20 березня 2025 рокусправа № 380/324/25
Львівський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді за участю:Морської Галини Михайлівни
секретаря судового засідання позивача представника відповідачаСенчука Л.Ю. Кульчицького Є.Г. Букаловської Л.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної прокуратури про визнання протиправними дій, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Львівської обласної прокуратури (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Львівської обласної прокуратури щодо ненарахування та виплати на користь ОСОБА_1 премії за 2023 рік у порядку та розмірі, передбаченому статтею 81 Закону України «Про прокуратуру» та Тимчасового положення про систему оцінювання якості роботи прокурорів та преміювання прокурорів, затвердженого наказом Генерального прокурора від 30.10.2020 № 503;
- зобов'язати Львівську обласну прокуратуру здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щорічної премії за 2023 рік, яка виплачувалась у грудні 2023 року, у відповідності до пунктів 3.3, 3.4, 3.6 Тимчасового положення про систему оцінювання якості роботи прокурорів та преміювання прокурорів, затвердженого наказом Генерального прокурора від 30.10.2020 №503, з урахуванням наказу керівника Львівської обласної прокуратури №1902к від 21.11.2023, а саме: у розмірі 28 % суми посадових окладів, нарахованих у відповідності до положень статті 81 Закону України «Про прокуратуру».
Ухвалою від 13.01.2025 відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 12.02.2025 закрите підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду по суті на 10.03.2025.
У судовому засіданні 10.03.2025 суд перейшов до стадії оголошення судового рішення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що наказом керівника Львівської обласної прокуратури від 15.06.2023 № 906 к призначено ОСОБА_1 на посаду прокурора Галицької окружної прокуратури міста Львова в порядку переведення із Одеської обласної прокуратури. На виконання Положення про оцінювання керівником Львівської обласної прокуратури 09.10.2023 прийнято наказ № 1726 к «Про проведення оцінювання якості роботи прокурорів Львівської обласної прокуратури у 2023 році». 01.11.2023 прокурора Галицької окружної прокуратури міста Львова ОСОБА_1 , за 2023 рік його безпосереднім керівником результати роботи прокурора оцінено «позитивно».
У грудні 2023 року на виконання наказу керівника Львівської обласної прокуратури від 01.12.2023 № 1961к, прокурорам, роботу яких оцінено «позитивно» та «задовільно», виплачено щорічну премію у розмірі відповідно 28 та 10 відсотків суми їх посадового окладу, отриманої ними за відповідний календарний рік з урахуванням виникнення права на заробітну плату відповідно до статті 81 Закону України «Про прокуратуру». Проте виплата премії за 2023 рік не проведена позивачу у зв'язку накладенням дисциплінарного стягнення у вигляді догани (рішення від 25.01.2023 №18п-23).
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.11.2024 у справі № 320/14124/23 суд визнав протиправним та скасував рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів від 25.01.2023 № 18дп-23, в частині накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани на прокурора Білгород-Дністровської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_1 . Цією ж постановою суду скасовано наказ керівника Одеської обласної прокуратури від 07.02.2023 № 196к про застосування до прокурора Білгород-Дністровської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді догани.
У зв'язку із скасуванням наказу про застосування до позивача дисциплінарного стягнення, останній 25.11.2024 звернувся до керівника Львівської обласної прокуратури із зверненням про вирішення питання щодо нарахування та виплати щорічної премії за 2023 рік у встановленому порядку відповідно до Тимчасового положення та Закону України «Про прокуратур». Однак 19.12.2025 позивачу було надано відмову, обґрунтовану притягненням його до дисциплінарної відповідальності на підставі зазначеного рішення КДКП та наказу Одеської обласної прокуратури, відсутністю відповідного клопотання до КДКП про визнання таким, що не притягувався до дисциплінарної відповідальності, а також завершенням бюджетного періоду 2023 року.
