Ухвала від 19.03.2025 по справі 202/2521/25

Справа № 202/2521/25

Провадження № 1-кс/202/2023/2025

ІНДУСТРІАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

УХВАЛА

19 березня 2025 року м. Дніпро

Слідчий суддя Індустріального районного суду міста Дніпропетровська ОСОБА_1 за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого відділу РЗЗС СУ ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , яке погоджене з прокурором Слобожанської окружної прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 42024040000000364 від 14.08.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий відділу РЗЗС СУ ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 звернувся з погодженим із прокурором клопотанням, в якому просить надати йому, а також іншим слідчим, які входять до групи слідчих у кримінальному провадженні № 42024040000000364 від 14.08.2024, тимчасовий доступ до оригіналів документів, що перебувають у володінні міської ради із можливістю вилучення їх завірених копій, а саме: відомостей щодо перетину державного кордону України під час воєнного стану у період з 2022-2025 років її посадовими особами, розпоряджень про службове відрядження посадових осіб за кордон, доповідних записок про доручення підготовки розпорядження про службове відрядження за кордон у період з 2022-2025 років, запрошень з перекладом приймаючої сторони та за наявності програми заходів та/або інших документів, що підтверджують зв'язок службового відрядження з діяльністю депутата, посадової особи міської ради, зокрема документи, що засвідчують участь в переговорах, конференціях або симпозіумах, інших заходах, в яких приймали участь такі посадові особи у зв'язку з відрядження за кордон у період з 2022-2025 років, запрошень для делегації з перекладом із зазначенням мети виїзду, завдання, строку за період з 2022-2025 років, письмових звернень депутатів, які містять мету виїзду, завдання, пункт призначення, строк (дата вибуття у відрядження та дата прибуття з відрядження), а також іншої інформації, що стосується таких посадових осіб у зв'язку з відрядження за кордон у період з 2022-2025 років, письмових звітів про результати відрядження за кордон у період з 2022-2025 років, відомостей (квитанцій, накладних тощо) про витрати посадових осіб у зв'язку з відрядженням за кордон у період з 2022-2025 років, інших документів, котрі слугували підставою для перетину державного кордону у зв'язку з відрядження у період з 2022-2025 років.

Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України просить розглянути клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться вищевказані документи.

Клопотання слідчого обґрунтовано тим, що СУ ГУНП в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024040000000364 від 14.08.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України.

У зв'язку з розслідуванням вказаного кримінального провадження виникла необхідність у здійсненні тимчасового доступу до вищевказаних документів.

Слідчий надав заяву, в якій просить проводити судовий розгляд клопотання без його участі.

Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя вважає можливим розглянути клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, до яких слідчий просить надати доступ.

Дослідивши матеріали клопотання, оцінивши доводи, на які слідчий посилається в своєму клопотанні, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого про тимчасовий доступ не підлягає задоволенню з наступних підстав:

Слідчим суддею встановлено, що СУ ГУНП в Дніпропетровській області 14 серпня 2024 року було розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024040000000364 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України, а саме за фактом «сприяння службовими особами органів місцевого самоврядування протягом 2022-2024 років незаконному перетину державного кордону».

При розгляді клопотання слідчого слідчий суддя виходить із того, що за змістом частини 1 статті 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до частини першої статті 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.

Частиною п'ятою статті 163 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження в своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:

1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Згідно з частиною 6 статті 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Тобто для постановлення слідчим суддею ухвали про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, до яких належить тимчасовий доступ до речей і документів, сторона кримінального провадження зобов'язана довести наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, а також в останньому випадку можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

В своєму клопотанні слідчий просить надати тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні міської ради, щодо перетину державного кордону та здійснення закордонних відряджень її посадовими особами у період 2022-2025 років.

Слідчий суддя звертає увагу, що публічна служба в Україні є бути відкритою та діяльність осіб, які обіймають посади в органах влади, в тому числі в органах місцевого самоврядування, зокрема щодо здійснення закордонних відряджень під час воєнного стану, може піддаватися контролю з боку суспільства.

Разом із тим, статтею 2 КПК України визначені завдання кримінального провадження, до яких належать захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких відноситься законність (п. 2 ч. 1 ст. 7 КПК України).

Згідно з частиною 1 статті 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Відповідно до частини 3 статті 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:

1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;

2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора;

3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

Частина 5 статті 132 КПК України зобов'язує сторони кримінального провадження під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Звернувшись із клопотанням про надання тимчасового доступу до документів щодо перетину державного кордону та здійснення закордонних відряджень посадовими особами міської ради, слідчий у своєму клопотанні не зазначив, які саме обставини свідчать про можливе вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України, а саме незаконне переправлення осіб через державний кордон України. Лише зазначено перелік осіб міської ради, які протягом 2022-2024 років перетинали кордон.

Слідчий суддя звертає увагу, що до клопотання слідчого додано витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, в якому зазначено наступний короткий виклад кримінального правопорушення, за фактом якого відповідно до статті 214 КПК України розпочате досудове розслідування: «Службові особи органів місцевого самоврядування, використовуючи службове становище, протягом 2022-2024 років сприяли незаконному перетину державного кордону України».

Однак із наданого витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань неможливо встановити, за фактом якого саме правопорушення 14.08.2024 розпочате досудове розслідування. Зокрема за фактом вчинення посадовими особами яких саме органів місцевого самоврядування розпочате розслідування та в чому конкретно полягало це правопорушення, та чи стосується розпочате розслідування безпосередньо посадових осіб конкретної міської ради, до документів якої слідчий просить надати йому доступ.

Відсутність вказаних відомостей, а саме конкретного викладу обставин правопорушення, позбавляє слідчого суддю можливості визначити потреби досудового розслідування, зокрема чи є виправданим застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні міської ради та стосуються всіх перетинів державного кордону її посадовими особами у період 2022-2025 років, з огляду на те, що заходи забезпечення кримінального провадження мають використовуватися для досягнення дієвості саме такого кримінального провадження.

Крім того, слідчий суддя звертає увагу, що володільцем відомостей щодо перетину особами державного кордону України та підстав такого перетину є ІНФОРМАЦІЯ_1 та відповідні пункти пропуску через державний кордон.

Звернувшись із клопотанням про зобов'язання міської ради надати документи щодо перетинів кордону посадовими особами цього органу місцевого самоврядування протягом 2022-2025 років, підстав таких перетинів та інших пов'язаних із цим документів, слідчий не обґрунтував неможливість отримання цих відомостей без застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження. Навпаки самим слідчим долучені копії відповідних документів за 2022-2024 роки.

Більш того, слідчий суддя звертає увагу, що згідно з витягом із Єдиного реєстру досудових розслідувань досудове розслідування щодо вчинення будь-якого кримінального правопорушення у 2025 році не здійснюється.

Відтак слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого в частині надання тимчасового доступу до документів за 2025 рік є безпідставним.

Ураховуючи вищенаведене, в задоволенні клопотання слідчого про надання тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні міської ради, необхідно відмовити.

При цьому орган досудового розслідування не позбавлений можливості в разі проведення досудового розслідування за фактом незаконного переправлення осіб через державний кордон України звернутися з клопотанням про надання тимчасового доступу до документів щодо конкретних фактів, обґрунтувавши належним чином своє клопотання.

Керуючись ст. ст. 131-132, 159, 163, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання слідчого старшого слідчого відділу РЗЗС СУ ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , яке погоджене з прокурором Слобожанської окружної прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_5