Справа № 761/10152/25
Провадження № 2-а/761/612/2025
17 березня 2025 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Пономаренко Н.В., вивчивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Поліцейського управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про визнання дій неправомірними, скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення, -
встановив:
У березні 2025 року до Шевченківського районного суду міста Києва надійшла позовна заява позову ОСОБА_1 до Поліцейського управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про визнання дій неправомірними, скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.03.2025 року вищевказана позовна заява надійшла в провадження судді Пономаренко Н.В.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
При зверненні до суду з позовом, позивач ОСОБА_1 в позовній заяві вказала свою адресу: АДРЕСА_1 , що не відноситься до дислокації Шевченківського району м. Києва, а відноситься до дислокації Святошинського району міста Києва
Разом з тим, позивачем не вказано в позові підстав для звернення з адміністративним позовом саме до Шевченківського районного суду м. Києва.
Крім цього, частиною 4 ст. 46 КАС України передбачено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Варто зазначити, що поліцейський дії якого оскаржуються є посадовою особою Департаменту патрульної поліції Національної поліції України.
Пунктом 9 ст. 4 КАС України передбачено, що відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Відповідно до ч. 3,4 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Відповідно до матеріалів позовної заяви адресою місця знаходження відповідача Департаменту патрульної поліції Національної поліції України зазначено: 03048, м. Київ, вул. Святослава Хороброго, 9, що також підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Зазначена адреса не відноситься до дислокації Шевченківського району м. Києва, а відноситься до дислокації Солом'янського району м. Києва.
Враховуючи, що позивачем у позовній заяві не вказано обґрунтувань звернення до Шевченківського районного суду міста Києва, а тому суд приходить до висновку, що вказана справа в порядку ч. 1 ст. 25 КАС України підлягає розгляду адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача Департаменту патрульної поліції.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Таким чином, з огляду на зазначене, беручи до уваги те, що положеннями КАС України передбачено альтернативну підсудність даної категорії справ, при цьому обґрунтувань звернення до суду саме за місце проживання позивача матеріали позовної заяви не містять, суддя приходить до висновку про направлення справи за позовом ОСОБА_1 до Поліцейського управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про визнання дій неправомірними, скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення, необхідно передати за підсудністю до Солом'янського районного суду міста Києва.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 20, 21, 29, 248, 256, 294, 295, п.п.10 п.1 Розділу VII Перехідних положень КАС України, суд,-
ухвалив:
справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Поліцейського управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про визнання дій неправомірними, скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення, - передати на розгляд до Солом'янського районного суду міста Києва.
Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку статті 256 КАС України.
Суддя: