Справа № 560/13579/24
іменем України
19 березня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування розрахунку.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 05.07.2024 в частині визначення місячного розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсій з липня 2024 ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 05.07.2024 сформовано розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно пунктів «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 ч. 2 ст. 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-VI). Підставою для формування та направлення позивачу такого розрахунку, став факт зарахування до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах ОСОБА_2 згідно п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періодів роботи трактористом (трактористом-машиністом) у ФОП ОСОБА_1 , на підставі рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.11.2023 у справі №560/15606/23. Позивач вважає, що покладення на нього обов'язку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій відповідно до розрахунку від 05.07.2024, не відповідає нормам чинного законодавства, оскільки покривати витрати на виплату та доставку пільгової пенсії має те підприємство, яке використовує роботи, що охоплюються Списками № 1 та № 2.
Звертає увагу, що зі змісту пункту 6.5. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663 (далі - Інструкція №21-1), розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Однак, датою формування розрахунку, що є предметом оскарження в межах цієї справи, є 05.07.2024, тоді як пенсію ОСОБА_2 призначено 06.05.2023, тобто, строки визначені пунктом 6.5 Інструкції №21-1 відповідачем порушено, що спричиняє недійсність такого розрахунку.
До суду надійшли додаткові пояснення, в яких позивач просить задовольнити позовну заяву. Зазначає, що покривати витрати на виплату та доставку пільгової пенсії має те підприємство, яке використовує роботи, що охоплюються Списками № 1 та № 2, тобто, такий обов'язок покладено саме на підприємства та організації, але не на фізичних осіб-підприємців.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.09.2024 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.03.2025 повернуто Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відзив без розгляду.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.11.2023 у справі №560/15606/23, яке залишене без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04.03.2024, позов ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення про відмову у призначенні пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 06.06.2023 №220450005726. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_2 до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди роботи позивача: з 01.07.1988 по 26.01.1990, з 26.01.1990 по 08.12.2008, з 23.03.2011 по 26.09.2011, з 27.09.2011 по 09.11.2011 згідно довідки №23/05/2023/1 від 23.05.2023 виданою ПП ім. Г.І. Ткачука; з 12.05.2012 по 17.01.2013, з 18.04.2013 по 25.11.2013, з 04.04.2014 по 29.12.2014, з 03.03.2015 по 25.11.2015, з 15.03.2016 по 13.12.2016, з 06.03.2017 по 10.05.2017 згідно довідки №3 від 21.04.2023 виданою ПП ОСОБА_1 ; 18.06.2018 по 19.12.2018, з 23.06.2020 по 23.12.2020, з 22.06.2021 по 22.12.2021, з 22.06.2022 по 02.01.2023 згідно довідки №2023/03 від 20.03.2023 виданою ПМП "Агропромтехпослуги". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити і виплатити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах з 06.05.2023. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено. Стягнуто на користь ОСОБА_2 судові витрати в розмірі 1073 (одну тисячу сімдесят три) гривні 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.
На виконання зазначеного рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області ОСОБА_2 до пільгового стажу за Списком № 2 зараховано вказані періоди роботи. Тривалість стажу пільгової роботи ОСОБА_2 склала 26 років 11 місяців 18 днів. Враховуючи наявність необхідного як страхового стажу, так і стажу пільгової роботи, ОСОБА_2 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
Відповідач 10.07.2024 направив позивачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з липня 2024 року, який складений 05.07.2024 щодо ОСОБА_2 з зазначенням місячного розміру та суми фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за період з дати призначення (перерахунку) пенсії до дати формування розрахунку (до сплати в липні 12087,22 грн, щомісячно з серпня - 814,57 грн).
Позивач, вважаючи зазначений розрахунок протиправним та таким, що порушує його права, звернувся з позовом до суду.
IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до частини 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-VI пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Згідно з пунктом 1 статті 4 Закону України від 26.06.1997 №400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №400/97-ВР) на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору в таких розмірах: для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону: 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Крім того, відповідно до пункту 6.1. Інструкції №21-1 для підприємств та організацій (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України) відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів “б»-“з» статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Приписами пункту 6.2 Інструкції №21-1 визначено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
При визначенні частки сплати окремого підприємства стаж ураховується в місяцях (шляхом переведення років у місяці).
Частка відшкодування підприємством витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, яким відповідно до законодавства стаж, що дає право на призначення цих пенсій, зараховується у кратному розмірі, розраховується з урахуванням кратності стажу.
Якщо пенсія на пільгових умовах призначена із взаємним зарахуванням періодів роботи, передбачених статтями 13, 14 та 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», або із взаємним зарахуванням періодів роботи, передбачених частинами другою і третьою статті 114 Закону, які дали право на цю пільгову пенсію, то відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій здійснюється тими підприємствами, на яких цей стаж було вироблено.
Відповідно до пункту 6.4 Інструкції №21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно з пунктом 6.5 Інструкції №21-1 розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.
Положеннями пункту 6.7 Інструкції №21-1 встановлено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Твердження позивача, що обов'язок відшкодування витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій на пільгових умовах покладено саме на підприємства і організації, а не на фізичних осіб-підприємців, суд вважає безпідставним з огляду на таке.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам пенсії призначаються за нормами Закону №1058-IV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності Законом №1058-IV.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 114 Закону №1058-IV, яка кореспондується зі статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно з пунктами 1, 2 статті 1 Закону №400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є:
1) суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників;
2) філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади.
Зі змісту наведеного слідує, що суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі фізичні особи-підприємці, зобов'язані відшкодовувати органам Пенсійного фонду суми фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених їх працівникам на пільгових умовах за Списком № 2.
Оскільки 3 роки 8 місяців 27 днів пільгового стажу ОСОБА_2 набув у ФОП ОСОБА_1 , тому саме фізична особа-підприємець зобов'язана відшкодовувати фактичні втрати на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах за ОСОБА_2 .
Доводи позивача про порушення відповідачем строків, визначених пунктом 6.5 Інструкції №21-1, суд вважає помилковими з урахуванням такого.
З наведених норм Інструкції №21-1 слідує, що формування розрахунку фактичних витрат органами Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених із врахуванням пільгового стажу, зарахованого на підставі судового рішення, не звільняє позивача від обов'язку їх відшкодування. Оскільки, законодавець в пункті 6.5 Інструкції №21-1 закріпив, що складання розрахунку на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України здійснюється протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення пенсії.
Крім того, спірний розрахунок (направлений відповідачем 10.07.2024), сформований після зарахування на рахунок ОСОБА_2 сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії на виконання судового рішення від 10.11.2023 у справі №560/15606/23 до дати складання розрахунку.
Таким чином, розрахунок фактичних витрат, направлений в липні 2024 року (протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення пенсії), сформований за період з 06.05.2023 по 01.07.2024 відповідно до вимог Інструкції №21-1, не звільняє позивача від обов'язку відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, оскільки ці витрати здійснено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в липні 2024 року на виконання рішення суду у справі №560/15606/23.
Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що згідно з пунктом 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994).
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач спростував, а позивач не підтвердив правомірність заявлених позовних вимог, а тому, в їх задоволенні слід відмовити.
Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України та відсутність підстав для задоволення позовних вимог, немає підстав для стягнення на користь позивача сплаченого ним судового збору.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування розрахунку відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк