Рішення від 20.03.2025 по справі 360/75/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

20 березня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/75/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Воронкової Олени Ігорівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління ДСНС України в Луганській області про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

15 січня 2025 року через підсистему «Електронний суд» до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Воронкової Олени Ігорівни в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління ДСНС України в Луганській області (далі - відповідач), в якій з урахування уточнення просить:

визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, що полягають у порушенні порядку встановлення відсоткових розмірів додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 при оформленні нових документів та перерахунку виплат, належних йому при звільненні, на виконання Луганського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 у справі № 360/1067/23;

зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області:

провести перерахунок та виплату розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , та належних йому сум при звільненні, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2019 (1921 грн), а саме: посадовий оклад - 7380,00 грн, оклад за спеціальним званням -1615,00 грн, надбавку за вислугу років -50% - 4500,00 грн, відсоткові значення надбавки за особливості проходження служби та премії, у тих відсоткових розмірах, що були встановлені позивачу, при проходженні ним служби з жовтня по грудень 2019 року;

провести перерахунок та виплату розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , та належних йому сум при звільненні, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 (2102 грн), а саме: посадовий оклад - 8075,00 грн, оклад за спеціальним званням -1765,00 грн, надбавку за вислугу років -50% - 4920,00 грн, відсоткові значення надбавки за особливості проходження служби та премії, у тих відсоткових розмірах, що були встановлені Позивачу, при проходженні ним служби з січня по грудень 2020 року;

провести перерахунок та виплату розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , та належних йому сум при звільненні, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 (2270 грн), а саме: посадовий оклад - 8720,00 грн, оклад за спеціальним званням -1910,00 грн, надбавку за вислугу років -50% - 5315,00 грн, відсоткові значення надбавки за особливості проходження служби та премії, у тих відсоткових розмірах, що були встановлені позивачу, при проходженні ним служби з січня по грудень 2021 року;

видати належним чином оформлений грошовий атестат ОСОБА_1 , з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 (2270 грн), із належними складовими, а саме: посадовий оклад - 8720,00 грн, оклад за спеціальним званням -1910,00 грн, надбавку за вислугу років -50% - 5315,00 грн, надбавку за особливості проходження служби - 50% - 7972,50 грн та премію в розмірі - 190% - 16568,00 грн, для проведення перерахунку пенсії з моменту її призначення.

В обґрунтування позовної заяви, позивач посилається на те, що він є військовим пенсіонером, який звільнений зі служби і на теперішній час перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області. Протягом 2018 - 2023 р.р. при розрахунку розміру грошового забезпечення позивача посадовий оклад та оклад за військовим звання та, відповідно, додаткові види грошового забезпечення та премія були обчисленні шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт.

У зв'язку з визнанням протиправними та скасуванням п. 1, п. 2 та п. 6 Постанови КМУ № 103, а відповідно і відновленням попередньої редакції пункту 4 Постанови КМУ № 704 та п. 5 і додатку 2 Порядку №45, тобто у зв'язку зі змінами в законодавстві, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок з 01.02.2020 розміру його грошового забезпечення, в якій посадовий оклад та оклад за військовим званням, додаткові види грошового забезпечення та премія будуть визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2019, на 01.01.2020, на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт, а також про перерахунок та виплату виходячи з перерахованого грошового забезпечення сум виплат, належних йому при звільненні та оформленні й направленні до територіального органу Пенсійного фонду України нових грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії для перерахунку пенсії позивача, з моменту її призначення.

Відповідач листом від 31.05.2024 № №57 01-1968/57 05/01 повідомив позивача про те, що посадовий оклад та оклад за військовим званням позивачу було обчислено відповідно до діючого законодавства, а тому, на думку відповідача, у нього відсутні правові підстави для перерахунку та виплати грошового забезпечення позивача та виплат, належних йому при звільненні, оформлення нової довідки та грошового атестату позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у перерахунку грошового забезпечення позивача, виплат, належних йому при звільненні, а також щодо відмови оформити з метою наступного подання до ГУ ПФУ у Київській області нових грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії для перерахунку пенсії позивача, звернувся до суду із вимогою визнання протиправною бездіяльності відповідача.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 у справі №360/1067/23 зобов'язано Головне управління ДСНС у Луганській області: перерахувати та виплатити грошове забезпечення ОСОБА_1 за період з 30.01.2020 по 13.10.2021, включаючи посадовий оклад, оклад за званням, надбавки, доплати, премії, а також одноразові виплати та компенсації за відпустки за 2020-2021 роки; оформити та надати грошовий атестат і довідку до Пенсійного фонду для перерахунку пенсії відповідно до Постанови КМУ №704. Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 у справі № 360/1067/23 визначено вважати вірним найменування установи пенсійного обліку - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Листом від 31.05.2024 № №57 01-1968/57 05/01 було повідомлено, що відповідач в межах своєї компетенції на адвокатський запит в інтересах позивача, добровільно виконав рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 у справі № 360/1067/23 та надав підтверджуючі це документи.

Проте, після ознайомлення із вищевказаними документами, а саме: новим грошовим атестатом та довідкою про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", було виявлено порушення відповідачем нормативно-правових норм під час складення даних документів, на виконання Луганського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 у справі № 360/1067/23.

Таким чином, позивач вважає, що відповідач вчинив щодо нього протиправні дії, що полягають у порушенні порядку встановлення відсоткових розмірів додаткових видів грошового забезпечення позивача при оформленні нових документів та перерахунку виплат, належних йому при звільненні, на виконання Луганського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 у справі № 360/1067/23.

Ухвалою суду від 20.01.2025 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.

Ухвалою суду від 21.02.2025 відкрито провадження у справи; визначено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

03.02.2025 відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено таке.

Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (у редакції до 20.05.2023)розміри посадових окладів, окладів за спеціальними званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Таким чином, підстав для перерахунку і виплати грошового забезпечення станом не має.

Позивач звернувся до суду з позовом у цій справі 15.01.2025.

Інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом, апеляційною чи касаційною скаргами обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Аналогічні правові висновки були висловлені Верховним Судом у постановах від 28.03.2018 у справі № 809/1087/17 та від 22.11.2018 у справі №815/91/18

Оскільки початок шестимісячного строку визначено альтернативно - це день, коли особа або дізналася, або повинна була дізнатися про порушення свого права, при визначенні початку цього строку суд має з'ясувати момент, коли особа фактично дізналася або мала реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльності), а не коли вона з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.

Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 31.03.2021 у справі №240/12017/19 щодо застосування строку звернення до суду, передбаченого статтею 122 КАС України: “…для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів. Відтак, Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав погоджується із висновками судів попередніх інстанцій про те, що отримання позивачем листа відповідача від 08.11.2019 у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в даному випадку, оскільки такі дії позивач почав вчиняти більш ніж через 5 років після отримання пенсії за серпень 2014 року.».

Згідно частини 4 статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, з наступними змінами та доповненнями, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

На виконання даної норми Кабінет Міністрів України Постановою від 13.02.2008 № 45, з наступними змінами та доповненнями, затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. За змістом пунктів 2 та 3 Порядку №45, видача довідки, як елемент в системній послідовності алгоритму дій визначених Порядком №45, пов'язується з моментом визначення Урядом України умов та розмірів перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, з наступними змінами та доповненнями, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Наведена норма вказує на те, що грошове забезпечення військовослужбовці повинно змінюватись щороку з 1 січня, у разі зміни прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Як наслідок, саме з цією датою пов'язується визначення Кабінетом Міністрів України умов та розмірів перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З урахуванням викладеного, відповідач зауважує про те, що позивач повинен був дізнався про порушення свого права на перерахунок пенсії, в тому числі і відсутності сформованої довідки, як складової в алгоритмі згаданого перерахунку, 1 січня 2023 року.

Реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності відповідача, формування судової практики і таке інше. Нереалізація цього права зумовлена власною пасивною поведінкою позивача. Саме такий висновок про розгляді справи подібної категорії був викладений Верховним Судом у постанові від 12 квітня 2023 року у справі № 380/14933/22 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 110187784), який підлягає обов'язковому врахуванню.

