про зупинення провадження в адміністративній справі
19 березня 2025 року справа № 580/2299/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Янківської В.П.,
розглядаючи у порядку письмового провадження в приміщенні суду за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
03 березня 2025 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області, в якій просить:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо сплати позивачу щорічної разової грошової виплати за 2024 рік у меншій сумі, ніж це визначено у статті 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату позивачу щорічної разової грошової виплати, відповідно до статті 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2024 рік у розмірах 8 мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених сум такої виплати».
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 10.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 22.11.2023 відкрито провадження у зразковій адміністративній справі №440/14216/23, в якій визначено, що ознаками типової справи, визначені п. 21 ч. 1 ст.4 КАС України, є:
- позивачі є особами з інвалідністю внаслідок війни (ветеранами війни) та мають право на отримання разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік;
- позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до Дня Незалежності;
- спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік та урегульовані одними й тими самими нормами права, а саме: ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 №754 “Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань»;
- позивачами у зазначених справах заявлено тотожні позовні вимоги.
Відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) типові адміністративні справи - справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
З огляду на суб'єктний склад спірних правовідносин, зміст позовних вимог та підстави позову, а також правове регулювання спірних відносин, є достатні підстави вважати, що ця справа відповідає ознакам, викладеним в ухвалі Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи №440/14216/23, дана адміністративна справа є типовою у відношенні до зразкової адміністративної справи №440/14216/23, провадження у якій відкрито ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду.
Правові наслідки судового рішення, ухваленого у зразковій справі передбачені частиною 3 статті 291 КАС України: при ухваленні рішення у типовій справі, що відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Отже, суд дійшов висновку, що адміністративна справа №580/2299/25 є типовою у відношенні до зразкової адміністративної справи №440/14216/23 провадження у якій відкрито ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду.
Згідно з ч. 1 ст. 291 КАС України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Враховуючи те, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання відповідача та зупинити провадження у даній справі.
Керуючись ст. ст. 205, 229, 236, 243, 248, 256, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Визнати адміністративну справу №580/2299/25 типовою.
Зупинити провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №440/14216/23.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, однак може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Валентина ЯНКІВСЬКА