справа № 208/3021/25
провадження № 1-кс/208/1066/25
20 березня 2025 р. м. Кам'янське
Заводський районний суд м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області в складі:
Слідчого судді: ОСОБА_1 ,
за участі секретаря: ОСОБА_2 ,
розглянувши в судовому засіданні в залі суду №7 м. Кам'янське клопотання слідчого відділу СУ ГУНП в Донецькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021000000001575 від 29.07.2021, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.258-3, ч.1 ст.438 КК України, про здійснення тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю,-
До Заводського районного суду м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області надійшло вказане клопотання.
Клопотання мотивовано тим, що у провадженні слідчого управління ГУНП в Донецькій області перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021000000001575 від 29.07.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-3, ч. 1 ст. 438 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у квітні 2014 року невстановлені учасники терористичної організації «ДНР», діючи за попередньою змовою групою осіб, здійснили захоплених будівель ІНФОРМАЦІЯ_1 розташованих за адресою: АДРЕСА_1 , у яких організували незаконні місця несвободи зазначеної терористичної організації, яка існує і до цього часу. В указаному місці незаконно утримувались десятки українських військовослужбовців і цивільних громадян, до яких зазначені невстановлені учасники терористичної організації застосовували фізичне насильство, удари електричним струмом, катування, в тому числі у вигляді імітації розстрілу та нанесення ударів по різним частинам тіла з метою отримання показань про начебто вчинення ними злочинів, здійснювали психологічне насильство у формі принижень, погроз та образ з метою деморалізації і залякування. Указані дії є серйозним порушенням статті 130 Женевської Конвенції про поводження з військовополоненими від 12.08.1949, статті 11 Додаткового протоколу до Женевських Конвенцій (Протокол І), а також статей 31, 33 Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949, статті 51 Додаткового протоколу до Женевських Конвенцій (Протокол І).
З метою встановлення повного кола осіб, причетних до скоєння вказаного злочину, у слідства виникла потреба в отриманні (вилученні) всіх наявних документів (заяв, анкет та ін.) наданих ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ); ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ); ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_3 ); ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП НОМЕР_4 ) для відкриття рахунку в банківській установі, в тому числі і фотографії, які перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
Вказана інформація становить банківську таємницю та перебуває у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (юридична адреса: АДРЕСА_2 ).
В судове засідання слідчий та прокурор не з'явились, однак до матеріалів справи долучено заяви про розгляд клопотання за їх відсутності, на задоволенні клопотання наполягають.
В судове засідання представник особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » не викликався відповідно до ч.2 ст.163 КПК України.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, в зв'язку з неявкою всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали клопотання, вважає, що клопотання підлягає задоволенню за такими підставами.
Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає в наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, зокрема, належить інформація, яка містить відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Відповідно до ч. 5, ч. 6, ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом. Доступ до речей і документів, що містять відомості, які становлять державну таємницю, не може надаватися особі, що не має до неї допуску відповідно до вимог закону. Слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Як встановлено в ході судового розгляду клопотання, наявні достатні підстави вважати, що тимчасовий доступ до речей і документів, що перебувають у володінні юридичної особи АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » має суттєве значення для встановлення обставин, які підлягають доказуванню у цьому кримінальному провадженні. Відомості, які містяться у речах і документах, що перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », можуть бути використані як докази обставин, які підлягають доказуванню у цьому кримінальному провадженні, а іншими способами довести ці обставини неможливо.
На підставі вищевикладеного, з метою забезпечення дієвості кримінального провадження, слідчий суддя приходить до висновку про доцільність задоволення клопотання та надання тимчасового доступу до вказаних в клопотанні речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, та можливість їх вилучення.
Керуючись ст. ст. 159, 160, 162, 163, 164, 165, 166, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого відділу СУ ГУНП в Донецькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021000000001575 від 29.07.2021, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.258-3, ч.1 ст.438 КК України, про здійснення тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю - задовольнити.
Надати тимчасовий доступ слідчим слідчої групи, яким доручено здійснювати досудове розслідування за кримінальним провадженням №42021000000001575 від 29.07.2021 за ч. 1 ст. 258-3, ч. 1 ст. 438 КК України, а саме: слідчому відділу СУ ГУНП в Донецькій області капітану поліції ОСОБА_9 , старшому слідчому в ОВС відділу СУ ГУНП в Донецькій області капітану поліції ОСОБА_10 , слідчому відділу СУ ГУНП в Донецькій області майору поліції ОСОБА_11 , слідчому відділу СУ ГУНП в Донецькій області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 , до інформації, яка становить банківську таємницю та перебуває у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ЄДРПОУ НОМЕР_5 , МФО НОМЕР_6 , юридична адреса: АДРЕСА_2 , з можливістю здійснення тимчасового доступу у його відділенні за юридичною адресою: АДРЕСА_3 , з можливістю вилучення у паперовому або електронному вигляді, а саме:
- інформацію та всі наявні документи (заяви, анкети та ін.), надані ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ); ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ); ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_3 ); ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП НОМЕР_4 ), для відкриття рахунку в банківській установі, зібрані банківською установою, в тому числі їх фотографії.
Ухвала діє протягом одного місяця з дня постановлення ухвали, тобто до 20.04.2025.
Роз'яснити, що відповідно до положень ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1