про залишення позовної заяви без руху
18 березня 2025 р. м. Чернівці справа № 600/1094/25-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Кушнір В.О., розглянувши матеріали адміністративного позову Путильської селищної ради до державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Антонюка Андрія Георгійовича про визнання протиправними та скасувати рішення,-
Путильська селищна рада звернулась до суду із скаргою, у якій просить суд визнати протиправною та скасувати: постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Антонюка Андрія Георгійовича про відкриття виконавчого провадження від 04.03.2025р. ВП №77386064, постанову про стягнення виконавчого збору від 04.03.2025р. ВП№77386064 та постанову про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження від 04.03.2025р. ВП №77386064.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяви на предмет дотримання вимог встановлених ст.ст. 160, 161, 172 КАС України, суддя зазначає наступне.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (ч.2 ст.171 КАС України).
Згідно з частинами 1, 2 ст.160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
В силу ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються, з-поміж іншого, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Сторонами в адміністративному процесі за правилом ст.46 КАС України є позивач та відповідач.
Частиною 3 ст.287 КАС України передбачено, що відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.
З наведеного правового регулювання слідує, що вимоги щодо предмета спору викладаються у позовній заяві, яка в свою чергу має відповідати вимогам, встановленим, зокрема, ст.160 КАС України, в тому числі щодо зазначення найменування позивача та відповідача як сторони адміністративного процесу.
Натомість, Путильська селищна рада звернулась до суду із "скаргою", визначивши себе в якості "заявника", що не відповідає наведеним вище вимогам процесуального закону, крім того в якості відповідача, всупереч вимогам ст.287 КАС України, зазначено державного виконавця, а не відповідний орган державної виконавчої служби.
Разом із цим, слід звернути увагу, що положеннями ст.287 КАС України, які встановлюють особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця також передбачене право учасника виконавчого провадження на звернення до адміністративного суду із позовною заявою, тоді як подання скарги правилами статті не передбачено.
Таким чином, Путильській селищній раді необхідно усунути вказані вище недоліки, шляхом подання позовної заяви, яка відповідатиме вимогам ст.160 КАС України, зокрема, в частині найменування сторін адміністративного процесу та з врахуванням ст.287 КАС України.
Крім того, частиною 3 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Всупереч наведеній нормі позивач не надав доказів сплати судового збору за подання позову.
Пунктом 3 ч.2 ст.4 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI Про судовий збір (далі - Закон №3674-VI) встановлено, що за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано юридичною особою, судовий збір справляється у розмірі 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до абз.2 ч.3 ст.6 Закону №3674-VI у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Законом України Про Державний бюджет України на 2025 рік встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2025 року розміром 3028 грн.
Зважаючи на те, що зміст позову складають одна основна вимога немайного характеру та похідні від неї вимоги, ставкою судового збору за подання позову є 3028,00 грн.
Відтак, позивачу належить сплатити судовий збір у вищезазначеному розмірі, або ж надати докази, що такий судовий збір вже ним сплачений.
Враховуючи вищенаведене, суддя приходить до висновку, що позовна заява подана без додержання вимог ст.ст.160, 161 КАС України.
Згідно із ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Без усунення вказаних вище недоліків, неможливо вирішити питання про відкриття провадження у справі, тому надає позивачеві строк для їх усунення.
На підставі наведеного та керуючись статтями 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дня вручення даної ухвали, шляхом усунення недоліків, які визначені в мотивувальній частині цієї ухвали.
3. Роз'яснити, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя В.О. Кушнір