Постанова від 20.03.2025 по справі 420/17907/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/17907/24

Перша інстанція: суддя Скупінська О.В.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Турецької І.О.,

Шевчук О.А.

при секретарі: Шатан В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційну скаргу Південного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2024р. по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ШЛЯХОВИК-97» до Південного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИЛА:

У червні 2024р. ТОВ «ШЛЯХОВИК-97» звернулося до суду із позовом до Південного МУ ДПС по роботі з великими платниками податків, у якому просило:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Південного МУ ДПС по роботі з великими платниками податків за №082340701 від 26.02.2024р., яким встановлено завищення від'ємного значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на суму 43 631 832грн. та за №083340701 від 26.02.2024р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ на суму 108 827 182грн. та нараховано штрафні санкції у розмірі 27 206 795,5грн., а всього на суму 179 665 809,5грн..

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що у лютому 2023р. посадовими особами податкового органу було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «ШЛЯХОВИК-97» (код за ЄДРПОУ 03446334) з питання, що стали предметом оскарження при проведенні перевірки щодо законності декларування від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис.грн, по декларації з податку на додану вартість за травень 2021р., за результатами якої складено акт перевірки від 15.02.2024р. за №72/34-00-07-01/03446334, у висновках якого встановлено порушення вимог п.198.1, п.198.2, п.198.3 ст.198, п.200.4 ст.200 ПК України від 2.12.2010р. за №2755-УІ, із змінами та доповненнями, в результаті чого завищено від'ємне значення з ПДВ, відображене у рядку 21 податкової декларації з ПДВ за травень 2021р. на 43 631 832грн. та занижено позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду, відображене у рядку 18 податкової декларації з ПДВ за травень 2021р. на 108 827 182грн..

На підставі встановлених порушень, 26.02.2024р. податковим органом прийнято податкові повідомлення-рішення:

- за №083340701 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість на суму 136 033 977,5грн., з яких 108 827 182грн. - за податковим зобов'язанням та 27 206 795,5грн - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами);

- за №082340701, яким встановлено завищення від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за податковою декларацією №9164715634 від 22.06.2021р. за травень 2021р. у сумі 43 631 832грн..

Позивач не погоджується із висновками перевіряючих, які викладені в акті перевірці, та вважає їх необґрунтованими, у зв'язку із чим вважає вищевказані податкові повідомлення-рішення протиправними, незаконними та такими, що підлягають скасуванню. Посилаючись на вказане просив позов задовольнити.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2024р. адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними та скасовано податкове повідомлення-рішення Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 26.02.2024р. №082340701.

Визнано протиправними та скасовано податкове повідомлення-рішення Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 26.02.2024р. №083340701.

Стягнуто з Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків за рахунок бюджетних асигнувань на користь ТОВ «ШЛЯХОВИК-97» суму сплаченого судового збору у розмірі 30 280грн..

Стягнуто з Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків за рахунок бюджетних асигнувань на користь ТОВ «ШЛЯХОВИК-97» витрати на правничу допомогу у розмірі 5 000грн..

В апеляційній скарзі апелянт просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.

Представники сторін у судове засідання з'явились та надали відповідні пояснення по суті справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення на неї, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про задоволення скарги, скасування рішення суду та прийняття нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступних підстав.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що податковий орган приймаючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення діяв з порушенням норм законодавства, оскільки порушення встановлені в акті перевірки спростовані під час судового розгляду.

Проте, колегія суддів не може погодитися з такими висновками суду першої інстанції, оскільки вказаного висновку суд дійшов без належного з'ясування обставин по справі та належної оцінки доказів, допустив невірне застосування норм матеріального права та порушив норми процесуального права.

За правилами ст.242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті, а тому апеляційний суд на підставі ст.315 КАС України, рішення суду скасовує та приймає по справі нову постанову про відмову у задоволенні позову, з наступних підстав.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи під час апеляційного розгляду, що 31.10.2005р. ТОВ «ШЛЯХОВИК-97» (код ЄДРПОУ 03446334) зареєстровано як юридична особа (Номер запису: 15311230000000502) та здійснює такі види діяльності за КВЕД: 23.99 Виробництво неметалевих мінеральних виробів, н.в.і.у. (основний), 42.91 Будівництво водних споруд, 42.99 Будівництво інших споруд, н.в.і.у., 46.11 Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами, 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням, 52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту, 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту, 55.10 Діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування, 55.20 Діяльність засобів розміщування на період відпустки та іншого тимчасового проживання, 55.90 Діяльність інших засобів тимчасового розміщування, 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, 42.11 Будівництво доріг і автострад, 42.13 Будівництво мостів і тунелів, 23.61 Виготовлення виробів із бетону для будівництва, 23.63 Виробництво бетонних розчинів, готових для використання.

У лютому 2024р. Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків на підставі направлень, виданих Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків на підставі направлень №207/34-00-07-01, №208/34-00-07-01, №210/34-00-07-06 та №209/34-00-07-02 від 23.11.2023р., на підставі пп.19-1.1.1 п.19-1.1 ст.19-1, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.5 п.78.1 ст.78 ПК України від 2.12.2010р. №2755-VI, зі змінами та доповненнями, та згідно наказу Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 21.11.2023р. за №276 проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «ШЛЯХОВИК-97», код за ЄДРПОУ 03446334, з питання, що стали предметом оскарження при проведенні перевірки щодо законності декларування від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100тис.грн, по декларації з податку на додану вартість за травень 2021р..

За результатами вказаної перевірки податковим органом складено акт від 15.02.2024р. за №72/34-00-07-01/03446334, яким встановлено порушення вимог п.198.1, п.198.2, п.198.3 ст.198, п.200.4 ст.200 ПК України від 2.12.2010р. №2755-УІ, із змінами та доповненнями, в результаті чого завищено від'ємне значення з ПДВ, відображене у рядку 21 податкової декларації з ПДВ за травень 2021р. на 43 631 832грн. та занижено позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду, відображене у рядку 18 податкової декларації з ПДВ за травень 2021р. на 108 827 182грн..

На підставі встановлених порушень, 26.02.2024р. Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято податкові повідомлення-рішення:

- за №083340701 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість на суму 136 033 977,5грн, з яких 108 827 182грн. - за податковим зобов'язанням та 27 206 795,5грн - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (т.1 а.с.43);

- за №082340701 яким встановлено завищення від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за податковою декларацією №9164715634 від 22.06.2021р. за травень 2021р. у сумі 43 631 832грн (т.1 а.с.44).

