справа№380/5211/25
про передачу справи до іншого адміністративного суду
20 березня 2025 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Брильовський Р.М., розглянувши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції (79053, м. Львів, вул. Перфецького, 19) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції, в якій просить суд:
- прийняти рішення яким визнати неправомірним прийняття Постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого не в автомобільному режимі серії БАБ№550465 від 8.02.2022;
- визнати постанову серії БАБ №550465 таким виконавчим документом, що не підлягає виконанню;
- з метою забезпечення вимог зупинити виконання ВП№68911360.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно з положень п.2 ч.1, ч. 5 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, зокрема, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4 - 6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
На підставі викладеного, суд вирішує питання про передачу адміністративної справи в порядку письмового провадження.
З позовної заяви вбачається, що позивач просить визнати неправомірним прийняття Постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого не в автомобільному режимі серії БАБ№550465 від 8.02.2022.
Згідно з п.1 ч.1 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Також частинами 1, 2 ст.286 КАС України передбачено, що адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд звертає увагу, що у зв'язку з тим, що загальними положеннями Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено вирішення питання про повернення позовної заяви позивачу для звернення до належного суду чи передачу справи до належного адміністративного суду у разі встановлення, що справа належить до предметної юрисдикції (підсудності) іншого суду, суд вважає за необхідне для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, застосувати аналогію закону щодо передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого у разі порушення територіальної юрисдикції (підсудності) відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України.
Згідно з частини 8 статті 29 КАС України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що цей адміністративний спір підлягає розгляду місцевим загальним судом як адміністративним, а саме Личаківським районним судом м. Львова (за місцезнаходженням позивача).
На підставі викладеного, керуючись статтями 25, 27, 29, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ухвалив:
адміністративну справу №380/5211/25 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції (79053, м. Львів, вул. Перфецького, 19) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії - передати на розгляд до Личаківського районного суду м. Львова (79007, м. Львів, вул. Б. Лепкого, 16, ЄДРПОУ 37444229).
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку передбаченому ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України та у строки визначені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.М. Брильовський