Ухвала від 19.03.2025 по справі 320/7144/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

19 березня 2025 року м. Київ № 320/7144/25

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів , Івано-Франківської обласної прокуратури , третя особа: Офіс Генерального прокурора про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів , Івано-Франківської обласної прокуратури , Офісу Генерального прокурора про зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про її невідповідність вимогам чинного законодавставства, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

В матеріалах справи відсутні копії позовної заяви, а також копії доданих до позовної заяви документів для відповідачів та третьої особи.

Крім того, статтею 122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Строк обчислються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповіднодо ч. 6 ст 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Крім того, позивач зазначає, що у 2024 році вона зверталася до Київського окружного адміністартивного суду з оскаржуваним наказом, проте 09.07.2024 року у справі 320/29572/24 суддею було постановлено ухвалу про залишення позовної заяви без руху, а 24.12.2024 року ухвалою позовну заяву повернуто, у зв'язку з неусуненням недоліків позовної заяви.

Таким чином, в обгрунтування поновлення строку звернення до суду позивач посилається на те, що їй не було повідомлено про ухвалу Київського окружного адміністартивного суду про залишення позовної заяви без руху від 09.07.2024 року, а про повернення позовної заяви позивач дізналася лише в січні 2025 року.

Однак, судом встановлено, що в адміністративній справі 320/29572/24 наявна заява ОСОБА_1 про отримання процесуальних документів в електронному вигляді та довідка, яка підтверджує доставку ухвали про залишення позовної заяви без руху на її електронну адресу.

Щодо клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду, суд зазначає наступне.

Позивачем не надано доказів не отримання ухвали від 09.07.2024 року про залишення позовної заяви без руху.

Крім того, суд вказує, що якщо позивач вважала ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 24.12.2024 року, якою було повернуто її позовну заяву, вона могла скористатися правом на її апеляційне оскарження, однак позивач не скористалася правом на апеляційне оскарження вищезазначеної ухвали, що може свідчити про процесуальну недбалість.

Верховний Суд у своїх рішеннях, зокрема від 08.08.2019 у справі № 127/13736/16-а зазначив, що «незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатись не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду. Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.».

З урахуванням викладеного, суд доходить висновку про те, що позивач пропустив строк звернення до суду із цим позовом, а повідомлені у позовній заяві обставини пропуску цього строку суд не визнає поважними.

Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Вказані недоліки можуть бути усунуті шляхом надання суду заяви про поновлення строку звернення до суду, з обгрунтуванням поважності причин пропуску, а також надати копії позовної заяви з додатками, відповідно до кількості учасників справи.

Керуючись ст.ст. 161, 169, 171 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів , Івано-Франківської обласної прокуратури , третя особа: Офіс Генерального прокурора про зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.

Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.

Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

Копію ухвали надіслати позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Терлецька О.О.