20 березня 2025 року о/об 10 год. 30 хв.Справа № 280/946/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул.Морехідна, буд.1, м.Миколаїв, Миколаївська область, 54020; код ЄДРПОУ 13844159)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Миколаївській області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 30.10.2024 за №083950022085 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 період його роботи з 03.05.1994 по 09.12.1996 та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 04.01.2024.
У позовній заяві зазначено: «… 21.10.2024 ОСОБА_1 (далі - Позивач) втретє звернувся за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України № 1058), оскільки 03.01.2024 досяг 54-річного віку та мав необхідну кількість років страхового та пільгового стажу за списком № 1. 30.10.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - Відповідач) було прийнято рішення № 083950022085 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку із відмовою зарахувати пільговий стаж за списком №1 у повному обсязі. Позивач рішення Відповідача від 30.10.2024 № 083950022085 вважає таким, що суперечить чинному законодавству, та не відповідає критеріям правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому є протиправним та у судовому порядку підлягає скасуванню із зобов'язанням призначити Позивачу пенсію, з таких підстав. Відповідно до п. 1 ч. 2. ст. 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах мають чоловіки, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах із особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років за наявності страхового стажу не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи. Позивач набув 54-річного віку 03.01.2024, що підтверджується його паспортом НОМЕР_2 . У відповідності до п. 1 ч. 2. ст. 114 Закону № 1058 для призначення пенсії з 54-річного віку Позивачу необхідно мати 6 років стажу за професією, передбаченою Списком № 1, та 25 років страхового стажу. Відповідачем визнається страховий стаж Позивача у розмірі 38 років 09 місяців 17 днів (в тому числі додатково за повних 4 роки роботи за Списком № 1), з них 04 роки 03 місяці 24 дні пільгового стажу за списком № 1, що підтверджується змістом рішення від 30.10.2024 № 083950022085. Проте, пільговий стаж Позивача за списком № 1 складає 6 років 11 місяців 2 дні за такі періоди роботи: з 02.06.1991 по 06.11.1993 у ПАТ «Запоріжсталь», що складає 2 роки 5 місяців 6 днів, на за професією агломератника 4 розряду, що передбачена Списком № 1, затвердженим постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10, який враховано Відповідачем; з 03.05.1994 по 09.12.1996 у ПАТ «Запорізький сталепрокатний завод», що складає 2 роки 7 місяців 8 днів, за професією оцинкувальника гарячим способом, що передбачена розділом 3 підрозділом 5 п. 1030500а-16415 Списку № 1, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162, який НЕ враховано Відповідачем; з 21.04.2003 по 23.12.2013 у ПАТ «Запоріжсталь», фактично відпрацював 7 місяців 19 днів, за професією вантажник (розвантаження гарячого агломерату в доменному цеху) цеху експлуатації управління залізничного транспорту, що передбачено Списком № 1, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, який враховано Відповідачем; з 01.02.2023 по 31.03.2023 у ПрАТ «Запоріжкокс», що складає 2 місяці, за професією апаратника переробки відходів хімічного виробництва дільниці складу мастил відділення дистиляції цеху смолоперегінного виробництва, що передбачено Списком № 1, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, який враховано Відповідачем; з 03.05.2023 по 31.05.2024 у ПрАТ «Запоріжкокс», що складає 1 рік 29 днів, за професією апаратника переробки відходів хімічного виробництва дільниці складу мастил відділення дистиляції цеху смолоперегінного виробництва, що передбачено Списком №1, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, який враховано Відповідачем. Із змісту рішення про відмову у призначенні пенсії від 30.10.2024 № 083950022085 вбачається, що Відповідач у зарахуванні до пільгового стажу Позивача за списком №1 періоду його роботи з 03.05.1994 по 09.12.1996 відмовляє з таких підстав: “оскільки довідка підписана арбітражним керуючим підприємства ВАТ “Запорізький сталепрокатний завод» та потребує перевірки. Крім того, наявна інформація що підприємство визнано банкрутом з 30.03.2015. В разі ліквідації підприємства розгляд питання підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на 3 пільгових умовах, провадиться на Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, після звернення з відповідною заявою та усіма