19 березня 2025 року Чернігів Справа № 620/15468/24
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з уточненим позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:
- визнати протиправним наказ ІНФОРМАЦІЯ_1 від 16.10.2024 №919 про результати службової перевірки щодо встановлення причин та умов відсутності довідки від 22.05.2020 №195 жк в матеріалах облікової справи позивача при її відповідних оглядах формальним, необ'єктивним, що очевидно підтверджується не встановленням ним дійсних фактичних причин та умов відсутності цієї довідки в матеріалах облікової справи при відповідних її оглядах та з цих підстав скасувати його;
- зобов'язати відповідача виключити з внутрішнього опису документів та з облікової квартирної справи довідку від 22.05.2020 №195жк та вважати її недійсною.
Позовні вимоги мотивовані тим, що судове рішення у справі у справі №620/3027/23, яким зобов'язано відповідача розглянути заву позивача, буде виконано з посиланням на наказ від 16.10.2024 №919, яким очевидно порушені права позивача на житлове забезпечення з повним складом сім'ї.
Суд ухвалою від 10.02.2025 відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановив відповідачу строк для подачі відзиву на позов.
Відповідач надав відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначає, що позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження того що наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 16.10.2024 №919 порушує його особисті права та свободи.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Позивач 01.02.2023 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, в якій просив надати довідку про перевірку житлових умов, складену в травні 2020 року та надати інформацію про причини її відсутності в особовій справі станом на 27.10.2021 під час ознайомлення з матеріалами квартирної справи, а також надати опис квартирної справи станом на даний час.
Зважаючи на неотримання відповіді на звернення від 01.02.2023 позивач звернувся із заявою від 10.03.2023, в якій просив повідомити про розгляд його заяви від 01.02.2023.
Відповідачем надано ОСОБА_1 відповідь від 28.02.2023 №525, якою повідомлено про право на ознайомлення із матеріалами житлової справи, задля чого запропоновано звернутися до голови житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо визначення часу та місця ознайомлення.
13.03.2023 листом №657 відповідач повідомив ОСОБА_1 про розгляд заяви від 01.02.2023 та направлення її на адресу заявника у встановленому порядку.
Вказані обставини встановлені рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.06.2023 у справі №620/3027/23, яке набрало законної сили 11.10.2023.
Вказаним рішенням відповідача зобов'язано розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.02.2023 відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян».
03.10.2024 позивач звернувся із заявою (а.с.4), в якій просив письмово повідомити з підтвердженням відповідними документами про проведення службової перевірки щодо встановлення причин та умов ймовірних неправомірних дій з боку посадових осіб житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , адже за її наслідками можливо будуть наявні правові підстави для виконання рішення суду у справі №620/3027/23.
Листом від 23.10.2024 №11/3666 позивача повідомлено, що з метою встановлення причин та умов відсутності довідки про перевірку житлових умов за 2020 рік у квартирній справі ОСОБА_1 проведено службову перевірку. Одночасно надіслано витяг із наказу від 16.10.2024 №919 (а.с.6).
Відповідно до п.2 наказу від 16.10.2024 №919 причини та умови відсутності довідки про перевірку житлових умов за 2020 рік у квартирній справі ОСОБА_1 , під час огляду її судом у судовому засіданні в 2021 році не встановлені, так як довідка про перевірку житлових умов від 22.05.2020 №195жж, станом на 16.10.2024 в наявності, підшита до облікової (квартирної) справи старшого прапорщика ОСОБА_1 та внесена у внутрішній опис документів облікової справи, а відповідальна посадова особа лейтенант ОСОБА_2 вибула до нового місяця служби 16.05.2022.
Позивач вважає вказаний наказ протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а довідка від 22.05.2020 №195жк такою, що є недійсною, з подальшим виключенням з внутрішнього опису документів та з облікової квартирної справи.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.
Відповідно до пункту 2 ч. 1 ст. 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Так, за приписами наказу Міністерства оборони України від 21.11.2017 №608 про затвердження Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України цей Порядок визначає підстави та механізм проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України (далі - Збройні Сили), а також військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовослужбовці), які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов'язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (зборів), а також дії (бездіяльність) яких призвели до завдання шкоди державі.
Службова перевірка - комплекс заходів, які здійснюються відповідно до цього Порядку, з метою перевірки інформації про вчинення правопорушення, з'ясування наявності підстав для призначення службового розслідування, обставин порушення виконавської дисципліни, встановлення осіб, які вчинили правопорушення.
Службове розслідування може проводитися в інших випадках з метою уточнення причин та умов, що сприяли правопорушенню, та встановлення ступеня вини посадових (службових) осіб.
За результатами службового розслідування складається акт службового розслідування, який містить вступну, описову та резолютивну частини.
