П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
20 березня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/27591/24
Перша інстанція: суддя Білостоцький О.В.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів - Джабурії О.В.,
- Кравченка К.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 січня 2025 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІДЕР-СЕРВІС» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
02 вересня 2024 року товариство з обмеженою відповідальністю «ЛІДЕР-СЕРВІС» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просило:
визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11663513/34379917 від 20.08.2024 року, №11663508/34379917 від 20.08.2024 року, №11663507/34379917 від 20.08.2024 року, №11663512/34379917 від 20.08.2024 року, №11663509/34379917 від 20.08.2024 року, №11663506/34379917 від 20.08.2024 року, №11663514/34379917 від 20.08.2024 року, №11663511/34379917 від 20.08.2024 року, №11663515/34379917 від 20.08.2024 року, №11663516/34379917 від 20.08.2024 року, №11663510/34379917 від 20.08.2024 року, №11663517/34379917 від 20.08.2024 року, №11663518/34379917 від 20.08.2024 року про відмову у реєстрації податкових накладних.
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні ТОВ «ЛІДЕР-СЕРВІС» №147 від 19.04.2024 року, №148 від 21.04.2024 року, №149 від 21.04.2024 року, №164 від 18.04.2024 року, №165 від 18.04.2024 року, №166 від 19.04.2024 року, №167 від 19.04.2024 року, №168 від 20.04.2024 року, №169 від 20.04.2024 року, №170 від 20.04.2024 року, №171 від 20.04.2024 року, №172 від 20.04.2024 року та №173 від 21.04.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного подання.
В обґрунтування позовних вимог ТОВ «ЛІДЕР-СЕРВІС» зазначило, що у процесі проведення позивачем господарської діяльності складено податкові накладні та направлено їх на реєстрацію до податкового органу, однак, реєстрація зупинена податковим органом з підстав відповідності п.1 критеріям ризиковості. Позивачем направлено на адресу податкового органу додаткові документи, однак незважаючи на надання ним копій первинних документів, які підтверджують реальність здійснення господарської операції по зазначених податкових накладних, податковим органом ухвалено рішення про відмову в їх реєстрації.
Відповідно до відзиву ГУ ДПС в Одеській області, відповідач заперечує проти задоволення позову та зазначає, що реєстрація податкових накладних не здійснена, так як на розгляд комісії були надані документи, які складені з порушенням вимог законодавства.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31 січня 2025 року позовну заяву ТОВ «ЛІДЕР-СЕРВІС» задоволено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, ГУ ДПС в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невірне застосування судом норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. Зокрема, апелянт зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що позивачем на розгляд комісії подано не всі документи, передбачені у п.5 Порядку № 520, який до того ж містить орієнтовний перелік підтверджуючих документів. Крім того, апелянт стверджує, що саме через ненадання платником податків копій документів, які документально підтверджують реальність господарської операції, контролюючим органом прийнято правомірне рішення.
Позивач своїм правом на подання відзиву не скористався, про розгляд справи повідомлений шляхом направлення судової кореспонденції до особистого кабінету в підсистемі «Електронний суд».
Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачаються наступні обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛІДЕР-СЕРВІС» (далі - ТОВ «ЛІДЕР-СЕРВІС») зареєстровано як юридична особа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом - 34379917. Основним видом діяльності є 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.
При господарської діяльності, між товариством з обмеженою відповідальністю «ЛІДЕР СЕРВІС» (як виконавцем) та товариством з обмеженою відповідальністю «НОРК ЛОЛІСТИК» (як замовником) (далі - сторони) укладено договір про надання транспортних послуг з перевезення вантажу №0103-24 року від 01.03.2024 року (далі - договір), згідно п.1.1 якого виконавець зобов'язується організувати та доставити автомобільним транспортом довірений йому замовником (вантажовідправником) вантаж з пункту (місця) відправлення до пункту (місця) призначення і видати вантаж уповноваженій на його одержання особі (вантажоодержувачу), а замовник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу, узгоджену сторонами плату.
