухвалення рішення суду 1 інстанції:

16:53 год., м. Одеса;

Дата складання повного тексту рішення суду 1 інстанції:

01.11.2024 року;

Головуючий в 1 інстанції: Токмілова Л.М.

П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Єщенка О.В.

суддів - Крусяна А.В.

- Яковлєва О.В.

За участю: секретаря - Недашковської Я.О.

апелянта - ОСОБА_1

представника відповідача - Цвяк А.С.

представника відповідача - Ємець Р.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, просив:

визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 03 жовтня 2023 року за №57дск в частині, що стосується притягнення до дисциплінарної відповідальності начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_1 ;

визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 01 листопада 2023 року за №370 в частині, що стосується позбавлення премії за жовтень 2023 року начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_1 ;

зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити премію за жовтень 2023 року начальнику ІНФОРМАЦІЯ_1 полковнику ОСОБА_1 , звільненому зі служби у відставку з 30 квітня 2024 року на підставі пункту «б» (за станом здоров'я) п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», в розмірі встановленому законодавством.

В обґрунтування позову зазначено, що наказ про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальної прийнятий з перевищенням влади; без урахування обставин, які пом'якшують відповідальність, а також відсутності причинного зв'язку між виявленими правопорушеннями та функціональними обов'язками позивача. За час проходження військової служби позивач характеризував себе позитивно, сумлінно виконував свої обов'язки, дотримувався неухильного виконання законів, вимог статутів та наказів. Натомість службове розслідування проведено поверхнево, без зазначення, в чому саме полягають виявлені порушення, не об'єктивно та без урахування всіх обставин, що мають значення при вирішенні питання щодо притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності.

Внаслідок неправомірного наказу про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності позивач був позбавлений премії, що значно вплинуло на розрахунок розміру пенсії. Тому, з метою ефективного захисту порушених прав та інтересів, позивач просить скасувати наказ відповідача від 01.11.2023 року №370 у відповідній частині із зобов'язанням військової частини нарахувати та виплатити премію в розмірі, встановленому законодавством.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з правомірності та обґрунтованості оспорюваного наказу про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності, адже матеріалами службового розслідування підтверджені факти неналежного виконання позивачем службових обов'язків, що виразилось у не встановленні у ІНФОРМАЦІЯ_1 такого внутрішнього порядку, який гарантував би неухильне виконання законів України і положень статутів Збройних Сил України, у повсякденному житті та під час виконання бойових (спеціальних) завдань. Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду відповідачем враховано характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередню поведінку військовослужбовця, у тому числі наявність у позивача двох не знятих дисциплінарних стягнень - суворі догани, наявність причинного зв'язку виявлених порушень з протиправною поведінкою військовослужбовця.

За висновком суду першої інстанції, позовні вимоги є повністю необґрунтованими, наказ про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності, як і похідний наказ відповідача про позбавлення позивача премії, скасуванню не підлягають.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та неповне з'ясування судом обставин справи, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову у повному обсязі.

Обґрунтовуючи доводи та вимоги апеляційної скарги, апелянт зазначає, що Акт перевірки основних питань повсякденної життєдіяльності від 04.07.2023 №2849/шт/дск складений з порушенням вимог законодавства, є недопустимим доказом наявності недоліків у роботі ІНФОРМАЦІЯ_2 та відповідно до статті 74 КАС України не підлягав врахуванню як під час службового розслідування та так і під час прийняття рішення про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності.

В порушення вимог Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 року №608, під час службового розслідування не враховано причини і умови, що сприяли вчиненню правопорушення, а також не перевірено ступінь вини позивача у виявлених правопорушеннях. На переконання апелянта, судом першої інстанції необґрунтовано не враховано як умови виконання позивачем функціональних обов'язків в період воєнного стану так і об'єктивну неможливість вчасно та у належному порядку виконувати обов'язки у таких умовах.

При цьому, апелянт наголошує на тому, що зовнішніми умовами і обстановкою, в яких позивач виконував свої службові обов'язки військовослужбовця, є бойові дії та їх наслідки, численні обставини, що пов'язані з ними (покладення на позивача обов'язків коменданта Херсонської області, частота та інтенсивність обстрілів Херсонської міської територіальної громади, відсутність постійного місця дислокації ІНФОРМАЦІЯ_2 , підрив Каховської ГЕС 06.06.2023 та інші), однак жодна з них не була врахована ні під час проведення службового розслідування щодо позивача, ні під час ухвалення судом першої інстанції рішення.

Окремо апелянт зазначає, що ні з матеріалів службового розслідування, ні з оскаржуваного наказу №57/дск неможливо встановити, які саме дії/бездіяльність складають зміст об'єктивної сторони дисциплінарного проступку, за вчинення якого позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності: час, місце, спосіб, мотив та мету вчинення правопорушення, його наслідки (їх тяжкість), що настали у зв'язку з цим. На переконання апелянта, є помилковим не врахування судом першої інстанції тієї обставини, що не встановлення вини та причинного зв'язку між діями (бездіяльністю) і порушеннями порядку несення служби важливим чином впливає на можливість притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду фактично не враховано характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби, у тому числі відсутність встановлення вини позивача у вчиненні дисциплінарного правопорушення, тривалий стаж військової служби позивачка, неодноразове заохочення у різних формах, позитивну характеристику на службі, чесне та сумлінне виконання службових обов'язків.

Додає, що об'єктивна сторона дисциплінарного проступку позивача, яка сформульована у спірному наказі, складається з тих самих дій, які є складом об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, який був предметом дослідження Херсонським міським судом Херсонської області в постанові від 07 травня 2024 року по справі №766/2383/24, де суд виснував, що факт недбалого ставлення позивача до військової служби, невиконання ним службових обов'язків не підтверджений жодним належним та допустимим доказом. З огляду на положення частини 6 статті 78 КАС України постанова міського суду є обов'язковою для адміністративного суду при вирішені справи №420/31290/23 в питанні - чи мав місце дисциплінарний проступок зі сторони позивача. Апелянт зауважує, що відсутність недбалого ставлення позивача до служби, встановлене постановою міського суду у справі №766/2383/24, підлягала оцінці судом як преюдиційний факт.

У відзиві на апеляційну скаргу Військова частина НОМЕР_1 посилається на необґрунтованість доводів апелянта, правильність висновків суду першої інстанції та відсутність підстав для скасування судового рішення.

У додаткових поясненнях ОСОБА_1 підтримує свою правову позицію.

Судом першої інстанції з'ясовано та як встановлено під час апеляційного розгляду, ОСОБА_1 проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_3 на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 у званні полковник.

Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 15.06.2023 №207 комісія ІНФОРМАЦІЯ_4 в період з 15 по 24 червня 2023 року провела перевірку окремих питань службової діяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 , за результатами якої складено акт від 04.07.2023 №2849/шт/дск перевірки окремих питань життєдіяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В ході перевірки в службовій діяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 виявлені численні порушення вимог керівних документів, а саме по наступним питанням:

оперативно-чергової служби та стану служби військ;

службового діловодства;

обліку особового складу;

внутрішнього контролю;

організаційно-штатної роботи та проведених РШТ та СШТ;

планування застосування ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

організації роботи пунктів управління;

стан розгортання АРМ ЗК МОСІ СЕДО;

охорони державної таємниці;

організації та ведення претензійної, позовної роботи;

організації матеріально-технічного забезпечення;

службової діяльності відділення запобігання вчиненню, виявлення і припинення кримінальних та інших правопорушень;

відділення організації охорони, патрульно-постової служби та розшуку;

відділення військової інспекції безпеки дорожнього руху;

стану організації ПДТА;

стану бойової та спеціальної підготовки;

стану пожежної безпеки;

службової діяльності відділень (груп) ВСП ІНФОРМАЦІЯ_2 .

15.07.2023 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_1 затверджено План усунення недоліків, виявлених робочою групою ІНФОРМАЦІЯ_4 під час перевірки окремих питань життєдіяльності в ІНФОРМАЦІЯ_5 в період 19-24 червня 2023 року. У Плані усунення недоліків зазначені виявлені недоліки, заходи щодо їх усунення, особа, яка виконує та особа, яка контролює термін виконання, та відмітка про виконання.

За результатами проведеної службової перевірки подано доповідну записку від 04.08.2023 року №273/дск за фактами виявлених порушень вимог керівних документів.

На підставі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 05.08.2023 №279 «Про призначення службового розслідування щодо неналежного виконання обов'язків полковником ОСОБА_1 та підполковником ОСОБА_2 » проведено службове розслідування з метою встановлення ступеня вини начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_1 та начальника штабу - заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковника ОСОБА_2 , чиї дії або бездіяльність стали причиною неналежної організації та стану оперативно-чергової служби, ведення службового діловодства, стану роботи з персоналом, питань стану внутрішнього контролю, окремих питань стану оперативної підготовки, стану роботи пункту управління, стану зв'язку та кібербезпеки, окремих питань матеріально-технічного забезпечення, службової діяльності відділення організації охорони, патрульно-постової служби та розшуку, стану організації протидії диверсіям і терористичним актам, стану бойової та спеціальної підготовки, стану пожежної безпеки, службової діяльності відділень (груп) ІНФОРМАЦІЯ_7 .

11.08.2023 ОСОБА_1 надано пояснення начальнику ІНФОРМАЦІЯ_6 , в яких викладено відповіді на питання щодо допущених порушень.

За результатом службового розслідування складено акт службового розслідування від 05.09.2023, затверджений начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 , яким запропоновано за неналежне виконання службових обов'язків, визначених вимогами статей 16, 37, 58, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статтею 23 Статуту гарнізонної та вартової служб ЗС України, Положенням про ІНФОРМАЦІЯ_8 затверджений наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 30.05.2022 №70, пункту 4.2 Порядку організації і несення оперативно- чергової та чергової служб в органах управління (військових частинах) Військової служби правопорядку у ЗС України затвердженого наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 від начальника 04.06.2022 №93/дск, пункту 2 Розділу Х Інструкції про організацію обліку зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у ЗС України, затвердженої наказом МО України від 29.06.2005 №359, пунктів 1.10, 1.11 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України затвердженої наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 07.04.2017 №124, пункту 5 розділу І Інструкції з організації обліку особового складу в Міністерства оброни України, затвердженої наказом МО України від 15.09.2022 №280, пункту 9 розділу І Інструкції щодо організації та забезпечення безпеки функціонування мережі обміну службовою інформацією Міністерства оборони та Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.01.2017 №63дск, пункту 6 розділу І Інструкції про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.10.2016 №515, пункту 2 розділу III Інструкції з організації та порядку дій за рівнями терористичних загроз, затвердженої наказом МО України від 18.08.2016 №429дск, начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_1 притягнути до відповідальності відповідно до вимог статей 45, 86 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.

Під час службового розслідування встановлено, що начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 полковник ОСОБА_1 та начальник штабу заступник начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковник ОСОБА_2 не встановили у ІНФОРМАЦІЯ_10 такого внутрішнього порядку, який гарантував би неухильне виконання законів України і положень статутів Збройних Сил України, у повсякденному житті та під час виконання бойових (спеціальних) завдань.

Визначено, що недоліки, зазначені в Акті перевірки окремих питань життєдіяльності ІНФОРМАЦІЯ_11 04.07.2023 № 2849/шт/дск, знайшли своє підтвердження за результатами проведеної службової перевірки за фактами виявлених порушень вимог керівних документів, зазначених в акті перевірки окремих питань життєдіяльності ІНФОРМАЦІЯ_12 від 04.07.2023 № 2849/шт/дск та в ході проведеного службового розслідування.

Крім того, наявність виявлених недоліків підтверджується рішенням начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_1 , визначеним в наказі від 09.08.2023 № 229 "Про накладення дисциплінарного стягнення", щодо притягнення підпорядкованих військовослужбовців зонального відділу до дисциплінарної відповідальності за неналежне виконання службових обов'язків, які призвели до виявлених недоліків.

