18 березня 2025 року м. Дніпросправа № 280/3819/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Кругового О.О. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Шлай А.В.,
за участю секретаря судового засідання Темченко Є.П.
за участю:
представника відповідача Смикової А.В.,
представника позивача: Плецької Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.09.2024, (суддя суду першої інстанції Новікова І.В.), прийняте у відкритому судовому в місті Запоріжжі, в адміністративній справі №280/3819/24 за позовом Підприємства об'єднання громадян «Салютем» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,
26 квітня 2024 року Підприємство об'єднання громадян "Салютем" звернулос до суду з адміністративним позовом, в якому просило суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення ГУ ДПС у Запорізькій області від 09.02.2024 №151008010705, №150008010705, №150608010705 та №150308010705.
Адміністративний позов обґрунтований тим, що доводи контролюючого органу про те, що ПОГ "Салютем" не надано до перевірки оригіналів первинних бухгалтерських документів, регістрів бухгалтерського обліку та інших документів, не відповідають дійсності, оскільки в Акті перевірки зазначено, що до перевірки надано банківські виписки по рахунку, оборотно-сальдові відомості, реєстр первинних документів стосовно придбаних послуг та сировини, договори постачальників, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні. Позивач зазначає, що він має у наявності документи, які підтверджують фактичний рух товару, рух коштів так і рух продукції, при цьому, позивач зазначає, що жодних зауважень до наданих первинних документів Акт перевірки не містить, хоча первинні документи були надані до перевірки. Також, позивач вказував на те, що в Акті перевірки контролюючий орган не заперечує можливість контрагентів позивача поставити на користь ПОГ "Салютем" товари (крила, четвертина задня, гомілки, тушка курчат, серце курчат та інше).
Запорізький окружний адміністративний суд рішенням від 23.09.2024 задовольнив частково позовні вимоги ПОГ «Салютем». Визнав протиправним та скасував податкові повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 09.02.2024 №151008010705, №150608010705 та №150308010705. В іншій частині позовних вимог - відмовив.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Головне управління ДПС у Запорізькій області звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову про відмову в позові.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що з метою проведення податкової перевірки посадовими особами відповідача були правлені на адресу ПОГ «Салютем» запити про отримання первинних документів. Станом на день заверешнення перевірки ПОГ «Салютем» документів на запит не надано. Виходом за місцем знаходження ПОГ «Салютем» з'ясовано, що за податковою адресою позивача знаходиться інше підприємство, яке заперечує проти того, що ПОГ «Салютем» розташовується за цією ж адресою. Також, відповідач зазначає, що подані до суду копії первинних документів не могли бути враховані судом оскільки вони не подавались до перевірки. Також, на думку відповідача, позивачем надані неправдиві відомості та документи в якості доказів в цій адміністративній справі. Також, представник відповідача вказував на те, що ПОГ "Салютем" протягом спірного періоду не мало належного експлуатаційного дозволу або реєстрації потужностей у Держпродспоживслужбі. Представник відповідача зазначає, що лише від ГУ Держпродспоживслужби в Харківській області отримано відповідь про наявність у ПОГ "Салютем" Експлуатаційного дозволу №а-UA-20-25-39-I-CP-II-CP-V-MM-MP-MSM. Разом з тим, відповідач зазначає, що зазначений експлуатаційний дозвіл був виданий на потужності, які орендувались ПОГ "Салютем" фактично 4 календарних дні, з 13.11.2021 року по 16.11.2021 року, тобто інспекція потужностей проводилась на орендованих потужностях ТОВ "Тишківський м'ясокомбінат", ще до моменту взаємовідносин ПОГ "Салютем" з ПП "Сільськогосподарська фірма "Контакт-91" для імітації удаваного виробничого процесу з переробки м'яса. Крім того, відповідач зазначає, що Нацсоцслужбою було прийнято достроково рішення про скасування дозволу на право користування пільгами з оподаткування ПОГ "Салютем", зокрема і у зв'язку із отриманням від Бюро
економічної безпеки України листа, в якому зазначено, що у ході досудового розслідування встановлено факти неправомірного використання пільг з оподаткування ПОГ "Аввелум" (код ЄДРПОУ 43564868), ПОГ "Конкордія" (код ЄДРПОУ 41813948), ПОГ "Центр реабілітації "Регент" (код ЄДРПОУ 36243220), ПОГ "Центр реабілітації "Палітра" (код ЄДРПОУ34788358), ТОВ "Бренд Проперті" (код ЄДРПОУ 43479830), ПОГ "Салютем" (код ЄДРПОУ 435645431).
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового
рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у період з 02.01.2024 по 08.01.2024 співробітниками ГУ ДПС у Запорізькій області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПОГ "Салютем" (41813890) щодо дотриманняподаткового законодавства при декларуванні за лютий 2023 року від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету, за результатами якої
складено Акт перевірки від 17.01.2024 №447/08-01-07-05/41813890 (далі - Акт перевірки).
Відповідно до висновків Акту перевірки перевіркою дотримання податкового законодавства при декларуванні за лютий 2023 року від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету, з урахуванням періодів декларування від'ємного значення та поданих уточнюючих розрахунків встановлено порушення ПОГ "Салютем":
пп.14.1.36, пп.14.1.231, п.14.1 ст.14, п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188, п.189.1 ст.189, п.198.5 ст.198, п.201.1, п.201.4, п.201.10 ст.201, п.200.1, п.200.4 ст.200 ПК України, внаслідок чого завищено суму ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню, на 15 682 235 грн.;
пп.14.1.36, пп.14.1.231, п.14.1 ст.14, п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188, п.189.1 ст.189, п.198.5 ст.198, п.201.1, п.201.4, п.201.10 ст.201, п.200.1, п.200.4 ст.200 ПК України, внаслідок чого завищено від'ємне значення з ПДВ, що зараховується до складу наступного
звітного періоду, на суму 1 340 586 грн.;
пп.14.1.36, пп.14.1.231, п.14.1 ст.14, п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188, п.189.1 ст.189, п.198.5 ст.198, п.201.1, п.201.4, п.201.10, ст.201, п.200.1, п.200.4 ст.200 ПК України, внаслідок чого занижено податкове зобов'язання з ПДВ до сплати на суму 5088 грн.;
п.44.1, п.44.3 ст.44, п.85.2 ст.85 ПК України, оскільки підприємством до перевірки не надано документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки.
На підставі висновків Акту перевірки контролюючим органом прийнято податкові повідомлення - рішення:
від 09.02.2024 №150008010705, яким до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 1020,00 грн.;
від 09.02.2024 №151008010705, яким встановлено завищення позивачем суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на суму 1 340 586 грн.;
від 09.02.2024 №150608010705, яким встановлено завищення бюджетного відшкодування на суму 15 682 235,00 грн. та застосовано до позивача штрафні санкції в розмірі 3 920 558,75 грн.;
від 09.02.2024 №150308010705, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 6360,00 грн., у т.ч. за податковим зобов'язанням - 5088,00 грн. та 1272,00 грн. за штрафними санкціями.
