Рішення від 19.03.2025 по справі 400/142/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2025 р. № 400/142/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаКомісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачаІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 ,

провизнання незаконним та скасування повідомлення від 13.11.2024 № 21003,

ВСТАНОВИВ:

08 січня 2025 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_3 про:

визнання протиправним та скасування повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 13.11.2024 № 21003;

зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути питання щодо надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Позовні вимоги позивач аргументував тим, що він 07.11.2024 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-ХІІ) як військовозобов'язаному, який здійснює постійний догляд за своєю бабусею, яка потребує згідно з висновком лікарсько-консультаційної комісії постійного догляду. З поданих ним документів, на переконання позивача, слідує, що він є єдиним, хто може здійснювати постійний догляд за бабусею, оскільки його матір (дочка бабусі) перебуває закордоном, а інших родичів у неї нема. Незважаючи на це, за результатами розгляду його заяви ІНФОРМАЦІЯ_2 надіслав йому повідомлення від 13.11.2024 про відмову в надані йому відстрочки з тієї причини, що його бабуся, яку він доглядає, не є інвалідом першої або другої групи. На думку позивача, така відмова є протиправною.

У відзиві на позовну заяву від 14.01.2025 № 457 ІНФОРМАЦІЯ_2 заперечив проти позову і просив у його задоволенні відмовити повністю. Відзив умотивовано тим, що, по-перше, повноваження щодо надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період належать комісіям при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах), а не безпосередньо територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки. По-друге, рідна бабуся позивача, на підставі догляду за якою він хотів отримати відстрочку від призову, не є особою з інвалідністю І або ІІ групи, а тому він не має права на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ.

Комісія при ІНФОРМАЦІЯ_1 у відзиві на позовну заяву від 03.02.2025 № 1562 також заперечила проти позову, аргументувавши його тим, що:

заява позивача від 07.11.2024 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації розглянута з дотриманням вимог Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі - Порядок № 560);

рідна бабуся позивача, на підставі догляду за якою він хотів отримати відстрочку від призову, не є особою з інвалідністю І або ІІ групи, а тому він не має права на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ.

Позивач у встановлений судом строк правом на подання відповіді на відзив не скористався.

Натомість 03.02.2025 до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_4 як від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору пояснення від 30.01.2025 № 1374, у яких він навів ті ж самі підстави для відмови у задоволені позову, що й Комісія при ІНФОРМАЦІЯ_1 у відзиві на позовну заяву від 03.02.2025 № 1562.

13.01.2025 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття провадження у справі, про її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та про запропонування позивачу надати згоду на заміну первісного відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 на належного відповідача - Комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 .

24.01.2025 позивач подав до суду заяву, в якій надав згоду Миколаївському окружному адміністративному суду на заміну первісного відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 на належного відповідача - Комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 замінено неналежного відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 на належного відповідача - Комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), водночас залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - третя особа).

10.02.2025 через канцелярію суду надійшло клопотання позивача від 07.02.2025 про витребування доказів, у задоволені якої ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 28.02.2024 відмовлено.

Розглянувши заяви по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

ОСОБА_2 є рідною дочкою ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження (повторно) від 20.05.2021 серія НОМЕР_1 , свідоцтвами про шлюб від 24.08.1988 серія НОМЕР_2 і від 28.04.2021 серія НОМЕР_3 .

Відповідно до свідоцтва про народження від 08.02.1989 серія НОМЕР_4 матір'ю позивача є ОСОБА_4 .

Згідно з даними паспорта громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_5 вона 29.07.2023 виїхала за межі України і на день подання цього позову не повернулась.

Відповідно до Висновку про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі лікарсько-консультативної комісії Комунального підприємства «Первомайський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Первомайської міської лікарні від 08.01.2024 № 16 ОСОБА_3 рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.

Згідно з Актом проведення обстеження сім'ї від 06.03.2024 № 69 позивач щоденно в повному обсязі надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі своїй бабусі ОСОБА_3 .

У довідці Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області від 14.03.2024 № 1585/4.2.6 зазначено, що позивачу призначено допомогу по догляду за невиліковно хворою ОСОБА_3

11.11.2024 до відповідача надійшла заява позивача від 07.11.2024 про оформлення йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», додатками до якої є: «довідка про отримання допомоги від 06.03.2024 р. засвідчена копія акту обстеження сім'ї № 69 від 28.03.2024 р., копія паспорту, копія свідоцтва про народження заявника, копія свідоцтва про народження матері заявника, копія свідоцтва про шлюб матері заявника.»

Рішенням Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформленого протоколом засідання від 12.11.2024 № 40, позивачу відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ як чоловіку, який зайнятий постійним доглядом за членом сім'ї ІІ ступеня споріднення (баба з боку матері), оскільки член сім'ї військовозобов'язаного другого ступеня споріднення не є особою з інвалідністю І чи ІІ групи.

Листом від 13.11.2024 № 21003 ІНФОРМАЦІЯ_2 проінформував позивача про відмову в задоволенні його заяви, зазначивши, що його член сім'ї другого ступеня споріднення ОСОБА_3 не є особою з інвалідністю І або ІІ групи.

Вважаючи таку відмову у надані йому відстрочки протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.

Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ) військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина п'ята статті 1 Закону № 2232-ХІІ).

Частиною першою статті 2 Закону № 2232-ХІІ встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з абзацом другим частини другої статті 2 Закону № 2232-ХІІ проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом.

Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову (направленням) громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом (частина перша статті 4 Закону № 2232-ХІІ).

