Рішення від 13.03.2025 по справі 560/18695/24

Справа № 560/18695/24

РІШЕННЯ

іменем України

13 березня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участю:секретаря судового засідання Троян О.А. представника відповідача Зозулі В.П. представника відповідача Князь-Бровінської О.В.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася в суд з позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 04 грудня 2024 року № 0/30258/2407 та № 0/30259/2407, які винесені Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області для сплати ОСОБА_1 .

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначила, що 11 лютого 2002 року вона зареєстрована як фізична особа-підприємець.

Як платник податків та обов'язкових платежів перебувала на обліку у Головному управлінні ДПС у Хмельницькій області.

За період з 01.01.2018 по 31.10.2023 позивач, обравши спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, здійснювала діяльність із застосуванням ставки єдиного податку 13%, встановленого для сплати єдиного податку платникам єдиного податку 2-ї групи, використовувала працю найманих працівників.

31 жовтня 2023 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань проведено реєстраційну дію про припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за власним рішенням позивача, вчинено запис за № 2006610060005000278.

Посадовою особою Головного управління ДПС у Хмельницькій області проведена документальна позапланова виїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 31.10.2023 та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.10.2023, та складено акт перевірки від 11 жовтня 2024 року № 22335/22-01-24-06/ НОМЕР_1 , яким встановлено порушення Податкового кодексу України, Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

На підставі акта перевірки відповідач виніс податкові повідомлення-рішення від 04 грудня 2024 року № 0/30258/2407 та № 0/30259/2407, які позивач отримала 10 грудня 2024 року.

Оскільки позивач вважає податкові повідомлення-рішення від 04 грудня 2024 року № 0/30258/2407 та № 0/30259/2407 такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, тобто протиправними, вона звернулася в суд за захистом своїх прав та інтересів.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2024 року відкрито провадження у справі та вирішено розглянути справу за правилами загального позовного провадження.

Представник відповідача подала в суд відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнала, у задоволенні позову просить відмовити.

В підтвердження заперечень позовних вимог представник відповідача пояснила, що ОСОБА_1 , як суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа зареєстрована в 2002 році, номер запису про включення відомостей до ЄДР 26610170000000278, на податковому обліку Головного управління ДПС у Хмельницькій області перебувала з 30.04.2002 року.

В період з 01.01.2018 по 31.10.2023 позивач здійснювала діяльність яка підлягала ліцензуванню, а саме: роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах. Ліцензія на провадження видів господарської діяльності: роздрібна торгівля лікарськими засобами.

Також у період з 01.01.2018 по 31.10.2023 позивач здійснювала господарську діяльність на спрощеній системі оподаткування із застосуванням ставки єдиного податку II групи-13 %.

В жовтні 2023 року позивач прийняла рішення про припинення підприємницької діяльності.

Припинення підприємницької діяльності є підставою для проведення документальної позапланової перевірки відповідно до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України.

Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області проведена документальна позапланова виїзна перевірка платника податків-фізичної особи ОСОБА_1 , з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 31.10.2023 та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.10.2023.

За результатами перевірки складено акт перевірки № 22335/22-01-24-06/ НОМЕР_1 від 11.10.2024 року.

Перевіркою встановлено порушення вимог Податкового кодексу України, Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

За наслідками перевірки Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області прийняті податкові повідомлення-рішення від 04.12.2024 року № 0/30258/2407 та № 0/30259/2407.

Представник відповідача вважає, що податкові повідомлення-рішення прийняті у повній відповідності до вимог чинного законодавства, тому у задоволенні позову необхідно відмовити.

Позивач подала в суд відповідь на відзив в якому обставини наведенні у відзиві на позов заперечила, позовні вимоги підтримала та просить їх задовольнити.

Представник відповідача подала заперечення на відповідь на відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позову.

Також на вимогу суду представник відповідача надала додаткові пояснення по справі.

Позивач, представник позивача в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового засідання, представник позивача подав заяву про розгляд справи без їхньої участі.

Суд, заслухавши пояснення представників відповідача, дослідивши матеріали справи, при вирішенні спору враховує таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , як фізична особа-підприємець зареєстрована 11 лютого 2002 року, номер запису про включення відомостей до ЄДР 26610170000000278, на податковому обліку Головного управління ДПС у Хмельницькій області перебувала з 30.04.2002 року.

