Справа № 620/12536/24 Суддя (судді) першої інстанції: Бородавкіна С.В.
17 березня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Епель О.В., Файдюка В.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження виплати йому, не призначення і виплати пільги з вивезення рідких нечистот, які встановлені законодавством України для інвалідів війни;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому пільги для вивезення рідких нечистот у разі відсутності централізованого водовідведення (за відсутності системи централізованого водовідведення та за наявності централізованого водопостачання і вигрібних ям) - 3,6 куб. метра на одне домогосподарство на місяць.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2024 року адміністративний позов задоволено.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни, про що йому видано відповідне посвідчення серії НОМЕР_1 (а.с. 6).
Позивач зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 8). Система централізованого водовідведення за вказаною адресою відсутня, що сторонами не заперечується.
Відповідно до матеріалів справи ФОП ОСОБА_2 30.05.2024, за вказаною адресою, ОСОБА_1 надано асенізаційні послуги з вивезення рідких побутових відходів, об'ємом 3,5 м. куб., на суму 1100,00 грн., що підтверджується довідкою від 30.05.2024, квитанцією до прибуткового касового ордера від 30.05.2024 №30/05-24 (а.с. 10, 12).
У зв'язку з наведеним, ОСОБА_1 звернувся до ГУПФУ в Чернігівській області із заявою про надання пільги з вивезення рідких нечистот (а.с. 9).
Листом від 15.07.2024 відповідач у задоволенні заяви відмовив, мотивуючи тим, що на даний час інформація щодо встановлених тарифів та виконавців послуг з вивезення рідких нечистот по м. Чернігову до ГУПФУ в Чернігівській області не надходила. Також у поданій заяві відсутня інформація на послугу з вивезення рідких нечистот, а саме: найменування послуги, номер особового рахунку, найменування організації, що надає послуги, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку/житлового будівельного кооперативу (а.с. 13, 23-27).
Вважаючи дії відповідача щодо ненадання спірної пільги протиправними, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України від 22.10.1993 №3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон №3551-ХІІ), статтею 4 якого установлено, що до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Статтею 13 Закону №3551-ХІІ установлено пільги особам з інвалідністю внаслідок війни, серед яких 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 09.11.2017 №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон №2189-VIII) відповідно до статті 1 якого: виконавець комунальної послуги - суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору; житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг; споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 5 Закону №2189-VІІІ до житлово-комунальних послуг належать: комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Згідно з пунктом 7 частини другої статті 6 Закону № 2189-VІІІ виконавцями комунальних послуг, зокрема, послуг з поводження з побутовими відходами - адміністратор послуги з управління побутовими відходами, а у разі його відсутності - визначений у встановленому законодавством порядку суб'єкт господарювання, який здійснює збирання та перевезення побутових відходів.
Частиною третьою статті 11 Закону №2189-VІІІ установлено, що передбачені законодавством пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг виплачуються споживачу в грошовій формі у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №373 (далі - Порядок №373, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), відповідно до змісту якого він визначає механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг: комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами (абзац четвертий пункту 1 Порядку №373).
Згідно з абзацом 4 пункту 5 Порядку №373 для розрахунку розміру пільги уповноваженому органу подається інформація: управителями, виконавцями комунальних послуг - про наявність/ відсутність, припинення надання комунальних послуг, зміну тарифів на житлово-комунальні послуги, плати за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг.
Відповідно до пункту 6 Порядку №373 на підставі даних Реєстру та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця суму пільги: на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім'ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування. Пільги в неопалювальному сезоні 2024 року на оплату послуги з постачання та розподілу електричної енергії пільговикам, житлові приміщення яких розташовані в населених пунктах Харківської області, надаються за наявності договору між суб'єктом господарювання, що надає комунальну послугу споживачу, та споживачем такої послуги незалежно від фактичної наявності/відсутності послуги з незалежних від споживача або суб'єкта господарювання, що надає комунальну послугу споживачу, причин.
