Справа № 725/6618/24
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Скуляк І.А.
Суддя-доповідач - Сушко О.О.
18 березня 2025 року м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сушка О.О.
суддів: Мацького Є.М. Залімського І. Г. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Чернівецької митниці на рішення Першотравневого районного суду міста Чернівці від 31 жовтня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернівецької митниці про визнання протиправною та скасування постанови в справі про порушення митних правил,
позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправною та скасувати постанову в справі про порушення митних правил №0529/40800/24 від 12.06.2024, якою ОСОБА_1 було визнано винною у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст.471 Митного кодексу України та накладено адміністративне стягнення у розмірі 20 відсотків суми, що перевищує дозволену законодавством України для переміщення валютних цінностей без письмового декларування, згідно з офіційним курсом НБУ на день вчинення порушення митних правил, а саме: 1 055 670,92 грн.
Відповідно до рішення Першотравневого районного суду міста Чернівці від 31 жовтня 2024 року позов задоволено частково: скасовано постанову в справі про порушення митних правил №0529/40800/24 від 12.06.2024, якою ОСОБА_1 було визнано винною у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст.471 Митного кодексу України та накладено адміністративне стягнення у розмірі 20 відсотків суми, що перевищує дозволену законодавством України для переміщення валютних цінностей без письмового декларування, та справу надіслано на новий розгляд до Чернівецької митниці ДФС. В іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що відповідач належним чином повідомив представника позивача про день, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення але останній не з'явився і причини не повідомив. Відповідач у скарзі посилається, як на доказ викладеного вище, на дані трекенгу руху поштового відправлення на ім'я представника позивача, згідно якого останній отримав відповідне повідомлення.
Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що 12 червня 2024 року постановою заступника начальника Чернівецької митниці ДФС, ОСОБА_1 було визнано винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.471 МК України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 20 відсотків суми, що перевищує дозволену законодавством України для переміщення валютних цінностей без письмового декларування, згідно з офіційним курсом НБУ на день вчинення порушення митних правил, а саме: 1 055 670,92 грн.
Суд першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення виходив з того, що постанова прийнята заступником начальника Чернівецької митниці ДФС передчасно, а відтак наявні підстави для часткового задоволення адміністративного позову.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Так, згідно з ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Як свідчать матеріали справи, при винесенні постанови заступника начальника Чернівецької митниці ДФС від 12.06.2024 року відносно позивача, остання не була присутня, оскільки не була повідомлена про розгляд вказаної справи. Таким чином, відповідач позбавив позивача скористатися своїми правами, передбаченими ст. 268 КпАП України, що свідчить, про порушення її прав під час винесення оскаржуваної постанови.
Колегія суддів відхиляє доводи відповідача щодо належного повідомлення представника позивача про день, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, так як суду не було надано копії самого повідомлення чи доказів його надсилання, адже із наданих копій журналу відправлених листів та трекенгу руху поштового відправлення таке не підтверджується через відсутність можливості визначити що саме направлялося поштою.
Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Провадження у справі про порушення митних правил включає в себе виконання процесуальних дій, зазначених у статті 508 цього Кодексу, розгляд справи, винесення постанови та її перегляд у зв'язку з оскарженням (ст.486 МК України).
В силу ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається відповідача.
У відповідності до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За змістом п. 2 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи).
Беручи до уваги викладене, суд першої інстанції з метою гарантування дотримання і захисту прав, свобод та інтересів позивача, прийшов до вірного висновку щодо необхідності скасувати оскаржувану постанову.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Чернівецької митниці залишити без задоволення, а рішення Першотравневого районного суду міста Чернівці від 31 жовтня 2024 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Сушко О.О.
Судді Мацький Є.М. Залімський І. Г.