20 березня 2025 року справа № 580/8094/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А. В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
15.08.2024 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі позивач) в особі представника адвоката Теслі О. М. з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі відповідач), в якій, з урахуванням поданої 21.08.2024 позовної заяви в новій редакції, просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не формування та не подання до Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області подання про повернення ОСОБА_1 збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від договірної вартості квартири у сумі 20 977,00 грн згідно з квитанцією від 19.04.2024 № 69238268;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області сформувати та подати Головному управлінню державної казначейської служби України у Черкаській області подання про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 20 977,00 грн згідно з квитанцією від 19.04.2024 № 69238268.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, представник зазначила, що позивач 19.04.2024 уклав з приватним підприємством «Зембуд-Гарант» договір купівлі-продажу квартири за адресою: АДРЕСА_1 . Вказаний договір купівлі-продажу квартири посвідчений приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Алексєєвою І. Ю. При укладанні договору позивач сплатив 1 відсоток від вартості за збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 20 977,00 грн. У липні 2024 року позивач звернувся із заявою про повернення коштів. Проте, 17.07.2024 отримав відмову з роз'ясненням про необхідність долучення документів. Вважає, що така відповідь не узгоджується із вимогами чинного законодавства. За захистом прав позивача звернулася до суду.
Ухвалою від 26.08.2024 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач відзив на позов до суду не подав. Копію ухвали від 26.08.2024 отримав 28.08.2024 (наступний робочий день, оскільки ухвала надійшла до електронного кабінету відповідача після закінчення операційного дня), що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
З'ясувавши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, дослідивши подані письмові докази, суд встановив таке.
Позивач ОСОБА_1 19.04.2024 уклав договір купівлі-продажу квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 10).
Відповідно до пункту 5 вказаного договору за погодженням сторін продаж вчинено за ціною 2 097 700,00 гривень.
Вказаний договір купівлі-продажу квартири посвідчений приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Алексєєвою І. Ю.
При укладанні зазначеного договору заявником було сплачено 1 відсоток від вартості за збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна (1% від вартості) в сумі 20 977,00 грн, що підтверджується копією квитанції № 69238268 від 19.04.2024 (а. с. 14).
За даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, право власності позивача на вказане майно зареєстровано 19.04.2024 (а. с. 13).
12.07.2024 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою від 11.07.2024 з проханням повернути йому суму збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі нерухомого майна в сумі 20 977,00 грн (а. с. 15).
За результатами розгляду заяви відповідач надав відповідь листом від 16.07.2024 та повідомив, що для підтвердження факту придбання житла вперше, позивачу необхідно надати відомості про всі місця його проживання та дані про невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду за вказаними адресами.
На переконання позивача, він не є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до вимог п. 9 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки придбав житло вперше, а тому збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачений при укладанні договору купівлі-продажу квартири, підлягає поверненню. Вважаючи у зв'язку із цим свої права порушеними та такими, що потребують захисту, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР (далі Закон № 400/97-ВР).
Відповідно до абзаців першого та другого пункту 9 статті 1 зазначеного Закону платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" урегульовані Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 № 1740 (далі Порядок № 1740).
Згідно з абзацом першим пункту 15-1 зазначеного Порядку збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
У силу підпункту "в" пункту 15-2 Порядку № 1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя), та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід'ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року).
Пункт 15-3 Порядку № 1740 передбачає, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Документом, що підтверджує сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, є платіжне доручення платника збору про перерахування сум збору на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства. Копія такого платіжного доручення зберігається в нотаріуса, який посвідчив договір.
Суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачуються платниками, зазначеними у пункті 15-1 цього Порядку, за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса.
Відповідно до абзацу п'ятого підпункту 2 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 № 215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням (висновком) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
За змістом пункту 2.2 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.01.2013 № 43, у процесі казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету органи Казначейства формують платіжні інструкції для здійснення внутрішніх операцій з повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням або висновком органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Цей спір виник з приводу наявності підстав для повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплаченого при придбанні квартири.
Так, аналіз наведених вище положень Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій свідчить, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється лише за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, однак, громадяни, які придбавають житло вперше, не є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналогічний висновок наведений у постанові Верховного Суду від 14.05.2019 у справі №819/145/17.
Наявною в матеріалах справи копією інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 27.06.2024 підтверджено, що ОСОБА_1 є власником квартири, підстава виникнення права власності: договір купівлі-продажу, виданий 19.04.2024 приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Алексєєвою І. Ю.; реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2897806971080; номер відомостей про речове майно 54651016; рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 72697732 від 19.04.2024.
Суд також перевірив наявність у позивача зареєстрованих прав на нерухоме майно за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та з відповіді від 20.03.2025 № 1216363 встановив, що інші речові права на житло за позивачем не зареєстровані.
Згідно з довідкою АТ "Ощадбанк" від 04.07.2024 № ЕЛ-88814/100.40/0712-05/2024 списки на приватизацію житла за адресою: АДРЕСА_2 в банк не надходило (а. с. 17).
Суд зауважує, що будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання ним житла вперше чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за ним будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідач не надав.
При цьому, суд враховує, що з 26.05.2020 позивач взятий на облік як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою від 26.05.2020 № 7101-5000283551.
Проте, внутрішньо переміщені особи позбавлені можливості надати довідки з місць проживання (після 1992 року), які є тимчасово окупованою територією.
Згідно з п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.1993 № 305 "Про випуск в обіг приватизаційних житлових чеків" (далі - Постанова № 305) Ощадний банк України забезпечує:
- відкриття громадянам України іменних приватизаційних депозитних рахунків на повну вартість житлового чека - 12 тис. крб. окремо від приватизаційного депозитного рахунку майнового сертифіката за умови надання громадянином України приватизаційних платіжних доручень, виданих органами приватизації, що свідчать про набуття громадянином статусу потенційного покупця об'єктів приватизації;
- списання частки або всієї вартості житлового чека за поданням органу приватизації державного житлового фонду.
Пунктом 4 зазначеної Постанови визначено, що підставою для здійснення операцій з приватизаційними платіжними дорученнями є списки громадян, які мають право на одержання приватизаційних паперів (відкриття приватизаційних депозитних рахунків), а також відповідна відмітка органу приватизації державного житлового фонду паспорті про право на безоплатну приватизацію житла у відповідному для даного громадянина обсязі.
Підпунктом "б" пунктом 7 Постанови № 305 передбачено, що Раді Міністрів Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям визначити органи приватизації і державного житлового фонду, які будуть здійснювати відмітку у паспорті громадян України на право використання житлового чека на повну його вартість (12 тис. крб.) у разі, якщо громадянин раніше викупив житло, проживає у будинку житлово-будівельного (житлового) кооперативу, має приватний будинок, взагалі не має житла і має бажання використовувати приватизаційний житловий чек для викупу частки майна державних підприємств і земельного фонду.
Пунктом 2.1 Положення про порядок відкриття приватизаційних депозитних рахунків за житловими чеками та здійснення з них платежів, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 27.04.2000 № 179 для використання коштів приватизаційних депозитних рахунків громадянин України звертається до установи Ощадного банку України (далі - установа банку) за місцем проживання, де знаходяться списки громадян, які складаються місцевими радами.
Відповідно до довідки АТ "Ощадбанк" від 09.07.2024 № 121.40-23/254 наразі АТ "Ощадбанк" не здійснює видачу довідок про використання/ невикористання житлових чеків за місцем проживання громадян в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь, в територіальних громадах, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні з причин зупинення діяльності установ банку на вказаних територіях та відсутності доступу до даних Списків та Журналів (а. с. 18).
Загальновідомим фактом є те, що Автономна Республіка Крим є тимчасово окупованою територією.
Отже, отримати довідку з усіх місць проживання (після 1992 року) про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду, у позивача немає можливості у зв'язку з тим, що с. Перевальне Сімферопольського р-ну, АР Крим є тимчасово окупованою територією.
З аналізу викладеного суд дійшов висновку, що оскільки позивач не значиться в Списках на приватизацію, то вимоги відповідача щодо надання довідок про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду є такими, що за своєю суттю не можуть бути виконані.
З урахуванням наведеного, суд погоджується з доводами позивача про те, що його звільнено від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з огляду на придбання житла вперше.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 106 "Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету" передбачено, що перелік податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету визначається відповідно до переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (далі - перелік), згідно з додатком.
Положеннями цієї Постанови передбачено, що контроль за справлянням надходжень до бюджету за кодом бюджетної класифікації 24140500 "Збір з операції придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна" закріплено за Пенсійним фондом України.
Механізм повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів та інших доходів бюджету визначений Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787.
Пунктом 5 названого Порядку передбачено, що повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету або повернення на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, або перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.
У разі повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС та органи Держмитслужби) орган, що контролює справляння надходжень бюджету, засобами системи Казначейства формує подання в електронній формі згідно з додатком 1 до цього Порядку та подає його до відповідного головного управління Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету, Казначейства.
Отже, повернення помилково та/або надміру сплаченого збору з операції придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна здійснюється органами Казначейства за поданням територіального органу Пенсійного фонду України.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд враховує, що відповідач у ході судового розгляду справи не надав належних та допустимих доказів, що свідчили б про правомірність відмови у поверненні помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомості.
Натомість зібраними у справі письмовими доказами підтверджено, що позивач дійсно придбав житло вперше, а тому сплачений ним збір з операції купівлі-продажу належить повернути.
Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Позивачем сплачено судовий збір у сумі 1 211,20 грн, отже на відповідача покладаються судові витрати у зазначеній сумі.
Керуючись статтями 2, 3, 5-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо формування подання на повернення ОСОБА_1 помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, сплаченого згідно з квитанцією від 19.04.2024 № 69238268.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) сформувати та подати до Головному управлінню державної казначейської служби України у Черкаській області подання про повернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 20 977,00 грн відповідно до квитанції від 19.04.2024 № 69238268.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Суддя Алла РУДЕНКО