Рішення від 20.03.2025 по справі 400/1517/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2025 р. № 400/1517/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, Миколаївський район, Миколаївська область, 54008,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії; скасування рішення від 26.09.2024,

ВСТАНОВИВ:

18 лютого 2025 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивачка) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач) про:

визнання протиправним дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачці;

скасування рішення від 26.09.2024 про перерахунок пенсії з 01.10.2024;

зобов'язання відповідача виплачувати позивачці раніше призначену пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.10.2024, визначивши її у розмірі 60 % від заробітної плати згідно з довідками № 1400-0503-8/6960 та № 1400-0503-8/6961.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що з 26.01.2024 вона отримувала пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків від заробітної плати, вказаної у довідках від 26.01.2024 № 1400-0503-8/6960 та від 26.01.2024 № 1400-0503-8/6961. Листом від 26.09.2024 № 1400-0307-8/79147 відповідач повідомив позивачку, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» (далі - Постанова № 823) з 01.10.2024 проведено перерахунок її пенсії, внаслідок чого розмір пенсії зменшився до 10954,94 гривні. 13.11.2024 позивачка звернулась до відповідача із заявою про виплату пенсії в раніше призначеному розмірі, однак листом від 27.11.2024 № 16934-15602/Х-02/8-1400/24 відповідач відмовив їй у перерахунку розміру пенсії. На переконання позивачки такі дії відповідача є протиправними, оскільки відповідач протиправно застосував Постанову № 823, яка набрала чинності 20.07.2024, для зменшення розміру пенсії, який був нарахований позивачці з 26.01.2024.

У відзиві на адміністративний позов від 05.03.2024 відповідач заперечив проти позову і просив у його задоволені відмовити повністю. Відзив умотивовано тим, що лист відповідача від 27.11.2024 № 16934-15602/Х-02/8-1400/24 не є рішенням суб'єкта владних повноважень, оскільки ним лише надано роз'яснення норм права щодо призначення та перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України від 10.01.2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII). Відповідач також вказав на те, що з метою забезпечення виконання Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі - Порядок № 622), з врахуванням внесених до нього Постановою № 823 змін, було проведено перерахунок розміру пенсії позивачки з 01.10.2024, що призвело до зменшення її розміру. На думку відповідача, виправлення пенсійним органом помилки, внаслідок якої позивачці була призначена пенсія у більшому розмірі, ніж належало, та приведення розміру пенсії у відповідність із вимогами законодавства не може вважатися порушенням права позивачки на пенсійне забезпечення.

21.02.2025 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття провадження у справі, про її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (без виклику сторін у судове засідання) та про витребування у відповідача копію рішення органу Пенсійного фонду України, прийнятого за результатами розгляду заяви позивачки від 26.01.2024 про призначення / перерахунок пенсії.

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 у відповідача витребувано додаткові докази.

17.03.2025 відповідач подав витребувані в нього докази.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно і всебічно, з'ясувавши всі її обставини в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

20.12.2019 позивачці призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується її пенсійним посвідченням.

26.01.2024 вона подала відповідачу заяву за призначенням / перерахунком пенсії для перерахунку її пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку зі звільненням, до якої додала, зокрема, довідки відповідача:

від 26.01.2024 № 1400-0503-8/6960 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад держаної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби;

від 26.01.2024 № 1400-0503-8/6961 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).

У вищевказаних довідках також зазначено, що позивачка станом на 31.12.2024 працювала на посаді головного спеціаліста в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

Рішенням відповідача від 13.02.2024 № 142950000767 про перерахунок пенсії позивачку переведено з 26.01.2024 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та нараховано її в розмірі 18103,15 гривні.

Згідно з рішенням відповідача від 26.09.2024 № 142950000767 про перерахунок пенсії позивачці проведено на підставі Порядку № 622 перерахунок пенсії та встановлено з 01.10.2024 її в розмірі 10954,94 гривні. Про це рішення відповідач проінформував позивачку листом від 26.09.2024 № 1400-0307-8/79147.

У відзиві на позовну заяву від 05.03.2024 і листі від 27.11.2024 № 16934-15602/Х-02/8-1400/24 відповідач зазначив, що перерахунок пенсії позивачки з 01.10.2024 здійснений на підставі нових довідок, а саме:

від 25.09.2024 № 1400-0503-8/78905 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

від 03.10.2024 № 1400-0503-8/81064 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад держаної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

13.11.2024 позивачка подала відповідачу заяву про виплату їй пенсії в раніше призначеному розмірі, у задоволенні якої листом відповідача від 27.11.2024 № 16934-15602/Х-02/8-1400/24 було відмовлено.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.

Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).

Згідно з пунктом 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII цей Закон набирає чинності з 1 травня 2016 року.

