Справа № 320/44923/23 Головуючий у 1-й інстанції: Білоноженко М.А.
Суддя-доповідач: Черпак Ю.К.
18 березня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Черпака Ю.К.,
суддів Кобаля М.І., Штульман І.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 18 червня 2024 року про повернення позовної заяви з вимогами до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
У жовтні 2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач/апелянт/ ОСОБА_1 ) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач/ГУ ПФУ у Київській області) з вимогами:
- визнати протиправними дії або бездіяльність ГУ ПФУ у Київській області у відмові ОСОБА_1 :
1) перерахувати пенсію з 01 квітня 2019 року на підставі оновленої довідки, виданої Головним управлінням ДСНС України у Київській області від 02 червня 2021 року № 190, у зв'язку із чим з 01 березня 2022 невірно нарахована сума індексації пенсії, передбачена постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118;
2) перерахувати підвищення до пенсії, передбачене частиною першою пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23 квітня 2012 року № 355 з урахуванням 85 % розміру пенсії з всього грошового забезпечення у розмірі: з 01 вересня 2012 року до 23 %, що складає 535, 38 грн та з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2017 року до 35 %, що складає 814, 70 грн від ОСНП (2 327, 72 грн замість 528, 88 грн суми нарахованої за зазначені періоди);
3) нарахувати підвищення до пенсії, передбачене частиною першою пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23 квітня 2012 року № 355 у розмірі до 35 %, що складає 814, 70 грн від ОСНП (2 327, 72 грн) грошового забезпечення, нарахування якого з 01 січня 2018 року було припинено, при тому, що дія зазначеного пункту постанови на дату подання позовної заяви є чинною;
4) перерахувати з 01 січня 2022 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000, 00 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713, яку безпідставно зменшено на 557, 97 грн;
- зобов'язати ГУ ПФУ у Київській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням рішення Київського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2022 року по справі № 320/1927/22 в розмірі 85% грошового забезпечення, зокрема:
1) підвищення передбачене постановою Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23 квітня 2012 року № 355: з 01 вересня 2012 року по 31 грудня 2012 року у розмірі до 23 % від ОСНП (2 327, 72 грн), що складає 535, 38 грн/міс. та виплатити різницю між виплаченою сумою; з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2017 року у розмірі до 35 % від ОСНП (2 327, 72 грн), що складає 814, 70 грн/міс. та виплатити різницю між виплаченою сумою;
2) з 01 січня 2018 року підвищення, передбачене пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23 квітня 2012 року № 355 у розмірі до 35 % від ОСНП (2 327, 72 грн), що складає 814, 70 грн/міс. та виплатити різницю між виплаченою сумою;
3) з 01 квітня 2019 року суму грошового забезпечення, на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Головним управлінням ДСНС України у Київській області від 02 червня 2021 року № 190, та виплатити різницю між виплаченою сумою з 01 квітня 2019 року; у зв'язку з чим перерахувати з 01 березня 2022 року за новою ОСНП (14 032, 01 грн/міс.) індексацію пенсії передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118 та виплатити різницю між виплаченою сумою;
4) з 01 січня 2022 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000, 00 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713 та виплатити різницю між виплаченою сумою з 01 січня 2022 року.
Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2023 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху з підстав: не сплати судового збору; пропуску строку звернення до суду з позовом про визнання протиправними дій та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01 вересня 2012 року по 31 грудня 2012 року, з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2017 року та з 01 січня 2018 року без зазначення поважних та об'єктивних причин такого. Зобов'язано протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали суду надати клопотання про поновлення строку звернення до суду в частині позовних вимог щодо визнання протиправними дій та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01 вересня 2012 року по 31 грудня 2012 року, з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2017 року та з 01 січня 2018 року з належними доказами на підтвердження поважності причин пропуску, з урахуванням правової позиції суду.
На виконання вимог зазначеної ухвали, ОСОБА_1 22 грудня 2023 року за допомогою підсистеми «Електронний суд» подав до суду першої інстанції уточнену позовну заяву, в якій обґрунтував поважність причин пропуску строку звернення до суду тим, що відповідач ніколи не інформував позивача про складові його пенсійного забезпечення, а тому про порушення власних прав позивач дізнався лише після отримання листа відповідача від 20 жовтня 2023 року.
