Справа № 747/583/24
19 березня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача: Бужак Н. П.
Суддів: Кобаля М.І., Мельничука В.П.
За участю секретаря: Мірошниченко С.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті на рішення Талалаївського районного суду Чернігівської області від 09 січня 2025 року, суддя Тіщенко Л.В., у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі,-
ОСОБА_1 звернувся до Талалаївського районного суду Чергігівської області з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просив:
- визнати протиправною та скасувати постанову Державної служби України з безпеки на транспорті АВ №00001438 від 15.10.2024 щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 на підставі ч. 2 ст. 132-1 КУпАП.
Відповідно до рішення Талалаївського районного суду Чернігівської області від 09.01.2025 адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправною та скасовано постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі від 15.10.2023 серії АВ № 00001438 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та накладення стягнення у вигляді штрафу в сумі 8500 грн, і провадженя по справі закрити.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь Косенка М.І. 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп в рахунок відшкодування понесених судових витра
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, Державна служба України з безпеки на транспорті звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Талалаївського районного суду Чернігівської області та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.
За клопотанням представника заявника ОСОБА_1 - Чернецького Валерія Володимировича ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 березня 2025 року було вирішено проводити судове засідання в режимі відеоконференції.
Оскільки під час апеляційного розгляду справи представник позивача з технічних причин не зміг прийняти участь у розгляді справи у режимі відеоконференції, а тому колегія суддів розглядала справу у його відсутності.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши осіб, що з'явились в судове засідання, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом встановлено, що 15.10.2024 старшим державним інспектором відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту Державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Солов'янчик С.І. складено постанову, серія АВ, № 00001438 у справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільшому транспорті, зафіксованого в автоматичному режимі, стосовно особи, яка яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи на території України відносно ОСОБА_1 відповідно до якої останнього було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 132-1 КУпАП на накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500 грн.
Підставою для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, як зазначено у постанові, стало те, що відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених п.22.5 ПДР.
Згідно зазначеної в постанові інформації про технічний засіб, яким в автоматичному режимі зафіксовано правопорушення зазначено наступне: WIM74-WAGA-WIM40, CRUA-05-VVE, серія, номер свідоцтва про повірку - №1937 до 22.12.2024, №04/4654 до 22.12.2024.
Результати автоматичної фіксації транспортного засобу в момент учинення адміністративного правопорушення: вимірювання з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри ТЗ, загальна довжина 20.516 м.
Фактично зафіксовані параметри ТЗ: кількість вісей - 5 шт., спарені колеса - 2 вісь: 3 вісь;
Відстань між вісями 1-2; 4036 мм, 2-3: 1388 мм; 3-4: 10209 мм, 4-5: 1296мм
Навантаження на вісь 1/5300 кг, 2 - 7000 кг, 3 - 65500 кг, 4 - 10300 кг, 5 - 9990 кг;
Загальна маса 39050 кг;
Висота 3.588 м, ширина - 2.371м, довжина - 21.116 м.
Формула розрахунку % перевищення встановленого законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами:
*% перевищення =((Хфакт - Хнорм - похибка пристрою)/Хнорм)*100%
Х факт - фактично зафіксований параметр габариту або ваги відповідно в натуральних одиниця (тонна або міліметр);
Хнорм - нормативно дозволений параметр габариту або ваги відповідно в натуральних одиницях (тонна або міліметр) зазнчений відповідно до п. 22.5 ПДР.
Похибка пристрою - регламентовано-допустима похибка вимірювального пристрою параметрів габариту або ваги у відсотках відповідно до ДСТУ ОІМL R 134-1;2010 помножена на Хфакт (при розрахунку використовується у натуральних одиницях (тонна або міліметр).
Заперечуючи законність прийнятої постанови представник позивача Чернецький В.В. зазначив, що на автомобіль КРАЗ 643701, д.н.з. НОМЕР_1 отримано дозвіл на участь в дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, який на даний час є чинним відповідно до положень постанови Кабінет у Міністрів № 314 від 18.03.2022 року, і які автоматично продовжуються на період дії воєнного стану та три місяці з дня його припинення чи скасування. А оскільки на території України на даний час воєнний стан продовжує діяти, тому дозвіл № 2022-13857401-97 НГ з терміном дії до 31.12.2022 у відповідності до зазначеної Постанови КМУ продовжує діяти, і тому позивача, як відповідальну особу, притягнуто до адміністративної відповідальності протиправно, оскільки відповідачем зазначена обставина не врахована при винесенні оскаржуваної постанови.
Як встановлено судом першої інстанції, у позивача був наявний дозвіл № 2022-13857401-97 НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Тому за наявності такого дозволу та відповідно з п. 5 постанови КМУ №314 від 18.03.2022 р. строк дії наявного у позивача дозволу продовжено на період дії воєнного стану та три місяці після цього, суд першої інстанції вірно не прийняв до уваги доводи відповідача про закінчення у позивача дії дозволу станом на час розгляду справи про адміністративне правопорушення, оскільки даний дозвіл видавався вже в період воєнного стану.
Разом з тим, колегія суддів звертає увагу, що дія зазначено дозволу стосувалась наступних періодів: з 20.02.2022 по 20.04.2022, з 31.10.2022 по 31.12.2022 із зазначенням маршрутів, на які розповсюджується зазначений дозвіл.
Згідно Декларації №030266/23 про провадження господарської діяльності від 22.03.2023, яка стосується ПАТ «Укрнафта», останнє має Дозвіл на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Місце провадження господарської діяльності: Чернігівська обл, Прилуцький район, м. Прилуки, вул. Пирятинська,137, офіс 0.
Відповідно до п.22.5 ПДР 2.5. за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 38 т (на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - до 40 т; для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Управлінням патрульної поліції в Чернігівській області ДПП відділ безпеки дорожнього руху 14 жовтня 2022 року видано дозвіл №2022-13857401-98 НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативи строк дії з 31.10.2022 по 30.12.2022.
Автомобіль КРАЗ 643701, НОМЕР_1 , причіп: ВАРЗ НПВ-2611, НОМЕР_2 , вантаж Екскаватор, обладнання по маршруту: від межі Сумської області - виїзн на а/д Н-07 … - рух по а/д Н-07 - до межі Сумської області. Параметри ТЗ: Довжина 22.00 м; ширина 3,45 м; висота 4.45 м; загальна вага автопоїзду з вантажем 38.00 м, в т.ч. навантаження на найбільш навантажену вісь ТЗ 8,00 м. Назва організації, яка перевозить вантаж: Управління транспорту ПАТ «Укрнафта».
До матеріалів справи позивачем додано Декларацію про провадження господарської діяльності щодо участі у дорожньому русі ТЗ, вагові або габаритні параметри яких перевищують норми, яка стосується суб'єкта господарювання ПАТ «Укрнафта».
Згідно п. 3 Декларації - назва виду господарської діяльності/частини виду господарської діяльності, який проводиться суб'єктом господарювання, або інформація щодо змін, які вносяться до дозвільного документа - 49.41 вантажний авто мобільний транспорт.
Назва дозвільного документа (п.4) на заміну якого подана декларація або до якого декларацією вносяться зміни: Дозволи на участь у дорожньому русі ТЗ, вагові або габаритні параметри якаих перевищують нормативні, а саме 2022-13857401-97 НГ.
18 березня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану».
Відповідно до п.5 Постанови №314 установлено, що у період воєнного стану строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру, результатів надання публічних послуг з проведення робіт та/або надання послуг у сфері протимінної діяльності автоматично продовжуються на період воєнного стану та три місяці з дня його припинення чи скасування, а періодичні, чергові платежі за ними відстрочуються на строк, зазначений у цьому підпункті (крім строку дії ліцензій у сфері діяльності з організації та проведення азартних ігор та плати за такі ліцензії) (в редакції із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 173 від 28.02.2023, № 602 від 24.05.2024).
За змістом п. 4 Постанови ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та діє у період воєнного стану та протягом трьох місяців з дня його припинення чи скасування.
Отже, дія постанови діє у період воєнного стану та протягом трьох місяців з дня його припинення чи скасування.
Згідно з п.1.1 Постанови у період воєнного стану право на провадження господарської діяльності може набуватися суб'єктами господарювання на підставі безоплатного подання до органів ліцензування, дозвільних органів та суб'єктів надання публічних (електронних публічних) послуг декларації про провадження господарської діяльності (далі - декларація), що містить відомості згідно з додатком 1, без отримання дозвільних документів (документів дозвільного характеру, ліцензій або інших результатів надання публічних послуг), крім видів господарської діяльності за переліком згідно з додатком 2.
З огляду на вищезазначений пункт постанови КМ України, колегія суддів вважає, що постанова № 314 стосується строку дії ліцензій та документів дозвільного характеру.
Зокрема, Додаток № 2 до постанови КМ України №314 визначає перелік видів господарської діяльності, які не можуть провадитися на підставі подання декларації в умовах воєнного стану. Додаток № 1 Постанови містить Перелік відомостей, які вносяться до декларації про провадження господарської діяльності. Даток 1-1 Постанови містить Перелік відомостей, які вносяться до декларації про провадження господарської діяльності нерезидентом (іноземною компанією, організацією), який провадить в Україні діяльність виключно через постійне представництво.
Відповідно до постанови КМ України № 30 від 18.01.2001 Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, зокрема п. 4, визначено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції за формою, наведеною в додатку до цих Правил, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Дозвіл видається на одноразовий проїзд великогабаритного та великовагового транспортного засобу. У разі здійснення постійних проїздів по одному маршруту тим самим транспортним засобом дозвіл може видаватися на кілька проїздів, але не більше ніж на три місяці (п.7).
Отже, з аналізу вищевикладених норм слідує, що ПАТ «Укрнафта» є суб'єктом господарської діяльності та у зв'язку з господарською діяльністю отримав дозвільний документ, а саме дозвіл на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
За змістом Декларації від 22.03.2023 ПАТ «Укрнафта» має дозвільний документ - дозвіл на участь у дорожньому русі ТЗ, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, зокрема Дозвіл 2202-138575401 НГ.
Як встановлено в ході апеляційного розглду справи жодна із сторін не оспорювала питання повноважень відповідача щодо складання постанови у разі встановлення порушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі.
У даному випадку спір стосується питання наявності Дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні під час руху ТЗ КРАЗ 643701, днз НОМЕР_1 , 09.10.2024 за адресою Н-07 км 191-578, Сумська обл.
Із Дозволу №2022-13857401098 НГ убачається, останній виданий на участь у дорожньому русі автомобіля КРАЗ нз НОМЕР_1 , причіп ВАРЗ НПВ-2611, НОМЕР_2 , вантаж: екскаватор, обладнання по маршруту: від межі Сумської області - виїзд на а/д Н-07.
Отже, Дозвіл надає право автомобілю КРАЗ днз НОМЕР_1 на виїзд на автодорогу Сумська обл Н-07.
Щодо продовження строку дії Дозволу на підставі Постанови КМ України №314 від 18.03.2022 у зв'язку з воєнним станом, то колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції в цій частині, оскільки даний Дозвіл стосується господарської діяльності ПАТ «Укрнафта», а тому відповідно з п. 5 постанови КМУ №314 від 18.03.2022 р. строк дії наявного у ПАТ «Укрнафта» дозволу 2202-138575401 НГ продовжено на період дії воєнного стану та три місяці після цього.
Та обставина, як на те посилається скаржник, що Дозвіл ПАТ «Укрнафта» отримано вже під час воєнного стану, а тому постанова КМ України №314 на цей Дозвіл не розповсюджується, суд вважає безпідставними, оскільки у самій постанові КМ України таке посилання відсутнє.
Стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.
Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Принцип незворотності дії в часі поширюється також на Конституцію, яка є Основним Законом держави (Преамбула Конституції України). Виняток з цього принципу допускається лише у випадках, коли закони та інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи (частина перша статті 58 Конституції України).
Постанова КМ України №314 прийнята 18.03.2022, тоді як Дозвіл №2022-13857401-97 НГ від 31.10.2022.
Відповідно до ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи вчинені (прийняті) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним, підстави для його скасування відсутні, так як суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив заяву у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.
При цьому судовою колегією враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення Талалаївського районного суду Чернігівської області від 09 січня 2025 року.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Згідно з ст. 271 КАС України у справах, визначених статтями 273-277, 280-286, 288, 289, 289-5 цього Кодексу, суд проголошує повне судове рішення.
У справах, передбачених статтею 283-1 цього Кодексу, суд може проголосити скорочене судове рішення.
Копії судових рішень у справах, визначених цією статтею, невідкладно видаються учасникам справи або надсилаються їм, якщо вони не були присутні під час його проголошення.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 272 КАС України судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 273, 275-277, 280, 282, пунктами 5 та 6 частини першої статті 283, статтями 283-1, 283-2, 286-288 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених статтями 273-277, 282-283-1, 284-286 цього Кодексу, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.
Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 271, 272, 286, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті залишити без задоволення, а рішення Талалаївського районного сувду Чернігівської області від 09 січня 2025 року - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач: Бужак Н.П.
Судді: Мельничук В.П.
Кобаль М.І.
Постанову виготовлено: 19 березня 2025 року.