Рішення від 20.03.2025 по справі 420/28046/24

Справа № 420/28046/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538, місце знаходження: 18028, м. Черкаси, пр.-т Хіміків, 50) в особі Відділу перерахунків пенсій №1 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Відділу перерахунків пенсій №1 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538, місце знаходження: 18028, м. Черкаси, пр.-т Хіміків, 50), в якій позивач просив:

Визнати протиправною діяльність відділу перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, яка полягає у відмові в рішенні №155350010061 від 27.08.2024 відділу перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг відділу перерахунків пенсій №1 Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію відповідно з ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» та здійснити перерахунок пенсії з дати набуття ОСОБА_1 статусу особи з інвалідністю II групи, а саме з 27.09.2021.

Зобов'язати відділ перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію згідно з ч. 9 ст. 86 Закон України «Про прокуратуру» та здійснити перерахунок пенсії з дати набуття ОСОБА_1 статусу особи з інвалідністю II групи, а саме з 27.09.2021.

Ухвалою від 10 вересня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін у порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач працював в органах прокуратури з 13.08.2007 по 25.08.2023, та проходив військову службу під час воєнного стану.

27.09.2021 року він набув статусу особи з інвалідністю II групи (загальне захворювання), цей період співпадає з періодом поновлення його на посаді прокурора Іллічівськові місцевої прокуратури Одеської обласної прокуратури, на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.05.2021 та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18.08.2021 по справі №420/1168/21 - наказом №2375к від 23.10.2021 виконувача обов'язків керівника Одеської обласної прокуратури, наказ виконувача обов'язків керівника Одеської обласної прокуратури від 23.12.2020 №3045к про звільнення ОСОБА_1 з посади прокурора Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області та органів прокуратури - скасовано та поновлено на посаді прокурора Іллічівськові місцевої прокуратури з 23.10.2021.

В подальшому згідно з рішенням колегії суддів Верховного Суду по справі 3420/1168/21, яким було скасовано рішення перших двох інстанцій наказом виконувача обов'язків керівника Одеської обласної прокуратури №1412к від 25.08.2023 позивач фактично звільнено з органів прокуратури.

Позивач звертає увагу, що відповідно до ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» прокурорам, визнаним особами з інвалідністю І або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

Позивач зазначає, що він звернувся до Одеської обласної прокуратури з проханням надати йому довідку щодо заробітної плати працівника прокуратури станом на 01.01.2024, але йому було відмовлено.

Не погодившись з відповіддю Одеської обласної прокуратури позивач 22.01.2024 року направив заяву до Офісу Генерального прокурора, але не отримав відповідної довідки.

Позивач зазначив, що 13.02.2024 він звернувся із заявою №388 до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з приводу переводу з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» та перерахунку отриманої пенсії з дати набуття статусу особи з інвалідністю II групи, керуючись повідомленням Урядовим порталом (Єдиного веб порталу органів виконаної влади України), яким надано роз'яснення ПФУ: «Пенсія по інвалідності», опублікованого 30 січня 2024 року, де зазначено, що пенсії по інвалідності працівникам прокуратури (умови призначення та розміри визначені Законом України від 14.10.2014 №1697-УІІ «Про прокуратуру» (частина дев'ята стаття 86) - прокурорам визнаним особами з інвалідністю І або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірі 60% суми їхньої місячної заробітної плати, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років (позивач зазначає, що його період роботи в органах прокуратури з 13.08.2007 по 25.08.2023, що складає 16 років та 12 днів).

За усної вимоги Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для здійснення процедури переводу та перерахунку пенсії у відповідності до ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» необхідно надати довідку про заробітну плату за будь-які 60 місяців та довідку у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури» - станом на 01 січня 2024 року.

Позивач зазначив, що 29.02.2024 він повторно звернувся до Одеської обласної прокуратури з приводу надання довідок про складові заробітної плати/грошового забезпечення, а саме довідки про заробітну плату у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури» станом на 01 січня 2024 року та довідки про заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоди на даній роботі.