Зазначені розрахунки проводяться: структурними підрозділами з питань соціального захисту населення у вересні - листопаді 2022 р. до 25 числа, у грудні 2022 р. до 15 числа; органами Пенсійного фонду України - до 25 числа кожного місяця починаючи із січня 2023 року.
Відповідно до пункту 3-1 Порядку №373 для призначення пільг пільговики, які перебувають на обліку в Реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), що є структурною підсистемою Єдиного соціального реєстру, або їх законні представники, або дієздатні повнолітні члени сім'ї пільговика, на яких поширюються пільги і відомості про якого наявні в Реєстрі, звертаються з відповідною заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу за формою згідно з додатком (далі - заява), до якої додається у разі потреби довідка про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі: починаючи з 1 грудня 2022 р. - до органів Пенсійного фонду України.
Заяви з необхідними документами та/або відомостями приймаються від заявників: органами Пенсійного фонду України - починаючи з 1 грудня 2022 р., у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, мобільний додаток Пенсійного фонду України, веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія).
06.08.2014 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», якою установлено соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком: у разі відсутності централізованого водовідведення (за відсутності системи централізованого водовідведення та за наявності централізованого водопостачання і вигрібних ям) для вивезення рідких нечистот - 3,6 куб. метра на одне домогосподарство на місяць.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач як інвалід війни 2 групи має право на отримання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, у тому числі на вивезення рідких нечистот, позаяк за місцем його реєстрації наявне централізоване водопостачання та відсутнє централізоване водовідведення.
Відповідно до частини третьої статті 4 Закону №2189-VІІІ до повноважень органів місцевого самоврядування належать: затвердження та виконання місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, участь у розробленні та виконанні відповідних державних і регіональних програм; встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону; встановлення одиниці виміру обсягу наданих послуг з управління побутовими відходами.
Тобто, обов'язок щодо встановлення тарифів та виконавців послуг, зокрема з вивезення рідких нечистот по місту Чернігову, належить до повноважень Чернігівської міської ради.
Відповідно до листа виконавчого комітету Чернігівської міської ради прийом рідких відходів здійснює КП «Чернігівводоканал» Чернігівської міської ради на підставі рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 18.03.2021 №121. Разом з тим, органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, виконавці послуг з вивезення рідких побутових відходів на території міста Чернігова не визначалися. Вивезення рідких побутових відходів здійснюється на замовлення власника (балансоутримувача, користувача) будинків (квартир) з врахуванням особливостей поводження з рідкими побутовими відходами у місті Чернігові згідно з пунктом 2.25 Правил благоустрою, затверджених рішенням міської ради від 24.12.2019 №49/VII-2, та з дотриманням абзацу другого статті 42 Конституції України (а.с. 22).
У зв'язку з невиконанням уповноваженим органом обов'язку щодо визначення виконавця послуг з вивезення рідких побутових відходів на території міста Чернігова позивач пільгу на вказані послуги не отримав, незважаючи на право, передбачене чинним законодавством України. Для вивезення рідких нечистот за місцем проживання позивач скористався послугами ФОП ОСОБА_2 , який відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань займається такими видами господарської діяльності: 37.00 Каналізація, відведення й очищення стічних вод; 38.21 Оброблення та видалення безпечних відходів. Вартість наданих послуг за вивезення 2,5 м. куб відходів склала 1100,00 грн.
Суд звертає увагу, що особа не може нести відповідальність, в даному випадку у формі позбавлення права на пільгу з вивезення рідких нечистот, у випадку невиконання суб'єктом владних повноважень своїх повноважень.
За наведеного, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Решта тверджень та посилань сторін судовою колегією апеляційного суду не приймається до уваги через їх неналежність до предмету позову або непідтвердженість матеріалами справи.
При цьому, колегія суддів зазначає, що згідно з п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .
Однак, згідно з п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Ruiz Torija v. Spain" від 9 грудня 1994 р., статтю 6 п. 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
За правилами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2024 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев
cуддя О.В.Епель
суддя В.В.Файдюк