З огляду на наведене відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши матеріали судової справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , має статус учасника бойових дій, що підтверджується копіями паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, посвідчення серії НОМЕР_3 від 15.11.2019.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 у справі №360/1067/23, яке набрало законної сили 17.04.2024, адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (93406, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул. Ліщини Богдана, буд. 29, код ЄДРПОУ 38617137) про визнання протиправними дії та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії задоволено:

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо не проведення перерахунку та виплати з 30.01.2020 по 13.10.2021 грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним (військовим) званням, визначених шляхом множення мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб, (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати), встановленого законом на 01.01.2020 та на 01.01.2021, відповідно, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а також, у зв'язку зі змінами розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та, відповідно, додаткових видів грошового забезпечення не проведення перерахунку та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, матеріальної допомоги на оздоровлення за 2021 рік, грошової компенсації за невикористану щорічну основну відпустку за 2021 рік, матеріальної допомоги на оздоровлення за 2020 рік, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2020 рік, з урахуванням виплачених сум;

- зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області перерахувати та виплатити з 30.01.2020 по 13.10.2021 грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним (військовим) званням, визначених шляхом множення мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб, (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати), встановленого законом на 01.01.2020 та на 01.01.2021, відповідно, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а також, у зв'язку зі змінами розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та, відповідно, додаткових видів грошового забезпечення перерахувати та виплатити одноразову грошову допомогу при звільненні, матеріальну допомогу на оздоровлення за 2021 рік, грошову компенсацію за невикористану щорічну основну відпустку за 2021 рік, матеріальну допомогу на оздоровлення за 2020 рік, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2020 рік, з урахуванням виплачених сум;

- визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо відмови в оформленні та надсиланні до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області грошового атестату та довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 , складених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених шляхом множення мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати), встановленого законом на 01.01.2021 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з моменту її призначення;

- зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області оформити та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві грошовий атестат та довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 , складені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених шляхом множення мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб, але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з моменту її призначення.

Згідно із наказом ГУДСНС у Луганській області від 10.05.2024 № 155 «Про перерахунок та виплату грошового забезпечення згідно з рішенням суду» на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 у справі № 360/1067/23 та відповідно до листа ДСНС України від 18.08.2023 № 20-15603/201 «Про виконання рішень судів щодо перерахунку розмірів грошового забезпечення та інших виплат» колишньому полковнику служби цивільного захисту ОСОБА_1 , начальнику Лисичанського міського управління ГУДСНС у Луганській області, який перебував у розпорядженні начальника Головного управління та згідно з наказом Головного управління від 13.10.2021 № 342 «Про кадрові питання», звільненому зі служби цивільного захисту у відставку (із зняттям з військового обліку) за пунктом 176 підпункту 3 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою КМУ від 11.07.2013 № 593 (за станом здоров'я), провести перерахунок та виплату грошового забезпечення за період з 30.01.2020 по 13.10.2021 відповідно до розрахунку перерахунку грошового забезпечення.

Листом № 57 01-1646/57 05/01 від 06.05.2024 ГУДСНС у Луганській області направлено до ГУПФУ у Київській області на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 по справі № 360/1067/23 оновлений грошовий атестат та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення ОСОБА_2 .

Згідно із грошовим атестатом № 05/02-20/115, виданого ОСОБА_1 , за останньою штатною посадою було встановлено такі види грошового забезпечення (для встановлення пенсії):

Оклад за спеціальним званням - 1910,00 грн;

Посадовий оклад - 8720,00 грн,

Надбавка за вислугу років у розмірі 50% - 5315,00 грн,

Надбавка за особливості проходження служби 50% - 7972,50 грн,

Премія 87% - 7586,40 грн.

ГУПФУ у Київській області призначено ОСОБА_1 пенсію за вислугу років за Законом № 2262 з 14.10.2021, що підтверджується протоколом за пенсійною справою - 1004027045 (МНС) від 14.10.2021.

