19 березня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/15697/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/15697/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
26.12.2024 адвокат Маслій Віктор Миколайович, здійснюючи представництво інтересів ОСОБА_1 , звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у виключенні позивача з військового обліку та внесенні відповідних відомостей до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" (надалі - ЄЕРП "Оберіг") на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" згідно з довідкою Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 від 31.05.2022 №7/1025 і тимчасового посвідчення військовозобов'язаного від 31.05.2022 №7/1026, наданої листом від 12.09.2024 №7/1320;
- визнати протиправною бездіяльність щодо невжиття з 31.05.2021 дій стосовно виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з військового обліку та внесення відповідних відомостей до ЄЕРП "Оберіг" на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" згідно з довідкою Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 від 31.05.2022 №7/1025 і тимчасового посвідчення військовозобов'язаного від 31.05.2022 №7/1026;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з військового обліку ОСОБА_1 на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" згідно з довідкою Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 від 31.05.2022 №7/1025 і тимчасового посвідчення військовозобов'язаного від 31.05.2022 №7/1026 та внести відомості про виключення до ЄЕРП "Оберіг".
В якості підстави для звернення до суду заявник вказує на протиправну, як на його думку, поведінку відповідача, який не виключив позивача з військового обліку на підставі постанови Військово-лікарської комісії від 31.05.2022 №7/1025 як такого, що визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 31.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_5 (надалі - третя особа, Солом'янський РТЦСКП).
Відповідач правом на подачу відзиву на позов не скористався.
20.01.2025 до суду від ІНФОРМАЦІЯ_6 надійшли письмові пояснення, в яких представник повідомив, що позивач перебував на військовому обліку призовників в ІНФОРМАЦІЯ_7 з 27.08.2007, а 19.07.2011 був знятий з військового обліку призовників, як такий, що вибув до м. Комсомольськ Полтавської області. Відповідно до військово-облікового документа тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 позивач 31.05.2022 став на військовий облік військовозобов'язаних до ІНФОРМАЦІЯ_3 , який тією ж датою виключив позивача з військового обліку як непридатного до військової служби. З вищевикладеного випливає, що позивач з 19.07.2011 по 31.05.2022 не перебував на військовому обліку, чим тривалий час порушував чинне законодавство. З наданого військово-облікового документа є зрозумілим, що у відповідному відділі ІНФОРМАЦІЯ_3 інформацію щодо перебування позивача на військовому обліку та виключення його 31.05.2022 з військового обліку за станом здоров'я до ЄЕРП внесено не було. Відтак, дані щодо перебування позивача на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 та виключення його з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_7 були невідомі. Відповідно до розпорядження Генерального штабу Збройних Сил України 11.07.2023 позивача поряд з іншими військовозобов'язаними було внесено до ЄЕРП не з військово-облікових документів, а з особових справ офіцерів запасу, що закінчили військову кафедру, і які знаходяться на зберіганні в Солом'янському РТЦКСП (а.с. 31).
Розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , згідно з довідкою Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 від 31.05.2022 №7/1025 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (зворот а.с. 17).
Відповідно до відміток у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , виданого начальником Кременчуцького РТЦКСП ОСОБА_2 31.05.2022 (а.с. 22), у зв'язку з атестуванням до офіцерського складу відповідно до наказу МО від 24.09.2011 №1050 ОСОБА_1 взято на облік 31.05.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 (зворот а.с. 22) та цього ж дня 31.05.2022 виключено з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 з підстав непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку за довідкою ВЛК від 31.05.2022 №7/1025.
У позовній заяві адвокат вказує на те, що з моменту видачі довідки ВЛК позивач вважав, що він визнаний непридатним до військової служби та виключений з військового обліку. Однак у вересні 2024 року працівники ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомили ОСОБА_1 про обов'язок з'явитися для проходження медичного огляду та поновлення військово-облікових даних. З метою з'ясування свого статусу позивач у вересні 2024 року звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою, в якій просив надати інформацію щодо виключення його з військового обліку, а у випадку відсутності такої інформації здійснити виключення з військового обліку за станом здоров'я відповідно до пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" на підставі довідки Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 від 31.05.2022 №7/1025 та тимчасового посвідчення військовозобов'язаного від 31.05.2022 №7/1026.
Листом від 12.09.2024 №7/1320 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив позивача про те, що молодший лейтенант запасу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , не перебував та не перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 , перебуває на військовому обліку у Солом'янському районному у м. Києві ТЦКСП. Відповідно до п. 22.5 глави 22 розділу ІІ "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України", затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, складається виключно свідоцтво про хворобу (військово-лікарською комісією), яке разом з постановою ВЛК підлягає обов'язковому направленню для розгляду та затвердження Регіональною військово-лікарською комісією. Для отримання необхідної інформації, вказаної у заяві, запропоновано звернутися до Солом'янського районного у м. Києві ТЦКСП (а.с. 19).
У свою чергу на адвокатський запит ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_9 надав відповідь листом від 25.11.2024 №11671 про те, що відповідно до відомостей, якими володіє Солом'янський РТЦКСП громадянин ОСОБА_1 перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 з 27.08.2007 по 19.07.2011 і був знятий із військового обліку призовників у ІНФОРМАЦІЯ_7 як такий, що вибув в іншу місцевість (м. Комсомольськ Полтавської області). Проте, в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відсутні відомості про постановку громадянина ОСОБА_1 на військовий облік за новим місцем проживання, як військовозобов'язаного. У зв'язку з цим відповідно до вимог Закону України "Про Єдиний державний реєстр військовозобов'язаних" (в редакції, діючій на той час), відомості про громадянина ОСОБА_1 як військовозобов'язаного офіцера запасу були внесені ІНФОРМАЦІЯ_7 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів за наявними архівними даними. Таким чином, фактично на військовому обліку у Солом'янському РТЦКСП громадянин ОСОБА_1 не перебуває і з відповідними заявами щодо прийняття його на військовий облік не звертався. В той же час, відповідно до запису в Тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного від 31.05.2022 №7/1026, громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , був взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що зроблено відповідний запис, але відповідні відомості про це до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів внесені не були (а.с. 20).