Акт службового розслідування підписується особами, які його проводили. У разі виявлення суперечностей та незгоди з результатами службового розслідування кожна така особа має право висловити свою окрему думку, яка викладається на окремому аркуші (від руки або у друкованому вигляді) та долучається до акта службового розслідування.
Після підписання акт службового розслідування подається на розгляд командиру (начальнику), який призначив розслідування. До акта службового розслідування додаються всі матеріали службового розслідування.
За результатами розгляду акта та матеріалів службового розслідування, якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир (начальник) приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності, визначає вид дисциплінарного стягнення та призначає особу, якій доручає підготувати проект відповідного наказу.
Примірники акта службового розслідування надсилаються службовим особам, яких стосуються наведені у висновку пропозиції, та до відповідних структурних підрозділів органів військового управління.
З метою перевірки інформації про факт правопорушення, з'ясування наявності підстав для призначення службового розслідування, обставин порушення виконавської дисципліни, а також якщо особу правопорушника не встановлено, але виявлено факт правопорушення, проводиться службова перевірка.
Під час службової перевірки встановлюються:
особа, яка вчинила дисциплінарне правопорушення або порушення виконавської дисципліни;
обставини (час, місце, спосіб, наслідки тощо) правопорушення або порушення виконавської дисципліни;
не виконані або неналежно виконані військовослужбовцем розпорядження, доручення, вказівки начальників, службові обов'язки;
наявність чи відсутність події, з приводу якої призначалась перевірка.
У разі необхідності уточнення причин та умов, що сприяли вчиненню дисциплінарного правопорушення, за фактом якого проведено службову перевірку, та ступеня вини військовослужбовця за результатами службової перевірки може бути проведено службове розслідування.
Службова перевірка проводиться за письмовим рішенням відповідного командира (начальника), у якому зазначаються відомості про посадових осіб, яким доручається проведення перевірки, її мета та дата завершення. Строк проведення перевірки встановлюється з урахуванням мети, обсягу визначених завдань та кількості особового складу, який залучається. Письмове рішення командира (начальника) оформлюється шляхом накладення відповідної резолюції на документі (рапорті (доповіді)) про необхідність проведення перевірки або видання окремого доручення (доручення), розпорядження на її проведення.
Строк проведення службової перевірки не може перевищувати одного місяця. У разі невстановлення винних осіб службова перевірка може бути продовжена відповідним командиром (начальником), який призначив перевірку, але не більше ніж на один місяць.
Таким чином, службова перевірка та розслідування проводиться стосовно посадових (службових) осіб, які є військовослужбовцями, які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов'язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (зборів), а також дії (бездіяльність) яких призвели до завдання шкоди державі.
За приписами, п.19 ч.1 ст.4 КАС: «індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк».
Таким чином, наказ ІНФОРМАЦІЯ_1 від 16.10.2024 №919 про результати службової перевірки, є актом індивідуальної дії, стосується зазначених в ньому посадових осіб відповідача та не створює для позивача жодних правових наслідків та по відношенню до позивача має виключно інформативний характер.
Суд зазначає, що особа, яка звертається до суду з позовом про визнання протиправним та скасування акту індивідуальної дії, який не стосується особи, повинна довести конкретні факти порушення її прав та інтересів, а саме: має довести, що її права та законні інтереси безпосередньо порушені оспорюваним наказом і в результаті визнання його (чи його окремих положень) недійсним права заінтересованої особи буде захищено та відновлено.
Таким чином, відсутність порушення прав та законних інтересів позивача є самостійною, достатньою підставою для відмови у задоволенні вимог в цій частині.
Щодо вимог про зобов'язання відповідача виключити з внутрішнього опису документів та з облікової квартирної справи довідку від 22.05.2020 №195жк та вважати її недійсною суд зазначає, що відповідно до положень Наказу Міністерства оборони України від 31.07.2018 №380 «Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями» для ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, надання та використання службової жилої площі, обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою житловою площею), ведення оперативного обліку службових житлових приміщень в апараті Міноборони, в Генеральному штабі Збройних Сил України, у інших органах військового управління та військових частинах, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України, а також у військових прокуратурах (далі - військова частина) утворюються житлові комісії (далі - житлова комісія військової частини).
На кожного військовослужбовця, зарахованого на облік, оформлюється облікова справа (додаток 20).
До облікової справи додаються документи, передбачені Порядком забезпечення житловими приміщеннями, а також витяг з наказу командира військової частини та копія протоколу житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) про зарахування на облік.
Вилучати та знищувати документи, долучені до облікової справи, забороняється.
З огляду на вказане позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У позові ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
Повне рішення суду складено 19.03.2025.
Суддя Л.О. Житняк