Постанова від 18.03.2025 по справі 458/1144/24

Справа № 458/1144/24

3/458/183/2025

ПОСТАНОВА

18.03.2025 м. Турка

, які надійшли з відділення поліції №2 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, місце проживання та реєстрації: АДРЕСА_1 , працездатний не працює, до адміністративної відповідальності протягом року не притягався, за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:
ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Згідно супровідного листа відділення поліції № 2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області за вихідним № 87004-2005 від 14.03.2025 року на адресу Турківського районного суду Львівської області було скеровано матеріали на 20 аркушах про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП, які надійшли в Турківський районний суд Львівської області 18.03.2025 року за вхідним № 1271/25.

Згідно вимог ст.278 КУпАП справа про адміністративне правопорушення підвідомча Турківському районному суду Львівської області. Відповідно до ст.221 КУпАП судді районних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.185 КУпАП.

Опис обставин, установлених судом під час розгляду справи.

З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 374406 від 22.11.2024 року, складеним інспектором сектору реагування патрульної поліції Відділення поліції № 2 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області лейтенантом поліції Кіс Х.Р., вбачається, що 22.11.2024 року приблизно о 15.34 год громадянин ОСОБА_1 в м.Тура по вул. І.Франка Самбірського району Львівської області не виконував неодноразово розпорядження, вимогу про припинення правопорушення, шарпав рацівника поліції за форменний одяг, поводив себе зухвало та нахабно, що зафіксовано на нагрудний відео реєстратор, який знаходився на орденному одязі інспектора СРПП Яворського І.І., відносно якого здійснив злісну непокору у законній вимозі працівника поліції громадянином ОСОБА_1 , чим вчинив правопорушення, передбачене ст.185 КУпАП.

Зі складеними з приводу виявленого адміністративного правопорушення з протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не ознайомився, було роз'яснено права, передбачені ст. 63 Конституції України, а також ст. 268 КУпАП, повідомлено, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені ст. 277 КУпАП, про що зроблено відмітка та що особа відмовилася.

Поліцейський, складаючи відносно згаданої особи протокол про адміністративне правопорушення в сфері громадського порядку і громадської безпеки, вбачав в діях такої особи порушення.

Статтею 268 КУпАП передбачено обов'язкову присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст.185 КУпАП.

Окрім цього, суд звертає увагу на те, що працівник правоохоронного органу, який складав протокол відносно порушника і який скеровував адміністративні матеріали в суд, в день надходження матеріалів не забезпечив прибуття і присутність особи, відносно якої було складено протокол.

Присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не було забезпечено в судовому засіданні.

Здійснюючи виклик в судові засідання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, з урахуванням стислих строків розгляду цієї категорії справ, відсутністю належного фінансування поштових відправлень, суд вважав, що для забезпечення належного повідомлення про виклик, доцільно застосувати за аналогією норми КПК України, що регулюють порядок здійснення виклику особи до суду, а саме положення ч. 1 ст.135 КПК України.

З матеріалів адміністративної справи вбачається, що з метою вжиття заходів щодо повідомлення особи про судове засідання ОСОБА_1 сповіщено про час, дату і місце розгляду справи в передбачений і дозволений спосіб, про що підтверджується телефонограми від 18.03.2025 року.

Судове засідання по справі призначалися 18.03.2025 року.

Постановами суду від 03.12.2024 року, 04.02.2025 року, 03.03.2025 року матеріали направлено у відділення поліції №2 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області для доопрацювання. Вимоги постанов суду не виконані.

Враховуючи обмежені законом строки розгляду справ про адміністративне правопорушення, передбачені ст.185 КУпАП, на час поступлення адміністративних матеріалів в суд і на момент їх розгляду судом, зважаючи на відсутність особи відносно якої розглядаються адміністративні матеріали, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду адміністративних матеріалів.

Дослідивши матеріали адміністративної справи стосовно особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи у їх сукупності, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що відсутні обставини, що виключають розгляд справи, протоколи про адміністративні правопорушення, що посягають на громадський порядок і громадську безпеку складені уповноваженою державою особою, оскільки від імені органів Національної поліції оформляти справи про адміністративні правопорушення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.

Протоколи про адміністративне правопорушення та інші матеріали свідчать про подію та склад адміністративного правопорушення, про осудність особи, яка вчинила протиправну дію, про вчинення дій собою не в стані крайньої необхідності.