Вважаючи протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо відмови у виключенні ОСОБА_1 з військового обліку та внесенні відповідних відомостей до ЄЕРП "Оберіг" на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", згідно з довідкою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 від 31.05.2022 №7/1025 і тимчасового посвідчення військовозобов'язаного від 31.05.2022 №7/1026, а також вважаючи протиправною бездіяльність щодо невжиття дій стосовно виключення ОСОБА_1 з військового обліку та внесення відповідних відомостей до вищезазначеного реєстру, позивач через представника звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку заявленим вимогам позивача, суд перш за все з'ясовує обставини наявності або відсутності ознак порушеного права та суть такого порушення у разі його наявності.
Згідно з частинами 1, 2 статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
У силу статті 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок та військову службу" (надалі - Закон № 2232-ХІІ в редакції, чинній на час звернення позивача з вимогою про виключення з обліку), захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (ч. 2 ст. 1 Закону №2232-ХІІ).
Частиною третьою статті 1 Закону №2232-ХІІ передбачено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч. 5 ст. 1 Закону №2232-ХІІ).
До видів військової служби, згідно з ч. 6 ст. 2 Закону №2232-ХІІ, відноситься військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який триває і дотепер.
Окрім того, Указом Президента України "Про загальну мобілізацію" №65/2022 від 24.02.2022 (з наступними змінами) оголошено загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Тож спірні правовідносини виникли у період дії в Україні воєнного стану.
Частиною шостою статті 37 Закону №2232-ХІІ визначені підстави виключення з військового обліку.
Так, згідно з пунктом 3 частини шостої цієї статті, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.
Предмет спору у цій справі зводиться до з'ясування обставин наявності або відсутності ознак протиправної бездіяльності з боку Кременчуцького РТЦКСП в частині невиключення ОСОБА_1 з військового обліку та внесення відповідних відомостей до ЄЄРП "Оберіг" на підставі пункту 3 частини шостої статті 37 Закону №2232-ХІІ відповідно до довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 від 31.05.2022 №7/1025 і тимчасового посвідчення військовозобов'язаного від 31.05.2022 №7/1026.
Питання щодо медичного огляду військовозобов'язаних під час мобілізації врегульовано нормами Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 (надалі - Положення №402 в редакції, чинній на момент звернення позивача за виключенням з обліку).
Пунктом 1.2 глави 1 розділу І вказаного Положення передбачено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Главою 3 розділу ІІ Положення №402 врегульовано порядок здійснення медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період.
Згідно з п. 3.1 підрозділу 3 розділу ІІ Положення №402, медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП ВЛК ТЦК та СП на збірних пунктах районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ТЦК та СП.
Відповідно до п. 3.2. підрозділу 3 розділу ІІ Положення №402, повторний медичний огляд військовозобов'язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських ТЦК та СП. Офіцери запасу підлягають повторному медичному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу - у разі зміни призначення. Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.
Відповідно до п. 3.3. підрозділу 3 розділу ІІ Положення №402, особи, звільнені з військової служби, визнані непридатними до військової служби, можуть повторно оглядатися ВЛК районних, міських ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку після обов'язкового обстеження у спеціалізованих закладах охорони здоров'я з метою підтвердження або зміни встановленого діагнозу. Направляє на обстеження лікар - член ВЛК районного, міського ТЦК та СП, про що вносить відповідний запис у реєстр ЕСОЗ. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою II додатка 1 до цього Положення, а тих, які мають офіцерські звання,- за графою III додатка 1 до цього Положення.
Відповідно до п. 3.8. підрозділу 3 розділу ІІ Положення №402, постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.
Постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях в мирний час, дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду.
Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.
При цьому, абзацом 5 пункту 3.8 підрозділу 3 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.
Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках (абзац шостий пункту 3.8 підрозділу 3 розділу ІІ Положення №402).
Як установлено судом, 31.05.2022 ОСОБА_1 був взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 31.05.2022, та в цей же день, 31.05.2022, постановою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , що оформлена довідкою від 31.05.2022 №7/1025 позивач визнаний непридатним з виключенням з військового обліку.
Як видно з матеріалів справи, свідоцтво про хворобу на ОСОБА_1 як такого, який є непридатним до військової служби, не складалося.
Отже, позивач мав пройти медичний огляд, за результатами якого обставини непридатності мали би бути оформлені свідоцтвом про хворобу, яке направляється на затвердження до штатної ВЛК.
Дії ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо порушення порядку оформлення результатів медичного огляду військовозобов'язаних під час мобілізації, на особливий період позивач не оскаржує.
За викладених обставин суд з'ясував факт відсутності належного документу (свідоцтва про хворобу, затвердженого штатною ВЛК), а тому підстави для виключення ОСОБА_1 на підставі пункту 3 частини шостої статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" наразі відсутні.
Відтак суд визнає заявлений позов необґрунтованим, у зв'язку з чим залишає такий без задоволення у повному обсязі.
За відсутності підстав для задоволення позову - відсутні й підстави для розподілу судових витрат, які складаються лише із сум сплаченого позивачем за звернення до суду з цим позовом судового збору у розмірі 1211,20 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 у справі №440/15697/24 - залишити без задоволення.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; АДРЕСА_2 ).
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_10 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ; АДРЕСА_3 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.
Суддя Є.Б. Супрун