Частиною першою статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - № 3723-ХІІ) встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менше як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, жінки, які станом на 01.05.2016 мали стаж державної служби не менше як 10 років, досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058-IV, працюючи на посадах державної служби, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону № 1058-IV, мають право на одержання пенсії державних службовців відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 13.02.2019 у зразковій справі № 822/524/18.

В обставинах цієї справи право позивача на призначення пенсії відповідно до Закону № 889-VIII сторонами не оспорюється - рішенням відповідача від 13.02.2024 № 142950000767 позивачку переведено з 26.01.2024 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідно до частини восьмої статті 37 Закон №3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Порядку № 622 (в редакції, чинній з 01.01.2020 по 19.07.2024) установлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

У пункті 5 Порядку № 622 (в редакції, чинній з 01.01.2020 по 19.07.2024) встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Пунктом 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048 (втратила чинність 13.11.2024) (далі - Постанова № 1-3), затверджено три форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII:

форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Відтак до заробітку для обчислення пенсії включався не тільки посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років, а й інші виплати на посаді державної служби, з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідач, в якого позивачка проходила державну службу, видав їй довідки від 26.01.2024 № 1400-0503-8/6960 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад держаної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, та від 26.01.2024 № 1400-0503-8/6961 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).

Обидві довідки позивачка долучила до заяви від 26.01.2024 про за призначенням / перерахунком пенсії для перерахунку її пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Як зазначено у довідці 26.01.2024 № 1400-0503-8/6960, вона видана позивачці для призначення пенсії згідно із пунктами 10, 12 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII відповідно до статті 37 Закону №3 723-ХІІ про середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року; на всі види оплати праці, які включені у довідку, нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей про нараховану та сплачену заробітну плату за грудень 2023 року.

Таким чином, форма виданих 26.01.2024 позивачці довідок відповідають вимогам чинної на той день Постанови № 1-3.

Тому відповідач правомірно прийняв рішення відповідача від 13.02.2024 № 142950000767 про перерахунок пенсії позивачку переведено з 26.01.2024 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та нарахував її в розмірі 18103,15 грн на підставі своїх же довідок від 26.01.2024 № 1400-0503-8/6960 і від 26.01.2024 № 1400-0503-8/6961.

02.07.2024 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 823, якою внесено зміни до Порядку № 622, зокрема, доповнено пунктами 41 і 42, а також викладено в новій редакції пункти 5 і 6.

Відповідно до пункту 3 Постанови № 823 ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01.01.2024.

Так, пунктом 41 Постанови № 622 (в редакції, чинній з 20.07.2024) визначено, що для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 1 січня 2024 р. в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, заробітна плата визначається з урахуванням:

посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років у розмірах, установлених на дату звернення за призначенням пенсії (за посадою, передбаченою штатним розписом);

розмірів виплат, зазначених в абзацах третьому п'ятому пункту 4 цього Порядку, визначених у середньомісячних сумах за період починаючи з 1 січня 2024 р. до місяця звернення особи. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у січні 2024 р., середньомісячна сума таких виплат визначається з розрахунку виплат за січень 2024 р. як за повний місяць.

Розмір посадового окладу визначається за останньою займаною особою посадою державної служби, передбаченою штатним розписом державного органу, на дату звільнення або звернення особи за призначенням пенсії.

Особам, які працювали на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, і мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір виплат, зазначених в абзацах третьому п'ятому пункту 4 цього Порядку, починаючи з 1 січня 2024 р. за вибором таких осіб визначається в середньомісячних сумах за період з 1 січня 2024 р. до місяця звернення особи або за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше 1 січня 2024р., визначених за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) державної служби у штатному розписі державного органу, встановленою на основі класифікаційного коду, в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за визначеним класифікаційним кодом. При цьому для осіб, які звернулися за призначенням пенсії у січні 2024 р., середньомісячна сума таких виплат визначається з розрахунку виплат за січень 2024 р. як за повний місяць.

Для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 1 січня 2024 р. у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, подаються довідки про:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, які особа отримувала за останнім місцем роботи на державній службі, за формою згідно з додатком 1;

розміри виплат, зазначених в абзаці третьому цього пункту, які особа отримувала за останнім місцем роботи на державній службі, за формою згідно з додатком 2;

середньомісячний розмір виплат, визначений за вибором особи, відповідно до абзацу п'ятого цього пункту, за формою згідно з додатком 3.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 622 (в редакції, чинній з 20.07.2024) довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

Таким чином, довідки про заробітну платну державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6 Порядку № 622 (в редакції, чинній з 20.07.2024) є підставою виключно для призначення пенсії відповідно до пунктів 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, і не можуть бути підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

Суд встановив, що відповідач видав довідки про заробітну плату позивачки за формами згідно з додатками 1 і 2 до Порядку № 622 (в редакції, чинній з 20.07.2024) від 25.09.2024 № 1400-0503-8/78905 та від 03.10.2024 № 1400-0503-8/81064.

