Справа № 560/19428/24
іменем України
19 березня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, в якому просить визнати протиправними дії Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо визначення щомісячної процентної надбавки за вислугу років в зменшеному розмірі 45% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання за стаж служби на пільгових умовах 25 календарних років, зазначених в довідці №3449/4.2-2024 від 18.04.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 календарного року, оформленої та наданої до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на виконання рішення Хмельницького окружного справі № 560/10819/23. Зобов'язати Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-XII, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про щомісячну процентну надбавку за вислугу (років, визначену згідно Порядку виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28 березня 2018 року № 925/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 березня 2018 року за № 377/31829 в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання за стаж служби на пільгових умовах 25 календарних років, з врахуванням змісту рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.08.2023 по справі № 560/10819/23.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що позивач, згідно виданого ФЕВ Управління МВСУ в Хмельницькій області посвідчення пенсіонера МВС України за №88/5307 від 14 лютого 2002 року щодо призначення йому пенсії за вислугу років згідно із Законом України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІ "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" (далі Закон №2262-ХІІ) є отримувачем пенсії по лінії МВС з 02 вересня 1995 року та відноситься до відповідної категорії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби України, що мають право на пенсію за вислугу років відповідно цьому Закону №2262-ХІІ в розмірі 65% відповідних сум грошового забезпечення за наявну вислугу в пільговому обчисленні понад 25 календарних років.
Відповідною категорією військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та осіб начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України є особи, що під час служби станом на 01.01.2019 року набули право на пенсію за вислугу років відповідно Закону №2262-ХІІ в розмірі 65% відповідних сум грошового забезпечення за чинними на цю дату нормами, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», на виконання якої цим діючим особам, на підтвердження набуття права на пенсію за вислугу років згідно цього Закону, здійснюється нарахування та виплата надбавки за вислугу років у максимальному граничному розмірі 50% посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на перше січня календарного року.
Відповідач зазначив, що згідно наданої інформації Головним управлінням Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо пенсійного забезпечення позивача, станом на 01.01.2018, надбавка за вислугу років при звільненні становила 35%.
Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що позивачу у 2018 році було здійснено перерахунок пенсії відповідно до додатку 16 Постанови №704 та встановлено розмір надбавки позивачу за вислугу років від 20 до 25 років - становить 45%. Що значно більше ніж при виході на пенсію у 1995 році становила всього 35%, згідно наданих даних Пенсійним фондом. Згідно ст.13 Закону №2262-ХІІ, пенсія у розмірі 50% призначається за наявності вислуги 25 років у календарному обчисленні або за пільговими умовами (у відповідності до визначених нормативних актів). Надання надбавки у розмірі 50% вимагає підтвердження права на це підставами, які відсутні у позивача.
Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
На звернення позивача Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції повідомив листом про відсутність підстав для видачі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, виходячи з встановленого розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, на 1 січня календарного року.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 серпня 2023 року по справі № 560/10819/23 зобов'язано Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідки (довідку) про розмір грошового забезпечення, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку із 01.02.2023 основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
На виконання вказаного рішення суду відповідачем видано ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії №3449/4.2-2024 від 18.04.2024 станом на 01.01.2023 для перерахунку основного розміру пенсії за посадою старшого інженера енерго-механічного відділу установи МХ-324/98.
Згідно вказаної довідки надбавка за вислугу років становить 45%, надбавка за особливості проходження служби 42,3%, премія 103,3 %. Вказана довідка видана за аналогічною посадою, яку займав позивач на момент звільнення зі служби.
Позивач не погоджуючись відсотком вказаним у довідці за надбавку за вислугу років у розмірі 45%, вважає, що відповідач повинен був вказати відсоток надбавки за вислугу років 50%, а тому звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262 (далі - Закон №2262) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, здійснюється у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 (далі - Порядок №45).
Відповідно до Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова 103) внесено зміни до п.5 та додатку №2 Порядку №45, яким визначені складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії та встановлена форма довідки, що надається уповноваженими структурними підрозділами для перерахунку пенсії.
Отже, постановою №103 та Порядком №45 було визначено однакові складові грошового забезпечення, які повинні бути враховані при здійсненні перерахунку пенсії Позивача, а саме: оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби.