Причинами та умовами, що призвели до зазначеного стану справ у ІНФОРМАЦІЯ_10 , стали: неналежне виконання обов'язків начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_1 , порушення ним вимог Статуту внутрішньої служби ЗС України, визначених статтею 16, щодо виконання службових обов'язків, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, визначених статутами ЗС України, відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями, статтею 59 щодо встановлення у ІНФОРМАЦІЯ_10 такого внутрішнього порядку, який гарантував би неухильне виконання законів України і положень статутів Збройних Сил України, у повсякденному житті та під час виконання бойових (спеціальних) завдань, знання стану справ у дорученій йому військовій частині, наявності точних відомостей про озброєння, боєприпаси, бойову та іншу техніку, пальне, матеріальні засоби, що є у військовій частині, за штатом, списком і в наявності, статтею 58 щодо не вимагання від підлеглих виконання вимог статутів Збройних Сил України інших нормативно-правових актів, статтею 37, щодо виконання відданого йому розпорядження від 27.10.2022 № 40/шт/дск у зазначений визначених статтею термін, Статуту гарнізонної та вартової служб ЗС України, визначених статтею 23 щодо організації несення служби підрозділами охорони військових об'єктів, патрульно-постової служби та спеціального призначення Служби правопорядку, неналежне виконання функціональних обов'язків, визначених в Положенні про ІНФОРМАЦІЯ_8 затверджений наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 30.05.2022 № 70, щодо вмілого керування ІНФОРМАЦІЯ_8 під час дії воєнного стану, організації та ведення службового діловодства, щодо організації та керування підготовкою, здійсненню контролю за її ходом, щодо визначення основних завдань і функції підпорядкованим підрозділам та керівникам підпорядкованих підрозділів, щодо керування роботою внутрішніх перевірочних комісій, щодо знання стану справ у ІНФОРМАЦІЯ_10 , щодо забезпечення дотримання правил зберігання, носіння зброї, спеціальних засобів військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_2 у встановленому законом порядку, щодо перевірки не рідше одного разу на місяць наявності та стану зброї і боєприпасів, спеціальних засобів у місцях зберігання зброї ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо наявності точних відомостей про озброєння, боєприпаси, бойову та іншу техніку, пальне, матеріальні засоби, що є у ІНФОРМАЦІЯ_10 за штатом, списком і в наявності, щодо ведення обліку і організації збереження зброї та боєприпасів, щодо встановлення у ІНФОРМАЦІЯ_10 такого внутрішнього порядку, який гарантував би неухильне виконання законів України і положень статутів ЗС України щодо організації розшуку військовослужбовців ЗС України, забезпечення надійної охорони та конвоювання засуджених, затриманих, узятих під варту та заарештованих військовослужбовців, щодо організації та безпосереднього керування підготовкою, здійснення контролю за її ходом, щодо особистого проведення навчань та занять з особовим складом, щодо керування індивідуальною підготовкою ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо контролю додержання заходів пожежної безпеки у ІНФОРМАЦІЯ_10 , щодо організації проведення заходів щодо запобігання диверсійним проявам і терористичним актам на військових об'єктах, та в частині не знання дійсного стану справ у відділенні та групах ВСП зонального відділу, порушення ним вимог пункту 4.2 Порядку №93/ДСК в частині затвердження інструкції оперативного чергового, помічника та інших документів з організації оперативно-чергової служби на 2023 рік, організації перевірки несення оперативно-чергової служби, пункту 2 Розділу Х Інструкції № 359 в частині забезпечення належного порядку прийому та зберігання зброї у зональному відділі, пунктів 1.10, 1.11 Інструкції № 124, щодо здійснення контролю за обов'язковим додержанням вимог Інструкції № 124 щодо складання і оформлення документів та організації діловодства, систематичного контролю стану діловодства, пункту 5 розділу І Інструкції № 280, щодо забезпечення належної організацію обліку особового складу в зональному відділі, пункту 9 розділу І Інструкції №63дск в частині забезпечення правильного використання і безпеки застосування засобів криптографічного захисту інформації та ключових документів, дотримання режиму безпеки в роботі, пункту 6 розділу і Інструкції № 515, щодо організації несення патрульно-постової служби, рівня підготовки особового складу та його здатності виконувати завдання за призначенням, пункту 2 розділу ІІІ Інструкції з терористичних загроз щодо відпрацювання документів та плану антитерористичного забезпечення.

Разом з цим, під час службового розслідування встановлено, що відповідно до службової картки полковник ОСОБА_1 у період проходження служби на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 протягом 2015-2023 років мав вісім дисциплінарних стягнень, два з яких не знято, а саме:

"Сувора догана" - накладена наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 31.07.2023 №41/дек на неналежне виконання обов'язків визначених статтями 16, 59 Статуту внутрішньої служби ЗС України, недостатній рівень керівництва підпорядкованою групою секретного документального забезпечення та порушення вимог пунктів 3, 746 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах установах та організаціях, затвердженої постановою КМУ від 18.12.2013 № 939;

"Сувора догана" - накладена наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 18.08.2023 №294 за неналежне виконання вимог начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 визначених в акті перевірки основних питань повсякденної життєдіяльності від 04.07.2023 № 2849/шт/док та в розпорядженні від 12.07.2023 № 2986/шт/дск, порушення вимог статті 37 Статуту внутрішньої служби ЗС України.

На підставі акту службового розслідування командиром військової частини НОМЕР_1 видано наказ 03.10.2023 року №57дск, пунктом 1 якого, за неналежне виконання службових обов'язків, визначених вимогами статей 16, 37, 58, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статті 23 Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України, Положення про ІНФОРМАЦІЯ_1 затверджений наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 30.05.2022 №70, пункту 4.2 Порядку організації і несення оперативно-чергової та чергової служб в органах управління (військових частинах) Військової служби правопорядку у Збройних Силах України затвердженого наказом начальника Військової служби правопорядку у Збройних Силах України начальника ІНФОРМАЦІЯ_13 від 04.06.2022 №93/дск, пункту 4 Розділу І Інструкції про організацію обліку зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 29.06.2005 №359, пунктів 1.10, 1.11 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України затвердженої наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 07.04.2017 №124, пункту 5 розділу І Інструкції з організації обліку особового складу в Міністерства оброни України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 15.09.2022 №280, пункту 9 розділу І Інструкції щодо організації та забезпечення безпеки Функціонування мережі обміну службовою інформацією Міністерства оборони та Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.01.2017 №63дск, пункту 6 розділу І Інструкції про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.10.2016 №515, пункту 2 розділу ІІІ Інструкції з організації та порядку дій за рівнями терористичних загроз, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 18.08.2016 №429дск, на начальника ІНФОРМАЦІЯ_14 ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення - «попередження про неповну службову відповідність».

Також, командиром військової частини НОМЕР_1 прийнято Наказ 01.11.2023 №370 яким, на підставі рапорту полковника ОСОБА_3 (вх. №9523 від 01.11.2023), відповідно до вимог Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам. затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 №260, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», окремого доручення Міністра оборони України №2683/з від 01.02.2023, визначено не виплачувати щомісячну премію в повному обсязі полковнику ОСОБА_1 - начальнику ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку із накладенням дисциплінарного стягнення «попередження про неповну службову відповідність» наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 03.10.2023 №57/ДСК.

Не погоджуючись з притягненням до дисциплінарної відповідальності та позбавленням премії у відповідному періоді, посилаючись на неправомірність та необґрунтованість оспорюваних наказів, позивач звернувся до суду з цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно із частинами 2, 3 вказаної статті Закону України від 25.03.1992 року №2232-XII проходження військової служби здійснюється, утому числі:

громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом;

Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.

Сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначає Дисциплінарний статут Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24.03.1999 року №551-XIV.

За визначенням, наведеним статті 1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України від 24.03.1999 року №551-XIV, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.

Відповідно до статтей 2, 3 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України від 24.03.1999 року №551-XIV військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.

Військова дисципліна досягається, у тому числі, шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Конституції та законів України, Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог статутів Збройних Сил України.

Згідно із статтею 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України від 24.03.1999 року №551-XIV військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця, у тому числі додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів.

Статтею 5 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України від 24.03.1999 року №551-XIV передбачено, що за стан військової дисципліни у з'єднанні, військовій частині (підрозділі), закладі та установі відповідає командир. Інтереси захисту Вітчизни зобов'язують командира постійно підтримувати військову дисципліну, вимагати її додержання від підлеглих, не залишати поза увагою жодного дисциплінарного правопорушення.

Стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов'язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків, а також з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України "Про оборону України".

Відповідно до статті 45 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України від 24.03.1999 року №551-XIV у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.

Відповідно до статті 48 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України від 24.03.1999 року №551-XIV на військовослужбовців можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення, зокрема: попередження про неповну службову відповідність (крім осіб рядового складу строкової військової служби) (пункт ґ).

Аналізуючи вищенаведені положення законодавства, колегія суддів виходить з того, що військова служба є державною службою особливого характеру, реалізація якої досягається професійною діяльністю громадян України, які проходять військову службу, а також дотриманням військовослужбовцями військової дисципліни, у тому числі, але без виключення, неухильним виконанням вимог статутів Збройних Сил України та наказів командирів.

