19 березня 2025 року Чернігів Справа № 620/460/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Дубіної М.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
09.01.2025 до Чернігівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), подана ним 06.01.2025, у якій, з урахуванням ухвали судді Чернігівського окружного адміністративного суду Дубіної М.М. від 18.03.2025 про залишення без розгляду позовних вимог за період з 06.07.2023 по 05.07.2024, він просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області (далі - ГУ ПФУ в Чернігівській області) щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати його пенсії, виходячи з відсоткового значення її розміру 60% відповідних сум грошового забезпечення;
зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області здійснити з 06.07.2024 перерахунок та виплачувати його пенсію, виходячи з відсоткового значення її розміру 60% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
На обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_1 посилається на те, що дії відповідача щодо зменшення основного розміру його пенсії з 60% відповідних сум грошового забезпечення до 55% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку, суперечить вимогам чинного законодавства та порушує його право на отримання пенсії в належному розмірі, оскільки застосування територіальним органом Пенсійного фону України при перерахунку пенсії позивача положень статті 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) у редакції Закону України від 04.04.2006 № 3591-IV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» (далі - Закон № 3591-IV) нова редакція пункту «в» частини першої статті 13 Закону № 2262-ХІІ не передбачала 5-відсоткової доплати особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 3, є протиправним, з огляду на те, що ця норма стосується призначення нових, а не перерахунку раніше призначених пенсій. До того ж статтею 58 Конституції України закріплено принцип незворотності нормативно-правових актів у часі при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке визначалось при її призначенні відповідно до наявної вислуги років, є незмінним.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Дубіної М.М. від 13.01.2025 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у цій справі. Ухвалено здійснювати розгляд справи суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача заперечуючи проти заявлених позовних вимог, посилається, у тому числі на те, що пунктом «в» статті 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції Закону № 3591-IV не передбачено збільшення пенсії за вислугу років на 5 %, тому з 01.01.2008 та по теперішній час пенсія за вислугу років виплачується у розмірі 55 % відповідних сум грошового забезпечення.
Суд, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та з 30.05.2002 отримує пенсію за вислугу років (20 років) відповідно до положень Закону №2262-ХІІ, яка була йому обчислена при призначенні у розмірі 60 % відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням пункту «в» статті 13 Закону № 2262-ХІІ, яка передбачала, що особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
З набуттям чинності 29.04.2006 Законом № 3591-IV нова редакція пункту «в» частини першої статті 13 Закону № 2262-ХІІ не передбачала указаної 10 та 5 відсоткової доплати особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені, зокрема, до категорії 3.
Такий основний розмір пенсії у відсотковому значенні позивач отримував до перерахунку пенсії 01.01.2008 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова № 1294), після вказаного перерахунку пенсії відсоткове значення розміру грошового забезпечення, який використовується відповідачем для її розрахунку склав 55% відповідних сум грошового забезпечення.
При подальших перерахунках пенсії позивача, у тому числі на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.02.2022 у справі № 620/11898/21, яке набрало законної сили, та яким ГУ ПФУ в Чернігівській області було зобов'язано провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 12.08.2021 №22/6-4461, з урахуванням раніше виплачених сум, розмір пенсії позивача у відсотковому значенні продовжує застосовуватись відповідачем у розмірі 55% відповідних сум грошового забезпечення.
На заяву позивача, зареєстровану в ГУ ПФУ в Чернігівській області 22.08.2024 за № 12242/С-2500-24, щодо перерахунку його пенсії виходячи із 60 % відповідних сум грошового забезпечення, територіальний орган Пенсійного фонду України листом від 16.09.2024 № 13392-12242/С-02/8-2500/24 відмовило позивачу у такому перерахунку та виплаті його пенсії з мотивів того, що пунктом «в» статті 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції Закону № 3591-IV не передбачено збільшення пенсії за вислугу років на 5 %, тому з 01.01.2008 та по теперішній час пенсія за вислугу років виплачується у розмірі 55 % відповідних сум грошового забезпечення.
ОСОБА_1 , вважаючи дії ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо зменшення основного розміру його пенсії з 60% відповідних сум грошового забезпечення до 55% відповідних сум грошового забезпечення, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ.
Стаття 13 Закону №2262-ХІІ у редакції, чинній на час призначення пенсії позивача, передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
Проте, при проведенні перерахунку пенсії позивача відповідно до постанови № 1294 з 01.01.2008, відповідачем зменшено відсоткове значення розміру пенсії з 60 % до 55% суми грошового забезпечення та у такому розмірі виплачується й станом на сьогодні.
Згодом, Законом № 3591-ІV пункт «в» статті 13 Закону № 2262-ХІІ викладено в такій редакції:
«в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» ( 1763-15 ) (п. «в» ст. 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43)».
Відтак, вказаними змінами виключено збільшення на 5 % відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорій 2, 3.