Не погоджуючись із висновками податкового органу, викладеними в акті перевірки від 27.02.2024р., позивач подав заперечення до відповідача на акт перевірки, за результатами розгляду яких податковим органом надано відповідь від 1.03.2024р. за №615/6/34-00-07-01, в якій зроблено висновок, що висновки викладені в акті перевірки від 15.02.2024р. №72/34-00-07-01/03446334 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ШЛЯХОВИК-97» відповідають вимогам чинного законодавства.

Не погодившись із оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями, позивачем 12.03.2024р. було подано до ДПС України скаргу, за результатами розгляду якої рішенням ДПС від 13.05.2024р. за №13913/6/99-00-06-01-04-06 у задоволенні такої скарги відмовлено та податкові повідомлення-рішення залишено без змін.

Вважаючи протиправними та такими, що підлягають скасуванню податкові повідомлення - рішення за №082340701 та №083340701 від 26.02.2024р., позивач звернувся до суду із даним позовом.

Перевіряючи правомірність прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх протиправність та скасування, судова колегія виходить з наступного.

Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, врегульовані ПК України.

Положеннями пп.20.1.4 ст.20 ПК України встановлено, що контролюючі органи мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з п.61.1 ст.61 ПК України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Приписами пп.62.1.3 п.62.1 ст.62 ПК України визначено, що податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Згідно п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

За правилами пп.78.1.5 п.78.1 ст.78 ПК України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: платником податків подано в установленому порядку контролюючому органу заперечення до акта перевірки в порядку, визначеному пунктом 86.7 статті 86 цього Кодексу, або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі якщо платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження.

Як вбачається із матеріалів справи, що податковий орган приймаючи оскаржувані податкові-повідомлення виходив із встановлених порушень в акті перевірки від 15.02.2024 № 72/34-00-07-01/03446334.

Так, під час апеляційного розгляду судовою колегією встановлено, що перевіркою встановлено взаємовідносини ТОВ «ШЛЯХОВИК-97» з ТОВ «ЦЕНТР НАФТА ТОРГ» (код за ЄДРПОУ 43937742) по операціях з придбання дизпалива та скрапленого газу, за яким сформовано суму податкового кредиту в розмірі 22 156 244 грн, по податкових накладних, перелік яких наведено у Додатку 2 до акту перевірки, що є його невід'ємною частиною.

В акті перевірки також встановлено, що згідно інформації, що міститься у товарно-транспортних накладних (пункт навантаження), навантаження Товару в автомобільний транспорт відбувалось, зокрема, за наступними адресами: Рівненська область, Здолбунівський р-н., смт. Мізоч.

Щодо вказаної адреси навантаження товару в акті перевірки вказано, що: «…Згідно інформації, наявної в податковому органі, що міститься СЕАРПСЕ, за вказаною адресою зареєстровано акцизний склад пального, уніфікований номер акцизного складу - 1015034, розпорядником якого є ТОВ «Промислова група «Економ ліміт» (код за ЄДРПОУ 43137444).

ТОВ «Промислова група «Економ ліміт» перебуває на обліку в ГУ ДПС у Полтавській області. Вид діяльності - оптова торгівлі твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами. Ліцензія на зберігання пального відсутня, наявна ліцензія на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць торгівлі №990614201901925 від 15.11.2019р..

ГУ ДПС у Полтавській області листом вх. №2120/7/34-00-01 від 13.07.2021р. повідомила про відсутність ТОВ «Промислова група «Економ ліміт» за податковою адресою: м.Полтава, вул.Балакіна, 20, про що складений акт про неможливість проведення перевірки від 18.06.2021р..

Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків на письмовий запит №2377/7/34-00-07-01 від 7.07.2021р. щодо проведення фактичної перевірки ТОВ «Промислова група «Економ ліміт» з питань дотримання вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування пального отримано відповідь від ГУ ДПС у Рівненській області вх.. №2125/7/34-00-01 від 13.07.2021р., згідно якої встановлено:

«Працівниками ГУ ДПС у Рівненській області ... з метою проведення фактичної перевірки з питань дотримання вимог чинного законодавства в сфері обігу підакцизних товарів здійснено вихід 17.06.2021 на акцизний склад (уніфікований №1015034) за адресою: вул. Вокзальна, буд.1, смт. Мізоч, Здолбунівський р-н., Рівненська обл.

При виході встановлено: за зазначеною вище адресою знаходиться територія з ємностями та будівлями, яка огороджена бетонною огорожею; прохід на територію зачинений; охорона, посадові особи та законні представники на території відсутні.

З метою з'ясування місця знаходження посадових осіб або законних представників, працівники ГУ ДПС у Рівненській області зверталися до Мизоцької селищної ради. Відповідно до усного пояснення начальника відділу земельних відносин, будівництва та архітектури житлово-комунального господарства Мизоцької селищної ради Теслюка В.С.:

- вказаний вище майновий комплекс належить на праві приватної власності громадянину ОСОБА_1 (РНОКПП..............);

- право власності на земельну ділянку не оформлене;

- земельна ділянка за адресою: вул. Вокзальна, буд. 1, смт. Мізоч, Здолбунівський р-н., Рівненська обл. являється землями запасу Мизоцької селищної ради;

- діяльність за вказаною вище адресою не здійснюється.

З метою вжиття заходів щодо забезпечення явки посадових осіб або законних представників ТОВ «Промислова група «Економ ліміт» до Головного управління ДПС у Рівненській області для проведення фактичної перевірки на акцизному складі (уніфікований №1015034), 17.06.2021 був надісланий запит на встановлення місцезнаходження платника податків до Головного управління ДФС у Полтавській області.

До Головного управління ДПС у Рівненській області 8.07.2021р. надійшов лист від Головного управління ДФС у Полтавській області з інформацією про те, що вжитими заходами встановити місцезнаходження підприємства та посадових осіб не вдалося.»

Також, листом вх. №2169/7/34-00-01 від 11.07.2021р. ГУ ДПС у Рівненській області, в доповнення до попередньої інформації, надіслано копію пояснення громадянина ОСОБА_2 - власника майна за адресою: АДРЕСА_1 , в якому останній повідомив, що діяльність на нафтобазі він ніяку не здійснює, станом на сьогодні в оренду не здає і останніх два роки не здавав, ТОВ «Промислова група «Економ ліміт» йому не відома, договори з ним не укладались».