необхідними документами». З наведеного вбачається, що Відповідачем помилково ототожнено процедуру банкрутства з ліквідацією підприємства. Таких висновків Відповідач вочевидь дійшов без урахування норм чинного законодавства України, зокрема, статті 104 ЦК України, згідно із ч. 1, 5 якої юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. Водночас, станом на 09.02.2025 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) відомості про ліквідацію підприємства ПАТ “Запорізький сталепрокатний завод», код ЄДРПОУ 00191247, відсутні, підприємство знаходиться на стадії процедури санації. … Згідно із даними ЄДР керуючим санацією ПАТ “Запорізький сталепрокатний завод» є Оберемко Роман Анатолійович. Ураховуючи, що ПАТ “Запорізький сталепрокатний завод» не припинено, його керуючим санацією є арбітражний керуючий Оберемко Р. А. ним правомірно видано Позивачу довідку про підтвердження пільгового стажу, а Відповідачем протиправно не враховано її відомості. … Довідка ПАТ «Запорізький сталепрокатний завод» від 02.10.2024 № 101/03 містить УСІ обов'язкові реквізити та відповідає вимогам п. 20 Постанови № 637, а саме: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу: з 03.05.1994 по 09.12.1996; професія або посада - оцинкувальника гарячим способом 3 розряду; характер виконуваної роботи - працював з повним робочим днем, виконанував роботу в цеху_металолокриттів, основні робітники яких користуються право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи - код 1030500а-16415 підрозділ 5 розділ 3 Список №1, затверджений Постановою КМУ від 11.03.1994 № 162; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка: ЄТКД, відомості заробітної плати, штатний розклад, наказ про атестацію робочих місць від 27.03.1995 № 88, від 07.06.1993 № 351. Крім того, згідно із ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка та записи про результати проведення атестації робочого місця Позивача. … Записами № 9-11 у трудовій книжці Позивача НОМЕР_3 від 25.07.1988 підтверджується період його роботи з 03.05.1994 по 09.12.1996 у цеху металопокриття Запорізького державного сталепрокатного заводу за професією оцинкувальника гарячим способом. Також до звернення від 21.10.2024 Позивач надав копію наказу АТ “Запорізький сталепрокатний завод» Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення від 27.03.1995 № 88, згідно із яким право на пльгове пенсійне забезпечення мають працівники за професією оцинкувальник гарячим способом у цеху металопокриття. … Таким чином, право Позивача на зарахування до пільгового стажу Позивача за списком № 1 періоду його роботи з 03.05.1994 по 09.12.1996 підтверджено результатами атестації робочих місць в АТ “Запорізький сталепрокатний завод». Отже, Відповідач мав зарахувати спірний період до пільгового стажу Позивача за списком № 1, та він мав скласти 6 років 11 місяців 2 дні (04 роки 03 місяці 24 дні, врахованих Відповідачем, + 2 роки 7 місяців 8 днів спірного періоду), тобто стаж достатній для призначення пенсії на пільгових умовах з 54-річного віку. Отже, Позивач, маючи необхідний страховий та пільговий стаж, правомірно звернувся за призначенням пенсії із 54-річного віку, а Відповідач, відмовивши у її призначенні, порушив вимоги ч. 2 ст. 19 Конституції України, згідно з якою органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до п. 14-6.2. Прикінцевих положень Закону 1058 тимчасово, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, для осіб, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, у разі якщо звернення за призначенням пенсії відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, за умови що передбачений частиною першою статті 45 цього Закону строк звернення за призначенням відповідної пенсії не сплив станом на 24 лютого 2022 року, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку. Оскільки Позивач проживає на території Запорізької міської територіальної громади, яка відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженому наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309,відноситься до території, на якій ведуться (велися) бойові дії, тому пенсія йому мала бути призначена з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку - 04.01.2024. … У даному спорі єдиним правомірним видом поведінки пенсійного органу є зарахування спірного періоду до пільгового стажу роботи та призначення Позивачу пенсії, тому єдиним ефективним способом захисту порушених прав Позивача, що забезпечить їх поновлення без повторного звернення до суду є зобов'язання відповідача зарахувати спірний період до пільгового стажу та призначити йому пенсію. …».
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено: «… 21.10.2024 Позивачем подано заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 2 статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058). З урахуванням норм Порядку № 22-1, органом, що приймав рішення за заявою Позивача визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області. 30.10.2024 за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області розглянуто заяву від 21.10.2024 та додані до неї документи та прийнято рішення № 083950022085 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058, з урахуванням наступних правових норм та фактичних обставин. На день подання заяви про призначення пенсії вік Позивача становить 54 роки 09 місяців. … Страховий стаж Позивача становить 38 років 09 місяців 17 днів (в тому числі додатково за повних 4 років роботи за Списком № 1). Пільговий стаж роботи за Списком № 1 становить 04 роки 03 місяці 24 дні. До пільгового стажу не зараховано періоди роботи: з 03.05.1994 по 09.12.1996, згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 02.10.2024 № 101/03, оскільки довідка підписана арбітражним керуючим підприємства ВАТ “Запорізький сталепрокатний завод» та потребує перевірки. Крім того, наявна інформація? що підприємство визнано банкрутом з 30.03.2015. … У зв'язку з викладеним, за наслідками розгляду заяви Позивача від 21.10.2024 та доданих до неї документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області прийнято рішення від 30.10.2024 № 083950022085 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058 у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу. Таким чином, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 30.10.2024 № 083950022085 про відмову Позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, є правомірними та законними, прийнятими в межах, у спосіб та у відповідності до чинного законодавства. … До пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 03.05.1994 по 09.12.1996, згідно з довідкою від 02.10.2024 № 101/03, оскільки довідка підписана арбітражним керуючим підприємства ВАТ “Запорізький сталепрокатний завод» та потребує перевірки. Оскільки, Позивачем не подано заяву про підтвердження стажу роботи на розгляд Комісії згідно Порядку № 18-1, то Головне управління не може зарахувати періоди роботи 03.05.1994 по 09.12.1996 до пільгового стажу Позивача. Отже, правові підстави для зарахування спірних періодів роботи Позивача до страхового стажу та пільгового стажу у Головного управління відсутні. … Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсії громадянам, та на свій розсуд розраховувати страховий стаж позивача. Виключними дискреційними повноваженнями наділені органи Пенсійного фонду України на прийняття рішень з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії та визначення підстав, за яких призначається (перераховується) пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні (перерахунку). Суд, перевіряючи рішення, дію або бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим у Кодексі адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип поділу влади. Таким чином, прийняття певного рішення в залежності від результатів розгляду поданих заявником документів є дискреційними повноваженнями відповідача, втручання до яких з боку суду є неприпустимим. Крім того, при визначенні права особи на призначення пенсії на пільгових умовах Пенсійний орган має перевірити не тільки наявність страхового стажу на відповідних роботах, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, а й врахувати інші обов'язкові вимоги чинного законодавства, пов'язані з підставами призначення пенсії, а саме: досягнення позивачем необхідного пенсійного віку та наявність достатнього страхового стажу для призначення відповідного виду пенсії. … Відтак, вважаємо вимоги позовної заяви такими, що не підлягають задоволенню з огляду на їх необґрунтованість. Одночасно, дії Відповідача вважаємо такими, що в повному обсязі відповідають нормам чинного законодавства. …».
Відповідач заперечував проти позовної заяви.
Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - третя особа, ГУ ПФУ в Запорізькій області) подано до суду пояснення, в яких зазначено наступне: «… Починаючи з 01.04.2021 року при опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсійні органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності. Нова технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсій бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає пенсіонер. Пунктом 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення/перерахунку пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058), затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, передбачено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу. Таким чином, надана позивачем заява розглянута в порядку екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області у рішенні від 30.10.2024 № 083950022085. Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не вчиняло жодних протиправних дій чи бездіяльності стосовно не призначення пенсії. З огляду на приписи Порядку від 25.11.2005 № 22-1 процедура призначення пенсії в даному випадку покладена на Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області. Отже, саме Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області і має завершити процедуру призначення позивачу пенсії. … Позивач 21.10.2024 року звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України щодо призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058 (далі - Закон № 1058). Заявник працює. На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує. Вік позивача становить 54 роки 09 місяців на дату звернення. Страховий стаж особи становить 38 років 09 місяців 17 днів (в тому числі додатково за повних 4 роки роботи за Списком № 1). Пільговий стаж роботи за Списком № 1 - 04 роки 03 місяці 24 дні. Пільговий стаж роботи за Списком № 2 не визначений. Результати розгляду наданих документів, доданих до заяви: - до страхового стажу зараховано всі періоди; - до пільгового стажу роботи за Списком № 1 не зараховано періоди роботи: з 03.05.1994 по 09.12.1996, згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 02.10.2024 № 101/03, оскільки довідка підписана арбітражним керуючим підприємства ВАТ “Запорізський сталепрокатний завод» та потребує перевірки. За результатами перевірки вищезазначеної довідки можливо буде розглянути питання щодо зарахування до пільгового стажу. Крім того, наявна інформація що підприємство визнано банкрутом з 30.03.2015. В разі ліквідації підприємства розгляд питання підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, провадиться на Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, після звернення з відповідною заявою та усіма необхідними документами. Позивач набув 54-річного віку ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується його паспортом громадянина України НОМЕР_2 . У відповідності до п. 1 ч. 2. ст. 114 Закону № 1058 для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку (з 54-річного віку) Позивачу необхідно мати 6 років стажу за професією, передбаченою Списком № 1, та 25 років страхового стажу. Не підтверджено право позивача на зарахування до пільгового стажу за списком № 1 періоду його роботи з 03.05.1994 по 09.12.1996. Пільговий стаж роботи за Списком № 1 становить 04 роки 03 місяці 24 дні, тому позивач не має пільгового стажу, достатнього для призначення пенсії на пільгових умовах з 54-річного віку. Відповідачем прийнято рішення від 30.10.2024 № 083950022085 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу в особливо шкідливих та особливо важких умовах праці. Відповідно, рішення відповідача про відмову в призначення пенсії позивачу було прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений чинним законодавством України. … Враховуючи усе наведене вище вважаємо, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо, добросовісно та розсудливо. …».
