1Справа № 335/2363/25 1-кс/335/881/2025
20 березня 2025 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у залі суду у м.Запоріжжя скаргу Керівника Громадської організації «Центр запобігання та моніторингу надзвичайних ситуацій» ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Запорізької обласної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про вчинення кримінального правопорушення, -
13.03.2025 року до Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя надійшла скарга Керівника ГО «Центр запобігання та моніторингу надзвичайних ситуацій» ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Запорізької обласної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви про вчинення кримінального правопорушення.
В обґрунтування скарги Заявник зазначив, що 05 березня 2025 року він звернувся до Запорізької обласної прокуратури з повідомленням вих. № 05-03-25 від 05.03.2025 р., в якому виклав інформацію щодо порушення посадовими особами ЦОВВ, МОВВ вимог чинного законодавства, та відповідно до ч. 1ст. 214 КПК України просив внести відомості до ЄРДР.
До часу звернення до суду зі скаргою, в порушення вимог ст. 214 КПК України, відомості за вказаною заявою ЄРДР не внесені, Заявника не повідомлено про початок досудового розслідування.
Зазначену бездіяльність Заявник вважає неправомірною, тому звернувся до слідчого судді з даною скаргою та просить зобов'язати уповноважених осіб Запорізької обласної прокуратури прийняти та невідкладно зареєструвати подане повідомлення про вчинення кримінального правопорушення до ЄРДР.
Ухвалою слідчого судді від 13.03.2025 року відкрито провадження за скаргою, призначено її розгляд, зобов'язано Запорізьку обласну прокуратуру надати матеріали, які стосуються обставин скарги.
У судове засідання Заявник не з'явився, про день та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. У скарзі зазначив та подав письмову заяву про розгляд скарги за відсутності представника Заявника.
Представник Запорізької обласної прокуратури у судове засідання не з'явився, надав заяву, відповідно до якої просив розглядати скаргу без його участі, в задоволенні скарги просив відмовити. Прокурором повідомлено про результат розгляду заяви Керівника ГО «ЦЗМНС» ОСОБА_4 та надано копії документів.
Вивчивши скаргу, дослідивши надані матеріали, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Під час розгляду скарги встановлено, що 05.03.2025 року Керівником ГО «Центр запобігання та моніторингу надзвичайних ситуацій» ОСОБА_3 на адресу Запорізької обласної прокуратури було подано звернення, в якому він просив прийняти звернення з викладеними обставинами, що свідчать про порушення вимог чинного законодавства, невідкладно внести відомості до ЄРДР та розпочати розслідування і надати витяг з ЄРДР.
У поданій заяві зазначено, що органи державної влади та місцевого самоврядування за останні роки грубо порушили вимоги чинного законодавства, а саме Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 року; Указу Президента України від 26.06.2023 №353/2023, Указу Президента України №948/2019 від 24.12.2019 р.; Постанови КМУ від 27.09.2017 р. №733, Розпорядження КМУ від 11.07.2018. № 488-р, Наказу Міністерства внутрішніх справ України №93 від 08.02.2019 , рішення Державної комісії з питань ТЕБ та НС (Протокол №1) від 13.03.2024 р., - оскільки не улаштували територіальні та місцеві системи централізованого оповіщення (лист ДСНС від 14.03.2024 р. №05-5600/163-2; лист МВС від 10.10.2024 р. №409НД/зв/01/35-2024 з додатком). ЦОВВ/МОВВ без існування будь яких перешкод щодо виконання вимог нормативних актів щодо запровадження систем оповіщення та знаючи про необхідність виконання таких нормативно- правових актів у передбачений ними строк, фактично відмовляються їх виконувати, або виконують неналежно, що призводить до суспільно небезпечних/тяжких наслідків для населення та завдання істотної шкоди громадським інтересам, що дає підстави вважати, що описані події містять в собі склади злочинів, передбачених ч.2 ст. 270, ч.1,2 ст. 367 КК України.
Зазначена заява надійшла до Запорізької обласної прокуратури та зареєстрована 12.03.2025 року за № 7813-25.
Відповідно до копії листа Запорізької обласної прокуратури № 09/1-538вих-25 від 12.03.2025, заява Керівника ГО «Центр запобігання та моніторингу надзвичайних ситуацій» ОСОБА_3 від 05.03.2025 року щодо можливого вчинення кримінальних правопорушень направлена за належністю для розгляду в межах компетенції на адресу ГУНП в Запорізькій області, про що повідомлено Заявника.
Згідно ст. 24 КПК України, кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом. Гарантується право на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується прав, свобод чи інтересів особи, судом вищого рівня в порядку, передбаченому цим Кодексом, незалежно від того, чи брала така особа участь у судовому розгляді.
Вичерпний перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, визначений частиною 1 ст. 303 КПК України.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Статтею 11 КК України визначено, що злочином є передбачене кримінальним кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія чи бездіяльність), вчинене суб'єктом злочину.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до ЄРДР, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з ЄРДР. Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до ЄРДР.
Положення ст. 214 КПК України перебувають у взаємозв'язку з ч.1 ст.2 КК України, згідно з якою підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим Кодексом, і саме тому фактичні дані, які вказують на ознаки складу злочину кримінального правопорушення, мають бути критерієм внесення його до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Статтею 2 КПК України визначено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 218 КПК України досудове розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення.
Статтею 216 КПК України визначена предметна підслідність кримінальних правопорушень. Відповідно до ч.1 ст. 216 КПК України слідчі органів Національної поліції здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених законом України про кримінальну відповідальність, крім тих, які віднесені до підслідності інших органів досудового розслідування.
Механізм реалізації цих положень кримінально-процесуального законодавства України передбачений наказом Генерального прокурора від 30.06.2020 року № 298 «Про затвердження Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань».
Слідчим суддею встановлено, що у заяві Керівника ГО «Центр запобігання та моніторингу надзвичайних ситуацій» ОСОБА_3 від 05.03.2025, порушено питання про можливе вчинення кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності органів Національної поліції.
Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку, що у діях уповноважених осіб Запорізької обласної прокуратури відсутня бездіяльність, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви Керівника ГО «Центр запобігання та моніторингу надзвичайних ситуацій» ОСОБА_3 від 05.03.2025, оскільки вказана заява направлена з дотриманням правил підслідності до ГУНП в Запорізькій області, до повноважень якого входить здійснення досудового розслідування кримінальних правопорушень.
Крім того, слідчий суддя зазначає, що дії Запорізької обласної прокуратури, які полягають у скеруванні заяви Керівника ГО «Центр запобігання та моніторингу надзвичайних ситуацій» ОСОБА_3 від 05.03.2025 до ГУНП в Запорізькій області для розгляду вказаної заяви по суті, тобто до органу досудового розслідування, до повноважень якого входить здійснення досудового розслідування кримінальних правопорушень, для прийняття відповідного рішення, не суперечить положенням КПК України.
Враховуючи, що під час розгляду скарги не встановлено бездіяльності уповноважених осіб Запорізької обласної прокуратури, щодо направлення заяви Керівника ГО «Центр запобігання та моніторингу надзвичайних ситуацій» ОСОБА_3 від 05.03.2025 року за підслідністю після її отримання, слідчий суддя не вбачає підстав для задоволення скарги, і приходить до висновку, що вказану скаргу слід залишити без задоволення.
Керуючись ст. ст. 303, 306-307, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -
Скаргу Керівника Громадської організації «Центр запобігання та моніторингу надзвичайних ситуацій» ОСОБА_3 , яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про вчинення кримінального правопорушення- залишити без задоволення.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом п'яти днів із дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1