… Згідно наданих пояснень в ході розгляду заперечення до акту перевірки від 16.08.2021 №278/34-00-07-02/03446334, ТОВ «Промислова група «Економ ліміт» надано пояснення, що використання бази за адресою вул. Вокзальна, буд. 1, смт. Мізоч, Здолунівський р-н., Рівненська область здійснювалось на підставі договору суборенди від 12.01.2021 №1201/21 (строком дії до 31.12.2021) укладеного із ТОВ «ВАНО-ТРЕЙД ГРУП» (код ЄДРПОУ 42351943).

ТОВ «ВАНО-ТРЕЙД ГРУП» остання звітність подана за березень 2020р., свідоцтво ПДВ анульовано 30.08.2021р.. Згідно даних 20-ОПП склад за адресою вул. Вокзальна, буд. 1, смт. Мізоч, Здолунівський р-н., Рівненська область знятий з обліку 31.03.2020. Ліцензія на оптову торгівлю пальним, за відсутності місць оптової торгівлі від 11.06.2020 №990614201900419 (дата анулювання - 1.10.2021). При цьому, згідно даних ЄРПН податкові накладні на адресу ТОВ «Промислова група «Економ ліміт» у 2021 році не виписувались та не реєструвалися. В зв'язку з чим, не можливо підтвердити реальність здійснених операцій щодо оренди акцизного складу.

ТОВ «ВАНО-ТРЕЙД ГРУП» є учасником кримінальної провадження №42021102080000021 у справі 759/5419/22 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст. 191 Кримінального кодексу України, згідно якої невстановлені особами, використовуючи реквізити підконтрольних суб'єктів господарювання ТОВ «Ферст Груп» (код ЄДРПОУ 41701663), ТОВ «Гранд опт продукт» (код ЄДРПОУ 42662966) та ТОВ «ВАНОТРЕЙД ГРУП» (код ЄДРПОУ 42351943), які мають ознаки «фіктивності», привласнили державні кошти виділенні на закупівлю паливно-мастильних матеріалів. Підчас допиту керівника ТОВ «ВАНО-ТРЕЙД ГРУП» як свідка, надав покази щодо його непричетності до здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства».

- Харківська область, Харківський р-н., смт. Васищеве.

Щодо вказаної адреси навантаження товару у акті перевірки вказано, що: «…Згідно інформації, наявної в податковому органі, що міститься в СЕАРПСЕ, за вказаною адресою зареєстровано акцизний склад пального, уніфікований номер акцизного складу - 1015036, розпорядником якого є також ТОВ «Промислова група «Економ ліміт» (код за ЄДРПОУ 43137444).

Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків на письмовий запит №2376/7/34-00-07-01 від 7.07.2021р. щодо проведення фактичної перевірки ТОВ «Промислова група «Економ ліміт» з питань дотримання вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування пального отримано відповідь від ГУ ДПС у Харківський області вх. № 2191/7/34-00-01 від 16.07.2021, згідно якої встановлено:

«Фахівцями управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Харківський області.... Здійснено вихід з метою проведення фактичної перевірки суб'єкта господарювання:

- ТОВ «ПГ «Економ ліміт», податковий номер 43137444, за місцем фактичного провадження діяльності у господарському об'єкті, розташованому за адресою: вул.. Промислова, 20, смт. Васищеве, Харківський р-н., Харківська область. Провести перевірку не надалось можливім у зв'язку з відсутністю відповідальних осіб ТОВ «ПГ «Економ ліміт». За результатами чого складено акт про неможливість проведення перевірки (від 25.06.2021 № .....)

Крім того, на адресу ТОВ «ХАРЬКІВ - КАПИТАЛ» (податковий номер 32562659) та .... направлено листи щодо надання інформації про наявність укладених з ТОВ «ПГ «Економ ліміт» договорів оренди (суборенди) приміщень, ємностей тощо. ТОВ «ХАРЬКІВ - КАПИТАЛ» надано відповідь, якою повідомлено, що фінансово - господарські відносини з ТОВ «ПГ «Економ ліміт» відсутні, в оренду приміщення, ємності не надавались».

Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ТОВ «ХАРЬКІВ - КАПИТАЛ» (код за ЄДРПОУ32562659) є власником об'єкту нерухомого майна за адресою вул.. Промислова, 20, смт. Васищеве, Харківський р-н., Харківська область.

… Разом з тим, Департаментом дозвіл надано ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-Україна» (газонаповнювальна станція) від 08.02.2019 №6325156400-4733 на необмежений термін.

Згідно наданих пояснень в ході розгляду заперечення до акту перевірки від 16.08.2021 №278/34-00-07-02/03446334, ТОВ «Промислова група «Економ ліміт» надано пояснення, що використання бази за адресою вул. Промислова, 20, смт. Васищеве, Харківський р-н., Харківська область здійснювалось на підставі договору суборенди від 11.11.2020 №1111/20 (строком дії до 11.11.2021) укладеного із ТОВ «ВАНО-ТРЕЙД ГРУП» (код ЄДРПОУ 42351943).

ТОВ «ВАНО-ТРЕЙД ГРУП» остання звітність подана за березень 2020 року, свідоцтво ПДВ анульовано 30.08.2021. Згідно даних 20-ОПП склад за адресою вул. Промислова, 20, смт. Васищеве, Харківський р-н., Харківська область знятий з обліку 31.03.2020. Ліцензія на оптову торгівлю пальним, за відсутності місць оптової торгівлі від 11.06.2020 №990614201900419 (дата анулювання - 01.10.2021). При цьому, згідно даних ЄРПН податкові накладні на адресу ТОВ «Промислова група «Економ ліміт» у 2021 році не виписувались та не реєструвалися. В зв'язку з чим, не можливо підтвердити реальність здійснених операцій щодо оренди акцизного складу.

ТОВ «ВАНО-ТРЕЙД ГРУП» є учасником кримінальної провадження №42021102080000021 у справі 759/5419/22 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. З ст. 191 Кримінального кодексу України, згідно якої невстановлені особами, використовуючи реквізити підконтрольних суб'єктів господарювання ТОВ «Ферст груп» (код ЄДРПОУ 41701663), ТОВ «Гранд опт продукт» (код ЄДРПОУ 42662966) та ТОВ «ВАНОТРЕЙД ГРУП» (код ЄДРПОУ 42351943), які мають ознаки «фіктивності», привласнили державні кошти виділенні на закупівлю паливно-мастильних матеріалів. Підчас допиту керівника ТОВ «ВАНО-ТРЕЙД ГРУП» як свідка, надав покази щодо його непричетності до здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства».