Третя особа заперечувала проти позовної заяви.
Ухвалою судді від 17.02.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
За матеріалами справи, позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За результатами розгляду заяви від 21.10.2024 щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідачем прийнято Рішення від 30.10.2024 за №083950022085 про відмову в призначенні пенсії, в якому зазначено наступне: «… Відмова про призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 . Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 21.10.2024. Вік заявника 54 роки 09 місяців. Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 мають чоловіки, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах із особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років за наявності страхового стажу не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Відповідно до п. 2 ч. 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV пенсія за віком на пільгових умовах призначається, зокрема, чоловікам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 12 років 06 місяців на зазначених роботах. Відповідно до ч. 5 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до ч. 2 цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах. Відповідно до п. 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах від 18.11.2005 № 383 (далі-Порядок № 383) при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Відповідно до пп. 5 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах додається довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана підприємством, установою, організацією або їх правонаступниками відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядком № 637) (додаток № 5). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується Комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року за № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105. Орган що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії. Страховий стаж особи становить 38 років 09 місяців 17 днів (в тому числі додатково за повних 4 роки роботи за Списком № 1). Пільговий стаж роботи за Списком № 1 - 04 роки 03 місяці 24 дні. Пільговий стаж роботи за Списком № 2 не визначений. Результати розгляду наданих документів, доданих до заяви: - до страхового стажу зараховано всі періоди; - до пільгового стажу роботи за Списком № 1 не зараховано періоди роботи: з 03.05.1994 по 09.12.1996, згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 02.10.2024 № 101/03, оскільки довідка підписана арбітражним керуючим підприємства ВАТ “Запорізський сталепрокатний завод» та потребує перевірки. За результатами перевірки вищезазначеної довідки можливо буде розглянути питання щодо зарахування до пільгового стажу. Крім того, наявна інформація що підприємство визнано банкрутом з 30.03.2015. В разі ліквідації підприємства розгляд питання підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, провадиться на Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, після звернення з відповідною заявою та усіма необхідними документами. Заявник працює. На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує. Висновок: відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу в особливо шкідливих та особливо важких умовах праці. …».
У Трудовій книжці НОМЕР_4 зазначено про наступну трудову діяльність позивача, зокрема: з 03.05.1994 по 09.12.1996 - робота оцинкувальником гарячим способом по 3 розряду на Запорізькому державному сталепрокатному заводі, згодом ВАТ «Запорізький сталепрокатний завод».
З Форми РС-право вбачається, що роботу позивача за період з 03.05.1994 по 09.12.1996 (02 роки 07 місяців 07 днів) - не зараховано відповідачем до пільгового стажу роботи за Списком №1.
