про прийняття адміністративної
справи до провадження
м. Вінниця
14 березня 2025 р. Справа № 640/21045/21
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Заброцької Людмили Олександрівни, розглянувши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Державної міграційної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов"язання вчинити дії
До Окружного адміністративного суду м. Києва надійшли матеріали за позовом Насімі Абдул Заріф Абдул Халіл до Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області, третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державної міграційної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов"язання вчинити дії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.08.2021 дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в справі.
Законом України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону України від 16.07.2024 № 3863-ІХ "Про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ" (далі - Закон № 3863), який набрав чинності 26.09.2024), установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.
До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абз. 4 цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом № 3863, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом № 3863, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 КАС України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 КАС України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Після початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду Київський окружний адміністративний суд та інші окружні адміністративні суди України завершують розгляд та вирішення переданих їм справ.
Судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд.
На підставі п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону № 3863) проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженому наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399.
За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, ця справа передана на розгляд та вирішення Вінницькому окружному адміністративному суду.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.03.2025 дану справу було передано на розгляд судді Вінницького окружного адміністративного суду Заброцькій Л.О.
Враховуючи наведене вважаю за необхідне прийняти цю адміністративну справу до свого провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 КАС України усі адміністративні справи в суді першої інстанції, крім випадків, встановлених цим Кодексом, розглядаються і вирішуються суддею одноособово.
Згідно з ч. 2 ст. 35 КАС України передбачено, що у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Відтак, розгляд цієї справи слід почати спочатку.
Крім того, з урахуванням тривалості часу, який пройшов після подання позову до Окружного адміністративного суду міста Києва, суд вважає за необхідне з метою отримання актуальних відомостей ( в тому числі щодо можливого подання сторонами документів після передачі справи до Київського окружного адміністративного суду) запропонувати сторонам надати суду письмові заяви з поясненнями щодо наступних питань:
Позивачу:
- чи підтримуються заявлені позовні вимоги, викладені в позовній заяві;
- чи подавалась заява про уточнення позовних вимог, будь - які заяви/клопотання з процесуальних питань;
- чи ознайомлений з матеріалами справи та наявними заявами інших учасників.
Відповідачу:
- чи подавались заяви по суті позовних вимог ( чи підтримуються доводи, наведені в них ), будь - які заяви/клопотання з процесуальних питань;
- чи ознайомлений з матеріалами справи та наявними заявами інших учасників.
Зобов'язати учасників справи у разі зміни фактичних обставин у даній справі, вибуття або заміни сторони у відносинах щодо яких виник спір, зміни адреси місця реєстрації (місцезнаходження, проживання), засобів зв'язку повідомити суд про таке.
Керуючись ст.ст. 12, 31, 32, 35, 248, 257 КАС України,
Прийняти до свого провадження адміністративну справу № 640/21045/21 за позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області, третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державної міграційної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов"язання вчинити дії.
Розгляд справи здійснюватиметься суддею одноособово в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Запропонувати учасникам справи в 15-денний строк з дня отримання копії даної ухвали надати суду письмові пояснення щодо актуальності спору в цій справі та процесуальної позиції сторін по суті заявлених позовних вимог, додаткові письмові пояснення по суті заявлених вимог чи заперечень щодо обставин, які стосуються предмету даного спору.
Зобов'язати учасників справи у разі зміни фактичних обставин у даній справі, вибуття або заміни сторони у відносинах щодо яких виник спір, зміни адреси місця реєстрації (місцезнаходження, проживання), засобів зв'язку повідомити суд про таке в 15 - денний строк з дня отримання цієї ухвали.
Копію ухвали суду надіслати учасникам справи.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Заброцька Людмила Олександрівна