- м. Миколаїв, вул. Каботажна пристань, 3.

Щодо вказаної адреси навантаження товару у акті перевірки вказано, що: «…Згідно інформації, наявної в податковому органі, що міститься в СЕАРПСЕ, за вказаною адресою відсутні ліцензії на здійснення господарських операції з пальним та не зареєстровано акцизні склади пального.

Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, інформація щодо наявності об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості за адресою: м. Миколаїв, вул. Каботажна пристань, 3 та відповідних майнових прав (власників) відсутня.

Згідно наданих пояснень в ході розгляду заперечення до акту перевірки від 16.08.2021 №278/34-00-07-02/03446334, за вказаною адресою м. Миколаїв, вул. Каботажна пристань, 3 знаходиться Миколаївський порт, в якому відбувається перекачування розмитненого скрапленого газу з суден у газовози. При цьому, перевіркою встановлено відсутність на товарно-транспортних накладних відміток Миколаївського порту щодо виїзду автомобілів із його території.

Як зазначено у наданих до перевірки товарно-транспортних накладних, протягом перевіряємого періоду для перевезення вантажів були задіяні майже 50 транспортних засобів та понад 10 автоперевізників, в тому числі фізичні особи - підприємці.

При цьому, товарно-транспортні накладні містять тільки назву автопідприємства без визначення реквізитів суб'єктів господарювання, які здійснювали автоперевезення.

Аналізом даних ЄРПН та податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) і на користь платників податків - фізичних осіб (Дт 4ДФ) встановлено, що ТОВ «ЦЕНТР НАФТА ТОРГ» протягом 2021 року отримував послуги перевезення (транспортні послуги) від:

- ТОВ «Авангард-2014» (код за ЄДРПОУ 39155326) - Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків надіслано запит про надання інформації та копій документів по взаєморозрахунках з ТОВ «ЦЕНТР НАФТА ТОРГ» від 23.07.2021 № 2044/6/34-00-07-01. У відповідь, листом від 10.08.2021 №2021/08/10 відмовлено у наданні документів зважаючи на дистанційну роботу працівників підприємства в зв'язку із встановленими карантинними обмеженнями;

- ТОВ «Автотехсервіс Миколаїв» (код за ЄДРПОУ 39335663) - Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків надіслано запит про надання інформації та копій документів по взаєморозрахунках з ТОВ «ЦЕНТР НАФТА ТОРГ» від 23.07.2021 № 2045/6/34-00-07-01. Станом на теперішній час відповіді не отримано;

- ТОВ «БВС-АВТО» (код за ЄДРПОУ 40365525) - Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків надіслано запит про надання інформації та копій документів по взаєморозрахунках з ТОВ «ЦЕНТР НАФТА ТОРГ» від 12.08.2021 № 2218/6/34-00-07-01. Слід зазначити, що ТОВ «БВС-АВТО» не зазначений як перевізник в наданих до перевірки товарно-транспортних накладних. Станом на теперішній час відповіді не отримано.

Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків на запит №2148/8/34-00-07-01 від 19.07.2021р. отримано інформацію від Департаменту електронних сервісів ДПС (вх. №1840/8/34-00-01 від 5.08.2021р.), стосовно власників та технічних характеристик транспортних засобів, які були задіяні при перевезені вантажів ТОВ «ЦЕНТР НАФТА ТОРГ» згідно даних ЄР АН та товарно-транспортних накладних.

Аналізом отриманої інформації встановлено:

Згідно даних ЄРАН та інформації з товарно-транспортних накладних ТОВ «ЦЕНТР НАФТА ТОРГ» зареєстровано перевезення понад 18 тон скрапленого газу транспортним засобом з номерним знаком НОМЕР_1 з причепом номерний знак НОМЕР_2 .

6.05.2021 пункт навантаження - Харківська обл., м.Чугуїв, вул. Вокзальна, 28, пункт розвантаження - Харківська обл., Дергачівський р-н., м. Дергачі, вул. Лозівська, 86.

Проте, згідно інформації, наявній в базі даних «НАІС ДДАІ» МВС України під цим номерним знаком зареєстровано CHEVROLET AVEO, що є легковим автомобілем та причіп легковий повною масою 750 кг, що є причепом до легкового автомобіля та фізично не може перевезти задекларований об'єм палива.

Згідно інформації, наявній в базі даних «НАІС ДДАІ» МВС України, власник транспортного засобу з номерним знаком НОМЕР_1 - ОСОБА_3 , ІПН НОМЕР_3 , власник транспортного засобу з номерним знаком НОМЕР_2 - ОСОБА_4 , ІПН НОМЕР_4 .

В товарно-транспортній накладній зазначено перевізника - ФОП ОСОБА_5 понад 128 тон палива дизельного транспортним засобом з номерним знаком НОМЕР_5 27.05.2021, 29.05.2021, 30.05.2021,31.05.2021 пункт навантаження - Рівненська область, Здолбунівський р-н., смт. Мізоч, пункт розвантаження - Дніпропетровська обл., Софіївський р-н., с. Зелений гай, вул. Залізнична, 24.

28.04.2021 пункт навантаження - Рівненська область, Здолбунівський р-н., смт. Мізоч, пункт розвантаження - Запорізька обл., м.Мелітополь, вул. Каховське шосе, 27.

Проте, згідно інформації, наявній в базі даних «НАІС ДДАІ» МВС України під цим номерним знаком зареєстровано MERCEDES BENZ 416, що є неспеціалізованим вантажним автомобілем повного масою 2,7 тн та фізично не може перевезти задекларований об'єм палива.

Згідно інформації, наявній в базі даних «НАІС ДДАІ» МВС України, власник транспортного засобу з номерним знаком НОМЕР_5 - ОСОБА_6 , ІПН НОМЕР_6 .

Згідно інформації, що міститься у товарно-транспортній накладній перевезення здійснювалось даним автомобілем з причепом з номерним знаком НОМЕР_7 .

Згідно інформації, наявній в базі даних «НАІС ДДАІ» МВС України під номерним знаком НОМЕР_7 зареєстровано напівпричіп, власником якого ТОВ «Авангард 2014», код ЄДРПОУ 39155326.

В товарно-транспортній накладні зазначено перевізника - ТОВ «Авангард 2014».