Відповідно до положень ст. 276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. При цьому, відповідно до змісту ст.257 КУпАП, місце розгляду справи про адміністративне правопорушення визначається особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, яка після його складання, направляє матеріали справи до органу, уповноваженого розглядати справу про адміністративне правопорушення.

Особою, в компетенцію якої входить складання протоколу, було визначено підсудність та направлено матеріали в Турківський районний суд Львівської області.

Притягнення до адміністративної відповідальності має відбуватись у відповідності до встановленого законодавством порядку. Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до вимог ст.8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час та за місцем вчинення правопорушення.

Як зазначено у ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

У відповідності до ст.1 КУпАП завданням Кодексу про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.12.2010 року № 23-рп/2010, адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правовій презумпції, в тому числі, і закріпленої в ст.62 Конституції України презумпції невинуватості. Така позиція Конституційного Суду України відповідає і правовим позиціям ЄСПЛ.

Під час розгляду справи суд проводить з'ясування дотримання вимог, передбачених ст.38 КУпАП.

Суд, приймаючи до уваги те, що на момент розгляду справи судом закінчилися строки, передбачені ст.38 КУпАП, дотримуючись вимог законодавця, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю зокрема у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 КУпАП (п.7 ч.1 ст.247 КУпАП), приходить до переконання про вирішення адміністративних матеріалів з врахуванням норм процесуального закону.

Стаття 247 КУпАП чітко передбачає, що закінчення строків накладення адміністративних стягнень є підставою, що виключає провадження у справі на будь-якій стадії.

Як вбачається з матеріалів справи, правопорушення згідно описової частини протоколу було здійснено 22.11.2024 року.

Водночас порушення зафіксоване працівником поліції 22.11.2024 року.

Адміністративні матеріали згідно супровідного листа відділення поліції № 2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області за вихідним № 87004-2005 від 14.03.2025 року на адресу Турківського районного суду Львівської області були скеровані 18.03.2025 року за вхідним № 1271/25.

Вжиті судом заходи виклику в судове засідання особи, відносно якої складено протокол, а також приводу результату не дали.

З часу вчинення правопорушення пройшло більше трьох місяців, тобто закінчився строк накладення адміністративного стягнення, визначений ст.38 КУпАП.

ОСОБА_1 можна було притягнути до адміністративної відповідальності за ст. 185 КУпАП згідно описової частини складеного протоколу серії ВАД № 374406 від 22.11.2024 року - до 22.02.2025 року.

Вчинене правопорушення не характеризуються безперервним здійсненням єдиного діяння, а тому правопорушення не є триваючими, а одноактними. Точкою відліку строку накладення адміністративного стягнення за вчинене правопорушення є день його вчинення.

Згідно п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП. Така норма процесуального закону є імперативною і не передбачає обов'язку суду визначати питання винності чи невинності особи, оскільки по своїй суті є формою відмови держави від юридичного переслідування особи за вчинення адміністративного правопорушення.

Аналогічне положення міститься в рішенні ЄСПЛ у справі «Грабчук проти України» від 26.09.2006 року, за яким у разі закриття провадження по справі, питання про доведеність вини особи не має вирішуватися.

Відповідно до узагальненого науково-консультативному висновку Науково- консультативної ради при Вищому адміністративному суді України, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, тому під час закриття провадження у справах про адміністративні правопорушення у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності, передбачених статтею 38 КУпАП, вина особи не встановлюється.

З урахуванням наведеного, суддя вважає, що адміністративні матеріали відносно ОСОБА_2 доцільно вирішити шляхом закриття в зв'язку з закінченням строку для накладення адміністративного стягнення, оскільки після закінчення вказаних строків унеможливлюється здійснення будь-яких заходів, спрямованих на притягнення особи до адміністративної відповідальності. Це дає підстави вважати про відсутність у суду прав з'ясовувати і встановлювати вину чи невинуватість особи в постанові про закриття провадження у справі.

Оскільки провадження у справі закривається, судовий збір не сплачується.

Керуючись ст.ст.33,36,38, 185,221, 245,246, 247,280,283,284 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення № 458/1144/25 номер провадження 3/458/183/2025, порушеній на підставі протоколу ВАД № 374406 від 22.11.2024 року, складеним інспектором сектору реагування патрульної поліції Відділення поліції № 2 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області лейтенантом поліції Кіс Х.Р. про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст.185 КУпАП закрити на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративні правопорушення строків, передбачених ст.38 КУпАП.

Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Турківський районний суд Львівської області прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 КУпАП особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Р.І. Ференц