Справа № 420/24968/24
20 березня 2025 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянув в порядку письмового провадження в м. Одесі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до ОСОБА_1 , за результатом розгляду якого позивач просить суд:
стягнути з фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , суму заборгованості:
по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) - 214 810,00 грн. на бюджетний рахунок - UA35899980313090029000015001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській області/Одеська область/14060100;
по адміністративним штрафам та іншим санкціям - 1020,00 грн. на бюджетний рахунок - UA518999980313050106000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській області/м. Одеса/21081103;
по військовому збору - 34029,70 грн. на бюджетний рахунок - UA938999980313050137000015001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській області/Одеська обл./11011001;
по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування - 410196,27 грн. на бюджетний рахунок - UA838999980333109341000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській області/м. Одеса/11010500.
В обґрунтування адміністративного позову зазначено, що у боржника фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 обліковується податковий борг на загальну суму 660055,97 грн. по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), по адміністративним штрафам та іншим санкціям, по військовому збору, по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, що виник в результаті нарахування по податковим повідомленням-рішенням № 19341/15-32-24-05 від 10.08.2023 року, № 19338/15-32-24-05 від 10.08.2023 року, № 19344/15-32-24-05 від 10.08.2023 року, № 19336/15-32-24-05 від 10.08.2023 року. Докази погашення відповідачем заборгованості відсутні.
Ухвалою суду від 19.08.2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду від 16.10.2024 року зупинено провадження по адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 420/30968/24.
12.03.2025 року від відповідачки надійшла заява про поновлення провадження у справі.
Ухвалою суду від 20.03.2025 року провадження у справі поновлено.
Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
Згідно з довідкою про суми податкового боргу за ОСОБА_1 рахується заборгованість по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), по адміністративним штрафам та іншим санкціям, по військовому збору, по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 660055,97 грн.
Вказана сума заборгованості виникла на підставі нарахування податкових зобов'язань та штрафних санкцій на підставі податкових повідомлень-рішень № 19341/15-32-24-05 від 10.08.2023 року, № 19338/15-32-24-05 від 10.08.2023 року, № 19344/15-32-24-05 від 10.08.2023 року, № 19336/15-32-24-05 від 10.08.2023 року.
У зв'язку із несплатою ОСОБА_1 податкових зобов'язань та штрафних санкцій за вказаними ППР, ГУ ДПС в Одеській області виставлена податкова вимога № 0026292-1305-1532 від 01.12.2023 року.
Проте, відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2025 року у справі № 420/30968/24, визнано протиправним та скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 10.08.2023 р. № 19341/15-32-24-05, № 19338/15-32-24-05, № 19336/15-32-24-05, № 19344/15-32-24-05.
Відповідно до ухвали П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11.03.2025 року, апеляційну скаргу ГУ ДПС в Одеській області повернуто апелянту.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до п. 15.1 ст.15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно положень пп. 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України, платник податків зобов'язаний, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.36.1, п.36.2, п.36.3 ст.36 ПК України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Приписами пп.14.1.175, п.14.1 ст.14 ПК України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Приписами п. 59.1, п.59.3 ст.59 ПК України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Згідно з п. 59.5 ст.59 ПКУ, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пп. 20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового Кодексу України, контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з п.п. 95.1, 95.2, 95.3 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з п. 56.1, п. 56.18 ст. 56 ПКУ, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Суд встановив, що податкові повідомлення-рішення, за несплату податкових зобов'язань та адміністративного штрафу за якими, позивачу нараховано податковий борг, скасовані у судовому порядку згідно з рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2025 року у справі № 420/30968/24, яке набрало законної сили.
Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок про відмову у задоволенні адміністративного позову ГУ ДПС в Одеській області.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 11, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 243, 245, 246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні адміністративного позову Головного управління ДПС в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу.
Відповідно до ст.255 КАС України, рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч.1 ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач - Головне управління ДПС в Одеській області (адреса: вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП: 44069166).
Відповідач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 20.03.2025 року.
Суддя Н.В. Бжассо
.