- понад 35 тон скрапленого газу транспортним засобом з номерним знаком НОМЕР_8 24.05.2021 пункт навантаження - Миколаївська обл., Первомайський р-н, с. Синюхин Брід, вул. Газова, 1, пункт розвантаження - Дніпропетровська обл., м.Новомосковськ, вул.Заводська 20.

31.05.2021р. пункт навантаження - м.Одеса, вул.Отамана Чепіги, 43а, пункт розвантаження - Дніпропетровська обл., м.Новомосковськ, вул.Заводська 20.

Проте, згідно інформації, наявній в базі даних «НАІС ДДАІ» МВС України під цим номерним знаком зареєстровано Volkswagen Transporter, що є неспеціалізованим вантажним автомобілем повного масою 1,6тон та фізично не може перевезти задекларований об'єм палива.

В товарно-транспортній накладній зазначено перевізника - ФОП ОСОБА_7

- понад 130 тон скрапленого газу транспортним засобом з номерним знаком НОМЕР_9 26.05.2021, 28.05.2021, 29.05.2021 пункт навантаження - Харківська обл.,Харківський р-н, СМТ Васищеве, пункт розвантаження - Дніпропетровська обл., м.Новомосковськ, вул.Заводська 20.

7.05.2021р. пункт навантаження - Миколаївська обл., Первомайський р-н, с. Синюхин Брід, вул. Газова, 1, пункт розвантаження - Дніпропетровська обл., Софіївський р-н, с.Зелений гай, вул.Залізнична 24.

8.05.2021р. пункт навантаження - м. Миколаїв, вул.Каботажна пристань 3, пункт розвантаження - Дніпропетровська обл., Софіївський р-н, с.Зелений гай, вул.Залізнична 24.

25.05.2021р. пункт навантаження - м. Миколаїв, вул.Каботажна пристань 3, пункт розвантаження - Дніпропетровська обл., м.Новомосковськ, вул.Заводська 20.

25.05.2021р. пункт навантаження - м Харківська обл.,Харківський р-н, СМТ Васищеве, пункт розвантаження - Сумська обл., Сумський р-н., СМТ Степанівка, вул.Заводська, 2а.

Проте, згідно інформації, наявній в базі даних «НАІС ДДАІ» МВС України під цим номерним знаком зареєстровано Кіа Sportage 2015, що легковим автомобілем та фізично не може перевезти задекларований об'єм палива. В товарно-транспортній накладній зазначено перевізника - ТОВ «Автотехсервіс Миколаїв».

Звертає увагу, що номерні знаки транспортних засобів зазначених в ЄРАН та в товарно-транспортних накладних не збігаються.

Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків надіслано запит до Національної поліції України № 611/5/34-00-07-02 від 10.08.2021, з проханням надання інформації щодо маршрутів і режимів перевезення небезпечних вантажів протягом травня 2021 року транспортними засобами, а також надання копій усіх наявних документів, які стали підставою рішення про видачу або відмову у видачі погодження маршруту руху.

У відповідь надано інформацію згідно якої перевізник - ТОВ «Автотехсервіс Миколаїв» не погоджував маршрути перевезення небезпечних вантажів у Національній поліції України.

Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків на запит №582/5/34-00-07-05 від 28.07.2021р. отримано інформацію від Головного управління Національної поліції України в Одеській області (вх. №888/5/34-00-01 від 05.08.2021) щодо фактів фіксації територією України, транспортних засобів, які були задіяні при перевезені вантажів ТОВ «ЦЕНТР НАФТА ТОРГ», згідно даних інформаційної підсистеми «ГАРПУН» інформаційно - телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України».

Аналізом отриманої інформації встановлено:

Згідно з даними ЄРАН та інформації з товарно-транспортних накладних ТОВ «Центр нафта торг» зареєстровано перевезення:

- 7.05.2021р. газу скрапленого масою 19940 л. транспортним засобом з номерним знаком НОМЕР_9 з пункту навантаження - Миколаївська обл., Первомайський р-н, с. Синюхин Брід, вул. Газова, 1 до пункту розвантаження - Дніпропетровська обл., Софіївський р-н, с.Зелений гай, вул. Залізнична, 24 відстань між якими становить 393 км. За даними системи розшуку автомобілів «Гарпун», даний транспортний засіб було зафіксовано 07.05.2021 о 09 год 34 хв в точці Дніпровська набережна, 18, Київ, 02000 (50.398794, 30.615248). Після цього не зафіксовано транспортного засобу з даним номерним знаком на ймовірних маршрутах руху до точки розвантаження.

- 12.05.2021р. газу скрапленого масою 9860 л. транспортним засобом з номерним знаком НОМЕР_10 з пункту навантаження - Харківська обл., м.Чугуїв, вул. Вокзальна, 28 до пункту розвантаження - Дніпропетровська обл., м.Новомосковськ, вул.Заводська, 20 відстань між якими становить 231 км. За даними системи розшуку автомобілів «Гарпун» 12.05.2021 не зафіксовано транспортного засобу з даним номерним знаком на ймовірних маршрутах руху до точки розвантаження.

- 12.05.2021р. газу скрапленого масою 20580 л. транспортним засобом з номерним знаком НОМЕР_11 з пункту навантаження - Харківська обл., м.Чугуїв, вул. Вокзальна 28 до пункту розвантаження - Дніпропетровська обл., м.Новомосковськ, вул.Заводська 20 відстань між якими становить 231 км. За даними системи розшуку автомобілів «Гарпун» 12.05.2021 не зафіксовано транспортного засобу з даним номерним знаком на ймовірних маршрутах руху до точки розвантаження.

- 21.05.2021р. газу скрапленого масою 20900 л. транспортним засобом з номерним знаком НОМЕР_12 з пункту навантаження - Харківська обл., м.Чугуїв, вул. Вокзальна, 28 до пункту розвантаження - Дніпропетровська обл., м.Новомосковськ, вул.Заводська, 20 відстань між якими становить 231 км. За даними системи розшуку автомобілів «Гарпун» 21.05.2021 не зафіксовано транспортного засобу з даним номерним знаком на ймовірних маршрутах руху до точки розвантаження.