Позивач, не погодившись з правомірністю прийняття контролюючим органом оскаржуваних податкових повідомлень - рішень, звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позивачем підтверджено правомірність формування від'ємного значення за рахунок здійснених господарських операцій, у відповідній частині, відтак зменшення від'ємного значення з ПДВ є протиправним.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Щодо правомірності прийняття контролюючим органом податкового повідомлення - рішення від 09.02.2024 №150008010705, яким до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 1020,00 грн., за ненадання відповіді та документів на запит контролюючого органу, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.85.2 ст.85 ПК України, платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Згідно п.85.4 ст.85 ПК України, при проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).
Відповідний запит на отримання копій документів повинен бути поданий посадовою (службовою) особою контролюючого органу не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати закінчення перевірки.
Згідно п.121.1 ст.121 ПК України, незабезпечення платником податків зберігання
первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю
у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі
1020 гривень.
З матеріалів справи судом встановлено, що контролюючим органом позивачу засобами поштового зв'язку направлявся запит про необхідність подання документів від 03.01.2024 №174/6/08-01-07-04-10.
Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення 0600074871566 (а.с.209, т.9), судом встановлено, що надісланий запит отримано за довіреністю 19.01.2024.
При цьому, судом встановлено, що відповідь на запит контролюючого органу надана не була, а відповідно контролюючим органом правомірно застосовано до позивача штрафні санкції в розмірі 1020,00 грн.
Посилання представника позивача на те, що підприємству не відомо про отримання
запиту контролюючого органу та те ким отримано такий запит, суд відхиляє, оскільки перевірка повноважень на отримання поштових відправлень здійснюється працівником оператору поштового зв'язку, а не співробітниками контролюючого органу.
Також, суд зазначає, що факт отримання співробітниками контролюючого органу документів/інформації з інших джерел, не звільняє платника податків від подання документів на запит контролюючого органу, як і не звільняє від відповідальності у разі невиконання зазначеного обов'язку.
Відповідач, у даному випадку маючи належним чином оформлене з відмітками відділення поштового зв'язку рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, обґрунтовано виходив з того, що запит вручено уповноваженій особі та обґрунтовано застосував штрафні санкції до позивача.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що зазначене податкове повідомлення - рішення 150008010705 прийнято обґрунтовано та правомірно, а відповідно підстави для його скасування відсутні.
Стосовно правомірності прийняття інших податкових повідомлень - рішень, суд зазначає наступне.
Відповідно до пп.14.1.36 п.14.1 ст.14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Згідно пп.14.1.181 п.14.1 ст.14 ПК України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Відповідно до пп.14.1.231 п.14.1 ст.14 ПК України розумна економічна причина (ділова мета) - причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності.
Згідно п.187.1 ст.187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом
якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Пробухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Відповідно до п.188.1 ст.188 ПК України, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
Згідно п.189.1 ст.189 ПК України, у разі здійснення операцій відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання.
Відповідно до п.198.5 ст.198 ПК України, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися…
Згідно п.201.1, п.201.4 та п.201.10 ст.201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг протягом періоду, за який складається така податкова накладна, постачання яких має безперервний або ритмічний характер:
покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер протягом періоду, за який складається така податкова накладна, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом такого місяця;
покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер, протягом такого місяця.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сумподатку, що відносяться до податкового кредиту.
Згідно п.200.1, п.200.4 ст.200 ПК України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така
сума:
а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації ;
б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на відповідний рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Згідно з п.44.1 ст.44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством України. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Відповідно до п.44.2 ст.44 ПК України для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Статтею 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.
Аналіз наведених норм свідчить, що господарські операції для визначення податкового кредиту мають фактично відбутись, вони повинні підтверджуватись належним чином оформленими первинними бухгалтерськими документами, які відображають реальність таких операцій, а також такі операції мають спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
Відповідно до пункту 8 розділу ХХ ПК України, на період до 1 січня 2025 року за
нульовою ставкою оподатковується податком на додану вартість постачання товарів (крім
підакцизних товарів) та послуг (крім послуг, що надаються під час проведення лотерей і розважальних ігор та послуг з постачання товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку (далі - комісіонера) здійснювати постачання товарів від імені та за дорученням іншої особи (далі - комітента) без передання права власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю, які засновані громадськими об'єднаннями осіб з інвалідністю і є їх власністю, де кількість осіб з інвалідністю, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової кількості штатних працівників, і за умови, що фонд оплати праці таких осіб з інвалідністю становить протягом звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу витрат виробництва.
Безпосереднім вважається виготовлення товарів/послуг, внаслідок якого сума витрат, понесених на переробку (обробку, інші види перетворення) сировини, комплектуючих, складових частин, інших покупних товарів, які використовуються у виготовленні таких товарів, становить не менше 8 відсотків продажної ціни таких виготовлених товарів.
Зазначені підприємства та організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю мають право застосовувати цю пільгу за наявності реєстрації у відповідному контролюючому органі, яка здійснюється на підставі подання відповідної заяви платника податку про бажання отримати таку пільгу та позитивного рішення уповноваженого органу відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні".
При порушенні вимог цього пункту платником податку контролюючий орган скасовує його реєстрацію як особи, що має право на податкову пільгу, а податкові зобов'язання такого платника податку перераховуються з податкового періоду, за наслідками якого були виявлені такі порушення, відповідно до загальних правил оподаткування, встановлених цим Кодексом, та з одночасним застосуванням відповідних фінансових санкцій.
З матеріалів справи судом встановлено, що протягом перевіряємого періоду ПОГ "Салютем" здійснювало господарську діяльність із застосуванням положень пункту 8 розділу ХХ ПК України.
На підтвердження фактичного здійснення господарської діяльності позивачем до матеріалів справи надано копії документів первинного бухгалтерського та податкового обліку.
Так, під час розгляду справи судом встановлено, що основними постачальникам товарно-матеріальних цінностей на адресу ПОГ "Салютем" протягом перевіряємого періоду були ТОВ "Кінт Компані" (код за ЄДРПОУ 42173790), ТОВ "Торговий дім "Галицька Свіжина" (код за ЄДРПОУ 43222251), ТОВ "Агро-Рось" (код за ЄДРПОУ 30929025), ТОВ "Сігма Оптіма" (код за ЄДРПОУ 43166412), ПрАТ "Птахокомбінат "Бершадський" (код за ЄДРПОУ 4366719), ТОВ "Елітм'ясторг" (код за ЄДРПОУ 42938719), ТОВ "Агроефект-Птиця" (код за ЄДРПОУ 43344853), ФГ "Масарівські Липки" (код за ЄДРПОУ 35218921), ТОВ "Білий берег" (код за ЄДРПОУ 35039068), ТОВ "Маяк-3" (код за ЄДРПОУ 33521351).
На підтвердження здійснення господарських взаємовідносин до матеріалів справи надано видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, рахунки на оплату, виписки по рахунку, оборотно-сальдові відомості, (а.с.99-250, т.1, т.2, т.3, т.4, т.5, а.с.1-7, т.6).
Між тим, як зазначає відповідач, в ході проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПОГ «Салютем» щодня у визначеному законодавством порядку на юридичну адресу направлялись наступні запити: від 02.01.2024 №174/6/08-01-07-04-10 (перший день проведення перевірки), від 03.01.2024 №175/6/08-01-07-04-10 (другий день проведення перевірки), від 04.01.2024 №290/6/08-01-07-04-10 (третій день проведення перевірки), від 05.01.2024 №392/6/08-01-07-04-10 (четвертий день проведення перевірки), від 08.01.2024 №580/6/08-01-07-04-1006 (п'ятий день проведення перевірки), від 09.01.2024 №787/6/08-01-07-04-10 (шостий день проведення перевірки), від 10.01.2023 №836/6/08-01-07-04-10 (останній день перевірки) з проханням надати первині документи та регістри бухгалтерського обліку за період фінансово-господарської діяльності підприємства, що відносяться до предмету перевірки та лист від 02.01.2024 №03/12/08-01-07-04-05-04 про проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.
На підставі підпунктів 20.1.6, 20.1.14, пункту 20.1 статті 20, пунктів 85.2, 85.4, 85,8 статті 85 Кодексу та у зв'язку з проведенням документальної позапланової невиїзної перевірки ПОГ «САЛЮТЕМ» надати наступні документи (що відносяться до предмету перевірки), зокрема: 1) копії наказів про прийом (звільнення) посадових осіб, копії паспортних даних та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру посадових осіб; 2) штатний розклад та табелі обліку використання робочого часу працівників за період з 01.05.2021 по 28.02.2023; 3) відомості про основні засоби; 4) документи, що підтверджують інвалідність найманих працівників, за період з 01.05.2021 по 28.02.2023, та містять висновок щодо умов і характеру роботи (довідки МСЕК, затверджені наказом
МОЗ від 30.07.2012 №577); 5) відомості щодо навантаження на одного працівника, задіяного у виробничому процесі, враховуючи працівників з інвалідністю; 6) документи дозвільного характеру та ліцензії, без наявності яких суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності; (згідно позову надана інформація тільки за Тишки у Харківській області). 7) договори оренди офісних, виробничих, складських приміщень, транспортних засобів; 8) договір(и) купівлі-продажу, підряду, надання послуг з контрагентами- постачальниками та покупцями по взаємовідносинам у перевіряємому періоді; 9) первинні документи щодо продажу(поставки) товарів, (робіт, послуг) - видаткові накладні, рахунки, акти приймання-передачі, акти виконаних робіт, тощо з контрагентами-постачальниками; 10) первинні документи щодо транспортування продукції - з урахуванням наявності типових форм та галузевої специфіки, наприклад, товарно-транспортні накладні, дорожні листи та інше; 11) документи щодо підтвердження відповідності продукції - декларації про відповідність, сертифікати відповідності, застосування яких передбачено нормативно-правовими актами; 12) розрахункові документи: платіжні доручення, платіжні вимоги-доручення, розрахункові чеки (їх корінці), документи щодо проведення розрахунків за акредитивами, векселі, переуступки боргу; 13) регістри бухгалтерського обліку, до яких перенесено інформацію із запитуваних первинних документів, регістри бухгалтерського обліку по коштах, розрахунках і поточних зобов'язаннях (зокрема, рахунки 31, 20, 26, 28, 63, 36, 37, 10, 15), журнали-ордери; 14) первинні та інші документи щодо обліку руху активів всередині підприємства (лімітно-забірні картки, накладні на внутрішнє переміщення ТМЦ або складського обліку, відомості обліку залишків матеріалів на складі та інше); інвентаризаційні описи, акти інвентаризації, або інші облікові документи вузькогалузевого характеру, що відповідно до нормативних актів застосовуються в окремій сфері діяльності; 15) документи, що підтверджують використання отриманих послуг у власній господарській діяльності або її подальшу реалізацію (надання послуг), придбаної від контрагента - договір(и) купівлі-продажу, про надання послуг, акти виконаних робіт, тощо; 16) відомості щодо підтвердження здійснення діяльності з виробництва м'яса, а саме: щодо здійснення повного циклу технологічного процесу виробництва; щодо відповідності технічним вимогам обладнання, яке використовується під час виробництва; щодо укомплектованості цеху (наявності відповідного обладнання для обробки та виробництва (контейнери-рефрижератори, морозильні камери, холодильники), стелажі, ванни для розморозки, миття, ножі та дошки для оброблення м'яса, захисні рукавиці та фартухи, камери для копчення, слайсер, машини для вакуумної упаковки готової продукції, електронні термодрукуючі ваги, інші машини для видалення кісток, видалення шкіри, наявність тари (жерстяні, алюмінієві або інші банки), наявність етикеток та інше); щодо наявності опалення приміщень, гарячої та холодної води, каналізацйних стоків, системи миття тари, вентиляції, кондиціонерів, бактерицидних ламп та інше; надати інформацію щодо витрат електроенергії, водопостачання, газу на об'єктах виробництва у період з 01.05.2021 по 28.02.2023; надати лабораторні висновки на кожну отриману партію товарів, щодо відповідності її санітарним нормам для подальшого перероблення та виготовлення продуктів харчування; надати інформацію щодо рецептури виготовленої продукції.
Запити направлялись рекомендованими листами з відміткою про вручення на адресу ПОГ «Салютем», а саме: вулиця Незалежної України, буд. 60/А, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69035, Україна, також, на електронну адресу підприємства: 41813890@.ukr.net.
Головними державними інспекторами відділу перевірок інших галузей економіки управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Запорізькій області було здійснено вихід на податкову адресу ПІДПРИЄМСТВA «САЛЮТЕМ» (код за ЄДРПОУ 41813890) з метою вручення посадовим особам наказу про проведення документальної позапланової виїзної перевірки від 27.10.2023 №1872-п та ознайомлення з направленнями на перевірку від 27.10.2023 №2593, №2594.
В результаті виходу за податковою адресою, офісного приміщення ПІДПРИЄМСТВА «САЛЮТЕМ», посадових осіб платника податків або його законних (уповноваженних) представників, інших працівників підприємства не встановлено. Вивіска або будь - який інший вказівник, які б свідчили про наявність офісу ПІДПРИЄМСТВА «САЛЮТЕМ» за податковою адресою відсутні.