У Довідці про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 02.10.2024 за №101/03, виданій Публічним акціонерним товариством «Запорізький сталепрокатний завод», підписаній арбітражним керуючим Оберемко Р.А., зазначено: «… Видана ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що зазначена особа працювала повний робочий день на (в) Публічному акціонерному товаристві «Запорізький сталепрокатний завод», код ЄДРПОУ 00191247 і за період з 03.05.1994 р. по 09.12.1996 р., наказ № 1259 від 03.05.1994 р. виконувала роботу в цеху_металопокриттів за професією, посадою оцинкувальника гарячим способом 3 розряду, з 09.12.1996 р. звільнена, наказ № 1259 від 09.12.1996 р., що передбачена Списком 1 розділ 3 підрозділ 5, позиція 1030500а код КП 16415 підстава Постанова КМ СРСР №10 від 26.01.1991р., постанова КМУ №162 від 11.03.1994 р. За результатами атестації: Постанова КМУ №442 від 01.08.1992р., наказ №351 від 07.06.1993р, наказ №88 від 27.03.1995р. за період з 03.05.1994 р. по 09.12.1996 р. 2р. 7м. 8дн. Підстава для видачі особиста картка, штатний розклад, накази про прийняття та звільнення, особові рахунки по нарахуванню заробітної плати, документи по результатам атестації робочих місць. Додаткові відомості В архіві табеля обліку робочого часу, відомості про відпустки без збереження заробітної плати відсутні, в зв'язку з закінченням строку зберігання (за наказом Мін'юсту від 12.04.2012р. №578/5). Табелі робочого часу працівників зі шкідливими умовами праці на зберігання в архів не передавались. … Заорізький метизний завод перейменовано в Запорізький державний сталепрокатний завод. Підстава: наказ № 29 від 20.03.1992 року. Запорізький державний сталепрокатний завод перейменовано в Відкрите акціонерне товариство «Запорізький сталепрокатний завод». Підстава: наказ № 545 від 25.04.1994 року. Відкрите акціонерне товариство «Запорізький сталепрокатний завод» перейменовано в Публічне акціонерне товариство «Запорізький сталепрокатний завод». Підстава: наказ № 44 від 31.03.2011 року. …».
В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань по Публічному акціонерному товариству «Запорізький сталепрокатний завод» зазначено, зокрема: «Дані про перебування юридичної особи у процесі припинення/Дані про перебування юридичної особи у процесі провадження у справі про банкрутство, санації» - «порушено справу про банкрутство (санація)»; «Відомості про керівника юридичної особи, про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи» - «Оберемко Роман Анатолійович - керівник, НАГІХ ЛЮДМИЛА КОСТЯНТИНІВНА - представник, ОБЕРЕМКО РОМАН АНАТОЛІЙОВИЧ - керуючий санацією»; «Дані про перебування юридичної особи в процесі провадження у справі про банкрутство, санації» - «04.04.2014 00:00:00, 11031740030003912, Внесення судового рішення про проведення санації боржника та призначення керуючого санацією, Підстава: судове рішення, Атрибути судового рішення: Судове рішення про проведення санації боржника та призначення керуючого санацією від 12.02.2014 № 908/3468/13 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ».
Судом досліджено всі документи наявні у даній адміністративній справі.
При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.
Відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Як зазначено у п.20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції; стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування; стосовно жінок, які працюють на вирощуванні, збиранні та післязбиральному обробленні тютюну, - про зайнятість на перелічених роботах протягом повного сезону. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абзаці другому пункту 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.
У ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено: «… 2. На пільгових умовах пенсія за віком призначається: 1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. … За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 15 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи. …».
За ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. (…).
Згідно з п.3 «Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженого 18.11.2005 наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731 (надалі - «Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах»), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
За п.1 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці», затвердженого 01.08.1992 постановою Кабінету Міністрів України №442 (надалі - «Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці») (набрав чинності з 21.08.1992), атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах (п.2 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці»).
Відповідно до абз.1 п.4 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці» атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п'ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа.
Як зазначено в абз.2 п.4 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці», відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
У «Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» зазначено: «… 4.2.Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника. 4.3.У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. 4.4.Якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. 4.5.Якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось. …».
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 (Лист Міністерства соціальної політики України №22862/0/2-7/28 від 24.11.2017 щодо застосування списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461).
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 по справі №520/15025/16-а (провадження №11-1207апп19) зазначила: «… 58.Отже, можна зробити висновок, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком №2, відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-XII. Цей висновок є також застосовним і щодо осіб, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №1. 59.При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці. 60.Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник. …».
У ст.1 Кодексу України з процедур банкрутства зазначено, що: керуючий санацією - це арбітражний керуючий, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - керівник боржника, призначений господарським судом для здійснення процедури санації боржника; санація - це система заходів, передбачених цим Кодексом, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою відновлення платоспроможності боржника, спрямованих на оздоровлення фінансово-господарського стану боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів.
Як зазначено у ч.5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
У ст.64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено: «1.Виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: 1) отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України; 2) проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати; …».