- 27.05.2021р. пального дизельного масою 24781 л. транспортним засобом з номерним знаком НОМЕР_5 з пункту навантаження - Рівненська область, Здолбунівський р-н, СМТ Мізоч до пункту розвантаження - Дніпропетровська обл., Межівський р-н, с. Слов'янка, вул.Залізнична 2 відстань між якими становить 986 км. За даними системи розшуку автомобілів «Гарпун», даний транспортний засіб було зафіксовано 27.05.2021 о 07 год 26 хв в точці М05, Гребінки, Київська обл., 08662 (49.94891, 30.18036). 27.05.2021 о 19 год 04 хв - в точці Васильківський район, Київська обл. (49.938054, 30.184262). Після цього не зафіксовано транспортного засобу з даним номерним знаком на ймовірних маршрутах руху до точки розвантаження.

- 24.05.2021р. газу скрапленого масою 20200 л. транспортним засобом з номерним знаком НОМЕР_13 з пункту навантаження - Харківська обл., Харківський р-н, СМТ Васищеве до пункту розвантаження - Сумська обл., Сумський р-н., СМТ Степанівка, вул.Заводська,2а відстань між якими становить 218 км. За даними системи розшуку автомобілів «Гарпун» 24.05.2021 не зафіксовано транспортного засобу з даним номерним знаком на ймовірних маршрутах руху до точки розвантаження.

- 27.05.2021р. пального дизельного масою 30952 л. транспортним засобом з номерним знаком НОМЕР_14 з пункту навантаження - Рівненська область, Здолбунівський р-н, СМТ Мізоч до пункту розвантаження - Запорізька обл., м.Мелітополь, вул. Каховське шосе, 27 відстань між якими становить 1009 км. За даними системи розшуку автомобілів «Гарпун» 27.05.2021 не зафіксовано транспортного засобу з даним номерним знаком на ймовірних маршрутах руху до точки розвантаження.

- 28.05.2021р. пального дизельного масою 31274 л. транспортним засобом з номерним знаком НОМЕР_15 з пункту навантаження - Рівненська область, Здолбунівський р-н, СМТ Мізоч до пункту розвантаження - Запорізька обл., м.Мелітополь, вул. Каховське шосе, 27 відстань між якими становить 1009 км. За даними системи розшуку автомобілів «Гарпун» 28.05.2021 не зафіксовано транспортного засобу з даним номерним знаком на ймовірних маршрутах руху до точки розвантаження.

- 25.05.2021р. газу скрапленого масою 20160л. транспортним засобом з номерним знаком НОМЕР_9 з пункту навантаження - Миколаївська обл., Первомайський р-н, с. Синюхин Брід, вул.Газова,1 до пункту розвантаження - Дніпропетровська обл., м.Новомосковськ, вул.Заводська 20 відстань між якими становить 422 км. За даними системи розшуку автомобілів «Гарпун», даний транспортний засіб було зафіксовано 25.05.2021 о 22 год 20 хв в точці Голосіївський район, Київ, 02000 (50.370735, 30.45747), що не відповідає ймовірним маршрутам руху до точки розвантаження.

- 25.05.2021р. пального дизельного масою 29224,42 л. транспортним засобом з номерним знаком НОМЕР_16 з пункту навантаження - Рівненська область, Здолбунівський р-н, СМТ Мізоч до пункту розвантаження - Одеська обл., Овідіопольський р-н, смт Авангард, вул.Базова 12 відстань між якими становить 703 км. За даними системи розшуку автомобілів «Гарпун» 25.05.2021 не зафіксовано транспортного засобу з даним номерним знаком на ймовірних маршрутах руху до точки розвантаження.

- 28.05.2021р. пального дизельного масою 31492 л. транспортним засобом з номерним знаком НОМЕР_17 з пункту навантаження - Рівненська область, Здолбунівський р-н, СМТ Мізоч до пункту розвантаження - Дніпропетровська обл., Межівський р-н, с.Словянка, вул.Залізнична 2 відстань між якими становить 986 км. За даними системи розшуку автомобілів «Гарпун» 28.05.2021 не зафіксовано транспортного засобу з даним номерним знаком на ймовірних маршрутах руху до точки розвантаження.

Підсумовуючи, можна стверджувати, що товарно-транспортні накладні містять випадкові та суперечливі дані щодо автомобілів, місць навантаження/розвантаження, маршрутів руху, відомостей про перевізників, водіїв тощо.

Викладене свідчить про сумнівність реального перевезення вантажів».

В акті перевірки контролюючий орган підсумував, що вищезазначені обставини вказують на те, що господарські операції ТОВ «ЦЕНТР НАФТА ТОРГ» (код за ЄДРПОУ 43937742) з постачання, перевезення, транспортування вантажів не могли фактично здійснюватись з урахуванням часу, обмежених трудових ресурсів, відсутністю необхідних матеріальних ресурсів, оперативності проведення операцій, місцезнаходження майна та віддаленості виробничих об'єктів один від одного.

Також, в акті перевірки відповідачем встановлено взаємовідносини ТОВ «ШЛЯХОВИК-97» та ТОВ «ЛАРІ-МАР» (код за ЄДРПОУ 43202565) по операціях з придбання дизпалива та скрапленого газу, за яким сформовано суму податкового кредиту в розмірі 74 350 419грн., по податкових накладних, перелік яких наведено у Додатку 3 до акту перевірки, що є його невід'ємною частиною.

Так, згідно інформації, що міститься у товарно-транспортних накладних (пункт навантаження), навантаження Товару в автомобільний транспорт відбувалось, зокрема, за наступними адресами: м.Київ, вул.Пшенична, 21.

Щодо вказаної адреси навантаження товару у акті перевірки вказано, що: «… Згідно інформації, наявної в податковому органі, що міститься в СЕАРПСЕ за вказаною адресою відсутні ліцензії на здійснення господарських операції з пальним та не зареєстровано акцизні склади пального.

Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, інформація щодо наявності об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості за адресою: м. Київ, вул. Пшенична, 21 та відповідних майнових прав (власників) відсутня.

Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків у надіслано письмовий запит № 2412/7/34-00-07-01 від 19.07.2021 та № 2607/7/34-00-07-02 від 04.08.2021 до ГУ ДПС м. Києва щодо проведення фактичної перевірки ТОВ «ЛАРІ - МАР» з питань дотримання вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування пального. Станом на теперішній час відповіді не отримана».

- Харківська обл., м. Харків.

Щодо вказаної адреси навантаження товару у акті перевірки вказано, що: «…Згідно наявної інформації не можливо ідентифікувати наявність або відсутність акцизних складів пального за вказаною адресою та їх розпорядників».

Також контролюючим органом у акті перевірки встановлено, що як зазначено у наданих до перевірки товарно-транспортних накладних, протягом перевіряємого періоду для перевезення вантажів були задіяні понад 200 транспортних засобів та понад 100 автоперевізників, в тому числі фізичні особи - підприємці.

При цьому, товарно-транспортні накладні містять тільки назву автопідприємства без визначення реквізитів суб'єктів господарювання, які здійснювали автоперевезення.

Аналізом даних ЄРПН та податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб (Дт 4ДФ) встановлено, що ТОВ «ЛАРІ - МАР» протягом 2021 року отримував у квітні 2021 послуги перевезення лише від ТОВ «Авангард-2014» (код за ЄДРПОУ 39155326) - Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків надіслано запит про надання інформації та копій документів по взаєморозрахунках ТОВ «ЛАРІ - МАР» від 23.07.2021 № 2044/6/34-00-07-01.

У відповідь, листом від 10.08.2021 №2021/08/10 (вх. від 17.08.2021 №2421/6/34-00-01) повідомлено, що товариство не має можливості надати документи.

У травні 2021 згідно даних ЄРПН та податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб (Дт 4ДФ) не встановлено придбання ТОВ «ЛАРІ - МАР» послуг перевезення та/або транспортних послуг.

Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків на запит № 2148/8/34-00-07-01 від 19.07.2021 отримано інформацію від Департаменту електронних сервісів ДПС (вх. № 1840/8/34-00-01 від 05.08.2021), стосовно власників та технічних характеристик транспортних засобів, згідно даних ЄРАН та товарно-транспортних накладних, які були задіяні при перевезені вантажів ТОВ «ЛАРІ - МАР».

В акті перевірки вказано, що аналізом отриманої інформації встановлено, що товарно-транспортні накладні містять випадкові та суперечливі дані щодо автомобілів, місць навантаження/розвантаження, маршрутів руху, відомостей про перевізників, водіїв тощо. Викладене свідчить про сумнівність реального перевезення вантажів.

Також відповідачем в акті перевірки зазначено, що аналізом норм ДСТУ БВ.2.7-119:2011, ДСТУ БВ.2.7-127:2015, ДСТУ БВ.2.7-305:2015, ДСТУ 8959:2019 та інших щодо вимог до виробництва, укладання та ущільнення асфальтобетонних сумішей, з врахуванням температури нагрівання та ущільнені асфальтобетонних сумішей встановлено, що норма готової продукції складає 0,006 тон скрапленого газу та 0,01408 тон дизельного пального.

Тобто, необхідний обсяг пального для виробництва вказаної кількості готової продукції складає лише 2407,03 тон, скрапленого газу, та 5648,49 тон дизельного пального, яке ймовірно було придбане у більший частині у ТОВ «ПЕНТАОЙЛ», операції із яким підтверджуються документально. Відхилення складає 8866,65 тон скрапленого газу та 9308,66 тон дизельного пального. Таким чином, придбаний обсяг пального не міг бути використаний у виробничому процесі.

Щодо зазначених обставин, встановлених в акті перевірки, судовою колегією встановлено, що позивачем (покупець) та ТОВ «ЦЕНТР НАФТА ТОРГ» (постачальник) було укладено договір поставки №3003/3-21 від 30.03.2021 (т.1 а.с.94-98, т.2 а.с.56-59), за умовами якого постачальник на умовах цього Договору зобов'язується передати у власність покупця газ та/або інші ТМЦ, (далі - Товар) та, за потреби, провести монтаж та ТО Товару, а Покупець зобов'язується приймати та оплачувати вартість вказаного Товару на умовах цього Договору (п.1.1). Одиниця виміру, ціна Товару за одиницю, його асортимент визначаються в залежності від домовленості Сторін наступним чином: в специфікаціях до Договору поставки або у видаткових накладних на такий Товар (п.1.2). Поставка товару здійснюється на умовах EXW або DDP згідно з Міжнародними правилами тлумачення комерційних термінів ІНКОТЕРМС, в редакції 2020, якщо інші умови поставки не передбачені в специфікації або заявках, які є невід'ємного частиною договору (п.4.2).

На підтвердження реальності господарських відносин із зазначеним контрагентом позивачем до суду надано копії:

- товарно-транспортних накладних (т.1 а.с.69-83, т.3 а.с.3-202);

- платіжних інструкцій (т.2 а.с.179-183);

- видаткових накладних (т.4 а.с.170-216, 218-287).

Також позивачем (покупець) та ТОВ «ЛАРІ-МАР» (постачальник) було укладено договір поставки №19/04-Д від 19.04.2021 (т.1 а.с.99-102, т.2 а.с.52-55), за умовами якого постачальник на умовах цього Договору зобов'язується передати у власність покупця дизельне паливо та/або інші ТМЦ, далі - Товар, а покупець зобов'язується приймати та оплачувати вартість вказаного Товару на умовах цього Договору (п.1.1). Одиниця виміру, ціна Товару за одиницю, його асортимент визначаються в залежності від домовленості Сторін наступним чином: в специфікаціях до Договору поставки або у видаткових накладних на такий Товар (п.1.2). Поставка товару здійснюється на умовах DDP згідно з Міжнародними правилами тлумачення комерційних термінів ІНКОТЕРМС, в редакції 2020, якщо інші умови поставки не передбачені в специфікації або заявках, які є невід'ємного частиною договору (п. 4.2).

На підтвердження реальності господарських відносин із зазначеним контрагентом позивачем до суду надано копії:

- видаткових накладних (т.4 а.с.2-100, 102-168);

- товарно-транспортних накладних (т.5 а.с.6-608).

Також позивачем до суду надано копії:

- податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2021 року (т.2 а.с.44-51);

- наказу ТОВ «ШЛЯХОВИК-97» від 03.01.2018 №1-УП (т.2 а.с.60) з додатком (т.2 а.с.61-92);

- податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2021 року (т.2 а.с.93-100);

- накладних вимог від 31.05.2021 (т.2 а.с.150-166);

- обороти рахунків 901, 701, 631, 203 за квітень та травень 2021 року (т.2 а.с.167-170, 174-179);

- оборотно-сальдову відомість по рахунках 26 (т.2 а.с.171-173);

- планові калькуляції на приготування 1т сумішей різного типу (т.2 а.с.184-220);

- реєстр податкових накладних за травень 2021 року (т.2 а.с.221-240).