Станом на день завершення перевірки 10.01.2024 ПОГ «Салютем» до перевірки не надано жодного первинного документу та регістру бухгалтерського обліку, про що щоденно складались акти про ненадання первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку та інших документів господарської діяльності, що відносяться до предмету перевірки ПОГ «Салютем» від 02.01.2024 (перший день перевірки) №2/08-01-07-05/41813890, від 03.01.2024 (другий день перевірки) №6/08-01-07- 05/41813890, від 04.01.2024 (третій день перевірки) №12/08-01-07-05/41813890, від 05.01.2024 (четвертий день перевірки) №13/08-01-07-05/41813890, від 08.01.2024 (п'ятий день перевірки) №28/08-01-07-05/41813890, від 09.01.2024 (шостий день перевірки) №33/08-01-07-04/41813890, від 10.01.2024 (останній день перевірки) №43/08-01-07-04/41813890, які направлялись платнику податків у визначеному законодавством порядку.
ПОГ «Салютем» до закінчення перевірки 10.01.2024 не надало посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за лютий 2023 року (вх. №9047130229 від 13.03.2023)від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого довідшкодування з бюджету, з урахуванням періодів декларування від'ємного значення та поданих уточнюючих розрахунків, документів, щпідтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності.
ГУ ДПС у Запорізькій області під час перевірки використовувалися відскановані копії документів, які були надані ДПС України листом від 24.11.2023 №29737/7/99-00-06-02- 02-07, які було надано ПОГ «Салютем» (лист від 16.06.2023 №1606/23) до скарги на податкове-повідомлення рішення ГУ ДПС у Львівській області від 05.06.2023 №12868/13-01-07-11.
Як видно з матеріалів справи ПОГ «Салютем» листом від 16.06.2023 №1606/23 надано наступні бухгалтерські документи:
1. Банківські виписки по рахунках за період 05.2021, 06.2021, 07.2021, 08.2021, 09.2021,10.2021, 11.2021, 12.2021, 01.2022, 02.2022, 03.2022.
2. Оборотно-сальдові відомості за місяць, а саме за період 05.2021, 06.2021, 09.2021, 10.2021, 11.2021, 12.2021, 01.2022, 02.2022.
3. Оборотно-сальдову відомість по бухгалтерському рахунку 631 «Розрахунки з постачальниками» за період 05.2021, 06.2021, 09.2021, 10.2021, 11.2021, 12.2021, 01.2022,
02.2022.
4. Реєстр первинних бухгалтерських документів стосовна придбанних послуг та сировини ПОГ «Салютем» за травень 2021 - лютий 2022.
5. Реєстр податкових накладних ПОГ «Салютем» стосовно придбання сировини за травень 2021 - лютий 2022.
6. Договора постачальників, видаткові накладні, товарно - транспортні накладні.
Так, п. 44.6 ст. 44 Податкового кодексу передбачено, що у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 ПКУ платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що надані ПОГ «Салютем» до суду першої інстанції копії первинних документів не могли бути взяті до уваги під час розгляду справи, адже вказані копії документів не були надані до перевірки, відтак в силу податкового законодавства, вони вважаються такими, що відсутні у платника податку.
Так, у постанові Верховного суду від 31.07.2024 по справі № 380/5630/23 судом зазначено, що оскільки Товариство не надало первинні бухгалтерські документи під час перевірки та під час адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень, то правомірним є висновок про порушення позивачем вищезазначених норм ПК України і це є окремою і самодостатньою підставою для відмови в позові.
Верховний Суд у своєму рішенні зазначив, що суди попередніх інстанцій долучили до матеріалів справи і дослідили первинні документи Товариства, які, як стверджує податковий орган, не надавалися під час перевірки. При цьому, суди не надали оцінку доводам податкового органу, не встановили обставини щодо відсутності документів під час перевірки й до прийняття відповідачем спірних податкових повідомлень-рішень, не з'ясовували причини повернення поштового відправлення з запитом контролюючого органу з огляду на норми статті 42 ПК України (правильність адреси платника податку, зазначену на конверті, факт повернення поштового відправлення тощо). Суди попередніх інстанцій не досліджували докази щодо наявності чи відсутності в розпорядженні позивача первинних документів, неможливості їх надання контролюючому органу під час перевірки з причин, які в силу приписів статті 44 ПК України вважаються поважними. Таким чином, колегія суддів Верховного Суду вважає, що суди фактично не надали належної оцінки спірним правовідносинам в зазначеному вище контексті та не дотримались принципів процесуального закону. А також не врахували висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, зокрема, від 05 травня 2020 року, від 27 квітня 2022 року у справі № 420/13197/20, від 21 жовтня 2021 року у справі № 802/1464/17-а, від 18 листопада 2021 року у справі № 1.380.2019.004540, від 20 березня 2020 року у справі №2а-9423/12/2670.
Колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що позивач, який не надав для перевірки первинних документів бухгалтерської звітності, подаючи до суду відповідні документи не роз'яснив, що саме завадило йому своєчасно надати первинні документи для перевірки на запити відповідача. До суду апеляційної інстанції позивачем також не надано ні відзив на апеляційну скаргу, ні будь-яких пояснень, з яких можливо було б установити, чому первинні документи не були подані до перевірки.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що позивачем не доведено правомірності
формування податкової звітності з ПДВ та відповідно формуваня від'ємного значення за рахунок господарських операцій за період, що перевірявся.
На підтвердження права користування податковою пільгою, визначеною до пункту 8 розділу ХХ ПК України ПОГ «Салютем» було подано до суду першої інстанції список працюючих осіб з інвалідністю, документи, що підтверджують статус інвалідів (довідки МСЕК).
В апеляційній скарзі відповідач зазначає, що з метою перевірки вказаної інформації ним направлено запит до Міністерства охорони здоров'я. Також було направлено запити по деяким особам з інвалідністю на довідках МСЕК яких можливо було визначити яким органом їх видано, а саме до: Медико-соціальна експертної комісії Залізничного району м. Львів, Суворовської міжрайонної медико-соціальної експертної комісії м. Одеса, Спеціалізованої радіологічної медико-соціальної експертної комісії м. Києва, Голосіївської міжрайонної медико-соціальної експертної комісії м. Києва, Васильківської міжрайонної медико-соціальної експертної комісія м. Дніпра, Вінницького обласного центру медико- соціальної експертизи.
На запити отримано три відповіді, а саме:
- Лист від «Львівського обласного центру медико-соціальної експертизи'Залізнична міжрайонна МСЕК (отримано 07.10.2024 р.) де зазначено, що довідка за серією ААБ
№355062 від 11.06.2022 ОСОБА_1 не видавалась.
- Лист від Голосіївської міжрайонної МСЕК (отримано 15.10.2024р.) де зазначено, що довідка за серією 10ААА №788208 від 03.04.2012 ОСОБА_2 видавалась, призначено третю групу інвалідності та за станом здоров'я може виконувати адміністративно-господарську працю з обмеженим об'ємом роботи.