В період з 01.01.2018 по 31.10.2023 позивач здійснювала діяльність яка підлягала ліцензуванню, а саме: роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах. Ліцензія на провадження видів господарської діяльності: роздрібна торгівля лікарськими засобами, реєстраційний номер ліцензії АВ 541747.

Господарську діяльність у даний період з 01.01.2018 по 31.10.2023 позивач здійснювала на спрощеній системі оподаткування із застосуванням ставки єдиного податку II групи-13 %.

В жовтні 2023 року позивач прийняла рішення про припинення підприємницької діяльності, 31 жовтня 2023 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань проведено реєстраційну дію про припинення підприємницької діяльності, вчинено запис за № 200 661 006 0005 000278.

Припинення підприємницької діяльності є підставою для проведення документальної позапланової перевірки відповідно до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України.

На підставі наказу Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 18.09.2024 року № 3955-П, направлення на перевірку від 30.09.2024 № 6268, відповідно до статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.7 пункту 78.1, пункту 78.4 статті 78, із врахуванням підпункту 69.35-1 пункту 69 підрозділу 10, розділу XX ПК України, пункту 2 частини 1 статті 13 розділу IV, статті 25 розділу VI Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", посадовою особою Головного управління ДПС у Хмельницькій області проведена документальна позапланова виїзна перевірка платника податків-фізичної особи ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) за період з 01.01.2018 по 31.10.2023, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.10.2023.

За результатами перевірки складено акт перевірки № 22335/22-01-24-06/ НОМЕР_1 від 11.10.2024 року.

Документальною позаплановою виїзною перевіркою встановлено порушення вимог:

-підпункту "б" пункту 176.2 статті 176 ПК України, пункту 1 розділу III, пункт 4 розділу IV Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, ФОП ОСОБА_1 , не відображено в додатку 4-ДФ Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за період з 1 кв. 2021 року по 4 кв. 2023 року, нарахування та виплату фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 (РНОК ПП НОМЕР_2 ) доходу від здійснення підприємницької діяльності, а саме: надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна згідно договору оренди на загальну суму 10200,00 грн., за 157 ознакою доходів.

Вказане порушення вчинене за таких обставин.

14.08.2017 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , подала повідомлення про об'єкти оподаткування за формою 20-ОПП та вказала місце здійснення діяльності: аптека "Ваше здоров'я" за адресою АДРЕСА_1 та аптечний пункт за адресою АДРЕСА_2 . Дані приміщення використовувалися згідно договорів оренди: договір оренди частини приміщення за адресою АДРЕСА_3 , укладений з Летичівською ЦРЛ та договір оренди приміщення за адресою АДРЕСА_4 , укладений з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (РНОК ПП НОМЕР_2 ).

Перевіркою дотримання обов'язків щодо подання Податкового розрахунку сум доходів, нарахованих (сплачених) на користь платників податків-фізичних осіб і сум утриманого з них податку, встановлено не відображення в Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за період з 1 кварталу 2021 року по 4 квартал 2023 року, нарахування та виплату фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 (РНОК ПП НОМЕР_2 ) доходу від здійснення підприємницької діяльності, а саме: надання в оренду і експлуатацію власного орендованого майна згідно договору оренди на загальну суму 10200 грн., за 157 ознакою доходів;

-абзацу другого частини 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року № 2464-VI, ОСОБА_1 , несвоєчасно сплачено нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 857,65 грн., за виплачену заробітну плату на яку нараховується ЄСВ в жовтні 2023 року за жовтень 2023 року.

Вказане порушення вчинене за таких обставин.

Перевіркою питань щодо пропорційності сплати єдиного внеску (авансових платежів) одночасно з виплатою сум заробітної плати (доходу) на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, встановлено несвоєчасне перерахування єдиного внеску в сумі 857,65 грн., за виплачену заробітну плату на яку нараховується ЄСВ в жовтні 2023 року за жовтень 2023 року в сумі 857,65 грн.

-вимог пункту 1 статті 3 розділу II Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 № 265/95-ВР, ФОП ОСОБА_1 , через реєстратор розрахункових операцій, або у випадках, передбачених ЗУ № 265/95-ВР, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, не проведені розрахункові операції при продажу виробів медичного призначення та лікарських засобів в торгівлі на загальну суму 2289082,57 грн., в т.ч. у 2019 році на суму 989783,00 грн., (згідно наданої банківської виписки за 2019 рік по рах. НОМЕР_3 вперше ФОП ОСОБА_1 , отримала дохід 03.01.2019 року в сумі 960,30 грн.,), у 2020 році на суму 973116,00 грн., у 2021 році на суму 331003,57 грн.

Вказане порушення вчинене за таких обставин.

За період, що підлягав перевірці, ФОП ОСОБА_1 , здійснювала господарську діяльність в аптеках за адресою АДРЕСА_4 та АДРЕСА_3 .

01.01.2019 року набрав чинності Закон України від 23.11.2018 року № 2628-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів", яким зобов'язано фізичних осіб-підприємців з 01 січня 2019 року застосовувати реєстратори розрахункових операцій у разі реалізації лікарських засобів і виробів медичного призначення.

31.03.2021 року ФОП ОСОБА_1 , зареєструвала РРО (фіскальний номер 4000083794) за адресою: АДРЕСА_1 .

02.04.2021 року ФОП ОСОБА_1 , зареєструвала РРО (фіскальний номер 4000084517) за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно поданих декларацій платника єдиного податку, ФОП ОСОБА_1 , отримала дохід в сумі 984963 грн., за 2019 рік (декларація платника єдиного податку від 14.01.2020 № 727); 996076 грн., за 2020 рік (декларація платника єдиного податку від 20.01.2021 № 3225827); 3764155 грн., за 2021 рік (декларація платника єдиного податку від 02.02.2022 № 9427122965).

Згідно наданих до перевірки банківських виписок по рахунку НОМЕР_4 від контрагентів по безготівковому розрахунку за 2020 рік всього надійшло коштів в сумі 22960 грн., та за 2023 рік кошти в сумі 23464,91 грн.

По рахунку НОМЕР_5 від контрагентів по безготівковому розрахунку кошти не надходили.

Перевіркою встановлено, що ФОП ОСОБА_1 , не провела розрахункові операції при продажу виробів медичного призначення та лікарських засобів з торгівлі на загальну суму 2289082,57 грн., в тому числі у 2019 році на суму 989783 грн., (згідно наданої до перевірки банківської виписки за 2019 рік по рахунку НОМЕР_5 , вперше ФОП ОСОБА_1 , отримала дохід 03.01.2019 року в сумі 960,30 грн.), у 2020 році на суму 973116 грн., у 2021 році на суму 331003,57 грн.

Згідно наданих на перевірку Книг обліку доходів (для платників єдиного податку першої, другої та третьої групи які не є платниками податку на додану вартість), ФОП ОСОБА_1 , отримала дохід за 2019 рік в сумі 984963 грн., за 2020 рік в сумі 996076 грн., за 2021 рік в сумі 3764155 грн.

Дані суми відображені як отриманий дохід від здійснення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 , у поданих нею деклараціях платника єдиного податку за відповідні періоди.

За наслідками перевірки Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області прийняті:

-податкове повідомлення-рішення від 04.12.2024 року № 0/30258/2407 яким за порушення підпункту "б" пункту 176.2 статті 176 ПК України, пункту 1 розділу III, пункт 4 розділу IV Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, а саме: ФОП ОСОБА_1 , не відображено в додатку 4-ДФ Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за період з 1 кв. 2021 року по 4 кв. 2023 року, нарахування та виплату фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 (РНОК ПП НОМЕР_2 ) доходу від здійснення підприємницької діяльності, а саме: надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна згідно договору оренди на загальну суму 10200,00 грн., за 157 ознакою доходів, на підставі підпункту 54.3.1 пункту 54.3 статті 54, пункту 119.1 статті 119 ПК України застосовано штрафні санкції (штрафи) у сумі 1020 грн;

-податкове повідомлення-рішення від 04.12.2024 року № 0/30259/2407, яким за порушення вимог пункту 1 статті 3 розділу II Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 № 265/95-ВР, а саме: ФОП ОСОБА_1 , через реєстратор розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом України № 265/95-ВР із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, за період 2019-2021 роки не проведені розрахункові операції при продажу виробів медичного призначення та лікарських засобів в торгівлі на загальну суму 2289082,57 грн., (згідно наданої до перевірки банківської виписки за 2019 рік по рахунку НОМЕР_3 вперше ФОП ОСОБА_1 , отримала дохід 03.01.2019 року в сумі 960,30 грн.), на підставі підпункту 54.3.1 пункту 54.3 статті 54 119 ПК України і частини 1 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 № 265/95-ВР, застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в сумі 3433143,71 грн.