Разом з цим, перерахунок призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій визначено статті 63 цього Закону (у редакції, чинній на час проведення перерахунку пенсії позивачу), відповідно до частин першої, третьої та четвертої якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, відсотковий розмір пенсії до відповідних сум грошового забезпечення при її призначенні установлюється статтею 13 Закону № 2262-ХІІ саме на час призначення пенсії. Натомість розміри складових грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія при її перерахунку на підставі статті 63 Закону № 2262-ХІІ, визначаються на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Складові грошового забезпечення, з яких обчислюється та перераховується пенсія, та їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.
Водночас відсоткове співвідношення раніше призначеної відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХІІ пенсії до відповідних сум грошового забезпечення є сталим, оскільки установлюється на день призначення пенсії.
Так, на час здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2008 після якого відповідач обраховує основний розмір пенсії позивача у розмірі 55% відповідних сум грошового забезпечення, стаття 13 Закону № 2262-ХІІ була викладена в редакції Закону № 3591-ІV, яка вже не передбачала вказаної 5-відсоткової доплати особам, що віднесені до категорії 3.
Проте застосування відповідачем при перерахунку пенсії позивача положень статті 13 Закону № 2262-ХІІ у редакції Закону № 3591-IV є протиправним, оскільки ця норма стосується призначення нових, а не перерахунку раніше призначених пенсій. До того ж стаття 58 Конституції України закріплено принцип незворотності нормативно-правових актів у часі.
Подібний висновок щодо застосування норм матеріального права у подібних правовідносинах викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.02.2022 у справі № 200/7786/19-а.
У цій справі Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України та Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду про те, що оскільки на момент здійснення перерахунку пенсії статті 13 Закону № 2262-ХІІ у редакції Закону № 3591-IV не передбачала 10-відсоткового збільшення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, а інша норма, яка б установлювала таку доплату, у чинному законодавстві України відсутня, то правових підстав для нарахування наведеної 10-відсоткової доплати для зазначених військовослужбовців немає, та зробив висновок про те, що при перерахунках пенсії позивача з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ немає підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії за нормами частини першої статті 13 цього Закону, яка застосовується саме при першому призначенні пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке було визначене при її призначенні, є незмінним.
Суд при розгляді цього спору вказує на імперативні приписи частини п'ятої статті 242 КАС України, якими передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду, які є застосовними до спору, який виник у цій справі, встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що застосування відповідачем при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2008 положень статті 13 Закону № 2262-ХІІ у редакції Закону № 3591-IV не відповідає критеріям правомірності, визначених частиною другою статті КАС України, оскільки ця норма стосується призначення нових, а не перерахунку раніше призначених пенсій.
При цьому, суд враховує правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 21.01.2025 у справі № 580/8244/23 щодо строку звернення до суду у спорі, який виник у подібних правовідносинах.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, а також з огляду на те, що право на перерахунок пенсії позивача у цьому випадку не є абсолютним і його захист може бути обмеженим строком звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів, оскільки у травні 2008 року отримав пенсію у перерахованому згідно із постановою № 1294 розмірі, та із вказаного періоду повинен був дізнатися про порушення своїх прав, тому позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню в межах шестимісячного строку звернення до суду, з 06.07.2024 шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати позивачеві пенсії, виходячи з відсоткового значення її розміру 60% відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язання ГУ ПФУ в Чернігівській області здійснити з 06.07.2024 перерахунок та виплату позивачеві пенсії, виходячи з відсоткового значення її розміру 60% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
При цьому, щодо вимоги позивача про зобов'язання ГУ ПФУ в Чернігівській області виплачувати його пенсію, виходячи з відсоткового значення її розміру 60% відповідних сум грошового забезпечення, то така вимога не підлягає задоволенню, оскільки заявлена позивачем на майбутнє, позаяк судовому захисту підлягають лише порушені права.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінюючи подані сторонами докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд дійшов висновку, про часткову обґрунтованість позовних вимог та наявність підставі для їх частково задоволення у визначений судом спосіб.
Відповідно до частин першої та третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Як видно з наявної у матеріалах справи квитанції від 06.01.2025 № 1435693187 позивачем під час звернення з цим позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 1211, 20 грн.
За наслідками розгляду справи судом задоволено всі заявлені позовні вимоги, хоча і частково, що носить кількісний показник.
Таким чином, суд вважає, що правильним буде визначення розміру компенсації позивачу судових витрат зі сплати судового збору виходячи з кількості, а не розміру задоволених / не задоволених позовних вимог, а саме, повернення позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень судові витрати у розмірі 1211, 20 грн.
Керуючись статтями 72-77, 241-246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплати його пенсії, виходячи з відсоткового значення її розміру 60% відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити ОСОБА_1 з 06.07.2024 перерахунок та виплату пенсії, виходячи з відсоткового значення її розміру 60% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі у розмірі 1211, 20 грн, сплаченого згідно із квитанцією від 06.01.2025 № 1435693187.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (місцезнаходження юридичної особи: вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005; унікальний ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21390940).
Суддя Марія ДУБІНА