Справа № 420/1857/25
20 березня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хурси О.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправним та скасування розпорядження,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправним та скасування розпорядження № 77 від 10.09.2024 «Про призначення службового розслідування за фактом відсутності на службі ОСОБА_1 ».
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що в оскаржуваному розпорядженні не вказано посаду ОСОБА_1 , на якій він перебуває.
Вказує, що службове розслідування використовується відповідачем для фактичного відсторонення позивача як посадової особи, що зумовлює негайне припинення виконання працівником своїх службових обов'язків, щоб у подальшому його звільнити з посади.
На думку позивача, право на ініціювання службового розслідування не є абсолютним, а має чіткі межі за різними критеріями.
Зазначає, що підстави для проведення службового розслідування визначені постановою КМУ від 13.06.2000 № 950 та обставин, за якими його можна було б призначити не існує.
Відповідач не надав відзив у встановлений судом строк.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Позивач проходить службу в органах місцевого самоврядування на посаді виконуючого обов'язки керуючого справами виконавчого комітету Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області.
Розпорядженням Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 06.09.2024 № 38-к ОСОБА_1 поновлено на службі в Затоківській селищній раді Білгород-Дністровської міської ради Одеської області на посаді виконуючого обов'язки керуючого справами виконавчого комітету з 15.12.2017 (а.с. 34)
Розпорядженням Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 77 від 10.09.2024 «Про призначення службового розслідування за фактом відсутності на службі ОСОБА_1 » ОСОБА_1 з 10.09.2024 призначено службове розслідування з метою встановлення причин відсутності (невиходу) на службі.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування регулюються Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом. (Частина третя статті 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»).
Відповідно до статей 1-2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Порядок проведення службового розслідування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2000 № 950 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2023 № 246) (далі - Порядок) визначає процедуру проведення службового розслідування стосовно осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон).
Відповідно до цього Порядку може бути проведено службове розслідування в разі:
невиконання або неналежного виконання особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чи особою, яка для цілей Закону прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, а також недодержання вимог законодавства;
внесення подання спеціально уповноваженого суб'єкта у сфері протидії корупції або припису Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) з метою виявлення причин та умов, що сприяли вчиненню корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення чи невиконанню вимог Закону в інший спосіб;
вимоги особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чи особи, яка для цілей Закону прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щодо зняття безпідставних, на її думку, звинувачень або підозри. (пункт 2 Порядку)
Відповідно до пунктів 4-5 Порядку, рішення про проведення службового розслідування приймає орган (посадова особа), якому (якій) відповідно до законодавства надано повноваження призначати на посаду та звільняти з посади особу, стосовно якої пропонується проведення службового розслідування, або керівник органу, підприємства, установи, організації, в якому (яких) виявлено порушення.
Рішенням про проведення службового розслідування визначаються голова комісії з проведення службового розслідування, інші члени такої комісії, предмет, дата початку та закінчення службового розслідування. Строк службового розслідування не може перевищувати двох місяців.
Службове розслідування проводиться із відстороненням особи, стосовно якої проводиться службове розслідування, від здійснення повноважень на посаді або без такого відсторонення. Рішення про відсторонення приймає відповідно суб'єкт призначення або керівник органу. (пункт 6 Порядку)
Щодо доводів позивача про відсутність підстав для призначення службового розслідування, які визначені Порядком, - суд зазначає наступне. Абзацом другим пункту 2 Порядку вказано, що службове розслідування може бути проведено в разі невиконання або неналежного виконання особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чи особою, яка для цілей Закону прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, а також недодержання вимог законодавства
Актами про відсутність працівника на робочому місці від 10.09.2024 № 122, № 123, № 124, № 125, № 126, від 11.09.2024 № 127, № 128, № 129, № 130, № 131, № 132, № 133, № 134, від 12.09.2024 № 135, № 136, № 137, № 138, № 139, № 140, № 141, № 142, від 13.09.2024 № 143, № 144, № 145, № 146, № 147, № 149, № 150, а також відомостями табелю обліку використання робочого часу (а.с. 115-121) підтверджується факт невиконання позивачем службових обов'язків, що є підставою для проведення службового розслідування відповідно до абзацу 2 пункту 2 Порядку.
Крім того, невиконання своїх службових обов'язків 10.09.2024 (в день призначення службового розслідування) не заперечується і позивачем у позовній заяві.
Таким чином, позивачем жодним чином не спростовано відсутність підстав для призначення службового розслідування за фактом невиконання ним своїх службових обов'язків 10.09.2024 (в день призначення службового розслідування).
Крім того, суд звертає увагу, що позивачем не надано ані роботодавцю, ані суду доказів перебування на лікарняному 10.09.2024 або будь-яких інших доказів, що підтверджують поважність причин невиконання ним своїх службових обов'язків 10.09.2024.
Як вбачається з розпорядження Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 77 від 10.09.2024, рішення про відсторонення позивача від здійснення повноважень на посаді суб'єктом призначення службового розслідування не приймалося, а тому суд вважає необґрунтованими твердження позивача про призначення службового розслідування з метою відсторонення останнього як посадової особи від виконання службових обов'язків.
Також суд вважає безпідставними доводи позивача про те, що в оскаржуваному розпорядженні відповідач не вказав посаду ОСОБА_1 оскільки законодавство не передбачає вимог щодо зазначення посади працівника щодо якого призначається службове розслідування у рішенні про проведення такого розслідування, а формальна відсутність у розпорядженні посади позивача не змінює його суті.
Враховуючи, що метою службового розслідування було встановлення причин відсутності на службі ОСОБА_1 з 10.09.2024, тому відповідач правомірно призначив службове розслідування.
За таких обставин, суд вважає, що розпорядження Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 77 від 10.09.2024 «Про призначення службового розслідування за фактом відсутності на службі ОСОБА_1 » прийнято відповідачем правомірно та підстави для його скасування відсутні.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області (67844, вул. Приморська, с. Кароліно-Бугаз Білгород-Дністровського району Одеської області, ЄДРПОУ 04527307) про визнання протиправним та скасування розпорядження - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 20.03.2025.
Суддя Олександр ХУРСА
.