Позивач стверджує, що бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати йому премії є протиправною та просить суд задовольнити позов.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Відповідач надіслав суду відзив, у якому проти позову заперечив, мотивуючи наступним: «… постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.11.2024 у справі № 320/14124/23 Львівську обласну прокуратуру жодним чином не зобов'язано скасовувати або внести зміни в наказ керівника Львівської обласної прокуратури № 1961к від 01.12.2023 «Про виплату премії прокурорам органів Львівської обласної прокуратури за результатами оцінювання за 2023 рік» чи виплатити ОСОБА_1 премію за 2023 рік. Поряд з цим згідно із частиною першою статті 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Таким чином усі бюджетні призначення за 2023 рік, в тому числі на заробітну плату (грошове забезпечення), куди включено премії, затверджені для бюджетних установ у відповідних кошторисах, втрачають чинність після закінчення бюджетного періоду. За таких підстав, обрані Позивачем позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності Львівської обласної прокуратури щодо ненарахування та виплати на його користь премії за 2023 рік та зобов'язати Львівську обласну прокуратуру здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щорічної премії за 2023 рік не є належним способом захисту порушеного права. З урахуванням викладеного, відсутні законні підстави для визнання протиправною бездіяльності Львівської обласної прокуратури (щодо відмови у нарахуванні та виплати йому щорічної премії за 2023 рік) та зобов'язання вчинити певні дії з огляду на обставини викладені Позивачем в позовній заяві…».
Із вказаних підстав просив суд відмовити у задоволенні позову.
Представниця відповідача у судовому засіданні підтримала позицію відповідача, викладену у відзиві, просила суд відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши наявні у справі документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 працює в органах прокуратури із жовтня 2019 року.
Рішенням Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів (далі - КДКП від 25.01.2023 №18дп-23 ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності та накладено дисциплінарне стягнення у виді догани.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.11.2024 у справі № 320/14124/23:
- визнане протиправним та скасоване рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів (далі-КДКП) від 25.01.2023 № 18дп-23, в частині накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани на прокурора Білгород-Дністровської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_1 ;
- скасований наказ керівника Одеської обласної прокуратури від 07.02.2023 № 196к про застосування до прокурора Білгород-Дністровської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді догани.
На виконання рішення суду апеляційної інстанції, наказом Одеської обласної прокуратури № 2246 від 14.11.2024 скасований наказ керівника Одеської обласної прокуратури від 07.02.2023 № 196-к про застосування до прокурора Білгород-Дністровської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді догани за неналежне виконання службових обов'язків, який долучено до особові справи прокурора Галицької окружної прокуратури міста Львова.
Наказом керівника Львівської обласної прокуратури від 15.06.2023 № 906 к призначено ОСОБА_1 на посаду прокурора Галицької окружної прокуратури міста Львова в порядку переведення із Одеської обласної прокуратури.
На виконання Положення про оцінювання керівником Львівської обласної прокуратури 09.10.2023 прийнятий наказ № 1726 к «Про проведення оцінювання якості роботи прокурорів Львівської обласної прокуратури у 2023 році».
01.11.2023 ОСОБА_1 подав звіт про оцінку якості роботи прокурора за 2023 рік. Безпосереднім керівником позивача - керівником Галицької окружної прокуратури міста Львова Ігорем Ольшанецьким результати роботи прокурора оцінено «позитивно».
Наказом керівника Львівської обласної прокуратури від 21.11.2023 № 1902 к, затверджені висновки щодо оцінювання якості роботи прокурорів Львівської обласної прокуратури у 2023 році.
У грудні 2023 року на виконання наказу керівника Львівської обласної прокуратури від 01.12.2023 № 1961к, прокурорам, роботу яких оцінено «позитивно» та «задовільно», виплачена щорічна премія у розмірі відповідно 28 та 10 відсотків суми їх посадового окладу, отриманої ними за відповідний календарний рік з урахуванням виникнення права на заробітну плату відповідно до статті 81 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до пункту 2 зазначеного наказу, виплата премії за 2023 рік прокурорам Львівської обласної прокуратури, які притягнуті до дисциплінарної відповідальності, відсторонені від посад за рішенням суду у межах кримінального провадження або у зв'язку з адміністративним правопорушенням, пов'язаним із корупцією, відповідно до пункту 3.7. розділу ІІІ Тимчасового положення, не здійснюється (Додаток № 1).
У додатку №1, затвердженого наказом керівника Львівської обласної прокуратури від 1 грудня 2023 року № 1961-к, зазначено, що виплата премії за 2023 рік не проводиться прокурору Галицької окружної прокуратури міста Львова Львівської області ОСОБА_1 . Підставою для такого рішення є дисциплінарне провадження, за результатами якого накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани (рішення від 25.01.2023 №18п-23).
Після отримання постанови апеляційного суду, якою визнано протиправними рішення КДКП та наказ Одеської обласної прокуратури про накладення на позивача дисциплінарного стягнення у вигляді догани, останній 25.11.2024 звернувся до керівника Львівської обласної прокуратури із зверненням про вирішення питання щодо нарахування та виплати йому щорічної премії за 2023 рік у встановленому порядку відповідно до Тимчасового положення та Закону України «Про прокуратур».
Листом від 19.12.2025 позивачу відмовлено у виплаті премії.
Відмова обґрунтована тим, що позивач був притягнений до дисциплінарної відповідальності та щодо нього відсутнє відповідне клопотання до КДКП про визнання таким, що не притягувався до дисциплінарної відповідальності, а також неможливістю виплатити премію через завершення бюджетного періоду 2023 року.
Не погодившись із відмовою, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку позиціям сторін у справі, суд застосовує наступні правові норми.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок. Преміювання прокурорів здійснюється в порядку, затвердженому Генеральним прокурором, за результатами оцінювання якості їх роботи за календарний рік у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 9 Закону України «Про прокуратуру» Генеральний прокурор видає накази з питань, що належать до його адміністративних повноважень, у межах своїх повноважень, на основі та на виконання Конституції і законів України. Усі накази Генерального прокурора оприлюднюються державною мовою на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора на наступний робочий день після їх підписання з додержанням вимог режиму таємності. Накази Генерального прокурора, що є нормативно-правовими актами, набирають чинності з дня їх оприлюднення, якщо інше не передбачено самим актом, але не раніше дня оприлюднення.
Так наказом Генерального прокурора від 30.10.2020 № 503 затверджене Тимчасове положення про систему оцінювання якості роботи прокурорів та преміювання прокурорів, що встановило порядок оцінювання якості роботи прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних, спеціалізованих (на правах обласних та окружних) прокуратур, а також підстави і порядок їх преміювання за результатами такого оцінювання за 2020-2022 роки (далі - Тимчасове положення).
Відповідно до пунктів 1.1, 1.2 розділу 1 Тимчасового положення № 503, це положення визначає порядок оцінювання якості роботи прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних, спеціалізованих (на правах обласних та окружних) прокуратур, а також підстави і порядок їх преміювання за результатами такого оцінювання. Преміювання прокурорів за результатами оцінювання якості роботи за календарний рік проводиться у разі позитивного або задовільного оцінювання їх роботи.
Відповідно до п. 2.1. та п. 2.2. Тимчасового положення № 503, оцінювання якості роботи прокурорів за календарний рік проводиться у листопаді - грудні. Під час оцінки якості роботи прокурорів ураховується: 1) ефективність виконання прокурором, який обіймає адміністративну посаду, посадових обов'язків, установлених для відповідної адміністративної посади; 2) кількість та якість виконаних прокурором завдань, визначених положенням про самостійний структурний підрозділ, наказами та іншими організаційно розпорядчими документами про розподіл обов'язків між прокурорами у відповідному органі прокуратури (структурному підрозділі); 3) кількість та якість виконання прокурором інших завдань і доручень керівництва; 4) дотримання правил внутрішнього службового розпорядку.