Листом № 57 01-1968/57 05/01 від 31.05.2024 ГУДСНС у Луганській області надало відповідь на запит адвоката Олени Воронкової від 23.05.2024 № 6363-05/24 (вх. № 57/1845 від 29.05.2024), в якому зазначено, що на виконання рішення Першого апеляційного адміністративного суду від 17.04.2024 по справі № 360/1067/23, на підставі наказу Головного управління від 10.05.2024 № 155 «Про перерахунок та виплату грошового забезпечення за рішенням суду» проведено перерахунок грошового забезпечення за період з 30.01.2020 по 13.10.2021, одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової компенсації за невикористану відпустку, допомоги для оздоровлення за 2020 рік та 2021 рік, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2020 рік (далі - перерахунок ГЗ).

Згідно з платіжними інструкціями від 29.05.2024 № 324 та № 325 зараховано на банківський рахунок ОСОБА_1 перерахунок ГЗ та судовий збір. Листом від 06.05.2024 № 57 01-1646/57 05/01 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (далі - ГУ ПФУ у м. Києві) направлено оновлений грошовий атестат та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення (далі - документи для ПФУ). Щодо надання інформації про те, чи не повертались з Головного управління Пенсійного фонду у Київській області документи для ПФУ у зв'язку з відмовою у здійсненні перерахунку пенсії повідомляємо, що документи до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області не направлялись. Головним управлінням документи для ПФУ спрямовані до ГУ ПФУ у м. Києві, як це визначено Рішенням суду. Отже, Головним управлінням Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 по справі № 360/1067/23 виконано в повному обсязі.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини другої-четвертої статті 9 Закону України від 20 листопада 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ), який застосовується у редакції, що була чинною на час виникнення спірних відносин.

Згідно з частиною третьою частини 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ:

перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку;

якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону;

усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).

До Порядку № 45 пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) були внесені зміни.

Проте, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови № 103.

Отже, з 29 січня 2020 року Порядок № 45 діє в редакції без змін, внесених пунктом 6 Постанови № 103.

З огляду на наведене, позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області провести перерахунок та виплату розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , та належних йому сум при звільненні, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2019 (1921 грн), а саме: посадовий оклад - 7380,00 грн, оклад за спеціальним званням -1615,00 грн, надбавку за вислугу років -50% - 4500,00 грн, відсоткові значення надбавки за особливості проходження служби та премії, у тих відсоткових розмірах, що були встановлені позивачу, при проходженні ним служби з жовтня по грудень 2019 року, оскільки право на відповідний перерахунок виникло лише з 29.01.2020, а протягом 2019 року грошове забезпечення позивача обраховувалося відповідно до змін, внесених до Порядку № 45 пунктом 6 Постанови № 103.

Пунктом 1 Порядку № 45 (в редакції без змін, внесених пунктом 6 Постанови № 103) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Згідно з абзацами першим-п'ятим пункту 5 Порядку № 45 (в редакції без змін, внесених пунктом 6 Постанови № 103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

З викладеного слідує, що розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Позивач звільнений зі служби 13.10.2021, і у жовтні 2021 року розмір премії позивача згідно із довідкою про перерахунок розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 становив 190%, а не 87%, як зазначено у грошовому атестаті.

Отже, вказаний відповідачем у грошовому атестаті ОСОБА_1 відсотковий розмір премії не є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що не узгоджується зі змістом абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45.

З огляду на викладене суд доходить висновку, що відповідач протиправно визначив позивачу у грошовому атестаті відсотковий та грошовий розмір премії станом на 13.10.2021 87% і 7586,40 грн відповідно, замість правильного відсоткового розміру 190%, що становить 16568,00 грн від посадового окладу 8720,00 грн.

