Рішення від 17.03.2025 по справі 400/320/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2025 р. № 400/320/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т.О., за участю секретаря судового засідання Ополинського О.В., позивача ОСОБА_1 , пр. позивача ОСОБА_2 , пр. третьої особи ОСОБА_3 розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаВійськової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_2

треті особиІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_3 , Генеральний штаб Збройних сил України, просп. Повітряних Сил, 6,м. Київ,03168,

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач- ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 про:

-визнання бездіяльність військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо не виконання наказу начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 17 листопада 2024 року № 1522-РС та не вжиття заходів щодо звільнення старшого солдата ОСОБА_1 , водія-електрика відділення радіоелектронної розвідки взводу радіоелектронної розвідки розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 - протиправною.

- зобов'язання військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) виконати наказ начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 17 листопада 2024 року № 1522-РС в частині звільнення старшого солдата ОСОБА_1 , водія- електрика відділення радіоелектронної розвідки взводу радіоелектронної розвідки розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 шляхом прийняття наказу про виключення його зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 . Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач допустив протиправну бездіяльність та не прийняв наказ про звільнення позивача з посади та виключення зі списків особового складу, в зв'язку з призначенням позивача на військову службу у ВСП. Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки позивач 06.01.2025 самовільно залишив військову частину, рапорт про звільнення не подавав, посаду не здав, тому правових підстав для прийняття наказу про виключення його із списків особового складу військової частини немає. Третя особа без самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача: Генеральний штаб Збройних сил України надав суду пояснення про відсутність підстав для задоволення позову. Третя особа без самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача: Внутрішня служба правопорядку надала суду пояснення, в яких зазначила, що після виключення позивача із списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та надання всіх необхідних документів, позивач буде прийнятий на службу до ВСП.

Заслухав пояснення позивача, представника позивача, третьої особи представника ВСП, дослідив докази, суд дійшов висновку:

Старший солдат ОСОБА_1 проходив військову службу з 03 жовтня 2019 року у Збройних Силах України в ІНФОРМАЦІЯ_2 на посаді стрілець групи охорони та патрульно-постової служби роти ІНФОРМАЦІЯ_3 .

За наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 23 березня 2024 року № 472-РС позивача було звільнено та переведено до подальшого проходження служби у військовій частині НОМЕР_1 .

Згідно із висновком військово-лікарської комісії від 09 вересня 2024 року позивач був визнаний придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП.ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

Позивач подав рапорт від 15.11.2024 року, дата реєстрації в СЕДО 15.11.2024 року, № 52/рп про його переведення за станом здоров'я на підставі висновку ВЛК.

Наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 17 листопада 2024 року № 1522-РС відповідно до пунктів 82,83 та 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та постанови Кабінету Міністрів України від 12.11.2024 року № 1291 звільнено та призначено старшого солдата ОСОБА_1 , водія-електрика відділення радіоелектронної розвідки взводу радіоелектронної розвідки розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 стрільцем групи охорони та патрульно-постової служби взводу охорони та патрульно-постової служби роти військової служби правопорядку ІНФОРМАЦІЯ_4 .

В поясненнях Генштаба зазначено, що відповідач отримав цей наказ 22.11.2024. Відповідач у відзиві зазначив, що отримали наказ № 1522 від 17.11.2024 від Генштаба - 05.12.2024.

06.01.2025 позивач самовільно залишив військову частину.

Згідно норм частин першої та четвертої статті 2 Закону №2232-ХІЇ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців га осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

За приписами частини тринадцятої 13 статті 6 Закону №2232-ХІ1 військовослужбовці у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби, можуть бути направлені для подальшого проходження військової служби з одного військового формування до іншого з виключенням із списків особового складу формування, з якого вибули, та включенням до списків особового складу формування, до якого прибули.

Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджене Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008 п. 109 передбачено, що вибуття до нового місця служби військовослужбовця здійснюється після надходження витягу з наказу відповідного командира (начальника) військової частини про призначення, в тому числі доведеного технічними засобами передачі документованої інформації. Виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини має відбутися після здавання посади, але не пізніше ніж через місяць від дня одержання військовою частиною зазначеного витягу з наказу або іншого письмового повідомлення про переміщення по службі військовослужбовця. До зазначеного строку не включається час перебування військовослужбовця у відпустці, відрядженні, на лікуванні чи під вартою.

Абзацом 2 пункту 257 Положення №1153/2008 визначено, що для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.

Згідно до п. 1 Положення про Генеральний штаб Збройних Сил України, затвердженого указом Президента України від 30.01.2019 року № 23/2019 Генеральний штаб Збройних Сил України є головним органом військового управління з планування оборони держави, стратегічного планування застосування Збройних Сил України (далі - Збройні Сили) та визначених сил і засобів інших складових сил оборони (далі - інші складові сил оборони), координації і контролю за виконанням завдань у сфері оборони органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та силами оборони у межах, визначених законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п. 8 Положення Генеральний штаб у межах повноважень видає накази та директиви, організовує і контролює їх виконання. Генеральний штаб здійснює стратегічне керівництво силами та засобами Збройних Сил, інших складових сил оборони, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

Відповідно до п. 10 вказаного Положення Начальник Генерального штабу Збройних Сил України: підписує накази та директиви Генерального штабу.

Наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 року № 170 затверджено Інструкцію про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі Інструкція № 170).

Пунктом 1.3 Інструкції № 170 визначено, що громадяни України, які виконують військовий обов'язок під час проходження військової служби, є військовослужбовцями Збройних Сил України.

Згідно п. 4.1 Інструкції № 170, військовослужбовці Збройних Сил України призначаються на посади, передбачені штатами (штатними розписами) військових частин. Призначення військовослужбовців на посади і переміщення по службі здійснюються з урахуванням результатів оцінювання на підставі Резерву кандидатів для просування по службі, Плану переміщення на посади, подань, службових документів, визначених пунктами 1.5, 1.6 розділу І цієї Інструкції (якщо в умовах воєнного часу неможливо оформити подання), та клопотань посадових осіб, а також рішень колегіальних органів, утворених відповідно до чинного законодавства України.

Приписами п 4.15 Інструкції № 170 визначено, шо переміщення по службі в іншу місцевість військовослужбовців, які мають потребу за станом свого здоров'я або за станом здоров'я членів сімей змінити місце служби і проживання, а також за сімейними обставинами та з інших поважних причин, або на нижчу на один ступінь посаду за ініціативою військовослужбовця (крім військовослужбовців, які займають посади, за якими передбачені військові звання старший лейтенант або молодший сержант (старшина 2 статті)) провадиться на особисте прохання відповідно до підпунктів 2, 3 пункту 82 Положення за рапортом військовослужбовця, поданим за підпорядкуванням.

Крім рапорту військовослужбовця, підставами для прийняття рішення щодо його переміщення за станом здоров'я, сімейними обставинами чи з інших поважних причин є постанова (висновки) військово-лікарської та лікарсько-консультативної комісій, акт обстеження сімейного стану, документи, що підтверджують наявність і вік дітей, наявність житла, розміри доходів тощо.

Інструкція з діловодства у Збройних Силах України, затверджена наказом Головнокомандувача Збройних Сил України 31 січня 2024 № 40 встановлює загальні вимоги до документування управлінської інформації та організації роботи з документами, створеними в паперовій та електронній формі в Апараті Головнокомандувача Збройних Сил України, Генеральному штабі Збройних Сил України, командуваннях видів, родів військ (сил) Збройних Сил України, органах військового управління, штабах угруповань військ (сил), військових частинах (установах) Збройних Сил України (далі - військові частини, установи), включаючи їх підготовку, реєстрацію, облік, зберігання і контроль за виконанням.

Згідно із підпунктами 2.8.10.1, 2.8.10.2, 2.8.10.3. пункту 2.8.10 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України 31 січня 2024 № 40 обхідний лист видається військовослужбовцям (працівникам) службою діловодства перед виключенням їх зі списків особового складу частини (установи) після видання (надходження) наказу (витягу із наказу) про призначення або звільнення військовослужбовця (працівника), крім військовослужбовців, які під час дії особливого періоду визнані військово- лікарською комісією непридатними до військової служби або непридатними із переоглядом через 6-12 місяців.

В обхідному листі зазначаються військове звання, прізвище, ім'я та по батькові військовослужбовця, якому він видається, посадові особи служб забезпечення військової частини (установи). Обхідний лист підписує керівник служби діловодства.

Підписаний обхідний лист керівниками служб забезпечення є підтвердженням для командира (керівника) військової частини (установи) про відсутність заборгованостей у військовослужбовця.

П.2.3.13. Приклади складання наказів командира (керівника) військової частини (по стройовій частині), у тому числі про склад добового наряду, наведено в додатках 1, 2 до цієї Інструкції.

У додатку 1 до Інструкції передбачено, що:

« 2. У пунктах, що стосуються виключення зі списків особового складу військової частини, із усіх видів забезпечення, під час вибуття зазначаються: “2. (Військове звання, прізвище, ім'я, по батькові, займана посада), призначеного наказом (відповідний наказ (по особовому складу), яким призначений) від “__» ______ 20__ року № ___ на посаду (повна назва посади, на яку призначений) військової частини НОМЕР_3 , вважати таким , що справи та посаду здав і вибув до нового місця служби (назва населеного пункту, до якого вибув).

4. У пунктах, що стосуються прийняття та здавання посади підпорядкованим особовим складом може зазначатися: “4. (Військове звання, прізвище, ім'я, по батькові, займана посада), у зв'язку із звільненням з військової служби надати п'ять днів з “___» по “___» ________ 20__ року для здавання справ та посади, яку обіймає. Підстава: витяг з наказу (наказ (по особовому складу) від “___» ________ 20___ року № ___ (вх. № ___ від 00.00.0000).»

Отже, для виключення зі списків особового складу військової частини необхідно здати посаду.

Таким чином, відповідач, отримавши наказ Генштабу від 17.11.2024 повинен був видати позивачу обхідний лист для здачі посади, а відповідно до п.109 Положення не пізніше місяця прийняти наказ про виключення позивача із особового складу військової частини.

Відповідач зазначає, що він отримав наказ Генштабу 05.12.2024.

3-я особа Генштаб у поясненнях зазначив та надав суду докази, що наказ був направлений відповідачу через систему електронного документообігу 22.11.2024, який був ним отриманий 22.11.2024 о 21:08:55 та засобами фельд'єгерського поштового зв'язку 27.11.2024.

Відтак, відповідач повинен був до 22.12.2024, відповідно до п.109 Положення надати позивачу обхідний лист для здачі посади, тому позовні вимоги про визнання протиправної бездіяльності відповідача належить задовольнити.

Відповідач у відзиві зазначив, що позивач доказів здання ним справ та посади - обхідний лист та рапорт про здачу справ за посадою позивача не надав, тому відповідач не прийняв наказ про виключення з особового складу військової частини позивача.

Стосовно цих зауважень суд зазначає, що процедура виключення військовослужбовця з особового складу військової частини передбачає певний алгоритм дій не тільки військовослужбовця, а й військової частини і перший крок в алгоритмі цих дій після отримання наказу Генштабу про звільнення позивача та призначення до ВСП повинен зробити відповідач та видати йому обхідний лист. Доказів того, що відповідач взагалі вживав будь-які заходи по виконанню наказу Генштабу матеріали справи не містять, тому позивач не мав можливості здати посаду без обхідного листа.

Позовні вимоги в частині зобов'язання військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) виконати наказ начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 17 листопада 2024 року № 1522-РС в частині звільнення старшого солдата ОСОБА_1 , водія- електрика відділення радіоелектронної розвідки взводу радіоелектронної розвідки розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 шляхом прийняття наказу про виключення його зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 задоволенню не підлягають, оскільки є передчасними, в зв'язку з тим, що наказу про виключення зі списків особового складу передує:

- надання військовою частиною військовослужбовцю обхідного листа,

- здача посади військовослужбовцем, про що зазначається в обхідному листі.

Тому належним способом захисту в спірних правовідносинах є зобов'язання відповідача видати позивачу обхідний лист.

Щодо посилання позивача на те, що наказу про виключення його зі списків особового складу повинен передувати наказ, в якому повинно передбачатись термін на здачу посади, суд зазначає, що наявність такого наказу необов'язково, оскільки вищезазначений п.4 Додатку 1 Інструкції стосується звільнення з військової служби та є диспозитивним-необов'язковим («…може зазначатись….»).

Посилання відповідача на те, що 06.01.2024 року позивач самовільно залишив військову частину, що підтверджується матеріалами службового розслідування та у наказі від 21.01.2025 № 431 «Про результати службового розслідування за фактом самовільного залишення місця служби ст. солдата ОСОБА_4 » зазначено, що повідомлення про вчинення кримінального правопорушення до Донецької спеціалізованої прокуратури у військовій і оборонній сфері об'єднаних сил суд не бере до уваги, оскільки відповідно до ч.2 ст.24 « Про військовий обов'язок та військову службу» військова служба призупиняється для військовослужбовців, які самовільно залишили військові частини або місця служби, дезертирували із Збройних Сил України та інших військових формувань або добровільно здалися в полон, якщо інше не визначено законодавством.

Початком призупинення військової служби є день внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань на підставі заяви, повідомлення командира (начальника) військової частини, поданих відповідно до частини п'ятої статті 85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, та/або заяви, повідомлення начальника відповідного органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України про вчинене кримінальне правопорушення. Підставою для призупинення військової служби є отримання військовою частиною письмового повідомлення правоохоронного органу про внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального правопорушення (витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань).

Військовослужбовці, військову службу яких призупинено, звільняються з посад та вважаються такими, що не виконують (не несуть) обов'язків військової служби. Контракт про проходження військової служби, а також виплата грошового та здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення таким військовослужбовцям призупиняються.

Відповідач доказів призупинення військової служби позивача- витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань суду не надав, тому справа розглядається в межах позовних вимог та на підставі наданих суду сторонами доказів.

Також суд зазначає, що за самовільне залишення військової частини позивач буде нести відповідальність за скоєне ним правопорушення відповідно до вимог чинного законодавства, але ці дії позивача не є предметом цієї справи та ці обставини не вплинули на розгляд справи по суті.

Відповідно до ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідач не надав суду належних та допустимих доказів на спростування доводів позивача , тому позовні вимоги необхідно задовольнити частково.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати бездіяльність військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо не виконання наказу начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 17 листопада 2024 року № 1522-РС та не вжиття заходів щодо звільнення старшого солдата ОСОБА_1 , водія-електрика відділення радіоелектронної розвідки взводу радіоелектронної розвідки розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 протиправною.

2.Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) видати обхідний лист старшому солдату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_4 ) , водію- електрику відділення радіоелектронної розвідки взводу радіоелектронної розвідки розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 .

3. У задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання військову частину НОМЕР_1 звільнити старшого солдата ОСОБА_1 , водія-електрика відділення радіоелектронної розвідки взводу радіоелектронної розвідки розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 шляхом прийняття наказу про виключення його зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко

Рішення складено в повному обсязі

та підписано суддею 19.03.2025