Позивач зазначив, що Одеською обласною прокуратурою було надано йому довідку №684 від 22.03.2024 року про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, в якій зазначено не посадовий оклад прокурора станом на 01.01.2024, а посадовий оклад який він отримував на період поновлення в органах прокуратури, на той час складав 5660 гривень, надбавка за вислугу років - 1698 грн., та всього 7358 грн., також була надана довідка №684/1 від 22.03.2024 про складові заробітної плати/грошове забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії).

Позивач звернувся до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для перерахунку пенсії у відповідності до ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» (розписка- повідомлення від 05.04.2024 заява за №909), але Відділом перерахунку пенсій №2 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській позивачу відмовлено, оскільки розмір пенсії буде становити 4522, 80 грн., що є менше ніж заявник отримує на сьогоднішній день.

Позивач зазначив, що в подальшому, 18.07.2024, він повторно звернувся із заявою до керівника Одеської обласної прокуратури щодо надання довідки про заробітну плату у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури» станом на 01 січня 2024 року.

17.08.2024 року позивач отримав від Одеської обласної прокуратури довідку про заробітну плату у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури» станом на 01 січня 2024 року, щоб її надати до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для переходу з пенсії по інвалідності на пенсію згідно з ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» та здійснення перерахунку.

Отримавши зазначену вище довідку, та довідку про заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періода на даній роботі, позивач звернувся із заявою №2108 до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для здійснення процедури переходу з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» та перерахунку отриманої пенсії з дати набуття статусу особи з інвалідністю II групи.

Однак позивач отримав відмову від відділу перерахунку пенсій №1 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у вигляді рішення №155350010061 від 27.08.2024, в якому було відмовлено з підстав того, що нібито надана довідка про заробітну плату №684 від 30.07.2024 видана Одеською обласною прокуратурою, про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії з нормами, чинними на 01.01.2024 за відповідною прирівняною посадою прокурора прокуратури - не відповідає додатку 3 до листа Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020 №27-898 вих.20 та листа Мінсоцполітики від 21.02.2020 №2690/0/2-20/54 щодо погодження порядку дій при перерахунку пенсій, працівникам органів прокуратури, станом на дату звернення за призначенням пенсії, з обов'язковим зазначенням інформації про нарахування єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, підстави видачі довідки та розміру чинної заробітної плати за відповідною посадою.

Позивач не погоджується із прийнятим рішенням вважає його протиправним, посилаючись на те, що 13 грудня 2019 року Конституційний Суд України прийняв рішення №7-р(ІІ)/2019 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-УП), яким визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-УІІ «Про прокуратуру» зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Відповідно до пунктів 2,3 вказаного рішення положення частини двадцятої статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-УП «Про прокуратуру» зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність та не підлягає застосуванню з 13 грудня 2019 року.

До суду 04 жовтня 2024 року від Головного управління ПФУ в Черкаській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник позовні вимоги не визнає та просить відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності 2 групи відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач звернувся 19.08.2024 до органів Пенсійного фонду України із заявою про перехід на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 14.10.2014 № 1697- VII «Про прокуратуру» із урахуванням довідки про розмір заробітної плати (грошове забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії із дати визнання особою з інвалідністю.

Заяву Позивача від 19.08.2024 про перехід на інший вид пенсії розглянуто Головним управління Пенсійного фонду України в Черкаській області за принципом екстериторіальності та винесено рішення № 155350010061 від 27.08.2024 про відмову у перерахунку пенсії.

При винесенні вищевказаного рішення Головне управління керувалося тим, що до заяви від 19.08.2024 Позивач надав довідку про заробітну плату від 30.07.2024 № 684, видану Одеською обласною прокуратурою, про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховуються для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2024 за відповідною (прирівняною) посадою прокурора прокуратури.

