Рішення від 20.03.2025 по справі 480/1513/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40602, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2025 року Справа № 480/1513/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

судді - Павлічек В.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1513/25 за позовом Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (Філія ГСЦ МВС) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправним та скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (Філія ГСЦ МВС) (далі по тексту - позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі по тексту - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову Головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Колоса Романа Володимировича від 06.02.2025 про відкриття виконавчого провадження про стягнення виконавчого збору ВП№77115610 в розмірі 32000,00 грн (тридцять дві тисячі гривень);

- визнати протиправною та скасувати постанову Головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Колоса Романа Володимировича від 06.02.2025 про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження по ВП №77115610 в розмірі 329,50 грн. (триста двадцять дев'ять гривень 50 копійок).

Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що 17.02.2025 на адресу позивача надійшла постанова Головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 06.02.2025 про відкриття виконавчого провадження №77115610 щодо стягнення виконавчого збору в розмірі 32000,00 грн в рамках виконавчого провадження №75958866 та постанова про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження у розмірі 329,50 грн. Позивач вважає оскаржувані постанови протиправними, та такими, що підлягають скасуванню, оскільки після ухвалення 04.12.2024 Сумським окружним адміністративним судом ухвали про замінену сторони виконавчого провадження, позивачем 06.12.2024 добровільно було виготовлено та направлено довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду було відкрито провадження по даній справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами розгляду термінових адміністративних справ, передбачених ст. ст. 268, 269, 287 Кодексу адміністративного судочинства України. Крім того даною ухвалою залучено до участі у справі № 480/1513/25 Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції в якості співвідповідача та витребувано у Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції належним чином завірену копію матеріалів виконавчого провадження ВП № 77115610.

На виконання вимог суду представником відповідача через систему "Електронний суд" було надано суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема зазначивши, що частиною 5 статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив. А відтак, державним виконавцем вчинено весь комплекс дій передбачених вимогами Закону України «Про виконавче провадження», Інструкцією з примусового виконання рішень (а.с. 67-71).

Також представником відповідача було надано суду витребувані докази (а.с.72-95).

Представником позивача через систему "Електронний суд" надано відповідь на відзив, в якій не погоджується з доводами. викладеними у відзиві на позовну заяву (а.с. 100-101).

Представники сторін у судове засідання не з'явилися, про місце, час та дату розгляду справи повідомлені належним чином (а.с. 63-66).

Представниками Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (Філія ГСЦ МВС) та Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції було надано суду через систему "Електронний суд" заяви про розгляд справи без їх участі (а.с. 113, 117).

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, що 04.09.2024 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції було постановлено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 75958866 з примусового виконання виконавчого листа, виданого Сумським окружним адміністративним судом 27.07.2024 по справі № 480/10548/23 щодо зобов'язання Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року, відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та положень пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року. В п. 3 даної постанови державним виконавцем зазначено, що стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 32 000,00 грн. (а.с. 76).

Також в рамках виконавчого провадження ВП № 75958866 відповідачем 04.09.2024 року було постановлено постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження щодо стягнення з Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" мінімальних витрат виконавчого провадження загальною сумою 319,28 грн. (а.с. 88 (зворотній бік) -89).

В подальшому ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 04.12.2024 року було задоволено заяву представника Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" про заміну сторони виконавчого провадження та замінено сторону виконавчого провадження з виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду у справі № 480/10548/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - боржника - з Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" на Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 26, код ЄДРПОУ 45329727) (а.с. 83-84).

27.01.2025 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції постановлено постанову про заміну сторони виконавчого провадження ВП№75958866, якою було замінено сторону виконавчого провадження з Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" на Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) (а.с. 90).

Водночас 27.01.2025 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі п. 9 частини першої статті 39, статті 40 Закону України “Про виконавче провадження», в п. 2 якої зазначено щодо виокремлення в окремі провадження виконавчий збір у розмірі 32 000,00 грн. та мінімальні витрати виконавчого провадження у розмірі 319,28 грн. (а.с. 87).

Підставою закінчення виконавчого провадження зазначено, що згідно повідомлення Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) на виконання рішення від 12.04.2024 та ухвали від 04.12.2024, прийнятих Сумським окружним адміністративним судом у справі № 480/10548/23 ОСОБА_1 було виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення від 06.12.2024, яка направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для перерахунку пенсії, а її копія - на адресу заявника.

06.02.2025 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 77115610 з примусового виконання постанови Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 04.09.2024 № 75958866 про стягнення з Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (Філія ГСЦ МВС) виконавчого збору у розмірі 32 000,00 грн. (а.с. 93 (зворотній бік).

Водночас 06.02.2025 року головним державним виконавцем постановлено постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження ВП№ 77115610 щодо стягнення з Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (Філія ГСЦ МВС) розміру мінімальних витрат виконавчого провадження загальною сумою 329,50 грн. (а.с. 94).

Не погоджуючись з оскаржуваними постановами, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про виконавче провадження", Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року №512/5 (далі - Інструкція №512/5).

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частиною 1 статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник.

Пунктом 2 частини 2 статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.

Частиною 1 статті 5 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Згідно ч. 1 ст. 13 Закону України "Про виконавче провадження" під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною 1 ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

За приписами ч. 5 ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

В силу положень ч. 1 ст. 27 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

Відповідно до ч. 4 ст. 27 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).