Пунктом 2.3 розділу 2 Тимчасового положення №503 врегульовано, що оцінювання якості роботи прокурорів оформлюється у вигляді звіту (згідно з додатком), що складається прокурором, який підлягає оцінюванню, і погоджується його безпосереднім керівником. Безпосереднім керівником є: 1) для керівників самостійних структурних підрозділів Офісу Генерального прокурора, а також першого заступника і заступника керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури - Генеральний прокурор, перші заступники та заступники Генерального прокурора відповідно до розподілу обов'язків; 2) для заступників керівників самостійних структурних підрозділів, керівників та заступників керівників структурних підрозділів у складі департаментів або управлінь Офісу Генерального прокурора - керівник самостійного структурного підрозділу; 3) для прокурорів Офісу Генерального прокурора - керівник відділу, у якому прокурор обіймає посаду; 4) для керівника обласної прокуратури - Генеральний прокурор; 5) для першого заступника і заступників керівника обласної прокуратури - керівник обласної прокуратури; 6) для керівників самостійних структурних підрозділів обласної прокуратури - керівник обласної прокуратури, його перший заступник чи заступники відповідно до розподілу обов'язків; 7) для заступників керівників самостійних структурних підрозділів, керівників та заступників керівників структурних підрозділів у складі управлінь обласних прокуратур - керівник самостійного структурного підрозділу; 8) для прокурорів обласних прокуратур - керівник відділу, у якому прокурор обіймає посаду, або керівник обласної прокуратури, його перший заступник чи заступники відповідно до розподілу обов'язків (у разі безпосереднього підпорядкування прокурора керівництву обласної прокуратури); 9) для керівників окружних прокуратур та їх заступників - керівник обласної прокуратури; 10) для керівників відділів окружних прокуратур та їх заступників - керівник окружної прокуратури; 11) для прокурорів окружних прокуратур - керівник відділу окружної прокуратури, керівник окружної прокуратури (у разі відсутності відділів в окружній прокуратурі).
Відповідні звіти затверджуються керівниками вищого рівня (керівником самостійного структурного підрозділу, керівником органу прокуратури, першими заступниками та заступниками Генерального прокурора, заступником Генерального прокурора - керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури).
Пунктом 2.4 розділу 2 Тимчасового положення №503 передбачено, що за результатами оцінювання якості роботи прокурора безпосереднім керівником може бути виставлено позитивну, задовільну або негативну оцінку.
Звіти про оцінювання якості роботи прокурорів за відповідний рік надаються до кадрового підрозділу для підготовки наказу про затвердження висновків щодо оцінювання якості роботи прокурорів (пункт 2.7 розділу 2 Тимчасового положення № 503).
Відповідно до пунктів 3.3, 3.4, 3.6 розділу 3 Тимчасового положення № 503 бухгалтерська служба на підставі затверджених висновків обраховує середньо визначений розмір щорічної премії у відсотках і доводить його до відома кадрового підрозділу для підготовки проектів відповідних наказів про виплату премії прокурорам.
Розмір премії за результатами оцінювання якості роботи розраховується у відсотках до суми посадового окладу відповідної посади на день видання наказу згідно з пунктом 3.2 розділу 3 Тимчасового положення № 503 з урахуванням виникнення права на заробітну плату відповідно до статті 81 Закону України «Про прокуратуру»
Премія за результатами оцінювання якості роботи за календарний рік виплачується прокурорам на підставі наказів Генерального прокурора, керівників обласних, спеціалізованих (на правах обласних) прокуратур протягом 15 днів після затвердження висновку щодо результатів оцінювання, але не пізніше грудня року, в якому здійснюється оцінювання якості роботи прокурорів за календарний рік.
Згідно з п.3.7 Тимчасового положення № 503, виплата премії не проводиться прокурорам, притягнутим до дисциплінарної відповідальності, відстороненим від посад за рішенням суду в межах кримінального провадження або у зв'язку із здійсненням провадження про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією.
Так судом встановлено, що Наказом керівника Львівської обласної прокуратури від 21.11.2023 № 1902к затверджено висновки щодо оцінювання якості роботи прокурорів за 2023 рік, внаслідок чого роботу ОСОБА_1 оцінено «позитивно» (згідно додатку 1 до наказу від 21.11.2023 № 1902к).
Наказом керівника обласної прокуратури від 01.12.2023 № 1961 к п.1, передбачено виплату премії прокурорам, роботу яких оцінено «позитивно», в розмірі 28% їх посадового окладу, отриманого ним за відповідний календарний рік. Однак, п.2 цього ж наказу визначено, що виплата премії не проводиться прокурорам органів Львівської обласної прокуратури, притягнутим до дисциплінарної відповідальності, відстороненим від посад за рішенням суду в межах кримінального провадження або у зв'язку із здійсненням провадження про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією - перелік яких встановлено у додатку 1 до наказу ЛОП від 01.12.2023 № 1961к.