Представник відповідача зазначає, що надана довідка про заробітну плату/ грошове забезпечення не відповідає додатку 3 до листа Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020 № 21-698вих20 та листом Міністерства соціальної політики України від 21.02.2020 № 2690/0/2-20/54 щодо погодження порядку дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури, станом на дату звернення за призначенням пенсії, з обов'язковим зазначенням інформації про нарахування єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, підстави видачі довідки та розміру чинної заробітної плати за відповідною посадою.

З огляду на вищевказане, на думку представника відповідача, підстави для розгляду заяви Позивача від 19.08.2024 про переведення на пенсію відповідно до Закону № 1697-УІІ з урахуванням довідки № 684 від 30.07.2024, з дати визнання особою з інвалідністю, відсутні.

Своєю чергою 07 жовтня 2024 року через Електронний суд та 09 жовтня 2024 року поштою від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої він наполягав на задоволенні позовних вимог.

До суду 25 жовтня 2024 року позивач надав копії матеріалів з пенсійної справи позивача.

Ухвалою суду від 07 листопада 2024 року залучено до участі у справі як другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Розгляд справи № 420/30023/24 розпочато спочатку.

До суду 25 листопада 2024 року від Головного управління ПФУ в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник позовні вимоги не визнає та просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що надана довідка про заробітну плату/грошове забезпечення не відповідає додатку 3 до листа Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020 № 21-698вих20 та листом Міністерства соціальної політики України від 21.02.2020 № 2690/0/2-20/54 щодо погодження порядку дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури, оскільки така довідка видана не станом на дату звернення за призначенням пенсії, не містить інформації про нарахування єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та не містить інформацію про документи, на підстави яких видано довідку про заробітну плату.

А тому, на думку представника відповідача, ГУ ПФУ в Черкаській області правомірно відмовило Позивачу у перерахунку пенсії на підставі довідки від 30.07.2024 № 684.

До суду 26 листопада 2024 року та 05 грудня 2024 року від Головного управління ПФУ в Одеській області надійшли належним чином засвідчені копії пенсійної справи позивача.

Своєю чергою 27 листопада 2024 року від позивача надійшла відповідь на відзив Головного управління ПФУ в Одеській області, відповідно до якої позивач наполягав на задоволенні позову.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено паспортом громадянина України серія НОМЕР_2 .

Позивач є особою з інвалідністю 2 групи, інвалідність встановлена до 01.10.2024 року, що підтверджено довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією Серія 12 ААГ № 226082.

Суд встановив, що позивач перебуває на обліку Головного управління ПФУ в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ з 27.09.2021 року, що підтверджено матеріалами пенсійної справи позивача та пенсійним посвідченням Серія НОМЕР_3 терміном дії - 30.09.2024 року.

Відповідно до матеріалів пенсійної справи суд встановив, що рішенням Головного управління ПФУ в Одеській області № 155350010061 від 17.09.2024 року про перерахунок пенсії, позивачу продовжено виплату пенсії по інвалідності по 10.05.2025 року, період встановлення інвалідності з 01.10.2022 року по 10.05.2025 року.

Відповідно до записів у трудовій книжці НОМЕР_4 позивач працював в органах прокуратури з 13.08.2007 року до 30.12.2020 року. Відповідно до запису - 30.12.2020 року - звільнений з займаної посади та органів прокуратури на підставі п. 9 ч. 1 ст. 51 Закону України «Про прокуратуру».

Матеріалами справи підтверджено, що на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.05.2021 та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18.08.2021 по справі №420/1168/21 наказом №2375к від 23.10.2021 виконувача обов'язків керівника Одеської обласної прокуратури, наказ виконувача обов'язків керівника Одеської обласної прокуратури від 23.12.2020 №3045к про звільнення ОСОБА_2 з посади прокурора Іллічівськові місцевої прокуратури Одеської області та органів прокуратури було скасовано та поновлено на посаді прокурора Іллічівськові місцевої прокуратури з 23.10.2021.

