Справа № 201/544/25
Провадження № 3/201/586/2025
Іменем України
12 березня 2025 року суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська Наумова О.С., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з ВП № 2 Дніпровського РУП № 1 ГУНП в Дніпропетровській області, стосовно ОСОБА_1 , не працюючого, зареєстрована та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , притягується до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 89 КУпАП,
1. Обставини справи про адміністративне правопорушення
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 403433, складеного 13.02.2025, ОСОБА_1 13.02.2025 близько 16 години 00 хвилин, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , завдав фізичного болю безпритульній тварині, що привезло до тілесних ушкоджень чи більш тяжких наслідків, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 89 КУпАП.
2.Позиція особи яка притягається до адміністративної відповідальності
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судовому засіданні зазначив, що вину не визнає, вказавши, що 13.02.2025 не знущався над твариною, як це зазначено у протоколі, а тільки намагався прогнати її.
3. Докази, надані на доведеність вини правопорушника.
На підтвердження вини ОСОБА_1 надано:
протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 403433 від 13.02.2025;
рапорт старшого інспектора-чергового ВП № 2 Дніпровського РУП № 1 ГУНП в Дніпропетровській області Золотухіна Є.М. від 13.02.2025 про надходження повідомлення зі служби 102 від заявника ОСОБА_2 щодо жорсткого поводження з твариною з боку її сусіда ОСОБА_1 ;
письмові пояснення свідків: ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,
диск з відеоматеріалом.
4.Положення закону та підзаконні нормативно-правові акти якими керується суд.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до ч. 2 ст. 254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст.ст. 251 та 252 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
В контексті наведеного слід відмітити, що дотримання передбаченої законом процедури та порядку притягнення особи до відповідальності має виключно важливу роль для встановлення об'єктивної істини органом, на який законом покладено повноваження, зокрема, щодо розгляду справ про адміністративне правопорушення. Порушення норм процесуального права суб'єктом владних повноважень при складанні протоколу про вчинення адміністративного правопорушення зводить нанівець саму суть та завдання, покладені в основу поняття адміністративної відповідальності, оскільки ускладнює, а подекуди й унеможливлює встановлення судом, що розглядає справу про адміністративне правопорушення, об'єктивної сторони вчинюваного порушення та вини особи в його вчиненні.
5.Оцінка суду.
Диспозицією ч. 1 ст. 89 КУпАП передбачено притягнення особи до адміністративної відповідальності за жорстоке поводження з тваринами - знущання над тваринами, у тому числі безпритульними, що спричинило їх мучення, завдало їм фізичного болю, страждань, але не призвело до тілесних ушкоджень, каліцтва чи загибелі, залишення тварин напризволяще, а також інші порушення правил утримання та поводження з тваринами.
Об'єктом вказаного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони тваринного світу, що регулюються зокрема, Законами України «Про тваринний світ», «Про захист тварин від жорстокого поводження», «Про ветеринарну медицину», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «;Про захист населення від інфекційних хвороб».
Безпосереднім об'єктом є встановлений порядок поводження з тваринами.
Предметом посягання є тварини, що знаходяться на волі, в напіввільних умовах або тримаються у неволі.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається, зокрема у формі, жорстокого поводження з тваринами.
Відповідно до положень ч.1 ст.18 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», при поводженні з тваринами не допускається:
- використання оснащення, інвентарю та піротехнічних виробів (виробів, що містять вибухові речовини або вибухову суміш речовин, призначені для отримання теплового, світлового, звукового ефекту, газу, диму або поєднання таких ефектів у результаті самопідтримуваних екзотермічних хімічних реакцій), що призводять або можуть призвести до травмування тварин;
- примушування тварин до виконання неприродних для них дій, що призводять до травмувань;
- нанесення побоїв, травм, отруєння тварин;
- використання тварин в умовах надмірних фізіологічних навантажень тощо.
З дослідженого у судовому засіданні відеозапису, не можливо встановити факт події, що мало місце 13.02.2025, оскільки на даному відеозаписі наявний паркан, за яким не можливо встановити дії чи бездіяльність ОСОБА_1 щодо подій, вказаних у протоколі.
Тому, надаючи оцінку даному доказу, суд вважає, що даний доказ не може бути прийнятим судом до уваги, оскільки він не доводить факт винуватості у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 89 КУпАП.
Крім того, протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали не містять відомостей, які б вказували на конкретні правові докази, що свідчать про те, що ОСОБА_1 здійснював жорстоке поводження відносно безпритульної тварини, знущався над нею, тощо.
Крім того, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено, які саме норми Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» порушено ОСОБА_1 .
Таким чином, у матеріалах справи недостатньо доказів для встановлення об'єктивної сторони правопорушення.
Європейським судом з прав людини у рішенні по справі «Карелін проти Російської Федерації» від 20 вересня 2016 року (заява №926/08) зазначено, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист та принципу рівності сторін процесу.
Суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (п.65 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Коробов проти України» №39598/03 від 21 липня 2011 року), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (п.161 рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства», заява №25).
Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимогст.252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також, виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Пунктом 1 частини 1 ст. 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи те, що зазначений у протоколі про адміністративне правопорушення склад правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 89 КУпАП, не доведений, а тому суд не вбачає у діях ОСОБА_1 ознак складу зазначеного адміністративного правопорушення, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення, провадження слід закрити.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 247 п. 1, 283, 284 КУпАП,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , притягнутого за ч. 1 ст. 89 КУпАП закрити за відсутністю складу правопорушення.
Постанову може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набрала чинності:
Суддя Наумова О.С.