ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"20" березня 2025 р. справа № 300/1000/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах якої діє Кузів Володимир Миколайович до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення від 06.01.2025 за № 091630016311, зобов'язання до вчинення дій,
Кузів Володимир Миколайович звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення від 06.01.2025 за № 091630016311, зобов'язання до вчинення дій.
В обґрунтування позовних вимог представником позивача зазначено про те, що ОСОБА_1 є матір'ю дитини-інваліда з дитинства та має стаж роботи понад 15 років. Відповідно до ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058) позивач має право на призначення дострокової пенсії за віком. Враховуючи дану норму позивач звернулася із заявою про призначення пенсії за віком як матері особи з інвалідністю з дитинства, однак оскаржуваним рішенням відповідач відмовив у призначенні такої пенсії, посилаючись на те, що довідка лікарсько-консультативної комісії не містить інформації про те, що дитина мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку та відсутні підстави видачі довідки. В той же час, представник позивача звертає увагу суду на те, що при зверненні до відповідача із заявою про призначення пенсії, нею подано усі необхідні підтверджуючі документи. З огляду на викладені обставини просить суд скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 06.01.2025 за № 091630016311 про відмову в призначенні пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком як матері інваліда з дитинства з 01.01.2025.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.02.2025 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов до суду 04.03.2025. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав правомірності оскаржуваного рішення, просив в задоволенні позову відмовити.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.16).
Згідно медичного висновку ЛКК за №100/2 від 22.10.2009, довідки ЛКК за №4179 від 03.12.2024 ОСОБА_2 став інвалідом дитинства до 18 років - 22.10.2009, що підтверджується також відповідним посвідченням (а.с.17, 18, 29).
Страховий стаж ОСОБА_1 становить 29 років 2 місяці 26 днів.
01.01.2025 ОСОБА_1 звернулась із заявою про призначення дострокової пенсії за віком, як матері інваліда з дитинства, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.10).
В зв'язку з впровадженням принципу екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсій, вказана заява розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, за результатами розгляду якої прийнято рішення від 06.01.2025 за № 091630016311 (а.с.14).
Вказаним рішенням відмовлено позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах з тих підстав, що довідка лікарсько-консультативної комісії не містить інформації про те, що дитина мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку та відсутні підстави видачі довідки.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, представник позивача звернувся з вказаним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення дострокової пенсії за віком мають жінки, які народили п'ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, - після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.
Згідно зі ст. 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення" жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до восьмирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 15 років із зарахуванням до стажу часу догляду за дітьми (пункти "є" і "ж" статті 56). При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років, які мають право на одержання соціальної пенсії.
Відповідно до п. 2.18 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ за № 22-1 від 25.11.2005, визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується випискою з акту огляду в МСЕК, медичним висновком закладів охорони здоров'я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років (висновок про час настання інвалідності).
Аналізуючи вищенаведені норми, враховуючи те, що позивачем було надано висновки та довідку, якими підтверджується, що інвалідність її сина настала до досягнення ним 16 років, та наявність достатнього страхового стажу позивача для призначення дострокової пенсії, то суд доходить до висновку, що відповідач протиправно відмовив у призначенні позивачу пенсії.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 31.07.2018 по справі № 501/2838/16-а.
Суд вважає безпідставними посилання відповідача як на підставу для відмови ненадання позивачем висновку лікарсько-консультативної комісії чи висновку МСЕК про можливість настання інвалідності сином позивача до досягнення нею 6-ти років.
Так, за змістом п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення дострокової пенсії мають не тільки матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, а і матері особи з інвалідністю віком до 16 років.
Необхідні документи, які підтверджують встановлення у віці до 16 років інвалідності дитині позивача, були надані відповідачу із заявою про призначення пенсії, зокрема медичний висновок та довідку ЛКК.
Таким чином, позивачем надано до органу Пенсійного фонду всі передбачені чинним законодавством, документи, необхідні для призначення їй дострокової пенсії за віком як матері інваліда з дитинства.
Більше того, суд звертає увагу сторін на ту обставину, що довідка ЛКК від 03.12.2024 за №4179 містить підтвердження комісії про те, що мутація генів, які спричинили розвиток захворювання сина позивача є вродженою.
Отже, відмова відповідача, яка викладена в оскаржуваному рішенні є протиправною, тому слід визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії від 06.01.2025 за № 091630016311.
За загальним правилом встановленим п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Отже, в даному випадку, пенсія позивачу повинна бути призначена з моменту її звернення із відповідною заявою - з 01.01.2025.
Згідно частини першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладені висновки суду щодо протиправності рішення відповідача про відмову в призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком, як матері інваліда з дитинства, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то слід зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком, як матері інваліда з дитинства, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.01.2025.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107) про визнання протиправним та скасування рішення від 06.01.2025 за № 091630016311, зобов'язання до вчинення дій - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 06.01.2025 за № 091630016311 про відмову в призначенні пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107) призначити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) дострокову пенсію за віком, як матері інваліда з дитинства, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.01.2025.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Матуляк Я.П.