У трудовій книжці зроблено запис - 23.10.2021 року - запис про звільнення з посади та органів прокуратури недійсний. Поновлений на посаді Іллічівськові місцевої прокуратури на підставі рішення суду.

Постановою Верховного Суду по справі 3420/1168/21 скасовано рішення попередніх судових інстанцій, та наказом виконувача обов'язків керівника Одеської обласної прокуратури №1412к від 25.08.2023 позивача звільнено з органів прокуратури, про що здійснено запис у трудовій книжці.

Суд встановив, що за заявою позивача Одеською обласною прокуратурою було видано позивачу довідку № 684 від 30.07.2024 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7-р (ІІ)/2019 та ст. ст. 81,86 Закону України «Про прокуратуру» та у зв'язку з початком роботи Одеської обласної прокуратури (наказ Генерального прокурора від 08.09.2020 № 414) про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) за нормами, чинними на 01.01.2024 року за відповідною (прирівняною) посадою.

Також Одеською обласною прокуратурою було видано позивачу довідку № 684/1 від 22.03.2024 року про складові заробітної плати /грошове забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії).

Суд встановив, що позивач подав до Головного управління ПФУ в Одеській області заяву від 19.08.2024 року встановленого зразка зареєстровану за № 2108 про переведення його на інший вид пенсії - з пенсії по інвалідності на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру», яка була розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням ПФУ в Черкаській області.

Матеріалами справи підтверджено, що рішенням Головного управління ПФУ в Черкаській області № 155350010061 від 27 серпня 2024 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 , позивачу відмовлено у переведенні з пенсії по інвалідності на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру», з посиланням на те, що до заяви від 19.08.2024 року ОСОБА_1 надав довідку про заробітну плату № 684 від 30.07.2024 року, видану Одеською обласною прокуратурою про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2024 року за відповідною (прирівняною) посадою прокурора прокуратури.

Надана довідка про заробітну плату/грошове забезпечення не відповідає додатку 3 до листа Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020 № 21-698вих20 та листа Міністерства соціальної політики України від 21.02.2020 № 2690/0/2-20/54 щодо погодження порядку дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури, з обов'язковим зазначенням інформації про нарахування єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, підстави видачі довідки та розміру чинної заробітної плати за відповідною посадою.

Судом досліджено індивідуальні відомості про застраховану особі ОСОБА_1 . Форма ОК-5 за період з 1999 року по 2023 року.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначені Законом України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII).

Відповідно до ч.ч. 2-4 ст. 86 Закону № 1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.

Відповідно до ч. 9 ст. 86 Закону № 1697-VII прокурорам, визнаним особами з інвалідністю I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

Таким чином, розмір пенсії залежить від суми місячної (чинної) заробітної плати працівника прокуратури, до якої, крім посадових окладів, надбавок за вислугу років включаються всі види оплати праці.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідно до записів у трудовій книжці НОМЕР_4 позивач працював в органах прокуратури з 13.08.2007 року до 30.12.2020 року. Відповідно до запису - 30.12.2020 року - звільнений з займаної посади та органів прокуратури на підставі п. 9 ч. 1 ст. 51 Закону України «Про прокуратуру», та на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.05.2021 та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18.08.2021 по справі №420/1168/21 наказом №2375к від 23.10.2021 виконувача обов'язків керівника Одеської обласної прокуратури, позивача було поновлено на посаді прокурора Іллічівськові місцевої прокуратури з 23.10.2021. Постановою Верховного Суду по справі 3420/1168/21 скасовано рішення попередніх судових інстанцій, та наказом виконувача обов'язків керівника Одеської обласної прокуратури №1412к від 25.08.2023 позивача звільнено з органів прокуратури, про що здійснено запис у трудовій книжці.