На підставі цього додатку 1 до наказу ЛОП від 01.12.2023 № 1961 к ОСОБА_1 перебував у переліку прокурорів Львівської обласної прокуратури, виплата премії яким за 2023 рік не проводиться, підстава - рішення відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження про накладення дисциплінарного стягнення у виді догани від 25.01.2023 № 18дп-23.
Із наведеного слідує, що єдиною підставою для невиплати ОСОБА_1 премії за 2023 було рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів від 25.01.2023 № 18дп-23, щодо накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани на позивача.
Проте суд зауважує, що Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.11.2024 у справі №320/14124/23 визнане протиправним та скасоване рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів від 25.01.2023 №18дп-23, в частині накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани на прокурора Білгород-Дністровської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_1 та скасований наказ керівника Одеської обласної прокуратури від 07.02.2023 № 196к про застосування до прокурора Білгород-Дністровської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді догани.
На виконання рішення суду апеляційної інстанції, наказом Одеської обласної прокуратури №2246 від 14.11.2024 скасований наказ керівника Одеської обласної прокуратури від 07.02.2023 № 196-к про застосування до прокурора Білгород-Дністровської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді догани за неналежне виконання службових обов'язків, який долучено до особові справи прокурора Галицької окружної прокуратури міста Львова.
Відтак ОСОБА_1 є особою, яка у 2023 не мала дисциплінарного стягнення у вигляді догани.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для позбавлення позивача премії за 2023 рік.
Суд вважає помилковим посилання відповідача на закінчення бюджетного 2023 року як на підставу для відмови у задоволенні позову, оскільки закінчення бюджетного періоду не є підставою для позбавлення позивача належної йому виплати, що є складовою заробітної плати.
Також суд не приймає до уваги твердження відповідача про неможливість виплати премії позивачу, так як останній не оскаржив наказ керівника Львівської обласної прокуратури від 01.12.2023 №1961 к, яким позивач позбавлений премії, оскільки на час прийняття такого наказу підстави для його оскарження були відсутні. А сам наказ як акт індивідуальної дії має разовий характер та є виконаним і з урахуванням ст.122 КАС України не підлягає оскарженню.
Суд відмічає, що відповідач визнав ту обставину, що робота позивача за 2023 рік була оцінена «позитивно», відтак в силу наказу керівника Львівської обласної прокуратури №1902к від 21.11.2023, позивач має право на премію у розмірі 28 % суми посадового окладу, отриманого за відповідний календарний рік.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу, як зазначено у наказі керівника Львівської обласної прокуратури №1902к від 21.11.2023: «… премію у розмірі 28 відсотків суми їх посадового окладу, отриманої ними за відповідний календарний рік з урахуванням виникнення права на заробітну плату відповідно до статті 81 Закону України «Про прокуратуру»
Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього кодексу, проте згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї бездіяльності.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат не проводиться.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Львівської обласної прокуратури щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 премії за 2023 рік у порядку та розмірі, передбаченому статтею 81 Закону України «Про прокуратуру» та Тимчасового положення про систему оцінювання якості роботи прокурорів та преміювання прокурорів, затвердженого наказом Генерального прокурора від 30.10.2020 № 503.
Зобов'язати Львівську обласну прокуратуру (ЄДОПОУ 02910031) на підставі пунктів 3.3, 3.4, 3.6 Тимчасового положення про систему оцінювання якості роботи прокурорів та преміювання прокурорів, затвердженого наказом Генерального прокурора від 30.10.2020 №503, із урахуванням наказу керівника Львівської обласної прокуратури №1902к від 21.11.2023, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) щорічну премію за 2023 рік у розмірі 28 відсотків суми посадового окладу, отриманого за відповідний календарний рік з урахуванням виникнення права на заробітну плату відповідно до статті 81 Закону України «Про прокуратуру».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне рішення складено 20 березня 2025 року.
СуддяМорська Галина Михайлівна