Ухвала від 19.03.2025 по справі 520/1385/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

з питання залучення відповідача, з питання витребування доказів

19 березня 2025 року справа № 520/1385/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сліденка А.В., розглянувши у порядку письмового провадження питання про витребування доказів, про залучення Комісії з розгляду питань надання військовозобов»язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 у якості відповідача до участі у справі за позовом ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач, заявник) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі за текстом - відповідач №1, суб"єкт владних повноважень, адміністративний орган, владний суб"єкт, орган публічної адміністрації), ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі за текстом - відповідач №2) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач у порядку адміністративного судочинства заявив вимоги про: 1) визнання протиправним рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненадання відстрочки від призову за мобілізацією ОСОБА_1 , оформленого Повідомленням №14792 від 28.11.2024 р. та протоколом Комісії з надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_3 №38 від 22.11.2024 р.; 2) зобов'язання Комісії з надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.11.2024 року, про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з врахуванням рішення суду по справі.

Узагальнено наведені заявником підстави позову можуть бути сформульовані як достатність поданих документів для прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Ухвалою суду від 24.01.2025р. судом було прийнято рішення про розгляд адміністративної справи у порядку спрощеного позовного провадження без призначення судового засідання та без повідомлення (виклику) сторін, залучено до участі у справі у якості відповідача ІНФОРМАЦІЯ_4 , зобов'язано відповідачів надати до суду усі докази на підтвердження власних аргументів проти позову, а також повного, вичерпного і всебічного висвітлення обставин спору, а також спростування доводів заявника, зокрема, але не виключно: матеріали особової справи заявника у якості військовозобов"язаного чи військовослужбовця; копію заяви позивача від 07.11.2024р. про надання відстрочки від призову на військову службу з усіма доданими до неї документами; рішення за результатом розгляду заяви позивача від 07.11.2024р.; розпорядчий документ про створення, функціонування, завдання, повноваження районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки і структурних підрозділів районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки; докази створення відповідної комісії з надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, яка приймає рішення (у вигляді протоколу) про надання такої відстрочки або відмову у наданні; розмежування повноважень між керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та відповідною комісією з надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації; пояснення з нормативно-правовим обґрунтуванням щодо порядку розгляду заяв про надання відстрочки та ким приймається відповідне рішення тощо; докази про форму управлінського волевиявлення суб"єкта владних повноважень з приводу надання військовозобов"язаній особі відстрочки від призову за мобілізацією (у формі письмового рішення, у формі письмового листа, у формі письмової довідки, у формі вчинення відповідного запису у військово-обліковому документі, у формі внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ЄДРПВР); усі відомості про заявника згідно з Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів; докази відповідності реально вчиненого у спірних правовідносинах управлінського волевиявлення суб'єкта владних повноважень вимогам ч.2 ст.2 КАС України та ч.5 ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Дослідивши матеріали справи суд зазначає, що згідно з п.7 ч.1 ст.4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

У розумінні ч.7 ст.1 та ч.8 ст.1 Закону України від 25.03.1992р. №2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу", п.1 та п.3 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (затверджене постановою КМУ від 23.02.2022р. №154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, при цьому районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є структурними підрозділами обласних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Згідно з п.57 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (затверджений постановою КМУ від 16.05.2024р. №560; далі за текстом - Порядок №560) для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 23.05.2024р. №1115 при районних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки м.Харкова та Харківської області були утворені комісії з розгляду питань надання військовозобов»язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Наказом начальника Харківської районної військової адміністрації Харківської області від 27.05.2024р. №5 було визначено склад працівників державних органів, котрі не входять до структури Міністерства оборони України для включення до комісій з розгляду питань надання військовозобов»язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки м.Харкова та Харківської області.

Згідно з п.60 Порядку №560 Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

З наведеного слідує, що районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки як орган військового управління - структурний підрозділ обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки і Комісія при районному центрі комплектування та соціальної підтримки з розгляду питань надання військовозобов»язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період як колегіальний державний орган є окремими, самостійними та незалежними один від одного суб»єктами владних повноважень.

Суд відзначає, що аналогічна ситуація має місце і у випадку функціонування військово-лікарських комісій, котрі згідно з п.2.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008р. №402, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008р. за №1109/15800; далі за текстом - Положення №402) є державними колегіальними органами - органами військово-лікарської експертизи.

З наведеного слідує, що територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, Комісія при районному центрі комплектування та соціальної підтримки з розгляду питань надання військовозобов»язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, Військово-лікарська комісія при районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки мають кожен власну виключну управлінську компетенцію, вручання до сфери реалізації якої з боку територіального органу комплектування та соціальної підтримки унеможливлено приписами ч.2 ст.19 Конституції України.

Відтак, судом під час розгляду справи встановлено, що Комісія з розгляду питань надання військовозобов»язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 є окремим, самостійним та незалежним від районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки як органу військового управління - структурного підрозділу обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки суб»єктом владних повноважень.

Отже, оскільки Комісія з розгляду питань надання військовозобов»язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 є окремим колегіальним суб»єктом владних повноважень та приймала протокольне рішення від 22.11.2024р. №38 про відмову у наданні заявнику відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, то у силу положень п.7 ч.1 ст.4, ч.1 ст.43, ч.3 ст.43 КАС України Комісію з розгляду питань надання військовозобов»язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 належить залучити до участі в даній адміністративній справі.

Окрім того, ухвалою суду від 24.01.2025р. у відповідачів було витребувано докази, проте станом на 19.03.2025 р. жодних з витребуваних документів до суду не надходило.

Отже, відповідачами, які у розумінні п.7 ч.1 ст.4 КАС України є суб'єктами владних повноважень, не забезпечено виконання вимог ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2025р. у справі №520/1385/25 в частині подання доказів.

Унаслідок цього, суд позбавлений можливості встановити об'єктивну істину у даному спорі.

Імперативні приписи ч.4 ст.9 та ч.ч.1-3 ст.242 КАС України вимагають від суду за власною ініціативою безвідносно до правових позицій учасників справи та процесуальної поведінки сторін спору вживати процесуальні дії, спрямовані на з'ясування об'єктивної істини.

З огляду на викладене, суд доходить до висновку про необхідність витребування у відповідачів додаткових доказів.

Окрім того суд звертає увагу відповідачів, що згідно зі ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим (ч.1 ст.242); законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права (ч.2 ст.242); обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч.3 ст.242); судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом (ч.4 ст.242).

За загальним правилом ч.5 ст.44, ч.2 ст.79, ч.3 ст.79, ч.4 ст.161, п.1 ч.4 ст.162 КАС України докази до суду повинні подати сторони.

Водночас із цим, відповідно до ч.4 ст.9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Відтак, приписи ч.4 ст.9 КАС України кореспондують положеннями ч.ч.1-4 ст.242 КАС України і у разі неналежної реалізації учасниками справи процесуальних прав чи неналежного виконання учасниками справи процесуальних обов"язків в частині подання до суду повного обсягу доказів, котрі всебічно та вичерпно висвітлюють дійсні обставини спірних правовідносин (котрі входять до предмету доказування), обтяжують суд обов"язком витребувати необхідні для розгляду справи докази за власною ініціативою.

За правилом ч.6 ст.80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Згідно з ч.7 ст.80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

За визначенням ч.1 ст.144 КАС України заходами процесуального примусу є процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених в суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов'язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства.

Згідно з п.3 ч.1 ст.149 КАС України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень.

Суд звертає увагу відповідачів на те, що районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Харківської області згідно з п.3 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (затверджено постановою КМУ від 23.02.2022р. №154; далі за текстом - Положення №154) районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є структурними підрозділами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.

Отже, усі документи та відомості, котрі знаходяться у фізичному розпорядженні районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки слід кваліфікувати у якості таких, що знаходяться одночасно фізичному володінні та розпорядженні територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя як юридичної особи публічного права.

Згідно з п.57 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (затверджено постановою КМУ від 16.05.2024р. №560; далі за текстом - Порядок №560) для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Отже, Комісія для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (відокремленому відділі) є окремим самостійним та незалежним державним колективним органом, який функціонує на матеріально-технічній базі відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленому відділі) (тобто структурного підрозділу територіального центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя як юридичної особи публічного права).

Отже, усі документи та відомості, котрі створені Комісією для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (відокремленому відділі) слід кваліфікувати у якості таких, що знаходяться одночасно фізичному володінні та розпорядженні територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя як юридичної особи публічного права.

До того ж суд звертає увагу, що за визначенням ч.1 ст.1 Закону України від 13.01.2011р. №2939-VI "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

У розумінні п.1 ч.1 ст.13 Закону України від 13.01.2011р. №2939-VI "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками публічної інформації визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Отже, розпорядником усіх письмових документів, створених відповідним районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, створених Комісією для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (відокремленому відділі) є територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя як державний орган із правовим статусом юридичної особи публічного права.

Відтак, у даному конкретному випадку у разі неподання витребуваних судом доказів вбачається існування підстав для накладення штрафу у порядку п.3 ч.1 ст.149 КАС України виключно на територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя як державний орган із правовим статусом юридичної особи публічного права.

Керуючись ст.ст.8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 4, 6-9, 48, 80, 241-243, 248, 256, 295 КАС України, суд

ухвалив:

1.Залучити до участі у справі в якості відповідача - Комісію з розгляду питань надання військовозобов»язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ).

2.Розгляд справи розпочати спочатку.

3.Направлення процесуальних документів до Комісії з розгляду питань надання військовозобов»язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснювати через ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Зобов"язати ІНФОРМАЦІЯ_5 забезпечити передання отриманих від Харківського окружного адміністративного суду у межах справи №520/1385/25 документів Комісії з розгляду питань надання військовозобов»язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 в день отримання згаданих документів.

4.Зобов'язати Комісію з розгляду питань надання військовозобов»язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 подати до суду: 1) відзив на позов, де чітко та однозначно зазначити про те, які з викладених у позові обставин визнаються, а які заперечуються; 2) усі докази на підтвердження висловлених аргументів та на висвітлення обставин спору - у строк не пізніше 15 днів з дати одержання цієї ухвали.

5. Витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_1 та у ІНФОРМАЦІЯ_2 : матеріали особової справи заявника у якості військовозобов"язаного чи військовослужбовця; копію заяви позивача від 07.11.2024р. про надання відстрочки від призову на військову службу з усіма доданими до неї документами; рішення за результатом розгляду заяви позивача від 07.11.2024р.; розпорядчий документ про створення, функціонування, завдання, повноваження районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки і структурних підрозділів районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки; докази створення відповідної комісії з надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, яка приймає рішення (у вигляді протоколу) про надання такої відстрочки або відмову у наданні; розмежування повноважень між керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та відповідною комісією з надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації; пояснення з нормативно-правовим обґрунтуванням щодо порядку розгляду заяв про надання відстрочки та ким приймається відповідне рішення тощо; докази про форму управлінського волевиявлення суб"єкта владних повноважень з приводу надання військовозобов"язаній особі відстрочки від призову за мобілізацією (у формі письмового рішення, у формі письмового листа, у формі письмової довідки, у формі вчинення відповідного запису у військово-обліковому документі, у формі внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ЄДРПВР); усі відомості про заявника згідно з Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів; докази відповідності реально вчиненого у спірних правовідносинах управлінського волевиявлення суб'єкта владних повноважень вимогам ч.2 ст.2 КАС України та ч.5 ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Зобов'язати подати докази до суду протягом 5 днів від дати отримання цієї ухвали засобами електронної пошти, за допомогою функціоналу Електронного кабінету в підсистемі "Електронний суд" або засобами поштового зв'язку.

6. Копії ухвали направити учасникам справи.

7.Роз"яснити, що невиконання цієї ухвали суду в частині витребування доказів без поважних причин створює підстави та приводи для застосування до територіального центру комплектування та соціальної підтримки обласного рівня, а саме ІНФОРМАЦІЯ_6 заходу процесуального примусу у вигляді штрафу у порядку п.3 ч.1 ст.149 КАС України.

8. Роз'яснити, що ухвала набирає законної сили з моменту підписання (проголошення), оскарженню не підлягає.

Суддя А.В. Сліденко