Також матеріалами справи підтверджено, що позивач є особою з інвалідністю 2 групи, інвалідність встановлена до 01.10.2024 року, що підтверджено довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією Серія 12 ААГ № 226082, перебуває на обліку Головного управління ПФУ в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ з 27.09.2021 року.

Відповідно до матеріалів пенсійної справи суд встановив, що рішенням Головного управління ПФУ в Одеській області № 155350010061 від 17.09.2024 року про перерахунок пенсії, позивачу продовжено виплату пенсії по інвалідності по 10.05.2025 року, період встановлення інвалідності з 01.10.2022 року по 10.05.2025 року.

Таким чином, сукупний аналіз наведених доказів доводить, що позивач отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону № 1058.

Також виходячи із сукупного аналізу наявних у справі доказів, суд доходить висновку, що позивач має право на пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про прокуратуру», оскільки позивач є особою з інвалідністю та на дату подачі заяви від 19.08.2024 року переведення на інший вид пенсії, він мав стаж роботи 10 років в органах прокуратури.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 9 Закону №1058-ІV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 10 Закону №1058-ІV передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

За положеннями частини третьої статті 45 Закону №1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Так, матеріалами справи підтверджено, що позивач подав до Головного управління ПФУ в Одеській області заяву від 19.08.2024 року встановленого зразка зареєстровану за № 2108 про переведення його на інший вид пенсії - з пенсії по інвалідності на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру», яка була розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням ПФУ в Черкаській області.

Однак, рішенням Головного управління ПФУ в Черкаській області № 155350010061 від 27 серпня 2024 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 , позивачу відмовлено у переведенні з пенсії по інвалідності на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру», з посиланням на те, що до заяви від 19.08.2024 року ОСОБА_1 надав довідку про заробітну плату № 684 від 30.07.2024 року, видану Одеською обласною прокуратурою про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2024 року за відповідною (прирівняною) посадою прокурора прокуратури.

Надана довідка про заробітну плату/грошове забезпечення не відповідає додатку 3 до листа Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020 № 21-698вих20 та листа Міністерства соціальної політики України від 21.02.2020 № 2690/0/2-20/54 щодо погодження порядку дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури, з обов'язковим зазначенням інформації про нарахування єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, підстави видачі довідки та розміру чинної заробітної плати за відповідною посадою.

Разом з цим такі підстави для відмові від розгляду заяви позивача про переведення на інший вид пенсії є безпідставними, з огляду на таке.

Так, відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ, яка викладена в редакції Закону від 02 грудня 2014 року № 76-VIII і набрала чинності з 25 квітня 2015 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019 встановлено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність та не підлягають застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Отже, з 13 грудня 2019 року підлягає застосуванню первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII, яка встановлює право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Судом встановлено, що 18.02.2020 Офіс Генерального прокурора звернувся до Міністерства соціальної політики України з листом № 21-698вих20 для погодження порядку проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019.

Листом від 21.02.2020 за №2690/0/2-20/54 Міністерство соціальної політики України погодило порядок дій, запропонований у листі Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020 №21-698вих20, та у додатку 1 до вказаного листа погоджено форму довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій; у додатку 2 до вказаного листа визначено перелік посад працівників прокуратури, що прирівнюються до відповідної групи оплати праці, та у додатку 3 - погоджено форму довідки про складові заробітної плати.

Суд встановив, що Одеською обласною прокуратурою видано позивачу довідку № 684 від 30.07.2024 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7-р (ІІ)/2019 та ст. ст. 81,86 Закону України «Про прокуратуру» та у зв'язку з початком роботи Одеської обласної прокуратури (наказ Генерального прокурора від 08.09.2020 № 414) про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) за нормами, чинними на 01.01.2024 року за відповідною (прирівняною) посадою, та довідку № 684/1 від 22.03.2024 року про складові заробітної плати /грошове забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії).

Порівнявши вказані довідки із погодженими формами довідками, суд доходить висновку, що видані Одеською обласною прокуратурою довідки відповідають вказаним погодженим листом Міністерства соціальної політики України від 21.02.2020 за №2690/0/2-20/54, формам.