Згідно із додатком до акта про результати документальної позапланової виїзної перевірки № 22335/22-01-24-06/ НОМЕР_1 від 11.10.2024 року "Розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій, донарахованих сум податків, зборів (обов'язкових платежів) за порушення податкового та іншого законодавства за результатами документальної позапланової виїзної перевірки ОСОБА_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), відповідно до статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 № 265/95-ВР, застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в сумі 3433143,71 грн., в тому числі:

-податковий період 03.01.2019 (вперше)-в сумі 960,30 грн., в розмірі 100% за відхилення в сумі 960,30 грн.,

-податковий період 03.01.2019-31.12.2019-в сумі 1476004,05 грн., в розмірі 150% за відхилення в сумі 984002,70 грн., (дані платника-0,00 грн.,-дані перевірки-3764155 грн.)

-податковий період 01.01.2020-31.12.2020-в сумі 1459674,00 грн., в розмірі 150% за відхилення в сумі 973116,00 грн., (дані платника-0,00 грн.,-дані перевірки-973116,00 грн.);

-податковий період 01.01.2021-31.12.2021-в сумі 496505,36 грн., в розмірі 150% за відхилення в сумі 331003,57 грн., (дані платника-3433151,43 грн.,-дані перевірки-3764155 грн.)

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1.1 статті 1 Податкового кодексу України, відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України, (далі ПК України).

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Функції та права контролюючих органів, які визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, встановлені статтями 19-1 та 20 ПК України.

Згідно із підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Що безпосередньо стосується податкового повідомлення-рішення від 04.12.2024 року № 0/30258/2407, яким відносно позивача застосовано штрафні санкції (штрафи) у сумі 1020 грн., суд бере до уваги таке.

Відповідно до підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб-самозайнята особа, яка незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язана нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 ПК України, самозайнята особа-платник податку, який є фізичною особою-підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Згідно із пунктом 15.1 статті 15, підпунктом 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до статті 18 ПК України, податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.

Податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені цим Кодексом для платників податків.

Згідно із пунктом 51.1 статті 51 ПК України, платники податків, у тому числі податкові агенти, платники єдиного внеску, зобов'язані подавати контролюючим органам у строки, встановлені цим Кодексом для податкового місяця, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску.

Розділом IV ПК України, врегульовано відносини, що виникають у сфері справляння податку на доходи фізичних осіб.

Згідно із підпунктом 162.1.3 пункту 162.1 статті 162 ПК України, платниками податку є податкові агенти.

Пунктом 164.1, підпунктом 164.2.2 пункту 164.2 статті 164 ПК України, встановлено, що базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.

Загальний оподатковуваний дохід-будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору.

Особливості нарахування (виплати) та оподаткування окремих видів доходів врегульовані статтею 170 ПК України.

Підпунктом 170.1.2 пункту 170.1 статті 170 ПК України, визначено, що податковим агентом платника податку-орендодавця під час нарахування доходу від надання в оренду об'єктів нерухомості, інших, ніж зазначені в підпункті 170.1.1 цього пункту (включаючи земельну ділянку, що знаходиться під такою нерухомістю, чи присадибну ділянку), є орендар.

Згідно із підпунктом 170.1.4 пункту 170.1 статті 170 ПК України, доходи, зазначені у підпунктах 170.1.1-170.1.3 цього пункту, оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування (виплати) за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.

Згідно із підпунктом а) пункту 171.2 статті 172 ПК України, особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є податковий агент-для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні.

Відповідно до підпункту б) пункту 176.2 статті 176 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового місяця, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку-фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.

Наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 року за № 111/26556 затверджено форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску. (далі Порядок № 4).

Відповідно до пункту 1 розділу I Порядку № 4, цей Порядок визначає порядок заповнення і подання до контролюючих органів Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до вимог підпункту б) пункту 176.2 статті 176 розділу IV, підпункту 1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.

Застосування наведених норм чинного законодавства щодо правової оцінки встановлених у справі обставин та наданих сторонами доказів, дає суду право зробити такі висновки.