У зв'язку із чим, апеляційний суд вважає, що, реагуючи на невиконання (неналежне виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків чи порушення військовослужбовцем військової дисципліни, вживаючи заходи дисциплінарного стягнення у таких випадках, командир (начальник) діє правомірно, з дотриманням вимог закону та Статутів Збройних Сил України.

Відповідно до статті 83 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України від 24.03.1999 року №551-XIV на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.

Згідно із статтями 84, 85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України від 24.03.1999 року №551-XIV прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.

Службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено військовослужбовцю офіцерського складу, а в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу.

Якщо під час службового розслідування буде з'ясовано, що правопорушення військовослужбовця містить ознаки кримінального правопорушення, командир військової частини письмово повідомляє про це орган досудового розслідування.

Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України визначається наказом Міністерства оборони України, в інших військових формуваннях, правоохоронних органах спеціального призначення - наказами державних органів, які мають у своєму підпорядкуванні військові формування, утворені відповідно до законів України, правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Статтею 86 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України від 24.03.1999 року №551-XIV визначено, що якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир, який призначив службове розслідування, приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення.

Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.

Підстави та механізм проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України, а також військовозобов'язаних та резервістів, які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов'язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (зборів), а також дії (бездіяльність) яких призвели до завдання шкоди державі визначає Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затверджений Міністерством оборони України від 21.11.2017 року №608.

За визначенням, наведеним у пункті 2 Розділу ІІ Порядку від 21.11.2017 року №608, службове розслідування - комплекс заходів, які проводяться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, а також встановлення ступеня вини особи (осіб), чиї дії або бездіяльність стали причиною вчинення правопорушення.

Згідно із пунктом 3 розділу ІІ Порядку від 21.11.2017 року №608 службове розслідування проводиться для встановлення:

неправомірних дій військовослужбовця, яким вчинено правопорушення;

причинного зв'язку між правопорушенням, з приводу якого було призначено службове розслідування, та виконанням військовослужбовцем обов'язків військової служби;

ступеня вини військовослужбовця;

порушень нормативно-правових актів, інших актів законодавства;

причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення;

причин виникнення матеріальної шкоди, її розміру та винних осіб (у разі виявлення факту її заподіяння).

Відповідно до пунктів 1, 3, 8, 9 Розділу ІІІ Порядку від 21.11.2017 року №608 рішення про призначення службового розслідування приймається командиром (начальником), який має право видавати письмові накази та накладати на підлеглого дисциплінарне стягнення.

Службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), у якому зазначаються підстава, обґрунтування або мета призначення службового розслідування, особа, стосовно якої воно проводиться, строк проведення службового розслідування, а також визначаються посадова (службова) особа, якій доручено його проведення, або голова та члени комісії з проведення службового розслідування (далі - особи, які проводять службове розслідування).

Днем початку службового розслідування вважається день видання наказу про його призначення. Днем закінчення службового розслідування вважається день надання командиру (начальнику), який призначив службове розслідування, акта службового розслідування та матеріалів на розгляд, визначений в наказі про призначення службового розслідування.

Особи, які проводять службове розслідування, відповідають за всебічність, повноту, своєчасність та об'єктивність його проведення, додержання законодавства України, а також за нерозголошення інформації, яка стосується службового розслідування.

Посадові (службові) особи Збройних Сил зобов'язані надавати письмові пояснення по суті предмета службового розслідування та поставлених їм питань, а за попередньою згодою керівника - документи чи матеріали відповідно до своїх службових обов'язків.

Згідно із пунктами 1, 5, 6 Розділу V Порядку від 21.11.2017 року №608 за результатами службового розслідування складається акт службового розслідування, який містить вступну, описову та резолютивну частини.

Акт службового розслідування підписується особами, які його проводили. У разі виявлення суперечностей та незгоди з результатами службового розслідування кожна така особа має право висловити свою окрему думку, яка викладається на окремому аркуші (від руки або у друкованому вигляді) та долучається до акта службового розслідування.