Таким чином, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача видати належним чином оформлений грошовий атестат ОСОБА_1 , з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 (2270 грн), із належними складовими, а саме: посадовий оклад - 8720,00 грн, оклад за спеціальним званням -1910,00 грн, надбавку за вислугу років - 50% - 5315,00 грн, надбавку за особливості проходження служби - 50% - 7972,50 грн та премію в розмірі - 190% - 16568,00 грн.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , та належних йому сум при звільненні, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 (2102 грн), а саме: посадовий оклад - 8075,00 грн, оклад за спеціальним званням -1765,00 грн, надбавку за вислугу років -50% - 4920,00 грн, відсоткові значення надбавки за особливості проходження служби та премії, у тих відсоткових розмірах, що були встановлені Позивачу, при проходженні ним служби з січня по грудень 2020 року, суд зазначає таке.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/1067/23 зобов'язано відповідача перерахувати та виплатити з 30.01.2020 грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним (військовим) званням, визначених шляхом множення мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати), встановленого законом на 01.01.2020, а не з 01 січня 2020 року.

Згідно із довідкою ГУДСНС у Луганській області про перерахунок розміру грошового забезпечення відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/1067/23 ОСОБА_1 за період з 30.01.2020 по 13.10.2021, посадовий оклад станом на 30.01.2020 при проходженні служби позивачем складав 6770,00 грн, після перерахунку - 8070,00 грн; оклад за військовим званням при проходженні служби - 1480,00 грн, після перерахунку - 1770,00 грн; надбавка за вислугу років при проходженні служби була встановлена у розмірі 45% - 3712,50 грн, після перерахунку - 45% - 4428,00 грн; надбавка за особливості проходження служби - 50% - 5981,25 грн, після перерахунку - 50% - 7134,00 грн, премія при проходженні служби була встановлена у розмірі 55% - 4265,10 грн, після перерахунку - 10% - 807,00 грн.

Тобто, при перерахунку правильно визначено розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткове значення надбавки за вислугу років (45%) у 2020 році, проте відсоткове значення надбавки за особливості проходження служби та премії внаслідок перерахунку було зменшено порівняно з відсотковим значенням такої надбавки та премії, встановлених позивачеві при проходженні служби, що підтверджується змістом довідки ГУДСНС у Луганській області про перерахунок розміру грошового забезпечення відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/1067/23 ОСОБА_1 за період з 30.01.2020 по 13.10.2021 (так, надбавка за особливості проходження служби була встановлена у розмірі 50%, внаслідок перерахунку зменшена до 45%; премія у січні- 55%, після перерахунку - 10%; у лютому- 63%, після перерахунку - 10%; у березні- 78% та 23% відповідно; у квітні - 86% та 30% відповідно; у травні 55% та 13% відповідно, у червні - 55% та 13% відповідно; у липні - 86% та 39% відповідно; у серпні та вересні - 94% та 45% відповідно; у жовтні та листопаді - 118% та 65 % відповідно; у грудні 168% та 107% відповідно).

З огляду на наведене, зазначена частина позовних вимог належить до задоволення шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , та належних йому сум при звільненні, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 (2102 грн), а саме: посадовий оклад - 8070,00 грн, оклад за спеціальним званням -1770,00 грн, надбавка за вислугу років - 45%, відсоткові значення надбавки за особливості проходження служби та премії, у тих відсоткових розмірах, що були встановлені ОСОБА_1 , при проходженні ним служби з 30 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , та належних йому сум при звільненні, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 (2270 грн), а саме: посадовий оклад - 8720,00 грн, оклад за спеціальним званням -1910,00 грн, надбавку за вислугу років -50% - 5315,00 грн, відсоткові значення надбавки за особливості проходження служби та премії, у тих відсоткових розмірах, що були встановлені позивачу, при проходженні ним служби з січня по грудень 2021 року; суд зазначає таке.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/1067/23 зобов'язано відповідача перерахувати та виплатити грошове забезпечення ОСОБА_1 з по 13.10.2021 включно; позивач звільнений зі служби 13.10.2021, тому відсутні підстави для здійснення перерахунку грошового забезпечення за період з 14.10.2021 по 31.12.2021.