У відзиві на позовну заяву від 05.03.2024 і листі від 27.11.2024 № 16934-15602/Х-02/8-1400/24 відповідач зазначив, що рішення від 26.09.2024 № 142950000767 щодо перерахунку пенсії позивачки з 01.10.2024 прийнято на підставі вищенаведених довідок.

Тобто, по-перше, позивачці здійснено перерахунок її пенсії державного службовця на підставі довідок, форми яких встановлені додатками 1 і 2 до Порядку № 622 (в редакції, чинній з 20.07.2024), хоча, враховуючи пункти 41 і 5 Порядку № 622 (в редакції, чинній з 20.07.2024), вони не можуть бути підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

По-друге, довідку від 03.10.2024 № 1400-0503-8/81064 відповідач видав вже після прийняття рішення від 26.09.2024 № 142950000767. Відтак ця довідка ніяк не могла бути підставою для перерахунку пенсії позивачки. З наведеного слідує, що відповідач спочатку прийняв рішення про перерахунок пенсії позивачки, а вже потім під це рішення видав відповідну довідку.

За таких обставин суд прийшов до висновку, що рішення відповідача рішенням відповідача від 26.09.2024 № 142950000767 про перерахунок пенсії позивачки є протиправним.

Водночас суд відхилив як необґрунтоване твердження відповідача про те, що він правомірно провів перерахунок пенсії позивачці на підставі Порядку № 622, враховуючи внесені до неї зміни Постановою № 823, оскільки Постанова № 823 підлягає застосуванню з 01.01.2024, з таких підстав.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

В абзаці другому пункту 2 мотивувальної частини рішення від 09.02.1999 № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) Конституційний Суд України зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові кати не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

В абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.05.1997 № 1-зп (у справі щодо несумісності депутатського мандата) вказано, що закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Відповідно до частини третьої статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

В абзаці шостому пункту 4 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 11.10.2015 № 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання) зазначено, що звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірювальних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

У пункті 66 мотивувальної частини постанови від 08.04.2024 у справі № 580/6509/23 Верховний Суд сформував правовий висновок про те, що зміна порядку розрахунку пенсії, як періодичної виплати фізичній особі, шляхом прийняття відповідного закону, який відповідає критерію якості закону та легітимній меті, за загальним правилом, не суперечить положенням статті 22 (щодо недопущення при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод) та статті 58 (щодо відсутності у законів та інших нормативно-правових актів зворотної дії в часі) Конституції України, за умови, що такі зміни не передбачають зменшення розміру пенсії, яку особа отримує на момент прийняття таких законодавчих змін.

Таким чином, Порядок № 622 зі змінами, внесеними Постановою № 823, не підлягає застосуванню до правовідносин щодо призначення і перерахунку пенсій державних службовців, які були призначені до набрання чинності Постановою № 823, тобто до 19.07.2024 включно.

Здійснюючи перерахунок пенсії позивачки за віком згідно із Законом України «Про державну службу» з 01.10.2024 з врахуванням поновлених довідок, в результаті якого зменшено розмір пенсії з 18103,15 грн до 10954,94 грн відповідач діяв протиправно.

Порушене право позивачки підлягає захисту у спосіб зобов'язання відповідача відновити пенсійне забезпечення позивача, яке існувало до 01.10.2024, тобто шляхом зобов'язання відповідача виплачувати з 01.10.2024 позивачці раніше призначену пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу», визначивши її у розмірі 60 відсотків від суми заробітної плати відповідно до довідок Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 26.01.2024 № 1400-0503-8/6960 і від 26.01.2024 № 1400-0503-8/6961.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Квитанцією від 18.02.2025 підтверджується понесення позивачкою судових витрат у розмірі 1211,20 грн на сплату судового збору за подачу адміністративного позову. Тому вказана сума підлягає стягненню на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, Миколаївський район, Миколаївська область, 54020; код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 26.09.2024 № 142950000767 про перерахунок пенсії.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, Миколаївський район, Миколаївська область, 54020; код ЄДРПОУ 13844159) виплачувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.10.2024 раніше призначену пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу», визначивши її у розмірі 60 відсотків від суми заробітної плати відповідно до довідок Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 26.01.2024 № 1400-0503-8/6960 і від 26.01.2024 № 1400-0503-8/6961.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, Миколаївський район, Миколаївська область, 54020; код за ЄДРПОУ 13844159) судовий збір у розмірі 1211 (Одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

6. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

7. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.Г.Ярощук

Рішення складено в повному обсязі 20 березня 2025 року