Згідно п. 1,2 Постанови №103, постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262 до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом №2262 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704).
Суд зазначає, що на підставі вищевикладеного позивачу у 2018 році було здійснено перерахунок пенсії відповідно до додатку 16 Постанови №704 та встановлено розмір надбавки Позивачу за вислугу років від 20 до 25 років - становить 45%.
Згідно ст.13 Закону №2262-ХІІ, пенсія у розмірі 50% призначається за наявності вислуги 25 років у календарному обчисленні або за пільговими умовами (у відповідності до визначених нормативних актів).
У разі якщо позивач має змішаний стаж, для призначення відповідного розміру пенсії враховуються положення про співвідношення посадового окладу за звання та надбавок.
Надання надбавки у розмірі 50% вимагає підтвердження права на це підставами, які не надано позивачем, про що його було повідомлено, та враховано при видачі довідки на 01.01.2023 з урахуванням вимог ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2023 рік".
Суд також зазначає, що постанова №704, яка регулює порядок перерахунку пенсій, не містить положень, що передбачають автоматичне підвищення пенсії до 50% для осіб, які вже перебувають на пенсії.
Висновок Конституційного суду України у справі №1-11/2018 від 25.04.2018 підтверджує, що зміна законодавства не може бути підставою для перегляду розміру пенсії, якщо це не передбачено окремими нормами закону.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18 визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Перерахунок пенсій має здійснюватися виключно в межах норм чинного законодавства. Будь-які вимоги, які не передбачені законом, є безпідставними.
Згідно ч.2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, пункти 1,2 Постанови №103 та зміни до Порядку №45 втратили чинність з 05.03.2019 року, відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України. Законодавство не наділяє міжрегіональне управління повноваженнями самостійно вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, окремі види грошового забезпечення, в тому числі й додаткові, про які просить позивач.
Такі повноваження належать виключно Кабінету Міністрів України, реалізація яких, згідно ч.4 ст. 63 Закону №2262 та Порядку №45, має стати підставою для подальших дій, зокрема Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.
Проте Кабінетом Міністрів України не приймалось акту, яким було б передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється, виходячи з грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
З огляду на зазначене, та з урахуванням вимог ч.2 ст. 19 Конституції України, міжрегіональне управління діє виключно в спосіб, встановлений законодавством та в межах наданих повноважень.
Відтак підстав для видачі нової довідки позивачу із включенням додаткових видів грошового забезпечення, чинними нормативними документами не передбачено.
Верховним Судом на час винесення постанови від 21.11.2018 року у справі №700/668/16-а встановлено, що суб'єкт владних повноважень під час розгляду питання, пов'язаного з реалізацією особою свого права, зокрема на соціальний захист, зобов'язаний застосовувати той закон або інший нормативно - правовий акт, який набув чинності та залишається чинним на момент виникнення спірних правовідносин між особою та державою, в особі її уповноважених органів.
За загальним правилом, визначення таким, що втратив чинність, нормативного акта чи його скасування не поновлює дію актів, які ним скасовані або визнані такими що втратили чинність.; дія нормативного акта поновлюється шляхом прийняття аналогічного нового акта або нового акта, що містить спеціальну норму про відновлення дії попереднього акта та визначення спеціального порядку, затвердженого постановою КМУ № 870 від 06.09.2005 року.
Відповідний підхід неодноразово застосований Верховним Судом, зокрема у постановах від 21.08.2018 року у справі №807/1332/17, від 19.03.2019 року у справі № 591/2813/17, від 22.04..2019 року у справі № 820/601/17, від 02.10.2019 року № 804/215/18 та від 23.10.2019 року у справі № П/811/112/17.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що відповідач встановив позивачу належний розмір надбавки за вислугу років у розмірі 45% за аналогічною посадою, яку позивач займав на момент виходу на пенсію, при цьому позивачем не додано належних доказів, щодо підстав збільшення відповідної надбавки до 50%, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - залишити без задоволення.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України (вул. Брацлавська, 2А,м. Вінниця,Вінницький р-н, Вінницька обл.,21001 , код ЄДРПОУ - 40867306)
Головуючий суддя О.П. Шевчук