Справа № 580/4450/24 Суддя (судді) першої інстанції: Валентина ЯНКІВСЬКА
19 березня 2025 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Заїки М.М.,
суддів - Сорочка Є.О., Штульман І.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04 червня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Черкаській області), в якому просила суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 046450008059 від 11.04.2024 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV).
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи з 06.05.1986 по 01.07.1986 та до пільгового стажу період роботи на посаді доярки з 21.10.1988 по 31.12.1998 та призначити ОСОБА_1 пенсію, з 02.04.2024.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 04.06.2024 позов задоволено.
При цьому, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його та ухвалити нове, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування своїх доводів відповідач зазначає, що страховий стаж позивача на дату звернення становить 34 роки 2 місяці 2 дні, пільговий стаж роботи дояркою становить 14 років 4 місяці 23 дні, що є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
До страхового стажу згідно із трудовою книжкою серії НОМЕР_1 від 26.02.1985 не враховано період роботи з 06.05.1986 по 01.07.1986, оскільки наявні виправлення в даті звільнення та даті наказу про звільнення, що є порушенням Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах, організаціях, затвердженої спільним наказом Мінюсту України, Мінпраці України, Міністерства соціального захисту України № 162 від 12.06.1974 (далі - Інструкція № 162).
До пільгового стажу роботи дояркою не враховано період з 21.10.1988 по 31.12.1998 згідно довідки від 10.01.2001 №7 виданої сільськогосподарським кооперативом "Приорілля", оскільки довідка видана не на підставі первинних документів, що суперечить вимогам п.20 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" (далі - Порядок № 637). Довідка не підписана керівником відділу кадрів, що передбачено формою довідки згідно додатку до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 №6 "Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння) в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах". Відсутні відомості про правонаступництво (реорганізацію) підприємства.
До заяви надано архівні довідки від 22.01.2020 №Р-39, від 16.04.2021 №Р-97, про роботу та заробітну плату в колгоспі "Орільський" ( з 01.06.1994 - КСП "Приорілля") за аналогічний період 1988 - 1999 роки.
Відсутні також відомості щодо ліквідації КСП "Орільський", СГК "Приорілля".
Шостим апеляційним адміністративним судом ухвалою від 21.10.2024 відкрито апеляційне провадження у справі, встановлено строк для подачі відзиву на апеляційну скаргу.
Відзиву на апеляційну скаргу не надійшло.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2025 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Встановлено, що 02.04.2024 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Черкаській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1.
Заява позивача про призначення пенсії на пільгових умовах розглянута Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Донецькій області за принципом екстериторіальності.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №046450008059 від 11.04.2024 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком. Відмова мотивована тим, що стаж роботи позивача на посаді доярки становить 14 років 04 місяці 23 дні, що є недостатнім для призначення пенсії відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV.
До страхового стажу не враховано періоди роботи з 06.05.1986 по 01.07.1986 згідно трудової книжки НОМЕР_1 , оскільки наявні виправлення в даті звільнення та даті наказу про звільнення.
До пільгового стажу роботи дояркою не враховано період з 21.10.1988 по 31.12.1998 згідно довідки від 10.01.2001 №7 виданої сільськогосподарським кооперативом «Приорілля», оскільки довідка видана не на підставі первинних документів. Довідка не підписана керівником відділу кадрів, що передбачено формою довідки згідно додатку до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 №6 "Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння) в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах". Відсутні відомості про правонаступництво (реорганізацію) підприємства.
Позивач не погодилась із вказаною відмовою та звернулась до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що спірний стаж роботи позивача належним чином підтверджено записами у її трудовій книжці та іншими документами.
Колегія суддів погоджується з наведеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у ст. 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно із ст. 56 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Відповідно до положень пункту 5 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV, на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 7, згідно з яким, до доярок належать працівники, які оформлені на роботу доярками, свинарками, мають відповідні посвідчення, які постійно зайняті протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Дояркам, свинаркам, які відпрацювали повний польовий період на колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, доярки та свинарки яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії доярка та свинарка, запроваджена в 1961 році.
Отже, умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання роботи доярки, досягнення відповідного віку, а також наявність відповідного стажу.
Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 21.11.2019 у справі № 701/1232/16-а.
Згідно із ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно із ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1).
Згідно із п. 2.1 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються таку документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (Постанова №637); для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Положеннями ст. 62 Закону №1788-XII та п. 1 Порядку №637 визначено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до абзацу 1 п. 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Суд зазначає, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються інші документи.
За загальним правилом відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, тому недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для особи, якій ця трудова книжка належить, а отже, й не може впливати на її особисті права. Працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства, тому вказані обставини не можуть бути підставою для позбавлення позивача конституційного права на соціальний захист в частині призначення пенсії за віком. На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці чи інших офіційних документах.
Встановлено, що згідно із записами трудової книжки НОМЕР_1 позивач працювала дояркою, в тому числі в періоди з 21.10.1988 по 31.12.1998. Також трудова книжка позивача НОМЕР_1 містить інформацію про вироблені нею трудодні. Відповідна інформація узгоджується із змістом поданих позивачем архівних довідках.
Таким чином, відповідачем безпідставно не зараховано до стажу позивача періоду роботи з 06.05.1986 по 01.07.1986 з посиланням на наявні виправлення в даті звільнення та даті наказу про звільнення.
Наявні у трудовій книжці записи підтверджуються наявність у позивача більш ніж 20 років пільгового стажу.
Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно із ст. 101 Закону № 1788-XII органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Отже, правом вимагати додаткові документи від підприємств, організацій і окремих осіб наділені лише органи, що призначають пенсії, а не особи, яким призначається пенсія. У разі сумніву або розбіжностей в документах, які враховуються при обчисленні пенсії, відповідач має вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
При цьому, відповідачами не надано доказів того, що записи у трудовій книжці позивача та вкладиші до нього є недійсними та недостовірними, а також доказів звернення до підприємств, в яких працювала позивач, або архівні установи для отримання відомостей щодо спірних періодів її роботи.
З урахуванням наведеного апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про наявність у позивача права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV, протиправність та необхідність скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 046450008059 від 11.04.2024, та про необхідність для належного захисту прав позивача зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи з 06.05.1986 по 01.07.1986 та до пільгового стажу період роботи на посаді доярки з 21.10.1988 по 31.12.1998 та призначити ОСОБА_1 пенсію, з 02.04.2024.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 271, 272, 286, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04 червня 2024 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та не підлягає касаційному оскарженню, відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя М.М. Заїка
Судді Є.О. Сорочко
І.В. Штульман
Повний текст постанови складено та підписано 19 березня 2025 року.