Після підписання акт службового розслідування подається на розгляд командиру (начальнику), який призначив розслідування. До акта службового розслідування додаються всі матеріали службового розслідування.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3, 5, 6 Розділу VІ Порядку від 21.11.2017 року №608 за результатами розгляду акта та матеріалів службового розслідування, якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир (начальник) приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності, визначає вид дисциплінарного стягнення та призначає особу, якій доручає підготувати проект відповідного наказу.

Вид дисциплінарного стягнення визначається особисто службовою особою, яка призначила службове розслідування, в аркуші резолюції або на висновку за результатами службового розслідування або безпосередньо в наказі про притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Дисциплінарне стягнення накладається у строки, визначені Дисциплінарним статутом Збройних Сил України.

Наказ (витяг з наказу) про притягнення до відповідальності доводиться до військовослужбовця у частині, що його стосується, під підпис із зазначенням дати доведення. Доведення здійснює безпосередній командир (начальник) військовослужбовця, який вчинив дисциплінарне правопорушення, або старший (за підпорядкуванням) командир (начальник).

Якщо під час службового розслідування буде з'ясовано, що правопорушення військовослужбовця містить ознаки кримінального правопорушення, командир військової частини (начальник) письмово повідомляє про це орган досудового розслідування.

Таким чином, уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню дисциплінарному правопорушенню, встановлення ступеня вини військовослужбовця, чиї дії або бездіяльність стали причиною вчинення правопорушення, є комплексним заходом службового розслідування.

Мета службового розслідування досягається всебічністю, повнотою, своєчасністю, об'єктивністю та додержанням законодавства України під час його проведення.

Всебічним, повним, об'єктивним і таким, що проведено з дотриманням вимог законів, вважатиметься службове розслідування, яке підтверджує фактичні обставини неправомірних дій військовослужбовця, яким вчинено правопорушення, встановлені на підставі зібраних доказів правопорушення і пояснень військовослужбовця стосовно обставин правопорушення та інших осіб, які були присутні під час вчинення правопорушення або яким відомі обставини, що стосуються правопорушення.

Слід враховувати, що відповідно до статті 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 №548-XIV, кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Згідно статті 58 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України командир (начальник) є єдиноначальником і особисто відповідає перед державою за бойову та мобілізаційну готовність довіреної йому військової частини, корабля (підрозділу) за забезпечення охорони державної таємниці; за бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан, збереження життя і зміцнення здоров'я особового складу; за внутрішній порядок, стан і збереження озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, пального і матеріальних засобів; за всебічне забезпечення військової частини, корабля (підрозділу); за додержання принципів соціальної справедливості.

Командир (начальник) відповідно до посади, яку він займає, повинен діяти самостійно і вимагати від підлеглих виконання вимог Конституції України, законів України, статутів Збройних Сил України та інших нормативно-правових актів.

Статтею 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України передбачено, що командир (начальник) зобов'язаний, у тому числі, встановлювати у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) такий внутрішній порядок, який гарантував би неухильне виконання законів України і положень статутів Збройних Сил України.

Статтею 26 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України визначено, що військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення та провини несуть з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України "Про оборону України" дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.

Так, під час службового розслідування враховано виявлені в ході перевірки в службовій діяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 порушення вимог керівних документів, що стосуються питання організації та стану оперативно-чергової служби, ведення службового діловодства, стану роботи з персоналом, питань стану внутрішнього контролю, окремих питань стану оперативної підготовки, стану роботи пункту управління, стану зв'язку та кібербезпеки, окремих питань матеріально-технічного забезпечення, службової діяльності відділення організації охорони, патрульно-постової служби та розшуку, стану організації протидії диверсіям і терористичним актам, стану бойової та спеціальної підготовки, стану пожежної безпеки, службової діяльності відділень (груп).

Недоліки в службовій діяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 , визначені в акті перевірки окремих питань життєдіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.07.2023 №2849/шт/дск, знайшли своє підтвердження в ході службового розслідування. Під час службового розслідування позивач зазначав, що виявлені недоліки в службовій діяльності фактично виникли внаслідок не виконання або неналежного виконання функціональних обов'язків відповідних військовослужбовців та не доукомплектування штату зонального відділу.

Неналежне виконання підлеглими функціональних обов'язків знайшло своє підтвердження і у виданні позивачем наказу від 09.08.2023 №229, яким до військовослужбовців застосовано відповідне дисциплінарне стягнення.