- Лист від Спеціалізованої радіологічної МСЕК (отримано 17.10.2024) де зазначено, що довідка за серією 12 ААБ №436612 від 08.07.2020 ОСОБА_3 надавалась, призначена друга група інвалідності та була надана індивідуальна програма. Зазначено, що ОСОБА_3 може працювати у спеціально створених умовах.
Згідно з ст. 2 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 №875-ХІІ: «інвалід - це особа зі стійким розладом функцій організму, що під час взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава має зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист».
Документом, що підтверджує інвалідність, є висновок МСЕК про групу інвалідності. У ньому визначено види робіт, рекомендовані чи заборонені конкретному співробітнику. Тому, не можна працевлаштувати інваліда на роботу, умови якої йому протипоказані. У працівника - інваліда є право пред'явити його індивідуальну програму реабілітації. Це встановлено ст. 39 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 №875-ХІІ. Ця програма зобов'язує роботодавця виділити інваліду спеціально облаштоване робоче місце.
ПОГ «Салютем» здійснюється реалізація товарів: м'яса курки (УКТЗЕД 0207) та свинину (УКТЗЕД 0203) без ПДВ, із застосування пільги (нульова ставка) з оподаткування підприємств та громадських організацій осіб з інвалідністю відповідно до пункт 8 підрозділу 2 розділу ХХ (Перехідні положення) Кодексу, а саме - реалізація товарів власного виробництва підприємств інвалідів.
Як зазначалось вище ПОГ «Салютем» до перевірки та до позовної заяви не надано документи, що підтверджують інвалідність найманих працівників, за період з 01.05.2021 по 28.02.2023 та не містять висновок щодо умов і характеру роботи (довідки МСЕК, затверджені наказом МОЗ від 30.07.2012 №577), штатний розклад та табелі обліку використання робочого часу працівників за період з 01.05.2021 по 28.02.2023, відомості щодо навантаження на одного працівника, задіяного у виробничому процесі.
Прийняття на роботу особи з обмеженими фізичними можливостями оформляється в загальному порядку. Такий працівник подає заяву про прийняття на роботу а також такі документи:
- паспорт (інший документ, що посвідчує особу);
- трудову книжку;
- документ про освіту (за необхідності);
- копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
- копію пенсійного посвідчення;
- довідку МСЕК (про присвоєння йому відповідної групи інвалідності);
- індивідуальну програму реабілітації, що видається МСЕК.
Судом встановлено, що ПОГ «Салютем» до перевірки не надано документи, що підтверджують інвалідність найманих працівників, за період з 01.05.2021 по 28.02.2023 та містять висновок щодо умов і характеру роботи (довідки МСЕК, затверджені наказом МОЗ від 30.07.2012 №577, штатний розклад та табелі обліку використання робочого часу працівників за період з 01.05.2021 по 28.02.2023).
Також, ПОГ «Салютем» до перевірки не надана інформація стосовно наявності на балансі гуртожитків та готельних комплексів, не надано пояснень щодо фактичного проживання працівників та/або їх перевезення на роботу, враховуючи різні території їх місця проживання (Київська, Харківська, Донецька, Хмельницька, Полтавська, Вінницька, Запорізька, Львівська, Дніпропетровська, Чернівецька, Одеська, Рівненська, Сумська, Черкаська, Закарпатська, Херсонська, м.Київ) та роботи у виробничих цехах за адресами:
- УКРАЇНА, ХАРКIВСЬКА ОБЛ., ХАРКIВСЬКИЙ РАЙОН, С. ЧЕРКАСЬКI ТИШКИ, ВУЛИЦЯ ПІВНІЧНА, БУД. 1;
- УКРАЇНА, ДНIПРОПЕТРОВСЬКА ОБЛ., М. ДНIПРО ІНДУСТРІАЛЬНИЙ Р-Н, ВУЛИЦЯ КАШТАНОВА, БУД. 4/Г, НЕЖИТЛОВЕ ПРИМІЩЕННЯ ЛІТ В-1,-2-3.
Крім того, судом з'ясовано, що Основними покупцями ПОГ «Салютем» (за нульовою ставкою) в перевіряємому періоді були:
ТОВ «ФІРМА ТЕРМА 2020» ( ЄДРПОУ 44094412) До контролюючого органу не подавались повiдомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язанi зоподаткуванням або через якi провадиться дiяльнiсть, форма № 20-ОПП. Штатна чисельність 1 особа. На теперішній час реалізація придбаного товару не задекларовано.
ТОВ «АЛЬФА ПРОДУКТ РИБА» ( ЄДРПОУ 44509923). До контролюючого органу не подавались повiдомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язанi зоподаткуванням або через якi провадиться дiяльнiсть, форма № 20-ОПП. З моменту реєстрації ТОВ «АЛЬФА ПРОДУКТ РИБА» не подано до податкового органу жодного звіту. З урахуванням обсягів придбання даного виду товару при його реалізації ТОВ «АЛЬФА ПРОДУКТ РИБА» підлягає обов'язковій реєстрації платником ПДВ, згідно ст.181, ст.183 Кодексу, яка на даний час відсутня. На теперішній час реалізація придбаного товару не задекларовано.
ТОВ "МЕРИДІАН ЕНЕРДЖІ" (код ЄДРПОУ 44256538). До контролюючого органу не подавались повiдомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язанi з оподаткуванням або через якi провадиться дiяльнiсть, форма № 20-ОПП. З моменту реєстрації ТОВ "МЕРИДІАН ЕНЕРДЖІ" не подано до податкового органу жодного звіту. З урахуванням обсягів придбання даного виду товару при його реалізації ТОВ "МЕРИДІАН ЕНЕРДЖІ" підлягає обов'язковій реєстрації платником ПДВ, згідно ст.181, ст.183 Кодексу, яка на даний час відсутня. На теперішній час реалізація придбаного товару не задекларовано.
ТОВ "ЛАСТЕР ПРАЙД" (код ЄДРПОУ 42422708) До контролюючого органу не подавались повiдомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язанi з оподаткуванням або через якi провадиться дiяльнiсть, форма № 20-ОПП. З моменту реєстрації ТОВ "ЛАСТЕР ПРАЙД" не подано до податкового органу жодного звіту. Згідно даних ЄРПН жодна податкова накладна не зареєстрована. Вищенаведена інформація свідчить про відсутність будь-якої фінансово-господарської діяльності підприємства.
ТОВ "МАРКЕТ ТОРГ КОМПАНІ" ( код ЄДРПОУ 44360923) Згідно даних ЄРПН жодна податкова накладна не зареєстрована. До контролюючого органу не подавались повiдомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язанi з оподаткуванням або через якi провадиться дiяльнiсть, форма № 20-ОПП. З моменту реєстрації ТОВ "МАРКЕТ ТОРГ КОМПАНІ" не подано до податкового органу жодного звіту. Вищенаведена інформація свідчить про відсутність будь-якої фінансово-господарської діяльності підприємства.