Із змісту правових норм та встановлених обставин вбачається, що ОСОБА_1 , як фізична особа-підприємець відповідно до підпункту 170.1.2 пункту 170.1 статті 170 ПК України вважається податковим агентом відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , оскільки 19.05.2010 року вона в якості наймача уклала із ОСОБА_2 , яка згідно договору є наймодавцем, договір найму нежитлового приміщення.

Оскільки позивач в зв'язку із укладенням договору найму із фізичною особою-підприємцем, за яким отримала в строкове платне користування будівлю нежилого приміщення аптеки, що знаходиться в АДРЕСА_4 ( АДРЕСА_5 ), набула статусу податкового агента, у неї виник обов'язок подавати у строки, встановлені ПК України для податкового місяця, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платника податків-фізичної особи ОСОБА_2 , і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, до контролюючого органу за основним місцем обліку згідно із Порядком заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, за формою Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, затверджених Наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4.

В зв'язку із тим, що документальною позаплановою виїзною перевіркою встановлено порушення позивачем підпункту "б" пункту 176.2 статті 176 ПК України, пункту 1 розділу III, пункт 4 розділу IV Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, а саме: фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , не відображено в додатку 4-ДФ Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за період з 1 кв. 2021 року по 4 кв. 2023 року, нарахування та виплату фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 (РНОК ПП НОМЕР_2 ) доходу від здійснення підприємницької діяльності,-надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна згідно договору оренди на загальну суму 10200,00 грн., за 157 ознакою доходів, суд вважає, що відповідач правомірно надіслав на ім'я позивача податкове повідомлення-рішення від 04.12.2024 року № 0/30258/2407 яким за наведені порушення застосував штрафні санкції (штрафи) у сумі 1020 грн., на підставі підпункту 54.3.1 пункту 54.3 статті 54, пункту 119.1 статті 119 ПК України.

Пункт 119.1 статті 119 ПК України передбачає, що неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізичним особам за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань платника податку та/або до зміни платника податку,-тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

При прийняті податкового повідомлення-рішення від 04.12.2024 року № 0/30258/2407 посадовою особою контролюючого органу не встановлено обставин, що пом'якшують, обтяжують чи звільняють від фінансової відповідальності, передбачених статтею 112 ПК України.

Також такі обставини не встановлені при вирішенні спору в судовому засіданні.

Підсумовуючи наведене, суд зазначає, що відсутні правові підстави для того щоб визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 04 грудня 2024 року № 0/30258/2407, яким Головне управління ДПС у Хмельницькій області застосувало до позивача штрафні санкції (штрафи) в сумі 1020 грн., тому в цій частині позовних вимог необхідно відмовити.

Що безпосередньо стосується податкового повідомлення-рішення від 04.12.2024 року № 0/30259/2407, яким відносно позивача застосовано штрафні санкції (штрафи) в сумі 3433143,71 грн., суд бере до уваги таке.

Відповідно до пункту 177.10 статті 177 ПК України, фізичні особи-підприємці застосовують реєстратори розрахункових операцій відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Згідно із пунктом 296.10 статті 296 ПК України (в редакції статті яка була чинною до 01.01.2019 року), реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку першої групи, другої-четвертої груп (фізичні особи-підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов'язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку.

Норми цього пункту не поширюються на платників єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту.

Пунктом 59 частини 1 розділу II Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів" від 23 листопада 2018 року № 2628-VIII, (далі Закон № 2628-VIII), абзац четвертий пункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу України доповнено словами "а також лікарських засобів та виробів медичного призначення".

Відповідно до пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень, Закон № 2628-VIII набрав чинності з 1 січня 2019 року.

Згідно із пунктом 296.10 статті 296 ПК України (в редакції статті яка була чинною після 01.01.2019 року), реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку першої групи, другої-четвертої груп (фізичні особи-підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов'язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку.

Норми цього пункту не поширюються на платників єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення.

Пунктом 17 Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг" від 20 вересня 2019 року № 129-IX, (далі Закон ) пункт 296.10 статті 296 Податкового кодексу України викладено в такій редакції: "Реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку першої групи".

Відповідно пункту 1 розділу II "Прикінцеві положення" Закону № 129-IX, цей Закон набирає чинності з 1 серпня 2020 року.