Виходячи з положень статей 16, 58, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, відповідач правильно визначив, що причинами та умовами, що призвели до зазначеного стану справ у ІНФОРМАЦІЯ_3 , стало неналежне виконання позивачем обов'язків начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 та порушення ним вимог Статутів та наказів.

Також, виходячи з характеру військової служби, не знаходять свого обґрунтованого підтвердження доводи позивача (апелянта) про неможливість виконувати функціональні обов'язки на належному рівні в умовах, що склались в період введення на всій території України воєнного стану. У тому числі відсутність шкоди або ж небезпечних наслідків жодним чином не спростовує виявлені правопорушення.

Як свідчать дійсні обставини справи, висновки службового розслідування враховують характер та обставини вчинення правопорушення, причини та умови правопорушення, його наслідки, попередню поведінку військовослужбовця, тривалість військової служби, ступінь вини позивача у вчиненні правопорушення, наявність двох не знятих на момент спірних правовідносин дисциплінарних стягнень - сувора догана. З наведеного слідує цілком обґрунтований висновок відповідача про накладення чергового дисциплінарного стягнення у виді попередження про неповну службову відповідність.

У спірному випадку не можуть бути визнані мотивованими і доводи позивача про неналежність оформлення акту з перевірки окремих питань життєдіяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки такий не був фактичною підставою для накладення дисциплінарного стягнення згідно оспорюваного наказу. Повторюючись, слід зазначити, що оспорюваний наказ винесений саме за результатом службового розслідування, оформленого актом від 05.09.2023, затвердженим начальником-полковником ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Стосовно посилань апелянта на постанову постановою Херсонського міського суду провадження у справі №766/2383/24, якою закрито провадження про адміністративне правопорушення за статтею 172-15 КУпАП (недбале виконання службових обов'язків) у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, судом першої інстанції правильно зауважено на тому, що Статут внутрішньої служби Збройних Сил України передбачає до військовослужбовців, залежно від характеру вчиненого правопорушення: дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність. Дисциплінарний статут Збройних Сил України визначає сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг. У разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.

Адміністративна та дисциплінарна відповідальність є різними видами юридичної відповідальності, а одне і те ж діяння особи може оцінюватися як з точки зору дисциплінарної, так і адміністративної/кримінальної відповідальності. Отже, не притягнення до адміністративної відповідальності, не спростовує наявності в діях військовослужбовця дисциплінарного проступку, за який застосовується дисциплінарне стягнення, у тому числі у виді попередження про неповну службову відповідність.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 06 березня 2019 року у справі №816/1534/16; від 13.10.2020 у справі №805/3079/17-а, від 06.03.2019 у справі №816/1534/16, від 26.11.2020 у справі №580/1415/19, від 29.06.2021 у справі №826/7187/17, від 24.09.2020 у справі №420/602/19, від 28.11.2019 у справі №120/860/19-а, від 29.06.2021 у справі №826/7187/17.

Також, відповідно до пункту 5 розділу ХVI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260, військовослужбовцям щомісячні премії не виплачуються, зокрема, у разі накладення дисциплінарного стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідність, пониження в посаді, пониження у військовому званні на один ступінь, позбавлення військового звання - за місяць, у якому накладено дисциплінарне стягнення, або за місяць, у якому до військової частини надійшло повідомлення про накладення дисциплінарного стягнення вищим командиром.

Підсумовуючи, на переконання апеляційного суду, службове розслідування відповідає критеріям всебічності, повноти та об'єктивності і, відповідно, доводить наявність у діях позивача складу дисциплінарного проступку внаслідок виконання посадових обов'язків на неналежному рівні.

У зв'язку із чим, колегія суддів вважає, що підтвердження фактичних обставин неправомірних дій військовослужбовця, яким вчинено правопорушення, на підставі зібраних доказів, свідчить про обґрунтованість застосування дисциплінарного стягнення та позбавлення премії у відповідному періоді, відсутність підстав для задоволення позову та скасування наказів відповідача в оспорюваній частині.

З огляду на те, що висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального і процесуального права та обставинам справи, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідно до статті 316 КАС України підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 139, 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її ухвалення, але може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 19.03.2025 року.

Головуючий суддя: О.В. Єщенко

судді: А.В. Крусян

О.В. Яковлєв