ТОВ "ЗЕРНОВА ГРУПА КИЇВ" (код ЄДРПОУ 40154425) Згідно даних ЄРПН ТОВ "ЗЕРНОВА ГРУПА КИЇВ" у 2021 році здійснювало реалізацію борошна та пшона в асортименті тільки з січня 2021 по квітень 2021 року, реалізацію м'ясних продуктів не здійснювало взагалі.
ТОВ "БРЕНД ЛЕС ХАУС" (код ЄДРПОУ 41893468) До контролюючого органу не
подавались повiдомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язанi з оподаткуванням або через якi провадиться дiяльнiсть, форма № 20-ОПП. Згідно поданих податкових декларацiй з податку на прибуток підприємств за 2021 рік, за 2022 рік відсутній дохід від будь-якої діяльності.
З моменту реєстрації ТОВ "БРЕНД ЛЕС ХАУС" не подано до податкового органу жодного звіту.
Вищенаведена інформація свідчить про відсутність будь-якої фінансово-господарської діяльності підприємства. З урахуванням обсягів придбання даного виду товару при його реалізації ТОВ "БРЕНД ЛЕС ХАУС" підлягає обов'язковій реєстрації платником ПДВ, згідно ст.181, ст.183 Кодексу, яка на даний час відсутня. На теперішній час реалізація придбаного товару не задекларовано.
ПОГ «Салютем» здійснюється реалізація товарів: м'яса курки (УКТЗЕД 0207) та свинини (УКТЗЕД 0203) без ПДВ, з зазначенням податкової пільги 14060462. Податковий кредит сформовано за рахунок придбання м'яса. При цьому, відсутнє отримання послуг з переробки продукції, відсутні виробничі потужності, необхідні для виготовлення готової продукції та зберігання м'яса. Відсутні орендовані або власні: офісні, складські, виробничі приміщення, земельні ділянки. Відсутнє отримання послуг з перевезення або наявний власний транспорт, з урахуванням того, що охолоджене та заморожене м'ясо перевозять в автомобілях рефрижераторах або рефрижижераторних контейнерах. Відсутнє придбання інших супутніх робот товарів та послуг необхідних для здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства, а саме: пергамент, целофан, коробки з гофрованого картону або ящики, піддони, оболоники з натурального або штучного матеріалу, ящики з прорізами, вакуматори, вакумні упаковки та інше.
При цьому як видно з акту перевірки, в ході перевірки документально не підтверджено фактичну можливість ПОГ «Салютем» здійснення виробництва продукції (переробки м'яса), у зв'язку з відсутністю необхідних умов для її виробництва, зберігання та реалізації, та, як наслідок, не підтверджено реалізацію готової продукції, транспортування, зберігання якої, також, не підтверджено, отже, операції, по реалізації виробленої мясної продукції, фактично не відбувались, а оформлювались лише на папері з метою формування сум від'ємного значення з ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню з Державного бюджету України.
Основними постачальниками у перевіряємому періоді були:
- ТОВ «КІНТ КОМПАНІ» (код за ЄДРПОУ 42173790) взаємовідносини у жовтні 2021 - лютому 2022 на суму ПДВ 5 076 364,09 гривень. Майно зазначене у формі №20-ОПП орендується. Товар (курятина та ії субпродукти), який надалі реалізовано ПІДПРИЄМСТВУ «САЛЮТЕМ» придбано у ТОВ «Агроль» (код за ЄДРПОУ 30765316), ФГ «УЛАР» (код за ЄДРПОУ 32461669) та ФГ «ПАН ІНДИК-1» (код за ЄДРПОУ 36750263) - виробників. Підприємства мають основний вид діяльності 01.47-РОЗВЕДЕННЯ СВIЙСЬКОЇ ПТИЦI та мають необхідні виробничі потужності.
- ТОВ «Торговий дім «Галицька Свіжина» (код за ЄДРПОУ 43222251) взаємовідносини у червні 2021 на суму ПДВ 4 726 409 гривень Згідно наданої форми №20-ОПП суб'єкт господарювання має об'єкти оподаткування, а саме: автомобілі, магазини, офіс, переробний цех, склад та ін. ТОВ «Торговий дім «Галицька Свіжина» - виробник. Податковий кредит сформовано за рахунок придбання спецій, соусів,
субпродуктів курки та ін. Імпортує м'ясо та субпродукти худоби та ін.
- ТОВ «АГРО-РОСЬ» (код за ЄДРПОУ 30929025) взаємовідносини у вересні 2021 - лютому 2022 на суму ПДВ 2 623 590,84 гривень. Згідно наданої форми №20-ОПП суб'єкт господарювання має об'єкти оподаткування, а саме: автотранспорт - 45 об'єктів, виробнича ділянка - 10 об'єктів, земельні ділянки - 373 об'єкта, склад - 7 об'єктів та ін. ТОВ «АГРО-РОСЬ» - виробник. Податковий кредит підприємства сформовано за рахунок отримання послуг з оренди нежитлового приміщення, оренди низькотемпературних
приміщень та ін. Імпорт технічне обладнання для утримання та переробки птиці.
- ТОВ «СІГМА ОПТІМА» (код за ЄДРПОУ 43166412) взаємовідносини у червні 2021 на суму ПДВ 937 300 гривень. Аналізом ЄРПН встановлено, що податковий кредит сформовано за рахунок придбання послуг суборенди нежитлових приміщень, придбання субпродуктів курки та свинини та ін. Товар (курятина, свинина та їх субпродукти), який надалі реалізовано ПІДПРИЄМСТВУ «САЛЮТЕМ» придбано у ТОВ «АгроМіт 2018» (код за ЄДРПОУ 42520018) та ТОВ «ПТАХОКОМПЛЕКС «НОВА» (код за ЄДРПОУ 34328899) - виробників. Підприємства мають основний вид діяльності 10.11-ВИРОБНИЦТВО М'ЯСА та 01.47-РОЗВЕДЕННЯ СВIЙСЬКОЇ ПТИЦI відповідно та необхідні виробничі потужності.
- Приватне акціонерне товариcтво «Птахокомбiнат «Бершадський» (код за ЄДРПОУ 4366719) взаємовідносини у вересні, грудні 2021 року та січні 2022 року на суму ПДВ 926 805,20 гривень. Згідно наданої форми №20-ОПП суб'єкт господарювання має об'єкти оподаткування, а саме: цех - 42 об'єкти, склад - 2 об'єкти, переробний цех, комбікормовий завод, лабораторія та ін. Приватне акціонерне товариcтво «Птахокомбiнат «Бершадський» - виробник. Аналізом ЄРПН встановлено, що податковий кредит сформовано за рахунок отримання підприємством послуг розподілу електричної енергії, організація перевезення відправлень та ін.
