Справа № 420/32882/24
18 березня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. Валентини Крицак, 6, м. Херсон, 73036, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області в якому просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо нездійснення позивачу переводу з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з належним її перерахунком з урахуванням всього наявного у позивача страхового стажу з 28.04.1976 року по 15.06.2021 року у відповідності до трудової книжки та заробітку, у тому числі у періоди роботи з 01.08.1994 року по 01.09.1994 року, з 01.09.1994 року по 25.11.1996 року, з 26.11.1996 року по 15.10.1997 року, з 31.03.1999 року по 30.06.2000 року, за заявою від 06.09.2024 року;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у відповідності до заяви позивача від 06.09.2024 року, поданої через особистий кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду України, перевести позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з належним її перерахунком з урахуванням всього наявного у позивача страхового стажу з 28.04.1976 року по 15.06.2021 року у відповідності до трудової книжки та заробітку, у тому числі у періоди роботи з 01.08.1994 року по 01.09.1994 року, з 01.09.1994 року по 25.11.1996 року, з 26.11.1996 року по 15.10.1997 року, з 31.03.1999 року по 30.06.2000 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач 06.09.2024 року, через особистий кабінет на порталі ПФУ подала заяву до ГУ ПФУ в Херсонській області, якою просила: «перевести з пенсії по інвалідності на пенсію за віком із здійсненням відповідного належного перерахунку розміру пенсії (у бік збільшення) за всім наявним у мене страховим стажем та відповідним заробітком. Відповіддю ГУ ПФУ в Херсонській області від 23.09.2024 року повідомлено, що позивачу нічого не належить, тобто відмовлено в переході з пенсії по інвалідності на пенсію за віком із здійсненням відповідного належного перерахунку розміру пенсії за всім наявним у позивача страховим стажем та відповідним заробітком. До того ж, заяву від 06.09.2024 року навіть не розглянуто належним чином (розглянуто за нормами ЗУ «Про інформацію»), відповідач посилається на не відповідність вказаної адреси для надання відповіді адресі наявній в пенсійній справі та неможливості (недостатності) ідентифікації позивача через вебпортал ПФУ, що фактично і стало підставами неприйняття належного рішення за заявою від 06.09.2024 року та, відповідно, не здійснення переводу на пенсію за віком із належним її перерахунком у відповідності до всього наявного стажу, заробітку тощо, що і зумовила позивача звернутись до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою суду в відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від представника відповідача до суду надійшов відзив, в якому позовні вимоги позивача вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію відповідно до статті 33 Закону № 1058. Має статус, не працюючої особи. 06 вересня 2024 року Позивачем подано заяву через веб-портал надання електронних послуг, яка зареєстрована за вх. № 7595/8-2100-24 про перехід на пенсію за віком. Позивачем при поданні заяви від 06.09.2024, передбаченої нормами чинного законодавства, процедури, дотримано не було, у зв'язку з чим вона розглянута Головним управлінням у відповідності до процедури розгляду заяв, передбаченої Законом України "Про звернення громадян". За результатами розгляду, 23.09.2024 Позивачеві надано інформаційний лист роз'яснення № 8154-7595/B-02/8-2100/24. Головне управління наголошує, що жодних рішень відносно заяви ОСОБА_1 від 06.09.2024 не приймалося. Відповідач вказує що позивачеві роз'яснено, що відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону № 1058, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Станом на 01.09.2024, за матеріалами електронної пенсійної справи, страховий стаж позивача становить 31 рік 3 місяці 20 днів. До загального страхового стажу зараховано всі періоди роботи. Враховуючи дату народження ОСОБА_1 та набутий страховий стаж, вона має право на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058, у зв'язку з чим має право звернутися, у порядку, визначеному нормами чинного законодавства за переходом на пенсію за віком. Головним управлінням матеріали електронної пенсійної справи Позивача перевірені. До страхового стажу зараховані всі періоди роботи трудової діяльності. В матеріалах електронної пенсійної справи наявні архівні довідки про заробітну плату, видані архівним відділом Лисичанської міської ради Луганської області, за період роботи на Лисичанському заводі "Строммашина": - від 13.06.2013 № 4846/15-32- за період роботи з серпня 1989 року по серпень 1994 року; - від 04.02.2013 № 1007-17/27 за період роботи з січня 1990 року по серпень 1994 року; - від 04.02.2023 № 1008-17/27 за період з червня 1984 року по квітень 1989 року, з червня 1989 року по грудень 1989 року. Інші довідки про заробітну плату, зокрема, за спірні періоди, в матеріалах пенсійної справи відсутні. При розрахунку пенсії визначений оптимальний період заробітної плати з 01.08.1989 по 31.07.1994. Пенсія обчислена із заробітної плати за періоди роботи з 01.08.1989 по 31.07.1994 та з 01.07.2000 по 31.12.2007 за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу, відповідно до ст. 40 Закону № 1058. Отже, з наведеного слідує, що якби Позивачем було первинно під час призначення пенсії надано довідки про заробітну плату за спірні періоди, то їх перелік був би вказаний у розписці-повідомленні (копію падаємо), проте, вони відсутні. Також, у разі наявності довідок про заробітну плату за спірні періоди вони були б наявні в оцифрованій пенсійній справі. Оскільки, вказані довідки відсутні, пенсія не може бути обчисленою за заробітною платою за вказані періоди. Крім того, відповідач зазначає, що із заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, до органів Пенсійного фонду ОСОБА_1 не зверталася.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення проти позову, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив наступне: ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію по інвалідності.
ОСОБА_1 06.09.2024 року, через особистий кабінет на порталі ПФУ подала заяву до ГУ ПФУ в Херсонській області, в якій просила перевести з пенсії по інвалідності на пенсію за віком із здійсненням відповідного належного перерахунку розміру пенсії (у бік збільшення) за всім наявним у страховим стажем за трудовою книжкою та відповідним заробітком.
ГУ ПФУ в Херсонській області від 23.09.2024 року надано відповідь в якій зазначено, що відповідно до частини третьої статті 45 Закону, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Станом на 01.09.2024, за матеріалами електронної пенсійної справи, страховий стаж позивача становить 31 рік 3 місяці 20 днів. До загального страхового стажу зараховано всі періоди роботи. Враховуючи дату народження позивача та набутий страховий стаж, позивач набула право на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону. Для перерахунку пенсії позивачу потрібно звернутися до будь-якого діючого територіального органу (сервісного центру) Пенсійного фонду України із заявою відповідно до пункту 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (зі змінами). Заяву також можна подати разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (портал "Дія") з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.08.2015 № 991/27436. У разі подання заяви через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України потрібно у розділі "Заява на перерахунок пенсії" особистого кабінету обрати вид перерахунку "Перехід на інший вид пенсії", заповнити атрибути заяви на перерахунок пенсії, додати скановані копії документів, які є обов'язковими для заяви, та додатково тих документів, які вважаєте за необхідне, сформувати заяву, підписати кваліфікованим електронним підписом та надіслати на розгляд до Пенсійного фонду України.
Позивач вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо нездійснення переводу з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, звернулась до суду з даним позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.
В рішенні від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України “Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано.
Тобто набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22.09.2005 №5-рп/2005, від 29.06.2010 № 17-рп/2010, від 22.12.2010 № 23-рп/2010, від 11.10.2011 № 10-рп/2011).
Спірні правовідносини виникли з приводу наявності підстав для прийняття відповідачем рішення по суті за наслідками розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно з п. 1.1 Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1) передбачено, що заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Форма і зміст заяви затверджена Порядком № 22-1 (додаток № 1).
Відповідно до останнього абзацу пункту 1.8 розділу І Порядку № 22-1 визначено, що Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Відповідно до пункту 4.1 розділу І Порядку № 22-1, установлено, що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Згідно з пунктом 4.7. розділу IV Порядку № 22-1, установлено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону Українивід 02.10.1996 № 393/96-ВР «Про звернення громадян» установлено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Як встановлено судом вище, та підтверджено матеріалами справи, позивач 06.09.2024 звернулася до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, що викладена в довільній формі.
Суд зазначає, що в межах спірних правовідносин йдеться про перерахунок раніше призначеної пенсії, і позивач звернувся до відповідача із заявою довільного зразка, яка містить всі необхідні дані для вирішення питання щодо наявності підстав для переходу на пенсію за віком.
Отже, заява позивача розглянута в порядку Закону України Про звернення громадян, рішення по суті щодо переходу на пенсію за віком відповідачем не приймалося, а лист ГУ ПФУ мають роз'яснювальний характер та не встановлюють для позивача правових наслідків.
Під час вирішення питання правомірності процедури розгляду заяви, форма якої не відповідає тій, яка встановлена Порядком № 22-1, Верховний Суд у постанові від 27 листопада 2019 року у справі № 748/696/17 вказав, що важливим при вирішенні спірних правовідносин є зміст зазначеної заяви, який очевидно дає змогу оцінити намір заявника. Крім того, вказав, що важливим є також долучення позивачем до заяви документів, які подаються саме при призначенні пенсії.
На цій підставі Суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність органу пенсійного фонду і вказав, що відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача як пенсіонера (соціальної групи населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій у частині соціального захисту).
Аналогічний підхід до вирішення подібних правовідносин застосований Верховним Судом у постановах від 30 травня 2018 року у справі № 537/3480/17, від 27 листопада 2019 року у справі № 748/696/17, від 26 лютого 2020 року у справі № 541/543/17-а, від 16 грудня 2021 року у справі № 500/1879/20 та від 09 серпня 2023 року у справі № 520/5045/2020.
Суд врахував, що зміст заяви позивачки від 06.09.2024 є зрозумілим і дає можливість оцінити намір заявниці.
Суд вказує, що доступ до соціальних прав, зокрема права на перерахунок пенсії, є важливим аспектом забезпечення гідного життя громадян. У цьому контексті можливість подання заяви у довільній формі є ключовим елементом, що спрощує процес отримання пенсійного забезпечення та сприяє реалізації такого конституційного права.
Порядок № 22-1 визначає процедуру, яка є способом дій пенсійного органу у відповідь на звернення громадян щодо того чи іншого питання у сфері соціального захисту.
Згідно вимог пунктів 4.3 та 4.7 Порядку № 22-1 результат розгляду заяви про призначення пенсії повинен бути оформлений розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення (розпорядження) органу, що призначає пенсію, про призначення або відмову в призначенні із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Як встановив вище суд, у ході розгляду заяви позивачки від 06.09.2024 відповідач не розглянув по суті заяву позивачки і, відповідно, жодного з передбачених Порядком № 22-1 рішень за наслідками розгляду такої заяви не прийняв.
За наведеного правового регулювання та встановлених обставин, розгляд заяви і доданих до неї документів, поданих особою для призначення (перерахунку) пенсії повинен закінчуватись прийняттям відповідного рішення (про перерахунок або про відмову у перерахунку пенсії). Водночас у цьому випадку таке рішення відповідачем не приймалось, що свідчить про недотримання ним встановленого законодавством порядку вирішення цього питання і суперечить вищенаведеним нормам.
Подібну правову позицію Верховний Суд виклав у постанові від 22 листопада 2023 року у справі № 300/3457/20 та від 23 вересня 2024 року у справі № 620/2027/23.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.09.2024 щодо нездійснення переводу з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.09.2024 року про перевід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та прийняти рішення за результатами розгляду заяви з урахуванням висновків суду, викладених у мотивувальній частині цього рішення.
У свою чергу вимоги позивачки про зобов'язання відповідача перевести позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з належним її перерахунком з урахуванням всього наявного у позивача страхового стажу з 28.04.1976 року по 15.06.2021 року у відповідності до трудової книжки та заробітку, у тому числі у періоди роботи з 01.08.1994 року по 01.09.1994 року, з 01.09.1994 року по 25.11.1996 року, з 26.11.1996 року по 15.10.1997 року, з 31.03.1999 року по 30.06.2000 року є передчасними, оскільки відповідач не здійснив розгляд вказаного питання.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивачки є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково.
Згідно частин 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 260, 262, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. Валентини Крицак, 6, м. Херсон, 73036, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.09.2024 щодо нездійснення переводу з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.09.2024 року про перевід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та прийняти рішення за результатами розгляду заяви з урахуванням висновків суду, викладених у мотивувальній частині цього рішення.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Враховуючи періодичну відсутність електроенергії у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду, тривалість повітряних тривог, знаходження судді на лікарняному, повний текст рішення складено та підписано суддею 18.03.2025 року.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.К. Василяка