Пунктом 8 частини 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2628-VIII, у Законі України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" статтю 2 після абзацу двадцять дев'ятого доповнено новим абзацом такого змісту:

-"вироби медичного призначення (медичні вироби)-будь-який інструмент, апарат, прилад, пристрій, програмне забезпечення, матеріал або інший виріб, призначені для діагностики, лікування, профілактики організму людини та (або) забезпечення таких процесів";

-у статті 9: пункти 1, 6, 8 і 9 після слів "гарантійному ремонту" доповнити словами "а також лікарських засобів та виробів медичного призначення";

-пункт 10 після слів "гарантійному ремонту" доповнити словами "лікарських засобів, виробів медичного призначення".

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР, (далі Закон № 265/95-ВР).

Дія цього Закону поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Відповідно до абзацу 30 статті 2 Закону № 265/95-ВР, вироби медичного призначення (медичні вироби)-будь-який інструмент, апарат, прилад, пристрій, програмне забезпечення, матеріал або інший виріб, призначені для діагностики, лікування, профілактики організму людини та (або) забезпечення таких процесів.

Згідно із пунктами 1, 3 статті 3 Закону № 265/95-ВР, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані:

-проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

-застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з додержанням встановленого порядку їх застосування.

Згідно із пунктами 6, 9 статті 9 Закону № 265/95-ВР, реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій, та розрахункові книжки не застосовуються:

-при продажу товарів (наданні послуг) платниками єдиного податку (фізичними особами - підприємцями), які не застосовують реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій відповідно до Податкового кодексу України;

-при здійсненні фізичними особами торгівлі продуктовими або промисловими товарами (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) за готівкові кошти на ринках.

Статтею 15 Закону № 265/95-ВР встановлено, що контроль за додержанням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, інших емітованих платіжних інструментів та інших вимог цього Закону здійснюють контролюючі органи шляхом проведення фактичних та документальних перевірок відповідно до Податкового кодексу України.

Із змісту наведених правових норм вбачається, що починаючи з 01.01.2019 року позивач як фізична особа-підприємець яка в період з 01.01.2018 року по 31.10.2023 року здійснювала господарську діяльність із продажу виробів медичного призначення в аптеках за адресою АДРЕСА_4 та АДРЕСА_3 , зобов'язана була проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.

В порушення вимог пункту 177.10 статті 177, пункту 296.10 статті 296 ПК України, пунктів 1, 3 статті 3, пунктів 6, 9 статті 9 Закону № 265/95-ВР, позивач за адресою: 31500, Хмельницька область, Хмельницький район, смт. Летичів, вул. Ю. Савіцького, 12/1 зареєструвала РРО (фіскальний номер 4000083794)-31.03.2021 року, за адресою: 31500, Хмельницька область, Хмельницький район, смт. Летичів, вул. Ю. Савіцького, 36, зареєструвала РРО (фіскальний номер 4000084517)-02.04.2021 року.

Враховуючи наведене, суд робить висновок про те, що контролюючий орган правомірно встановив порушення позивачем вимог ПК України, та Закону № 265/95-ВР щодо обов'язкового застосування реєстратори розрахункових операцій, починаючи із 01.01.2019 року.

Відповідно до пункту 1 абзацу 1 статті 17 Закону № 265/95-ВР, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції, за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

-у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг) або неповну суму розрахунку при організації та проведенні азартних ігор; непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання:

-100 відсотків суми, на яку здійснено продаж товарів (робіт, послуг) та/або розрахунки при організації та проведенні азартних ігор з порушеннями, встановленими цим пунктом, - за порушення, вчинене вперше;

-150 відсотків суми, на яку здійснено продаж товарів (робіт, послуг) та/або розрахунки при організації та проведенні азартних ігор з порушеннями, встановленими цим пунктом, - за кожне наступне порушення.

Податковим повідомленням-рішенням від 04.12.2024 року № 0/30259/2407 за порушення вимог пункту 1 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 № 265/95-ВР, тобто за не проведення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , розрахункових операцій при продажу виробів медичного призначення та лікарських засобів в торгівлі через реєстратор розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом України № 265/95-ВР із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок за період 2019-2021 роки на загальну суму 2289082,57 грн., на підставі підпункту 54.3.1 пункту 54.3 статті 54 ПК України та частини 1 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 № 265/95-ВР, застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в сумі 3433143,71 грн.

Згідно із додатком до акта про результати документальної позапланової виїзної перевірки № 22335/22-01-24-06/ НОМЕР_1 від 11.10.2024 року "Розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій, донарахованих сум податків, зборів (обов'язкових платежів) за порушення податкового та іншого законодавства за результатами документальної позапланової виїзної перевірки ОСОБА_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), відповідно до статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 № 265/95-ВР, застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в сумі 3433143,71 грн., в тому числі:

-податковий період 03.01.2019 (вперше)-в сумі 960,30 грн., в розмірі 100% за відхилення в сумі 960,30 грн.,

-податковий період 03.01.2019-31.12.2019-в сумі 1476004,05 грн., в розмірі 150% за відхилення в сумі 984002,70 грн., (дані платника-0,00 грн.,-дані перевірки-3764155 грн.)

-податковий період 01.01.2020-31.12.2020-в сумі 1459674,00 грн., в розмірі 150% за відхилення в сумі 973116,00 грн., (дані платника 0,00 грн., дані 973116,00 грн.);

-податковий період 01.01.2021-31.12.2021-в сумі 496505,36 грн., в розмірі 150% за відхилення в сумі 331003,57 грн., (дані платника-3433151,43 грн.,-дані перевірки-3764155 грн.)

Суд вважає, що розрахунок штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) в сумі 3433143,71 грн., відповідає вимогам статті 17 Закону № 265/95-ВР, оскільки контролюючим органом за перше порушення взята сума розрахункової операції при продажу виробів медичного призначення та лікарських засобів в торгівлі яка не проведена фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , через реєстратор розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом України № 265/95-ВР із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок згідно наданої до перевірки банківської виписки за 2019 рік по рахунку НОМЕР_3 , тобто вперше ОСОБА_1 , отримала дохід 03.01.2019 року в сумі 960,30 грн.

На вказану суму застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в розмірі 100% за відхилення в сумі 960,30 грн.,-960, 30 грн.

Перевіркою встановлено, що ФОП ОСОБА_1 , не провела розрахункові операції при продажу виробів медичного призначення та лікарських засобів з торгівлі на загальну суму 2289082,57 грн., в тому числі у 2019 році на суму 989783 грн., (згідно наданої до перевірки банківської виписки за 2019 рік по рахунку НОМЕР_5 , вперше ФОП ОСОБА_1 , отримала дохід 03.01.2019 року в сумі 960,30 грн.), у 2020 році на суму 973116 грн., у 2021 році на суму 331003,57 грн.

Інформація щодо розміру сум не проведених фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , через реєстратор розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом України № 265/95-ВР із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок за 2019 рік, 2020 рік та 2021 рік зафіксована в деклараціях поданих платником єдиного податку фізичною особою ОСОБА_1 , яка отримала дохід в сумі 984963 грн., за 2019 рік (декларація платника єдиного податку від 14.01.2020 № 727); 996076 грн., за 2020 рік (декларація платника єдиного податку від 20.01.2021 № 3225827); 3764155 грн., за 2021 рік (декларація платника єдиного податку від 02.02.2022 № 9427122965).

Також згідно із наданими до перевірки банківськими виписками по рахунку НОМЕР_4 від контрагентів по безготівковому розрахунку за 2020 рік всього надійшло коштів в сумі 22960 грн., та за 2023 рік кошти в сумі 23464,91 грн.

По рахунку НОМЕР_5 від контрагентів по безготівковому розрахунку кошти не надходили.

Згідно наданих на перевірку Книг обліку доходів (для платників єдиного податку першої, другої та третьої групи які не є платниками податку на додану вартість), ФОП ОСОБА_1 , отримала дохід за 2019 рік в сумі 984963 грн., за 2020 рік в сумі 996076 грн., за 2021 рік в сумі 3764155 грн.

Оскільки продаж лікарських засобів та виробів медичного призначення без застосування реєстраторів розрахункових операцій не є триваючим порушенням і невидача касового чека під час кожного продажу товару визнається окремим порушенням, тобто повторним, суд робить висновок про те, що застосування фінансових санкцій у разі встановлення в ході перевірки факту проведення розрахункових операцій без використання реєстраторів розрахункових операцій у розмірі 150 відсотків суми, на яку здійснено продаж товарів (робіт, послуг),-за кожне наступне порушення, відповідає вимогам частини 1 статті 17 Закону № 265/95-ВР.