Згідно із довідкою ГУДСНС у Луганській області про перерахунок розміру грошового забезпечення відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/1067/23 ОСОБА_1 за період з 30.01.2020 по 13.10.2021, посадовий оклад станом на 01.01.2021 при проходженні служби позивачем складав 6770,00 грн, після перерахунку - 8720,00 грн; оклад за військовим званням при проходженні служби - 1480,00 грн, після перерахунку - 1910,00 грн; надбавка за вислугу років при проходженні служби була встановлена у розмірі 45% - 3712,50 грн, після перерахунку - 45% - 4783,50 грн; надбавка за особливості проходження служби - 50% - 5981,25 грн у січні - липні, 6101,01 грн у серпні, 6187,50 грн у вересні, 2594,76 грн у жовтні (пропорційно відпрацьованим дням у жовтні), після перерахунку - 50% - 7706,75 у січні - липні, 7861,04 у серпні, 7972,50 у вересні, 3343,31 у жовтні (пропорційно відпрацьованим у жовтні дням) грн; премія при проходженні служби була встановлена у розмірі від 140 до 190 %, після перерахунку - від 50 до 89%.

Тобто, при перерахунку правильно визначено розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткове значення надбавки за вислугу років (45%) у 2021 році, відсоткове значення надбавки за особливості проходження служби (50%), проте відсоткове значення премії внаслідок перерахунку було зменшено порівняно з відсотковим значенням премії, встановленої позивачеві при проходженні служби, що підтверджується змістом довідки ГУДСНС у Луганській області про перерахунок розміру грошового забезпечення відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/1067/23 ОСОБА_1 за період з 30.01.2020 по 13.10.2021 (так, премія у січні- 140%, після перерахунку - 50%; у лютому - 148% та 56% відповідно, у березні, квітні - 156% та 62% відповідно, у травні - 164% та 68% відповідно, у червні, липні - 190% та 89% відповідно, у серпні - жовтні - 190% та 87% відповідно).

З огляду на наведене, зазначена частина позовних вимог належить до задоволення шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , та належних йому сум при звільненні, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 (2270 грн), а саме: посадовий оклад - 8720,00 грн, оклад за спеціальним званням -1910,00 грн, надбавку за вислугу років -50% - 5315,00 грн, відсоткові значення надбавки за особливості проходження служби та премії, у тих відсоткових розмірах, що були встановлені позивачу, при проходженні ним служби з 01.01.2021 по 13.10.2021.

Обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд вважає за необхідне обрати такий спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:

- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення ОСОБА_1 при проведенні перерахунку грошового забезпечення за період з 30.01.2020 по 13.10.2021 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/1067/23, відсоткових значень розміру надбавки за особливості проходження служби та премії;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , та належних йому сум при звільненні, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 (2102 грн), а саме: посадовий оклад - 8070,00 грн, оклад за спеціальним званням -1770,00 грн, надбавка за вислугу років - 45%, відсоткові значення надбавки за особливості проходження служби та премії, у тих відсоткових розмірах, що були встановлені ОСОБА_1 , при проходженні ним служби з 30 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року, з урахуванням фактично виплачених сум;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , та належних йому сум при звільненні, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 (2270 грн), а саме: посадовий оклад - 8720,00 грн, оклад за спеціальним званням -1910,00 грн, надбавку за вислугу років -50% - 5315,00 грн, відсоткові значення надбавки за особливості проходження служби та премії, у тих відсоткових розмірах, що були встановлені позивачу, при проходженні ним служби з 01.01.2021 по 13.10.2021, з урахуванням фактично виплачених сум;

- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення ОСОБА_1 в грошовому атестаті, виданому на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/1067/23, відсоткового значення розміру премії зі 190% до 87%;

- зобов'язати відповідача видати належним чином оформлений грошовий атестат ОСОБА_1 , з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 (2270 грн), із належними складовими, а саме: посадовий оклад - 8720,00 грн, оклад за спеціальним званням -1910,00 грн, надбавку за вислугу років - 50% - 5315,00 грн, надбавку за особливості проходження служби - 50% - 7972,50 грн та премію в розмірі - 190% - 16568,00 грн.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З огляду на встановлені обставини, з урахуванням нормативного врегулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є частково обґрунтованими та підлягають задоволенню частково.

Суд не погоджується з твердженням відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду з огляду на наступне.

Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною другою цієї статті встановлено загальний шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду, який застосовується, якщо інше не передбачено цим Кодексом або іншими законами

При розгляді судом справи установлено, що Верховним Судом у постанові від 08.05.2024 у справі № 360/13686/23 сформовано таку правову позицію:

Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб'єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, крім випадків, якщо інше прямо не передбачено законом.

При застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та залишення без розгляду позовної заяви на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в першу чергу, з боку держави.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії їх здійснення та основні обов'язки повинні визначатися виключно законом, які приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон лише виключно законом.

Відповідно до статті 51 Закону № 2262-ХІІ при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Зміст даної статті дає підстави дійти до висновку, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з непроведенням перерахунку пенсії у визначеному чинним законодавством розмірі з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, у постановах Верховного Суду від 02 липня 2020 року у справі №280/1931/19, від 02 жовтня 2020 року у справі №826/1285/16.

Таким чином, до правовідносин щодо оскарження неправомірних дій чи бездіяльності уповноважених на те суб'єктів владних повноважень щодо перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, та членам їх сімей, не підлягає застосовуванню встановлений частиною другою статті 122 КАС шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.

Застосування вказаного строку звернення до адміністративного суду унеможливить реалізацію права, передбаченого статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення з урахуванням норм частини третьої статті 51 цього Закону щодо перерахунку пенсій із дати виникнення права на нього без обмеження строком у разі не проведення перерахунку з вини державних органів, уповноважених здійснювати перерахунок пенсії.

Підсумовуючи зазначене вище, можна дійти висновку, що у справах, що стосуються перерахунку пенсій військовослужбовцям, практика Верховного Суду свідчить про те, що шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, не завжди застосовується. Зокрема, якщо перерахунок пенсії не було здійснено з вини відповідних державних органів, право на перерахунок пенсії реалізується без обмеження строком.

У разі невиконання суб'єктом владних повноважень обов'язку щодо перерахунку пенсії особи мають право звернутися до суду без застосування обмеження строків, оскільки таке обмеження унеможливлює реалізацію права на пенсійне забезпечення, гарантоване Законом №2262-ХІІ.

Таким чином, суд дійшов висновку, що в даному випадку строки звернення до суду, встановлені частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, не застосовуються.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач як учасник бойових дій у спірних правовідносинах відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги адвоката Воронкової Олени Ігорівни в інтересах ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (місцезнаходження: вул. Ліщини Богдана, буд. 29, м. Сєвєродонецьк, ЄДРПОУ 38617137) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо зменшення ОСОБА_1 при проведенні перерахунку грошового забезпечення за період з 30.01.2020 по 13.10.2021 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/1067/23, відсоткових значень розміру надбавки за особливості проходження служби та премії.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області провести перерахунок та виплату розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , та належних йому сум при звільненні, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 (2102 грн), а саме: посадовий оклад - 8070,00 грн, оклад за спеціальним званням -1770,00 грн, надбавка за вислугу років - 45%, відсоткові значення надбавки за особливості проходження служби та премії, у тих відсоткових розмірах, що були встановлені ОСОБА_1 , при проходженні ним служби з 30 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області провести перерахунок та виплату розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , та належних йому сум при звільненні, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 (2270 грн), а саме: посадовий оклад - 8720,00 грн, оклад за спеціальним званням -1910,00 грн, надбавку за вислугу років -50% - 5315,00 грн, відсоткові значення надбавки за особливості проходження служби та премії, у тих відсоткових розмірах, що були встановлені позивачу, при проходженні ним служби з 01.01.2021 по 13.10.2021, з урахуванням фактично виплачених сум.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо зменшення в грошовому атестаті, виданому ОСОБА_1 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/1067/23, відсоткового значення розміру премії зі 190% до 87%.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області видати належним чином оформлений грошовий атестат ОСОБА_1 , з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 (2270 грн), із належними складовими, а саме: посадовий оклад - 8720,00 грн, оклад за спеціальним званням -1910,00 грн, надбавку за вислугу років - 50% - 5315,00 грн, надбавку за особливості проходження служби - 50% - 7972,50 грн та премію в розмірі - 190% - 16568,00 грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Г. Секірська