Згідно п.3.1 договору датою надання послуг є дата зазначена у акті виконаних робіт(наданих послуг). У випадку відсутності акту виконаних робіт (наданих послуг) з будь-яких причин, датою виконання перевезення вважається дата надання послуг з перевезення, що може підтвердити факт надання послуги.
За п.3.2 договору сторони визнають, що достатнім та належним доказом надання послуг з перевезення виконавцем, та відповідно їх прийняття замовником, є - або підписаний сторонами акт виконаних робіт (наданих послуг), або товарно-транспортний документ, що може підтвердити факт надання та прийняття послуг за цим Договором.
На виконання умов договору, виконавцем надані послуги з перевезення вантажу, що підтверджується актами здачі-прийняття робіт (наданих послуг) №ОУ-0000147 від 19.04.2024 року на загальну суму 204 902,42 грн з ПДВ, №ОУ-0000148 від 21.04.2024 року на загальну суму 88 846,44 грн з ПДВ, №ОУ-0000149 від 21.04.2024 року на загальну суму 34 150,40 грн з ПДВ, №ОУ-0000164 від 18.04.2024 року на загальну суму 163 931,42 грн з ПДВ, №ОУ-0000165 від 18.04.2024 року на загальну суму 122 948,57 грн з ПДВ, №ОУ-0000166 від 19.04.2024 року на загальну суму 151 547,58 грн з ПДВ, №ОУ-0000167 від 19.04.2024 року на загальну суму 101 031,72 грн з ПДВ, №ОУ-0000168 від 20.04.2024 року на загальну суму 151 547,58 грн з ПДВ, №ОУ-0000169 від 20.04.2024 року на загальну суму 101 031,72 грн з ПДВ, №ОУ-0000170 від 20.04.2024 року на загальну суму 247 500,00 грн з ПДВ, №ОУ-0000171 від 20.04.2024 року на загальну суму 112 500,00 грн з ПДВ, №ОУ-0000172 від 20.04.2024 року на загальну суму 112 500,00 грн з ПДВ, №ОУ-0000173 від 21.04.2024 року на загальну суму 227 500,02 грн з ПДВ.
За фактом першої події, а саме наданням послуг з перевезення замовнику, позивач виписав та подав на реєстрацію в Єдиний державний реєстр податкових накладних наступні податкові накладні:
№147 від 19.04.2024 року на суму 204 902,42 грн з ПДВ;
№148 від 21.04.2024 року на суму 88 846,44 грн з ПДВ;
№149 від 21.04.2024 року на суму 34 150,40 грн з ПДВ;
№164 від 18.04.2024 року на суму 163 931,42 грн з ПДВ;
№165 від 18.04.2024 року на суму 122 948,57 грн з ПДВ;
№166 від 19.04.2024 року на суму 151 547,58 грн з ПДВ;
№167 від 19.04.2024 року на суму 101 031,72 грн з ПДВ;
№168 від 20.04.2024 року на суму 151 547,58 грн з ПДВ;
№169 від 20.04.2024 року на суму 101 031,72 грн з ПДВ;
№170 від 20.04.2024 року на суму 247 500,00 грн з ПДВ;
№171 від 20.04.2024 року на суму 112 500,00 грн з ПДВ;
№172 від 20.04.2024 року на суму 112 500,00 грн з ПДВ;
№173 від 21.04.2024 року на суму 227 500,02 грн з ПДВ.
Вищезазначені податкові накладні, що складені позивачем, згідно відповідних квитанцій доставлені до Державної податкової служби України, але їх реєстрацію було зупинено з посиланням на положення п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України. Зазначено, що обсяг постачання товару/послуги 49.41 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З огляду на зазначене, товариством 05.08.2024 року направлені повідомлення про подання пояснень та копії первинних документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено.
