Ухвала від 19.03.2025 по справі 420/30850/23

Справа № 420/30850/23

УХВАЛА

19 березня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м. Одесі звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення суду у справі №420/30850/23,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11 січня 2024 року по справі №420/30850/23 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 ; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром та зменшення основного розміру пенсії з 01.08.2021 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.04.2023 у справі № 420/3613/23 без обмеження розміру пенсії максимальним розміром, в розмірі 85% від розміру грошового забезпечення, починаючи з 01.08.2021 року.

01.04.2024 до суду від представника ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі №420/30850/23, яка обґрунтована тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не виконано рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.01.2024 у справі № 420/30850/23 в порушення статті 51 Закону № 2262-ХІІ та права осіб з інвалідністю другої групи на першочерговий розгляд заяв.

Ухвалою суду від 09.04.2024 задоволено заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі №420/30850/23; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у 30-денний строк з моменту отримання копії ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 січня 2024 року по справі №420/30850/23.

17.05.2024 до суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання рішення.

Ухвалою суду від 21.05.2024 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного від 11 січня 2024 року по справі №420/30850/23.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 06.02.2025 по справі №420/30850/23 задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_1 ; скасовано ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 21 травня 2024 року та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області протягом 30 днів з дня отримання копії даної ухвали суду подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 січня 2024 року.

Як зазначив суд апеляційної інстанції, саме пенсійний орган, як суб'єкт владних повноважень, зобов'язаний довести належними доказами факт відсутності у нього коштів для виплати заборгованості перед пенсіонером. Більш того, відповідно до правової позиції Європейського суду у справі “Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року), органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

10.03.2025 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання рішення суду.

В обґрунтування підстав для прийняття вказаного звіту представник відповідача вказав, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.01.2024 по справі № 420/30850/23, яке набрало законної сили 13.02.2024, ОСОБА_1 02.05.2024 проведено перерахунок пенсії з 01.08.2021 згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.04.2023 у справі № 420/3613/23 без обмеження пенсії максимальним розміром, в розмірі 85% від розміру грошового забезпечення. При цьому, розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2024 становив 43 132,40 грн. Як вказав заявник, виплата ОСОБА_1 нового розміру пенсії підтверджується скріншотом з його електронної пенсійної справи, а сума доплати за період з 01.08.2021 по 31.05.2024 з урахуванням фактично виплачених сум склала 440143,55 грн та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації. Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області вказав, що проведення такої виплати не може бути здійснено за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, зокрема Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що надійшли від сплати єдиного внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань. Тобто, пенсійні виплати здійснюються Головним управлінням виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат Головне управління не має. Таким чином, як вказав представник відповідач, покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління та виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.08.2021 по 31.05.2024 в сумі 440143,55 грн буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України.

Згідно ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

У відповідності до положень ч.1, 2 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Частиною 3 ст.382-1 КАС України встановлено, що встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Поряд з цим, у відповідності до положень ч. 10, 11 ст. 382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Згідно із пунктами 20, 29 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.

Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 23.04.2020 року у справі №560/523/19, від 07.11.2019 року у справі №420/70/19, від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, невиконання судового рішення ГУ ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

З огляду на викладене, та висновки постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 06.02.2025 по справі №420/30850/23, суд зазначає, що не можна вважати фактично виконаним таке рішення шляхом перерахунку пенсії та внесення заборгованості до реєстру судових рішень, адже порядок та спосіб у який таке судове рішення мало бути виконано, встановлений у його резолютивній частині.

Отже, відповідачем не доведено повного та фактичного виконання рішення суду у даній справі, не надано доказів виплати за користь ОСОБА_1 суми доплати за період з 01.08.2021 року по 31.05.2024 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

На підставі вищевикладеного та з урахуванням вказаних у звіті відповідачем обставин та висновків суду апеляційної інстанції, викладених в постанові П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11 січня 2024 року по справі №420/30850/23, суд вважає за можливе, відповідно ст.382-1 КАС України, встановити відповідачу новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі № 420/30850/23.

Керуючись ст.ст. 4, 248, 256, 370, 382-1 КАС України,-

УХВАЛИВ:

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 січня 2024 року по справі №420/30850/23.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 січня 2024 року по справі №420/30850/23 у 90-денний строк з моменту отримання копії ухвали суду.

Ухвала суду набирає законної сили у строк та порядок визначений ст. 256 КАС України та оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.294- 296 КАС України.

Суддя К.О. Танцюра