За період з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року для застосування фінансових санкцій, контролюючим органом взято до уваги різниця між сумою продажу лікарських засобів та виробів медичного призначення проведених через реєстратори розрахункових операцій, зареєстрованих 31.03.2021 року та 02.04.2021 року відповідно, та сумою доходів позивача встановленими згідно із Книгами обліку доходів (для платників єдиного податку першої, другої та третьої групи які не є платниками податку на додану вартість), та сумами відповідно до банківських виписок по рахункам НОМЕР_4 і НОМЕР_5 , а також із даними декларації платника єдиного податку від 14.01.2020 № 727 за 2019 рік; декларації платника єдиного податку за 2020 рік від 20.01.2021 № 3225827; декларації платника єдиного податку за 2021 рік від 02.02.2022 № 9427122965.

Позивач не надала для розгляду у судовому засіданні доказів які б свідчили про протиправність чи помилковість розрахунків фінансових санкцій за порушення вимог пункту 1 статті 3 Закону № 265/95-ВР, застосованих за результатами проведеної перевірки податковим повідомленням-рішенням від 04.12.2024 року № 0/30259/2407.

Що стосується дотримання контролюючим органом вимог строків давності та їх застосування, передбачених статтею 102 ПК України, суд при вирішенні спору бере до уваги наступне.

Згідно із абзацом 3 статті 102 ПК України, у разі виявлення за результатами перевірки порушень інших вимог податкового законодавства, безпосередньо не пов'язаних з декларуванням податкових зобов'язань платником податків, а також порушень вимог іншого, крім податкового, законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів) платника податків не пізніше 1095 дня з дня вчинення відповідного правопорушення.

Відповідно до підпункту 102.3.2 пункту 102.3 статті 102 ПК України, відлік строку давності зупиняється на будь-який період, протягом якого контролюючому органу згідно із законом та/або рішенням суду заборонено проводити перевірку (перевірки) платника податків.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17 березня 2020 року № 533-IX підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнено пунктом 52-2, згідно якого установлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня по 31 травня 2020 року, крім документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу.

На період з 18 березня по 31 травня 2020 року зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року № 1236 встановлено карантин та запроваджено обмежувальні протиепідемічні заходи з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 з 19 грудня 2020 року до 30 червня 2023 року.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 13 травня 2020 року № 591-IX у пункті 52-2 в абзаці першому слова та цифри "по 31 травня 2020 року" замінити цифрами та словами "2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19)".

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 року № 651 з 01 липня 2023 року на всій території України відмінено карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Згідно із пунктом 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" від 15 березня 2022 року № 2120-IX, який набрав чинності з 17.03.2022 року, дія пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України зупиняється на період дії воєнного, надзвичайного стану.

Пунктом 3 цього ж Закону, статтю 102 доповнено пунктом 102.9 такого змісту: на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до пункту 1 частини I Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану" від 3 березня 2022 року № 2118-IX у зв'язку з Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнено пунктом 69.

Вказаний Закон набрав чинності з 07.03.2022 року.

Відповідно до підпункту 69.2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються.

Згідно із пунктом 1 частини 1 Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану" від 30 червня 2023 року № 3219-IX, який набрав чинності з 01.08.2023 року, пункт 102.9 статті 102 із ПК України виключено.

Із змісту наведених правових норм вбачається висновок про те, що починаючи з 18.03.2020 року по 01.08.2023 року, діяв мораторій на здійснення перевірок на проведення перевірок та відповідно був зупинений перебіг строків, визначених ПК України, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Оскільки сума штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів) позивача як платника податків визначена у податковому повідомленні-рішенні від 04.12.2024 року № 0/30259/2407 не пізніше 1095 дня з дня вчинення відповідних правопорушень вимог іншого, крім податкового, законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, суд робить висновок про те, що відсутні правові підстави для того щоб визнати протиправним та скасувати вказане податкове повідомлення-рішення з підстав строку давності встановленого абзацом 3 пункту 102.1 статті 102 ПК України.

Підсумовуючи викладене, аналізуючи все в сукупності, суд вважає, що позов необґрунтований, недоведений дослідженими в судовому засіданні доказами, тому у його задоволенні необхідно відмовити.

Згідно із частиною 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 04 грудня 2024 року №0/30258/2407 та №0/30259/2407 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 20 березня 2025 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_6 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 44070171)

Головуючий суддя В.К. Блонський