До вказаних повідомлень долучені документи на підтвердження здійснення господарської діяльності з перевезення вантажу, зокрема, товарно-транспортні накладні, повідомлення форми №20-ООП про наявність у підприємства обладнання для здійснення перевезень, рахунки-фактури та платіжні інструкції за сплату послуг з транспортного перевезення.
Водночас, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових 08.08.2024 року винесено 13 повідомлень про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних аналогічного змісту, у яких запропоновано позивачу надати: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; копії первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/ інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт/послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; копії розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податкових накладних, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН.
При цьому, як встановлено судом, контролюючим органом у вищевказаних повідомленнях визначено всі без виключення документи, що встановлені формою такого повідомлення, для подання підприємством задля розгляду питання про реєстрацію спірних податкових накладних в ЄРПН.
Підприємством на вищевказані повідомлення додаткових пояснень або документів не подано.
Рішеннями комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11663513/34379917 від 20.08.2024 року, №11663508/34379917 від 20.08.2024 року, №11663507/34379917 від 20.08.2024 року, №11663512/34379917 від 20.08.2024 року, №11663509/34379917 від 20.08.2024 року, №11663506/34379917 від 20.08.2024 року, №11663514/34379917 від 20.08.2024 року, №11663511/34379917 від 20.08.2024 року, №11663515/34379917 від 20.08.2024 року, №11663516/34379917 від 20.08.2024 року, №11663510/34379917 від 20.08.2024 року, №11663517/34379917 від 20.08.2024 року, №11663518/34379917 від 20.08.2024 року позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних №147 від 19.04.2024 року, №148 від 21.04.2024 року, №149 від 21.04.2024 року, №164 від 18.04.2024 року, №165 від 18.04.2024 року, №166 від 19.04.2024 року, №167 від 19.04.2024 року, №168 від 20.04.2024 року, №169 від 20.04.2024 року, №170 від 20.04.2024 року, №171 від 20.04.2024 року, №172 від 20.04.2024 року та №173 від 21.04.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Не погоджуючись з відмовою у реєстрації податкових накладних, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що контролюючим органом в оскаржуваному рішенні викладена загальна правова норма, без зазначення конкретних документів, яких, на думку відповідача, не вистачає для здійснення реєстрації податкової накладної, а також без повідомлення причин та мотивів, за яких надані позивачем пояснення та документи не були враховані. Оскаржуване рішення податкового органу не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості актів індивідуальної дії, та породжує їх неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.
Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.
Згідно з п.201.1 ст.201 ПК України дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст.201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року (далі-Порядок № 1246) визначено, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України(далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
З 01 лютого 2020 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", яка визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Відповідно до п. 2 Порядку № 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Як вбачається зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних, фактичною підставою для такого зупинення став п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Критерії ризиковості визначені Додатком №3 до Порядку №1165.
Відповідно до п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, підставою для зупинення реєстрації податкових накладних є сукупна наявність таких обставин: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.
У квитанції про зупинення контролюючий орган запропонував надати платнику податку пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Так, наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12 грудня 2019 року затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 520 у редакції від 08.03.2023 року), прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Згідно з п. 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 визначений перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, який (перелік) може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Водночас колегія суддів зазначає, що наведений перелік документів є загальним, а застосований законодавцем вираз «може включати» безумовно свідчить про необхідність індивідуального застосування відповідної норми, виходячи з конкретних господарських операцій та об'єму наданих документів.
Також колегія суддів зауважує, що п. 9 Порядку № 520 з 08.03.2023 року викладено в новій редакції на підставі наказу Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023 року, яким змінено порядок розгляду контролюючим органом поданих платником податків письмових пояснень та копій документів до зупинених ПН/РК, а саме передбачено, що за результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, окрім рішень про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування може направити повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування.
Відповідно до абз.6 п.9 Порядку № 520 платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Згідно з абз.9 п.9 Порядку № 520 якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.
Пунктом 10 Порядку № 520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Отже, з 08.03.2023 року контролюючий орган на етапі зупинення реєстрації ПН/РК має можливість реалізувати свої функції шляхом складення та направлення повідомлення про надання додаткових пояснень та та/або документів, а затверджена форма повідомлення зобов'язує податковий орган зазначати конкретні пояснення та документи, яких не вистачає платнику податку для реєстрації поданої ПН/РК. Також передбачена відповідальність платника податків у разі невиконання зазначених вимог комісії у формі відмови у реєстрації ПН/РК.
08.08.2024 року контролюючим органом складено повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Однак відповідачем у вказаних повідомленнях відмічені всі поля та не заповнено додаткову інформацію, яка мала б розкрити суть обставин, що унеможливлюють реєстрацію податкової накладної на даному етапі.
Отже, контролюючий орган, за наявної необхідності та можливості конкретизації переліку документів та зазначення відповідних мотивів зупинення реєстрації податкової накладної, не виконав покладений обов'язок, оскільки перелік витребуваних документів є загальним та очевидно визначений без індивідуального застосування п.5 Порядку №520, виходячи з конкретних господарських операцій та об'єму наданих документів, що виключало можливість позивача належно відреагувати на вимогу суб'єкта владних повноважень.
В той же час, позивачем під час процедури реєстрації податкових накладних надавались первинні документи, зокрема, товарно-транспортні накладні, повідомлення форми №20-ООП про наявність у підприємства обладнання для здійснення перевезень, рахунки-фактури та платіжні інструкції за сплату послуг з транспортного перевезення.
Таким чином, відповідач на час прийняття рішень про відмову у реєстрації податкових накладних поза розумним сумнівом мав належне документальне підтвердження господарських операцій, по який виписані спірні податкові накладні.
На переконання колегії суддів, зазначені пояснення та надані під час процедури реєстрації податкових накладних документи у своїй сукупності були достатніми для здійснення їх реєстрації.
Однак, не надаючи оцінки поданим позивачем поясненням, не заявляючи про дефектність змісту чи форми попередньо поданих документів, податковий орган прийняв рішення про відмову в реєстрації ПН №147 від 19.04.2024 року, №148 від 21.04.2024 року, №149 від 21.04.2024 року, №164 від 18.04.2024 року, №165 від 18.04.2024 року, №166 від 19.04.2024 року, №167 від 19.04.2024 року, №168 від 20.04.2024 року, №169 від 20.04.2024 року, №170 від 20.04.2024 року, №171 від 20.04.2024 року, №172 від 20.04.2024 року та №173 від 21.04.2024 року.
При цьому, під час розгляду даної справи у судах з боку контролюючого органу зазначено, що надані позивачем банківські виписки складені з порушенням вимог законодавства, а саме відсутні підписи платника.
Колегія суддів зауважує, що банківські виписки є регістром бухгалтерського обліку та формується в автоматичному режимі в системі клієнт-банк, тому позивач не має вплив на її форму. В той же час, така банківська виписка не є первинним документом, оскільки не фіксує факт господарської операції, а лише відображає інформацію про здійсненні банком операції за дорученням клієнта.
Зазначаючи про неналежне оформлення банківських виписок, відповідач не вказує, яким чином даний недолік впливає на неможливість реєстрації поданих податкових накладних за наявності інших документів, які відповідають вимогам щодо змісту і форми та розкривають суть операції.
Колегія суддів звертає увагу, що Верховний Суд неодноразово, зокрема, у постановах від 12 листопада 2019 року у справі № 816/2183/18, від 18 лютого 2020 року у справі №360/1776/19, від 27 квітня 2020 року у справі № 360/1050/19, від 18 червня 2020 року у справі № 824/245/19-а та ряді інших наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 25 вересня 2024 року, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. "а"- "г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Керуючись ст.ст.308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, судова колегія
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 січня 2025 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення, з підстав, передбачених ст.328 КАС України.
Головуючий: Н.В.Вербицька
Суддя: О.В.Джабурія
Суддя: К.В.Кравченко