Тому наведені посилання відповідача на не відповідність довідки про заробітну плату № 684 від 30.07.2024 року, додатку 3 до листа Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020 № 21-698вих20 та листа Міністерства соціальної політики України від 21.02.2020 № 2690/0/2-20/54, є безпідставними та відхиляються судом.

Також відхиляються судом посилання відповідача на відсутність підстав для видачі вказаних довідок, оскільки із змісту поданої заяви від 19.08.2024 року видно, що вказані довідки видані позивачу для переведення на інший вид пенсії на підставі закону України «Про прокуратуру».

Враховуючи вище встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що позовні вимоги щодо визнання протиправною діяльність відділу перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, яка полягає у відмові в рішенні №155350010061 від 27.08.2024 відділу перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг відділу перерахунків пенсій №1 Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, є правомірними та обґрунтованими та належать задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №155350010061 від 27.08.2024 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Щодо позовних вимог - перевести ОСОБА_2 з пенсії по інвалідності на пенсію відповідно з ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» та здійснити перерахунок пенсії з дати набуття ОСОБА_1 статусу особи з інвалідністю II групи, а саме з 27.09.2021 та зобов'язати відділ перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити переведення ОСОБА_2 з пенсії по інвалідності на пенсію згідно з ч. 9 ст. 86 Закон України «Про прокуратуру» та здійснити перерахунок пенсії з дати набуття ОСОБА_1 статусу особи з інвалідністю II групи, а саме з 27.09.2021, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Так, суд встановив, що відповідач - Головне управління ПФУ в Черкаській області відхилило розгляд заяви позивача від 19.08.2024 року про переведення на інший вид пенсії з підстав того, що помилково вважало надану позивачем довідку видану не за погодженою Мінсоцполітикою формою, не розглядаючи заяву позивача по суті порушеного питання, що у свою чергу, відноситься до дискреційних повноважень пенсійного органу та потребує від пенсійного органу діяти на власний розсуд в межах законних підстав.

Тому, суд доходить висновку, що позовні вимоги про зобов'язання позивача перевести на інший вид пенсії є передчасними, оскільки пенсійним органом не було розглянуто заяву позивача по суті порушеного питання.

З наведених підстав, суд доходить висновку, що вказані позовні вимоги не належать задоволенню.

Разом з цим, керуючись приписами ст. 9 КАС України, суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Головне управління ПФУ в Одеській області повторно розглянути заяву позивача від 19.08.2024 року про переведення на інший вид пенсії з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні суду.

Суд вважає необхідним обрати визначений судом спосіб захисту прав позивача, оскільки постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», внесені зміні до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від25 листопада 2005 року № 22-1, зокрема, п.4.2 Порядку передбачено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу та п. 4.10. передбачено, що після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

А отже, належним пенсійним органом, який має розглянути заяву позивача є Головне управління ПФУ в Одеській області, на обліку якого перебуває позивач.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Враховуючи викладене та оцінюючи встановлені факти та обставини, суд вважає, що Головне управління ПФУ в Черкаській області діяло не у спосіб та порядок, визначені законодавством, а тому позовні вимоги є частково обґрунтованими та належать задоволенню частково.

У зв'язку з тим, що позивач звільнений від сплати судового збору та відсутні докази понесення ним інших судових витрат, жодні судові витрати не належать розподілу стягненню з відповідача на користь позивача.

У зв'язку з тим, що судові витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, жодні судові витрати не належать відшкодуванню за рахунок державного бюджету.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538, місце знаходження: 18028, м. Черкаси, пр.-т Хіміків, 50) в особі Відділу перерахунків пенсій №1 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області в особі Відділу перерахунків пенсій №1 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг №155350010061 від 27.08.2024 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 19.08.2024 року про переведення на інший вид пенсії з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні суду.

В іншій частині позовних вимог, - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко