справа № 388/75/25
провадження № 1-кп/388/129/2025
20.03.2025м. Долинська
Долинський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду кримінальне провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.12.2024 за № 42024120040000147 за обвинуваченням
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Жовтневе Бобринецького району Кіровоградської області, громадянина України, маючого професійно-технічну освіту, одруженого, не маючого осіб на утриманні, не депутата, пенсіонера, працюючого технічним директором ТОВ «Екоресурс-Т», зареєстрований та фактично проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до ст. 89 КК України є таким, що не має судимостей,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-3 КК України,
за участю:
прокурора ОСОБА_4 ,
обвинуваченого ОСОБА_3 ,
встановив:
ОСОБА_3 обвинувачується в умисному неподанні суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-3 КК України, за таких обставин.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу. Депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Відповідно до рішення першої сесії сьомого скликання Молодіжненської селищної ради № 2 від 06.11.2015 «Про визначення повноважень депутатів Молодіжненської селищної ради» заслухано та обговорено інформацію голови селищної виборчої комісії про визначення повноважень депутатів Молодіжненської селищної ради та затверджено рішення виборчої комісії про визначення повноважень депутатів селищної ради, де ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обрано депутатом Молодіжненської селищної ради сьомого скликання по 6 округу.
Таким чином, ОСОБА_3 починаючи з 06.11.2015 відповідно до положень ст. 2 та ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» являвся депутатом місцевої ради, повноваження якого припинилися 02.11.2020, у зв'язку з закінченням строку повноважень Молодіжненської селищної ради сьомого скликання на підставі п. 2 п. 4 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України № 562-ІХ від 16.04.2020.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами декларування,серед інших, є особи, зазначені у пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», тобто депутати місцевих рад.
Згідно абзацу другого ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції на момент вчинення кримінальних правопорушень) особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначені у підпунктах «а», «в» п. 2 ч. 1 ст. 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення відповідальності за декларування недостовірної інформації та неподання суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 04.12.2020 № 1074-ІХ, який набув чинності з 30.12.2020, доповнено Кримінальний кодекс України ст. 366-3 та встановлено кримінальну відповідальність за умисне неподання суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до примітки до ст. 366-2 КК України суб'єктами декларування у цій статті та ст. 366-3 цього Кодексу є особи, які відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції 10.06.2016 № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», що діяло до закінчення у ОСОБА_3 повноважень депутата сільської ради, затверджено форму декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до пп. 1, 2 п. 5 розділу другого Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 10.06.2016 № 3, суб'єкти декларування подають декларації відповідно до ст. 45 Закону з додержанням таких вимог:
- щорічна декларація (після звільнення) - декларація, яка подається відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Відповідно до ч. 1 Правил заповнення форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування, шляхом заповнення відповідної електронної форми у власному персональному електронному кабінеті суб'єкта декларування у Реєстрі.
З наведених вище норм законодавства слідує, що ОСОБА_3 , будучи суб'єктом декларування, зобов'язаний був подати не пізніше 00 годин 00 хвилин 01.04.2021 декларацію, після припинення діяльності в установленому ст. 45 Закону порядку, особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, тобто за 2020 рік.
Згідно з протоколом огляду електронної сторінки від 27.12.2024 встановлено, що станом на 27.12.2024, ОСОБА_3 , в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію за 2020 рік не зареєстрував.
При цьому встановлено, що ОСОБА_3 було достовірно відомо про передбачений законодавством його обов'язок як суб'єкта декларування подати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Незважаючи на вказані обставини, маючи злочинний намір, діючи з прямим умислом, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх діянь, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, посягаючи на встановлений законодавством порядок функціонування системи запобігання корупції в Україні, ОСОБА_3 , нехтуючи покладеними на нього обов'язками щодо декларування, всупереч вимог Закону України «Про запобігання корупції», рішення «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», не подав після припинення діяльності в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, а саме за 2020 рік, у визначений законодавством термін, тобто не пізніше 00 годин 00 хвилин 01.04.2021.
У судовому засіданні обвинувачений звернулась до суду із клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності. Повідомив, що роз'яснені йому наслідки закриття кримінального провадження у зв'язку зі звільненням від кримінальної відповідальності через закінчення строків давності йому відомі та зрозумілі.
Прокурор у судовому засіданні не заперечувала проти задоволення клопотання обвинуваченого про його звільнення від кримінальної відповідальності за ст. 366-3 КК України на підставі ч. 1 ст. 49 КК України, та закриття кримінального провадження.
Вивчивши клопотання обвинуваченого та заслухавши учасників кримінального провадження суд дійшов висновку про наявність підстави для закриття кримінального провадження, з огляду на таке.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення відповідальності за декларування недостовірної інформації та неподання суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» № 1074-ІХ від 04.12.2020, який набрав чинності з 30.12.2020, Кримінальний кодекс України був доповнений ст. 366-3, якою встановлено кримінальну відповідальність за умисне неподання суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції».
Найбільш суворим видом покарання за санкцією ст. 366-3 КК України, у редакції кримінального закону, який діяв на дату його вчинення ОСОБА_3 (01.04.2021), було покарання у виді громадських робіт.
Згодом, Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України щодо вдосконалення відповідальності за декларування недостовірної інформації та неподання суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» № 1576-ІХ від 29.06.2021, який набрав чинності з 21.07.2021, абз. 2 ст. 366-3 КК України був доповнений словами «або обмеженням волі на строк до двох років, або позбавленням волі строком на один рік».
Поряд з цим, положеннями ч. 2 ст. 5 КК України передбачено, що закон про кримінальну відповідальність, що встановлює кримінальну протиправність діяння, посилює кримінальну відповідальність або іншим чином погіршує становище особи, не має зворотної дії в часі.
З урахуванням наведеного дії обвинуваченого кваліфікуються за ст. 366-3 КК України у редакції, яка діяла на дату вчинення кримінального правопорушення - 01.04.2021, яке відповідно до положень ст. 12 КК України є проступком.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло два роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Враховуючи, що інкриміноване органом досудового розслідування кримінальне правопорушення було скоєно ОСОБА_3 01.04.2021 і перебіг, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 49 КК України дворічного строку давності на даний час закінчився, він не переривався і не зупинявся, оскільки відсутнє підтвердження ухилення останнього від досудового розслідування або суду чи вчинення ним протягом строку давності іншого кримінального правопорушення, та обвинувачений наполягає на звільненні його від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності, суд дійшов висновку, про наявність правових підстав для звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності на підставі п. 1 ч. 1 ст. 49 КК України, у зв'язку з чим кримінальне провадження слід закрити.
Запобіжний захід у відношенні ОСОБА_3 органом досудового розслідування не обирався. Під час судового провадження клопотання від прокурора про застосування запобіжного заходу не надходило, а тому судом питання щодо обрання запобіжного заходу у відношенні обвинуваченої не розглядалось.
Цивільний позов у кримінальному провадженні не пред'являвся.
Питання щодо речових доказів слід вирішити у порядку, передбаченому ст. 100 КПК України.
Документально підтвердженні процесуальні витрати у кримінальному провадженні відсутні.
Керуючись статтями 284, 314, 369 КПК України, статтями 12, 44, 49 КК України, -
постановив:
клопотання обвинуваченого ОСОБА_3 про звільнення від кримінальної відповідальності за закінченням строків давності - задовольнити.
ОСОБА_3 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-3 КК України звільнити від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності, передбачених п. 1 ч. 1 ст. 49 КК України.
Кримінальне провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.12.2024 за № 42024120040000147 за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-3 КК України - закрити.
Запобіжний захід у відношенні ОСОБА_3 не обирався.
Речові докази у кримінальному провадженні: копії протоколу №1 від 06 листопада 2015 року першої організаційної сесії Молодіжненської селищної ради сьомого скликання на 8 арк.; рішення № 2 від 06.11.2015 першої сесії Молодіжненської селищної ради сьомого скликання про визначення повноважень депутата селищної ради ОСОБА_3 на 1 арк.; рішення № 1 від 27.11.2020 першої сесії Долинської міської ради восьмого скликання про визначення повноважень депутатів Долинської міської ради на 1 арк., які зберігаються у матеріалах кримінального провадження № 42024120040000147, - після набрання вироком законної сили залишити у матеріалах цього кримінального провадження.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кримінальним процесуальним кодексом України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Ухвала може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Долинський районний суд Кіровоградської області протягом семі днів з дня її проголошення.
Учасники судового провадження мають право отримати копію ухвали у суді. Копію ухвали не пізніше наступного дня після постановлення надіслати учасникам судового провадження, які не були присутніми у судовому засіданні.
Суддя ОСОБА_1