Положеннями пп.14.1.36 п.14.1 ст.14 ПК України передбачено, що господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також, через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема, за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Приписами пп.14.1.185 п.14.1. ст.14 ПК України визначено, що постачання послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.

Відповідно до пп.14.1.202. п.14.1. ст.14 ПК України, продаж (реалізація) товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів. Не вважаються продажем товарів операції з надання товарів у межах договорів комісії (консигнації), поруки, схову (відповідального зберігання), доручення, довірчого управління, оперативного лізингу (оренди), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачі прав власності на такі товари.

За правилами п.44.1 ст.44 ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Згідно з пп.16.1.2, 16.1.3, 16.1.5 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.

Базою оподаткування є грошове вираження об'єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу (п.135.1. ст.135 Податкового кодексу України).

Приписами пп.14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

Положеннями пп.14.1.156-1. п.14.1. ст.14 ПК України встановлено, що податкове зобов'язання (для цілей розділу V цього Кодексу) - загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом.

За приписами пп.14.1.181. п.14.1. ст.14 ПК України, податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

Статтею 185 ПК України визначено об'єкт оподаткування податку на додану вартість.

Так, п.185.1 ст.185 ПК України передбачено, що об'єктом оподаткування податком на додану вартість, є операції платників податку: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Згідно п.187.1 ст.187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

Згідно з п.188.1 ст.188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:

- товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;

- газу, який постачається для потреб населення;

- електричної енергії, ціна на яку склалася на ринку електричної енергії.

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.

До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю - бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.

У випадках, передбачених статтею 189 цього Кодексу, база оподаткування визначається з урахуванням положень статті 189 цього Кодексу.

Відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити, зокрема, опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг.

За правилами абз.2 п.201.10 ст.201 ПК України, податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Порядок формування податкового кредиту як юридичними особами, так і фізичними особами, зареєстрованих платками ПДВ, врегульований нормами ст.198 Податкового кодексу України.

Так, відповідно до п.198.1 ст.198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій, з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного капіталу та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Положення п.198.3 ст.198 ПК України встановлює, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

- придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;

- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи;

- ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні засоби почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

У відповідності до п.198.2 ст.198 ПК України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

- дата списання коштів з рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг на оплату товарів/послуг, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата списання електронних грошей платника податків як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець постачальника;

- дата отримання платником податку товарів/послуг.

Відповідно до п.198.5 ст.198 ПК України платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;

б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);

в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов'язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З метою застосування цього пункту податкові зобов'язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах:

- придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання;

- придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні.

У разі якщо на момент перевірки платника податку контролюючим органом в акті вибіркової (часткової) інвентаризації, проведеної платником податку на вимогу такого органу, виявлено нестачу придбаних таким платником товарів (крім випадку, якщо така нестача обумовлена знищенням внаслідок дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідно до законодавства), для цілей розділу V цього Кодексу такі товари вважаються використаними платником податку в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Згідно п.198.6 ст.198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Так, відповідно до ч.1 ст.9 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

У відповідності до ст.1 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» господарська операція це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.

Частиною другою зазначеної статті передбачено, що первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Отже правові наслідки у вигляді виникнення у покупця права на формування відповідних сум податкових вигод (витрат та податкового кредиту) виникають за наявності таких обставин та підстав, зокрема: фактичного (реального) здійснення оподатковуваних операцій та їх документального підтвердження сукупністю юридично значимих (дійсних) первинних та інших документів, які зазвичай супроводжують операції певного виду; наявності у сторін спеціальної податкової правосуб'єктності та належним чином складеної податкової накладної; ділової мети, розумних економічних причин для здійснення операції й подальшого використання придбаного товару (робіт, послуг) у межах господарської діяльності платника.

Судова колегія зазначає, що аналіз реальності господарської діяльності повинен здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту. При цьому, в первинних документах, які є підставою для бухгалтерського обліку, фіксуються дані лише про фактично здійснені господарські операції.

Так, ретельно дослідивши матеріали справи, а саме надані бухгалтерські та господарські документи, з урахуванням висновків викладених податковим органом в акті перевірки від 15.02.2024р. за №72/34-00-07-01/03446334, а також беручи до уваги надані пояснення представників сторін під час судового засідання в апеляційному суді, судова колегія вважає, що встановлені податковим органом порушення в акті перевірки, які в подальшому і стали підставами для прийняття оскаржуваних рішень, є правомірними та такими, що знайшли своє підтвердження під час апеляційного розгляду даної справи.

При цьому, судова колегія вважає, що в даному випадку наявні порушення податкового законодавства і у позивача, і у третіх осіб, які мають господарські відносини з контрагентами позивача, зокрема, в частині місць навантаження пального, яке постачалось позивачу (неможливість перевірки акцизних складів за такими адресами, відсутність ліцензій на право зберігання пального, тощо). Окрім того, не можливо встановити якими саме транспортними засобами проводилось транспортування такого специфічного продукту (товару).

Також, судова колегія вважає, що позивач на момент вчинення порушень податкового законодавства мало можливість для дотримання правил і норм, встановлених ПК України, проте останній не вживав достатніх заходів для їх дотримання.

Окрім того, апеляційний суд вважає, що сам факт наявності у позивача податкової накладної та інших облікових документів, виписаних від імені постачальника, не є безумовним доказом реальності господарських операцій, якщо інші обставини свідчать про недостовірність інформації в цих документах.

Тобто, якщо господарські операції фактично не відбулися, первині документи, складені платником податку та його контрагентом на підтвердження такої операції, не відповідають дійсності та не можуть бути підставою для збільшення в податковому обліку сум валютних витрат чи податкового кредиту.

Беручи до уваги вказане, судова колегія вважає, що в даному випадку не підтверджено реальність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентами.

Враховуючи вищевказане, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції хибно вважав що у контролюючого органу були відсутні підстави для прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, а тому позовні вимоги ТОВ «ШЛЯХОВИК-97» не підлягають задоволенню.

Виходячи з наведеного, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції не можна вважати законним та обґрунтованим, а тому воно підлягає скасуванню з ухваленням по справі нового рішення про відмову у задоволені позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.311, 315, 317, 322 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Південного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків - задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2024р. - скасувати.

Прийняти по справі нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ШЛЯХОВИК-97» до Південного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її проголошення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст судового рішення виготовлений 20 березня 2025р.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді І.О. Турецька

О.А. Шевчук