У п.6 «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого 22.12.2014 постановою Правління Пенсійного фонду України №28-2 (у редакції постанови Правління Пенсійного фонду України від 21.12.2022 за №28-2), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №40/26485 (надалі - «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі»), зазначено, що Головне управління Фонду має право: (…) 2) отримувати безоплатно в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності і від фізичних осіб - підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для здійснення покладених на головне управління Фонду завдань; (…) 5) користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв'язку та іншими технічними засобами; 6) проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати; (…).
Згідно з п.14-6.2. розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» тимчасово, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, для осіб, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, у разі якщо звернення за призначенням пенсії відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, за умови що передбачений частиною першою статті 45 цього Закону строк звернення за призначенням відповідної пенсії не сплив станом на 24 лютого 2022 року, пенсія призначається: за віком - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку; по інвалідності - з дня встановлення інвалідності; у зв'язку з втратою годувальника - з дня, що настає за днем смерті годувальника; за вислугу років - з дня, наступного за днем звільнення з роботи, яка дає право на таку пенсію, але не раніше 24 лютого 2022 року. (…) Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України формується у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. (…).
Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.
Відповідно до «Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», затвердженого 22.12.2022 наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за №1668/39004 (надалі - «Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією»), у період з 12.03.2022 по 31.12.2022 вся територія Запорізького району Запорізької області (у тому числі м.Запоріжжя) відносилась до території активних бойових дій, а у період з 01.01.2023 - вся територія Запорізького району Запорізької області (у тому числі м.Запоріжжя) відноситься до території можливих бойових дій.
Судом вивчено й інші норми права, які стосуються досліджуваного публічно-правового спору.
Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд вважає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах, зарахування роботи до пільгового стажу.
Також, не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах, зарахування роботи до пільгового стажу, не належне оформлення/не оформлення документів для призначення працівникам пенсії за віком на пільгових умовах власником підприємства або уповноваженим ним органом.
При цьому, судом прийнято до уваги наведене у Довідці про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 02.10.2024 за №101/03, виданій Публічним акціонерним товариством «Запорізький сталепрокатний завод», підписаній арбітражним керуючим Оберемко Р.А. - «… За результатами атестації: Постанова КМУ №442 від 01.08.1992р., наказ №351 від 07.06.1993р, наказ №88 від 27.03.1995р. …».
На думку суду, відповідач не зараховуючи до пільгового стажу роботи/страхового стажу позивача період з 03.05.1994 по 09.12.1996 не обґрунтовано не вжив заходів передбачених п.1, п.2 ч.1 ст.64 Закону України №1058-ІV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пп.2, 5, 6 п.6 «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі» з метою перевірки інформації наведеної у наданих позивачем для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 документах щодо цього періоду.
Відповідачем не надано до суду доказів «ліквідації» Публічного акціонерного товариства «Запорізький сталепрокатний завод».
Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд вважає про необхідність зарахування періоду роботи позивача з 03.05.1994 по 09.12.1996 до пільгового стажу роботи/страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На думку суду, у відповідача були у наявності всі необхідні документи для зарахування до пільгового стажу роботи/страхового стажу позивача періоду з 03.05.1994 по 09.12.1996.
Таким чином, на день звернення позивача за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 - 21.10.2024 відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач досяг віку 54 роки 09 місяців, має стаж роботи за Списком №1 - 06 років 11 місяців 01 день та загальний страховий стаж 38 років 09 місяців 17 днів.
Позивачу, який не має стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але має не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності необхідного відповідного страхового стажу, пенсія за віком на пільгових умовах за Списком №1 може бути призначена із зменшенням пенсійного віку, встановленого абз.1 ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Тобто, пенсія за віком на пільгових умовах за Списком №1 може бути призначена позивачу при досягненні ним віку 54 роки, який позивачем на день звернення за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 - 21.10.2024 - досягнутий.
З огляду на викладене, Рішення ГУ ПФУ в Миколаївській області від 30.10.2024 за №083950022085 про відмову в призначенні пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.
Як свідчать матеріали справи, позивач має право на призначення йому з 04.01.2024 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовна заява позивача підлягає задоволенню. Доводи відповідача та третьої особи не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки відповідачем у справі було ГУ ПФУ в Миколаївській області, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 968 грн. 96 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул.Морехідна, буд.1, м.Миколаїв, Миколаївська область, 54020; код ЄДРПОУ 13844159), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 30.10.2024 за №083950022085 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 період його роботи з 03.05.1994 по 09.12.1996 та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 04.01.2024.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул.Морехідна, буд.1, м.Миколаїв, Миколаївська область, 54020; код ЄДРПОУ 13844159) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 968 грн. 96 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення складено 20.03.2025.
Суддя О.О. Прасов