Аналіз положення статей 26, 27 Закону України “Про виконавче провадження» дає підстави для висновку, що стягнення виконавчого збору (крім визначених законом випадків, коли виконавчий збір не стягується) пов'язується з початком примусового виконання виконавчого документу, відтак одночасно з відкриттям виконавчого провадження, виконавець повинен вирішити питання про стягнення виконавчого збору.

Абзацами 11-13 пункту 8 розділу III Інструкції з організації примусового виконання рішень передбачено, що у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 7, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев'ятою статті 27 Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, постанова про стягнення виконавчого збору не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) реєструється в автоматизованій системі виконавчого провадження як виконавчий документ та підлягає виконанню в порядку, передбаченому Законом та цією Інструкцією.

Державний виконавець зобов'язаний відкрити виконавче провадження за постановою про стягнення виконавчого збору не пізніше наступного робочого дня з дня її реєстрації в автоматизованій системі виконавчого провадження.

Про розмір стягнутого виконавчого збору державний виконавець зазначає у виконавчому документі.

Разом з тим відповідно до ч. 2 статті 42 Закону України “Про виконавче провадження» витрати органів державної виконавчої служби та приватного виконавця, пов'язані з організацією та проведенням виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішень, є витратами виконавчого провадження.

Відповідно до п. 2 розділу VI Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року №512/5 (далі - Інструкція №512/5) витрати виконавчого провадження складаються з мінімальних та додаткових витрат виконавчого провадження.

Виконавець виносить постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження (крім виконавчих проваджень щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини) та надсилає її сторонам виконавчого провадження не пізніше наступного робочого дня після її винесення.

З аналізу зазначених норм законодавства суд вбачає, що у разі, зокрема, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктом 9 частини першої статті 39 Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець зобов'язаний відкрити виконавче провадження за постановою про стягнення виконавчого збору. При цьому одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження державним виконавцем виноситься постанова про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження.

З матеріалів справи судом встановлено, що 06.02.2025 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 77115610 з примусового виконання постанови Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 04.09.2024 № 75958866 про стягнення з Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (Філія ГСЦ МВС) виконавчого збору у розмірі 32 000,00 грн. (а.с. 93 (зворотній бік).

Одночасно з вище зазначеною постановою, головним державним виконавцем постановлено постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження ВП№ 77115610 щодо стягнення з Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (Філія ГСЦ МВС) розміру мінімальних витрат виконавчого провадження загальною сумою 329,50 грн. (а.с. 94).

При цьому, як встановлено судом, позивач не погоджується з оскаржуваними постановами з тих підстав, що виконавче провадження №75958866 було відкрито 04.09.2024 на підставі виконавчого листа Сумського окружного адміністративного суду, виданого ще аж 24 липня 2024 року по справі № 480/10548/23, боржником в якому зазначено ДУ "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області". Тобто дане виконавче провадження відкрито в період, коли РСЦ ГСЦ МВС не був стороною по даній справі. Крім того, представник позивача посилається на те, що РСЦ ГСЦ МВС ще 06.12.2024 року виконало рішення Сумського окружного адміністративного суду, тобто задовго до того як РСЦ ГСЦ МВС було залучено в якості боржника у виконавчому провадженні ВП № 77115610.

Проте суд зазначає, що головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 27.01.2025 року було замінено сторону виконавчого провадження з Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" на Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) у виконавчому провадженні ВП№75958866 (а.с. 90), а не ВП № 77115610.

В свою чергу відповідно до частини 5 статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Тобто усі дії, вчинені до його вступу правонаступника у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Крім того судом враховано, що згідно з п.2 наказу МВС України від 22.04.2024 №259 уповноважено Головний сервісний центр МВС на видачу довідок звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ довідок про розмір грошового забезпечення відповідно за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсій з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду у справі № 160/8324/19 та судових рішень у справах № 826/3858/18 та № 826/12704/18 з покладанням таких функцій на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС).

Вказані повноваження було передано ГСЦ МВС (філій ГСЦ МВС) з 01.05.2024, тобто станом як на день набрання законної сили рішенням суду, так і на день відкриття виконавчого провадження ВП№75958866, а саме 04.09.2024 року, повноваження з видачі довідок вже були покладені на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС).

При цьому суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що згідно з актом про приймання-передавання справ (документів) від однієї установи до іншої від 01.05.2024 року № 1 судові справи передано не було і лише листом від 14.02.2025 № 33/39-285 до РСЦ ГСЦ МВС надійшла інформація від Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" щодо судових справ, в яких вони є стороною у справі, оскільки в матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували, що РСЦ ГСЦ МВС вживалися відповідні заходи для отримання зазначеної інформації раніше, а саме, після 01.05.2024 року.

А відтак суд зазначає, що оскаржувані постанови від 06.02.2025 року про відкриття виконавчого провадження ВП№77115610 та про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження по ВП №77115610 було прийнято державним виконавцем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 287, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (Філія ГСЦ МВС) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови Головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Колоса Романа Володимировича від 06.02.2025 про відкриття виконавчого провадження про стягнення виконавчого збору ВП№77115610 в розмірі 32000,00 грн (тридцять дві тисячі гривень); визнання протиправною та скасування постанови Головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Колоса Романа Володимировича від 06.02.2025 про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження по ВП №77115610 в розмірі 329,50 грн. (триста двадцять дев'ять гривень 50 копійок) - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.О. Павлічек