Виклав позовні вимоги у такій редакції:
- визнати протиправними дії або бездіяльність ГУ ПФУ у Київській області у відмові ОСОБА_1 перерахувати грошове забезпечення (пенсію) відповідно із вимогами НПА за періоди, які стосуються часу перебування на пенсії, дати порушення та норми яких наведено нижче, зокрема:
1) перерахувати підвищення до пенсії, передбачене частиною першою пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23 квітня 2012 року № 355, з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2017 року у розмірі: до 35 %, що складає 814, 70 грн від ОСНП (2 327, 72 грн) замість 528, 88 грн суми нарахованої за зазначений період;
2) нарахувати підвищення до пенсії, передбачене частиною першою пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірі пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23 квітня 2012 року № 355, у розмірі до 35 %, що складає 814, 70 грн від ОСНП (2 327, 72 грн) грошового забезпечення, нарахування якого з 01 січня 2018 року було припинено, при тому що дія зазначеного пункту постанови на дату подання позовної заяви є чинною;
3) перерахувати пенсію з 01 квітня 2019 року на підставі оновленої довідки, виданої Головним управлінням ДСНС України у Київській області, від 02 червня 2021 року № 190;
4) перерахувати з 01 січня 2022 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000, 00 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713, яку безпідставно зменшено на 557, 97 грн;
- зобов'язати ГУ ПФУ у Київській області перерахувати грошове забезпечення (пенсію) відповідно із вимогами НПА за періоди, які стосуються часу перебування мене на пенсії, дати порушення та норми яких наведено нижче, з урахуванням рішення Київського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2022 року у справі № 320/1927/22 (у розмірі 85 % грошового забезпечення), зокрема:
1) з 01 січня 2013 року - підвищення передбачене постановою Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23 квітня 2012 року № 355 у розмірі до 35 % від ОСНІ (2 327, 72 грн), що складає 814, 70 грн/міс., виплатити різницю між виплаченою сумою та нараховувати дане підвищення по дату чинності вказаної постанови;
2) з 01 квітня 2019 року - суму грошового забезпечення на підставі оновленої довідки про розмір мого грошового забезпечення, виданої Головним управлінням ДСНС України у Київській області, від 02 червня 2021 року № 190, у тому числі індексацію пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118 та виплатити різницю між виплаченою сумою;
3) з 01 січня 2022 року - щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000, 00 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713 та виплатити різницю між виплаченою сумою.
19 квітня 2024 року ОСОБА_1 подав до суду першої інстанції заяву про зміну позовних вимог в наступній редакції:
- визнати протиправними дії або бездіяльність ГУ ПФУ у Київській області у відмові ОСОБА_1 перерахувати на підставі частини другої статті 63 у строки передбачені частинами другою і третьою статті 51 відповідно із вимогами частини 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ та пунктом 4 Порядку № 45 грошове забезпечення (пенсію) та виплатити різницю між перерахованою та виплаченою сумою у розмірі пенсії за вислугу років визначеною для мене 85 %, що підтверджує стаття 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції Закону від 04 квітня 2006 року № 3591-IV), що є незмінним для мене відсотком, що підтверджується пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 3668-VІ, що підтверджено рішенням Київського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2022 року у справі № 320/1927/22, із включенням у грошове забезпечення доплату за роботу в зоні відчуження, яка визначена статтею 40 Закону України № 796-ХІІ та постановою Кабінету Міністрів України № 831, що підтверджує постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2024 року у справі № 320/1928/22, відповідно із вимогами нормативно-правових актів за періоди, які стосуються часу перебування мене на пенсії, дати порушення та норми яких наведено нижче, зокрема:
1) перерахувати пенсію з 01 вересня 2011 року за довідкою ГУ ДСНС № 74 від 26 березня 2024 року про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням за доплатою за роботу в зоні відчуження та виплачувати її в подальшому;
2) перерахувати з 01 січня 2013 року підвищення до пенсії, передбачене частиною першою пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23 квітня 2012 року № 355 з урахуванням доплати за роботу у зоні відчуження у розмірі: до 35 %, що складало 814, 70 грн від ОСНП (2 327, 72 грн) без врахування доплати, та виплачувати її по дату чинності вказаного пункту постанови Кабінету Міністрів України;
3) перерахувати пенсію з 01 квітня 2019 року за довідкою № 190 від 02 червня 2021 року про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року з урахуванням доплати за роботу у зоні відчуження визначеної в довідці № 74 від 26 березня 2024 року про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням;
4) перерахувати з 01 січня 2022 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000, 00 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713.
- зобов'язати ГУ ПФУ у Київській області перерахувати на підставі частини другої статті 63 у строки передбачені частинами другою і третьою статті 51 відповідно із вимогами частини 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ та пунктом 4 Порядку № 45 грошове забезпечення (пенсію) та виплатити різницю між перерахованою та виплаченою сумою у розмірі пенсії за вислугу років визначеною для мене 85 %, що підтверджує стаття 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції Закону від 04 квітня 2006 року № 3591-IV), що є незмінним відсотком, що підтверджується пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 3668-VІ, що підтверджено рішенням Київського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2022 року у справі № 320/1927/22, із включенням у грошове забезпечення доплату за роботу у зоні відчуження, яка визначена статтею 40 Закону України № 796-ХІІ та постановою Кабінету Міністрів України № 831, що підтверджує постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2024 року у справі № 320/1928/22, та виплатити різницю між перерахованою та виплаченою сумою, зокрема:
1) перерахувати мою пенсію з 01 вересня 2011 року грошове забезпечення за доплатою за роботу в зоні відчуження зазначену в довідці ГУ ДСНС № 74 від 26 березня 2024 року про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням за доплатою за роботу в зоні відчуження та виплачувати її в подальшому;
2) перерахувати з 01 січня 2013 року підвищення до пенсії, передбачене частиною першою пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23 квітня 2012 року № 355 з урахуванням доплати за роботу у зоні відчуження у розмірі: до 35%, що складало 814, 70 грн від ОСНП (2 327, 72 грн) без врахування доплати, та виплачувати її по дату чинності вказаного пункту постанови Кабінету Міністрів України;
3) перерахувати мою пенсію з 01 квітня 2019 року за довідкою № 190 від 02 червня 2021 року про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року з урахуванням доплати за роботу у зоні відчуження визначеної в довідці № 74 від 26 березня 2024 року про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням;
4) перерахувати пенсію з 01 січня 2022 року - щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000, 00 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713 та виплачувати дану доплату в подальшому.
Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду від 18 червня 2024 року залишено без задоволення клопотання про поновлення строків подання позову та на підставі пункту 9 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України повернуто його ОСОБА_1 в частині позовних вимог щодо:
- здійснення перерахунку пенсії з урахуванням доплати у розмірі 2 000, 00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01 січня 2022 року по 19 квітня 2023 року;
- здійснення перерахунку з 01 січня 2013 року підвищення до пенсії, передбачене частиною першою пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23 квітня 2012 року № 355 з урахуванням доплати за роботу у зоні відчуження у розмірі: до 35 %, що складало 814, 70 грн від ОСНП (2 327, 72 грн) без врахування доплати, та виплачувати її по дату чинності вказаного пункту постанови Кабінету Міністрів України;
- здійснення перерахунку пенсії з 01 вересня 2011 року грошове забезпечення за доплатою за роботу в зоні відчуження зазначену в довідці ГУ ДСНС № 74 від 26 березня 2024 року про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням за доплатою за роботу в зоні відчуження та виплачувати її в подальшому.
В іншій частині позовних вимог прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.
Повертаючи позовну заяву в частині позовних вимог, суд першої інстанції виходив з відсутності доказів про існування поважних причин пропуску строку звернення до суду, а тому з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 21 лютого 2024 року у справі № 240/27663/23, позивачем пропущено 6 місячний строк звернення до суду в частині позовних вимог.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить ухвалу скасувати та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду в частині позовних вимог, в якій повернуто позов. Мотивами апеляційної скарги зазначив незаконність та її суперечність принципу верховенства права, оскільки судом не враховано приписів статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, яка не обмежує строком звернення до суду з позовом до органів ПФУ та уповноважених органів, які видають довідки для перерахунку пенсії. Зазначив, що про порушення своїх прав на належний розмір пенсії дізнався лише з листа-відповіді пенсійного органу, а до цього моменту йому було невідомо про те, що розмір його пенсії є меншим.
Відзив на апеляційну скаргу до суду не надходив.
Апеляційний розгляд справи відповідно до частини другої статті 312 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Згідно з частинами першою та другою статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
З метою повного та всебічного встановлення обставин справи, колегією суддів вирішено продовжити на розумний строк її апеляційний розгляд.
Надаючи правову оцінку наявності підстав для повернення позовної заяви, колегія суддів зазначає наступне.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси і просити про їх захист (частина перша статті 5 КАС України).
Згідно з частинами першою, третьою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
На підставі частини першої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Відповідно до частин першої, другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Пунктом 9 частини четвертої статті 169 КАС України встановлено, що позовна заява повертається позивачеві, у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Частиною першою статті 123 КАС України встановлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно з частиною другою статті 123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Позивач звернувся до суду з позовними вимогами 20 жовтня 2023 року, про що свідчить відмітка на аркушах позовної заяви, поданої за допомогою підсистеми «Електронний суд».
Залишаючи позовну заяву без руху в частині позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду.
З такою процесуальною дією судді неможливо погодитись.
Зі змісту ухвали судді від 19 грудня 2023 року про залишення позовної заяви без руху видно, що вона прийнята щодо позовних вимог без їх конкретизації за період з 01 вересня 2012 року по 31 грудня 2012 року, з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2017 року та з 01 січня 2018 року, тобто без зазначення кінцевої дати.
При цьому, повернуто позовну заяву щодо конкретних позовних вимог за періоди з 01 січня 2022 року по 19 квітня 2023 року, з 01 січня 2013 року без зазначення кінцевої дати та з 01 вересня 2011 року також без її зазначення.
Отже, позовні вимоги, які залишено без руху, та ті, які повернуто, є різними за періодами та за змістом.
Також, не зазначивши кінцеву дату щодо двох спірних періодів, суд першої інстанції поставив позивача у правову невизначеність, оскільки наведене формулювання позбавляє можливості встановити кінцеву дату, по яку судом повернуто позовну заяву з такими вимогами.
З ухвали про відкриття провадження у справі від 18 червня 2024 року теж не вбачається, за який період і які саме позовні вимоги ОСОБА_1 прийняті до розгляду.
У зв'язку з цим, враховуючи наявність порушень судом першої інстанції норм процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання, є підстави, передбачені статтею 320 КАС України, для скасування його ухвали та направлення справи для продовження розгляду.
Керуючись статтями 308, 315, 320, 321, 325, 328 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 18 червня 2024 року скасувати, а справу передати для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Суддя-доповідач: Черпак Ю.К.
Судді: Кобаль М.І.
Штульман І.В.