Відповідно до абзацу третього частини шостої статті 2 Закону № 2232-ХІІ до видів військової служби належить військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 39 Закону № 2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Абзацом четвертим статті 1 Закону № 3543-ХІІ встановлено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Згідно з пунктом 20 частини першої статті 106 Основного Закону України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення. Рішення про проведення відкритої мобілізації має бути негайно оголошене через засоби масової інформації (частини п'ята і шоста статті 4 Закону № 3543-ХІІ).

Відповідно до статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України від 03.03.2022 № 2105-ІХ (далі - Указ № 65/2022, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Статтею 3 Указу № 65/2022 встановлено, що мобілізація проводиться протягом 90 днів із дня набрання чинності цим Указом. Строк проведення загальної мобілізації продовжено згідно з Указом Президента України від 17.05.2022 № 342/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 № 2264-ІХ, Указом Президента України від 12.08.2022 № 574/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 № 2501-ІХ, Указом Президента України від 07.11.2022 № 758/2022, затвердженим Законом України від 16.11.2022 № 2739-ІХ, Указом Президента України від 06.02.2023 № 59/2023, затвердженим Законом України від 07.02.2023 № 2916-ІХ, Указом Президента України від 01.05.2023 № 255/2023, затвердженим Законом України від 02.05.2023 № 3058-ІХ, Указом Президента України від 26.07.2023 № 452/2023, затвердженим Законом України від 27.07.2023 № 3276-ІХ, Указом Президента України від 06.11.2023 № 735/2023, затвердженим Законом України від 08.11.2023 № 3430-ІХ, Указом Президента України від 05.02.2024 № 50/2023, затвердженим Законом України від 06.02.2024 № 3565-ІХ, Указом Президента України від 06.05.2024 № 272/2024, затвердженим Законом України від 08.05.2024 № 3685-ІХ, Указом Президента України від 23.07.2024 № 470/2024, затвердженим Законом України від 23.07.2024 № 470/2024, Указом Президента України від 28.10.2024 № 741/2024, затвердженим Законом України від 29.10.2024 № 4025-ІХ, та Указом Президента України від 14.01.2025 № 27/2025, затвердженим Законом України від 15.01.2025 № 4221-ІХ, відповідно з 25.05.2022 на 90 діб, з 23.08.2022 на діб, з 21.11.2022 на 90 діб, з 19.02.2023 на 90 діб, з 20.05.2023 на 90 діб, з 18.08.2023 на 90 діб, з 16.11.2023 на 90 діб, з 14.02.2024 на 90 діб, з 14.05.2024 на 90 діб, з 12.08.2024 на 90 діб, з 10.11.2024 на 90 діб та з 08.02.2025 на 90 діб.

Згідно зі статтею 4 Указу № 65/2022 постановлено призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 22 Закону № 3543-ХІІ громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Пунктом 56 Порядку № 560 встановлено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно до пункту 14 частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані - члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.

Згідно з абзацом другим частини першої статті 1265 Цивільного кодексу України ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.

Відтак батьки є родичами першого ступеня споріднення, а дід і баба - другого.

Підпунктом 4 пункту 1 додатка 5 до Порядку № 560 встановлено, що документами, які підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку відповідно до пункту 14 частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ, є для військовозобов'язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім'ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв'язки другого ступеня споріднення (рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік (дружина), діти, у тому числі усиновлені) здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

Таким чином, військовозобов'язаний чоловік має право на відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією за пунктом 14 частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ, зокрема, за сукупності таких обставин:

бабуся є особою з інвалідністю ІІ групи, яка потребує постійного догляду;

військовозобов'язаний зайнятий постійним доглядом за вищевказаною бабусею;

у бабусі відсутні інші члени сім'ї першого ступеня споріднення (зокрема, діти) або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Суд встановив, що відповідно до свідоцтва про народження (повторно) від 20.05.2021 серія НОМЕР_1 , свідоцтвами про шлюб від 24.08.1988 серія НОМЕР_2 , від 28.04.2021 серія НОМЕР_3 і свідоцтва про народження від 08.02.1989 серія НОМЕР_4 ОСОБА_3 є рідною бабусею позивача з боку матері ОСОБА_5 .

Відповідно до Висновку про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі лікарсько-консультативної комісії Комунального підприємства «Первомайський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Первомайської міської лікарні від 08.01.2024 № 16 ОСОБА_3 рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.

Згідно з Актом проведення обстеження сім'ї від 06.03.2024 № 69 і довідкою Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області від 14.03.2024 № 1585/4.2.6 позивач зайнятий постійним доглядом за рідною бабусею.

Водночас у матеріалах справи відсутні документи, що підтверджували б ті обставини, що:

по-перше, ОСОБА_3 є особою з інвалідністю І або ІІ групи;

по-друге, ОСОБА_6 , яка є дочкою ОСОБА_3 і матір'ю позивача, потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Не були відповідні підтверджуючі документи додані позивачем також і до заяви від 07.11.2024 про оформлення йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 14 частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ.

Таким чином, позивач не відповідає двом з трьох обов'язкових умов для отримання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі абзацу 14 частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ, а саме:

1) його бабуся не є особою з інвалідністю І або ІІ групи;

2) вона має рідну дочку, яка сама не потребує постійного догляду.

Сам по собі факт перебування матері позивача на постійному проживанні закордоном жодним чином не впливає на його право на отримання відстрочки.

Тому відповідач обґрунтовано прийшов до висновку про відсутність у позивача права на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 14 частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ.

Рішення відповідача, оформлене протоколом від 12.11.2024 № 40, в частині стосовно позивача є правомірним.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що рішення відповідача, оформлене протоколом від 12.11.2024 № 40, в частині стосовно позивача є правомірним, а позовні вимоги задоволенню не підлягають.

З огляду на те, що позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) до Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ: НОМЕР_6 ) - відмовити повністю.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

3. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

4. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.Г.Ярощук

Рішення складено в повному обсязі 19 березня 2025 року