- ТОВ «ЕЛІТМ'ЯСТОРГ» (код за ЄДРПОУ 42938719) взаємовідносини у червні 2021 на суму ПДВ 818 433,32 гривень. Звітність форми №20-ОПП суб'єктом господарювання не подавалась. Аналізом ЄРПН встановлено, що податковий кредит сформовано за рахунок придбання: курятини, свинини та їх субпродукти та ін. Товар (курятина, свинина та їх субпродукти), який надалі реалізовано ПІДПРИЄМСТВУ «САЛЮТЕМ» придбано у ТОВ «ФРЕШ ФУД ЛОДЖИСТІКС» (код за ЄДРПОУ 43617359) та ТОВ «СІГМА ОПТІМА» (код за ЄДРПОУ 43166412). ТОВ «ФРЕШ ФУД ЛОДЖИСТІКС» - імпортер свійських свиней та кур та їх субпродуктів, а ТОВ «СІГМА ОПТІМА» (код за ЄДРПОУ 43166412) придбавало продукцію у виробників.
- ТОВ «АГРОЕФЕКТ-ПТИЦЯ» (код за ЄДРПОУ 43344853) взаємовідносини у жовтні 2021- грудні 2021 на суму ПДВ 296 488,94 гривень. Майно зазначене у формі №20-ОПП орендується. Аналізом ЄРПН встановлено отримання ТОВ «АГРОЕФЕКТ-ПТИЦЯ» послуг оренди, клінічного огляду птиці та ін. ТОВ «АГРОЕФЕКТ-ПТИЦЯ» - виробник. Аналізом баз данних встановлено, що податковий кредит сформовано за рахунок імпорту свійських кур та обладнання для переробки м'яса або птиці (автоматична лінія).
- ФГ «Масарівські Липки» (код за ЄДРПОУ 35218921) взаємовідносини у травні 2021, жовтні 2021- листопаді 2021 на суму ПДВ 442 181,41 гривень. Згідно наданої форми №20-ОПП суб'єкт господарювання має об'єкти оподаткування, а аме: комбікормовий цех, фермерські господарства, склади, земельні ділянки та ін. Аналізом ЄРПН встановлено отримання ФГ «Масарівські Липки» послуг Дослiдження продуктiв тваринного та рослинного походження на мiкробiологiчнi показники продовольчої сировини та iнших об'єктiв середовища життєдiяльності, планове технічне обслуговуваня холодильного обладнання та ін. ФГ «Масарівські Липки» - виробник. Аналізом баз данних встановлено, що податковий кредит сформовано за рахунок імпорту свіських кур.
- ТОВ «Білий берег» (код за ЄДРПОУ 35039068) взаємовідносини у жовтні 2021 на суму ПДВ 342 270,75 гривень. Згідно наданої форми №20-ОПП суб'єктгосподарювання має об'єкти оподаткування, а саме: забійний та переробний цех, земельна ділянка, паливний склад, автотранспорт. ТОВ «Білий берег» - виробник. Аналізом ЄРПН встановлено, отримання ТОВ «Білий берег» послуг з визначення ветеринарних препаратiв мiкробiологiчним методом та ін.
- ТОВ «МАЯК-3» (код за ЄДРПОУ 33521351) взаємовідносини у червні 2021 на
суму ПДВ 244 944,53 гривень. Згідно наданої форми №20-ОПП суб'єктгосподарювання має об'єкти оподаткування, а саме: цех - 26 об'єкта, завод, земельні ділянки, лінія по забою та розробці птиці та ін. ТОВ «МАЯК-3» -виробник. Аналізом ЄРПН встановлено, що податковий кредит сформовано зарахунок отримання ТОВ «МАЯК-3» послуг оренди приміщень, оренди лінії по забою Та розробці птиці, лабораторне дослідження тушок курей-бройлерів та м'ясамеханічної обвалки та ін.
Більшість з цих покупців та продавців згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень мають наявні кримінальні провадження, про що під час розгляду справи зазначалось неодноразово та надавались копії запитів та відповідей, щодо цих кримінальних проваджень. Відповідно до кримінального провадження №42000000000001038 від 03.08.2022 щодо ТОВ «АГРОЕФЕКТ-ПТИЦЯ» (код за ЄДРПОУ 43344853) вчинено кримінальне провадження за ч.5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч.2 ст. 364 КК України по якому вже вручено підозри та направлено обвинувальний акт в суд.
Також наявне кримінальне провадження за №32019210000000010 від 11.02.2019 р. за ч. 3 ст. 212 КК України ФГ «Масарівські Липки» (код за ЄДРПОУ 35218921). Згідно ухвал Єдиного державного реєстру судових рішень проводились обшуки та вилучені документи ряду підприємств серед яких був ТОВ «Масарівські липки» в тому числі за адресою Львівська обл., Яворівський р-н, с. Жорниська.
У листі Національної поліції України Головного слідчого управління від 22.08.2024 № 114719-2024 (що надавався суду в додаткових поясненнях) зазначено, що кримінальне провадження № 42021100000000207 від 23.03.2021 в якому досліджуються обставини ймовірного вчинення кримінального правопорушення посадовими особами ПОГ «Салютем», ТОВ «Сіті стронг», ТОВ «Пілатус», ПОГ «Конкордія», ПОГ «Колос», ТОВ «Сігма Оптіма», ТОВ «Еліт м'ясторг», ТОВ «Маяк», зокрема, під час користування пільгами з оподаткування підприємствами та організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю. На разі досі здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні за фактом заволодіння чужим майном, вчиненого в особливо великих розмірах, підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, за ознакамикримінальних правопорушень, передбачених частиною п'ятою ст. 191, частиною другою ст. 205-1 Кримінального кодексу України.
Вищенаведене у сукупності із ненадання позивачем копій первинних документів до перевірки не вимоги податкового органу вказує на безпідставне формування від'ємного значення з ПДВ за рахунок непідтверджених господарських відносин за період, що перевірявся.
Щодо скасування розпорядження про надану ПОГ "Салютем" пільгу, суд зазначає таке.
Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської обласної державної адміністрації) від 05.04.2021 №189 "Про надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування підприємствам та організаціям громадських організацій осіб з інвалідністю" надано дозвіл на користування пільгами ПОГ "Салютем" у період з 01.04.2021 по 30.09.2021.
Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської обласної державної адміністрації) від 27.09.2021 №602 "Про визнання доцільним надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування підприємствам та організаціям громадських організацій осіб з інвалідністю" надано дозвіл на користування пільгами ПОГ "Салютем" у період з 01.10.2021 по 30.09.2022.
В подальшому, рішенням Національної соціальної сервісної служби України скасовано дозвіл на право користування пільгами з оподаткування ПОГ "Салютем" у лютому 2023 достроково.
Підставою для прийняття такого рішення стало те, що до Нацсоцслужби надійшов лист Київської обласної військової адміністрації від 23.01.2023 №779/03/36.05-2023 стосовно розгляду питання щодо прийняття рішення про скасування дозволу на право користування пільгами з оподаткування відносно ПОГ "Салютем" (код ЄДРПОУ 41813890) з посиланням на лист Головного управління Державної податкової служби України у Київській області від 20.12.2022 №15650/5/10-36-04-04.
Крім того, до Нацсоцслужби також надійшов лист Бюро економічної безпеки України від 01.05.2023 №11/4.5/10086-23 стосовно проведення заходів, що належать до компетенції Нацсоцслужби відповідно до пункту 12 Порядку, зокрема, щодо ПОГ "Салютем" так як відповідно до висновків аналітичних продуктів, складених Департаментом аналізу інформації та управління ризиками БЕБ, в період 2021-2023 років службові особи даного підприємства допустили порушення норм Кодексу та Закону України від 16.07.99 №996-ХІV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". В листі Бюро економічної безпеки України від 01.05.2023 №11/4.5/10086-23 зазначено, що у ході досудового розслідування встановлено факти неправомірного використання пільг з оподаткування ПОГ "Аввелум" (код ЄДРПОУ 43564868), ПОГ "Конкордія" (код ЄДРПОУ 41813948), ПОГ "Центр Реабалітація "Регент" (код ЄДРПОУ 36243220), ПОГ "Центр Реабілітації "Палітра" (код ЄДРПОУ34788358), ТОВ "Бренд Проперті" (код ЄДРПОУ 43479830), ПОГ "Салютем" (код ЄДРПОУ 435645431.
Відповідно до п.8 підр.2 р.ХХ «Перехідні положення» Кодексу на період до 1 січня
2025 року за нульовою ставкою оподатковується податком на додану вартість постачання
товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім послуг, що надаються під час проведення лотерей і розважальних ігор та послуг з постачання товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку (далі - комісіонера) здійснювати постачання товарів від імені та за дорученням іншої особи (далі - комітента) без передання права власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю, які засновані громадськими організаціями осіб з інвалідністю і є їх власністю, де кількість осіб з інвалідністю, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової кількості штатних працівників, і за умови, що фонд оплати праці таких осіб з інвалідністю становить протягом звітногоперіоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу витрат виробництва.
Безпосереднім вважається виготовлення товарів/послуг, внаслідок якого сума витрат, понесених на переробку (обробку, інші види перетворення) сировини, комплектуючих, складових частин, інших покупних товарів, які використовуються у виготовленні таких товарів, становить не менше 8 відсотків продажної ціни таких виготовлених товарів.
Зазначені підприємства та організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю мають право застосовувати цю пільгу за наявності реєстрації у відповідному контролюючому органі, яка здійснюється на підставі подання відповідної заяви платника податку про бажання отримати таку пільгу та позитивного рішення уповноваженого органу відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».
При порушенні вимог цього пункту платником податку контролюючий орган скасовує його реєстрацію як особи, що має право на податкову пільгу, а податкові зобов'язання такого платника податку перераховуються з податкового періоду, за наслідками якого були виявлені такі порушення, відповідно до загальних правил
оподаткування, встановлених цим Кодексом, та з одночасним застосуванням відповідних фінансових санкцій. Податкова звітність таких підприємств та організацій надається у порядку, встановленому законодавством.
На порушення абз. 2 пункту 8 підрозділу 2 розділу XX«Перехідні положення» Кодексу ПОГ «Салютем» не дотриманий 8% критерій з безпосереднього виготовлення товарів, зокрема: безпосереднім вважається виготовлення товарів/ послуг, внаслідок якого сума витрат, понесених на переробку (обробку, інші види перетворення) сировини, комплектуючих, складових частин, інших покупних товарів, які використовуються у виготовленні таких товарів, становить не менше 8% продажної ціни таких виготовлених товарів. Така матеріальна складова як вартість сировини, комплектуючих, складових частин, інших покупних товарів до розрахунку 8% критерію не відноситься. Для цілей цієї статті беруться до уваги витрати на оплату праці, амортизація (приміщень, виробничого обладнання, транспортних засобів), постійні розподілені загальновиробничі витрати (витрати на опалення, освітлення, водопостачання, водовідведення та інше утримання виробничих приміщень).
Згідно оборотно-сальдових відомостей ПОГ «Салютем» за періоди червень 2021, вересень 2021, жовтень 2021, листопад 2021, грудень 2021, січень 2022, лютий 2022 встановлено, що витрати понесені на переробку (обробку, інші види перетворення) сировини, комплектуючих, складових частин, інших покупних товарів, у виготовленні м'ясних виробів становлять менше 8%. Відсоток витрат, понесених ПОГ «Салютем» на переробку фактично виготовлених товарів, не перевищує 8% продажної ціни відповідно до пункту 8 розділу ХХ Кодексу, а тому, ПОГ «Салютем» не мало правових підстав для застосування нульової ставки податку, а операції з продажу м'ясної продукції підлягали оподаткуванню за ставкою 20% на загальних підставах згідно підпункту "а" пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що податкові повідомлення - рішення ГУ ДПС у Запорізькій області від 09.02.2024 №151008010705, №150008010705, №150608010705 та №150308010705, прийняті у відновшення ПОГ «Салютем» є правомірними та обгрнутованими, прийнятими в порядку та в межах повноважень визначених Конституцією та Законами України, тому підстави для їх скасування - відсутні.
За таких обставин, колегія суддів вважає за необхідне рішення суду першої інстанції скасувати в частины задоволених вимог та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог ПОГ «Салютем».
Керуючиь ст. 243, 308, 311, 315, 321, 325 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області - задовольнити.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.09.2024 в адміністративній справі № 280/3819/24 - скасувати в частині задоволених позовних вимог Підприємста об'єднання громадян «Салютем» про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень Головного управління ДПС у Запорізькій області від 09.02.2024 №151008010705, №150608010705 та №150308010705 та прийняти в цій частину нову постанову.
Відмовити в задоволенні позовних вимог Підприємста об'єднання громадян «Салютем» про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень Головного управління ДПС у Запорізькій області від 09.02.2024 №151008010705, №150608010705 та №150308010705.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.09.2024 в адміністративній справі № 280/3819/24 в частині стягнення на користь Підприємста об'єднання громадян «Салютем» судових витрат - скасувати.
В іншій частині рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.09.2024 в адміністративній справі № 280/3819/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту прийнятя та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Постанова в повному обсязі складена 20.03.2025.
Головуючий - суддя О.О. Круговий
суддя Н.П. Баранник
суддя А.В. Шлай