19 березня 2025 рокусправа № 380/25357/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Грень Н.М. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначені пенсії за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та поверненні документів для призначення пенсії, поданих ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 20.05.2024 - з дати повторного звернення за призначенням такої пенсії, на підставі представлених ІНФОРМАЦІЯ_1 документів.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.09.2024 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 року у справі №380/27531/23 скасовано та прийнято постанову якою позовні вимоги задоволено, а саме: визнано протиправною бездіяльність та зобов'язано Кадровий центр Сухопутних військ ЗСУ Міністерства оборони України на підставі матеріалів особової справи скласти на ОСОБА_1 попередній розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію, відповідно до Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 та надіслати попередній розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію до Фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_2 . Визнано протиправно бездіяльність та зобов'язати Фінансове-економічне управління ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі матеріалів особової справи скласти основний розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію, відповідно до Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчисленням вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 та надіслати такий основний розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію до ІНФОРМАЦІЯ_3 . На виконання вказаного рішення Львівського окружного адміністративного суду на адресу ГУ ПФУ у Львівській області скеровано пакет документів для розгляду питання щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років. Однак, позивачу відмовлено в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з відсутністю для цього підстав. Позивач вважає дії відповідача протиправними та такими, що порушують право позивача на належний соціальний захист, у зв'язку з чим звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 20.12.2024 суд відкрив спрощене позовне провадження у справі.
Відповідач правом на подачу відзиву не скористався
Частиною шостою статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.
ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України та наказом командира військової частини НОМЕР_1 №6 від 13.01.2021 виключений зі списків особового складу, як такий, що звільнений з військової служби у запас згідно з наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України №483 від 29.10.2020 .
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 №6 від 13.01.2021, вислуга років станом на 13.01.2021 становить:
-календарна- 16 років 05 місяців 28 днів;
-пільгова - 16 років 03 місяці 17 днів;
-загальна вислуга років - 32 роки 09 місяців 16 днів.
З метою призначення та отримання належної пенсії, ОСОБА_1 у травні 2022 року звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про призначення пенсії, складеної у встановленій законодавством формі, та долучив до неї необхідний пакет документів, просив оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області подання про призначення пенсії.
Листом від 20.02.2022 ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовив у оформленні подання та направленні документів до ГУ ПФУ у Львівській області, обґрунтовуючи це тим, що в матеріалах справи позивача відсутній розрахунок вислуги років.
Враховуючи вищевказане, ІНФОРМАЦІЯ_5 у відповідь на заяву від 19.05.2023 , листом від 02.06.2023 надіслало матеріали особової справи ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_6 для складання ним основного розрахунку вислуги років військовослужбовця на пенсію.
Проте такий розрахунок складено не було, а особова справа позивача повернута до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.09.2024 у справі №380/25731/23 апеляційну скаргу позивача задоволено, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 скасовано. Визнано протиправною бездіяльність та зобов'язано Кадровий центр Сухопутних військ ЗСУ Міністерства оборони України на підставі матеріалів особової справи скласти на ОСОБА_1 попередній розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію, відповідно до Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 та надіслати попередній розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію до ІНФОРМАЦІЯ_7 . Визнано протиправно бездіяльність та зобов'язати Фінансове-економічне управління ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі матеріалів особової справи скласти основний розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію, відповідно до Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчисленням вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 та надіслати такий основний розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
У зв'язку із зверненням позивача до суду Фінансово-економічним управлінням складено основний розрахунок вислуги років ОСОБА_1 №101 від 07.02.2024 та направлено до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
20.05.2024 позивач повторно звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із відповідною заявою про призначення пенсії.
Листом від 22.05.2024 ІНФОРМАЦІЯ_5 направило до ГУ ПФУ у Львівській області подання на призначення пенсії з долученням пакету документів, зокрема і розрахунку за вислугу років.
06.08.2024 позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду із запитом, у якому просив повідомити про стан розгляду заяви про призначення пенсії за вислугу років.
У відповідь на заяву Управління пенсійного фонду не пояснило причини повернення документів.
ІНФОРМАЦІЯ_5 скерував лист ГУ ПФУ у Львівській області від 16.08.2024 у якому вказано, що підставою для повернення відповідних документів є те, що відповідно до наказу №6 від 13.01.2021 вислуга років позивача становить 16 років 05 місяців та 28 днів, а відтак недостатньо для призначення пенсії.
Вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області протиправними, а свої права та інтереси порушеними, відтак звернувся із цим позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначено положеннями Закону № 2262-ХІІ.
Відповідно до пункту “а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д, ж статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, серед іншого: з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Згідно з частиною 4 статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Тобто, законодавець чітко встановлює можливість призначення пенсії за вислугу років, із зарахуванням в її період вислуги років на пільгових умовах.
Постанова Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», встановлює, що до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті ж статті 1-2 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом “а» статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
При цьому, п. 3 вказаної постанови також визначено перелік посад, час роботи на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсії у пільговому розмірі.
У свою чергу, повноваження щодо визначення таких періодів і, відповідно, встановлення розміру пільгової вислуги років, покладені на органи, в яких особи проходили службу.
Суд висновує про те, що Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема, у пункті “а» статті 12 визначає мінімальний розмір вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугою років за цим Законом та для позивача він складає 25 календарних років і більше.
У свою чергу, положеннями статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ та постанови підпунктів “а» та “г» пункту 3 Постанови № 393 передбачено визначення вислуги років у пільговому обчисленні, а посилання відповідача на необхідність врахування виключно календарної вислуги років є необґрунтованими та суперечать зазначеним вище положенням Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 393.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а та постанові від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18.
З матеріалів справи, зокрема Восьмий апеляційний адміністративний суд у постанові від 24.09.2024 у справі №380/27531/23 за позовом ОСОБА_1 дійшов висновку «… що позивач набув право на отримання пенсії за вислугою років відповідно до пункту «а» ч.1 ст. 12 Закону 2262-ХІІ, оскільки загальна вислуга років на день звільнення становить 32 роки 09 місяців та 16 днів…».
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини.
Суд висновує, що позивач має календарної вислуги років для призначення пенсії, а аткож в нього наявний відповідний пільговий стаж, відповідно до приписів пункту 2 Постанови № 393.
Враховуючи, що позивач проходив службу, яка передбачена Постановою № 393, суд дійшов висновку, що позивач має право на обрахування вислуги років в пільговому розрахунку.
Позивач на дату звільнення 13.01.2021 мав вислугу 32 календарних роки і більше (32 роки 09 місяців 16 днів), що встановлено судом.
Тобто, відповідач дійшов необґрунтованого висновку щодо відсутності у позивача, станом на час звільнення, необхідного стажу для призначення йому пенсії за вислугою років згідно із п. “а» ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та безпідставно відмовив позивачу у такому призначенні з урахуванням вислуги років у розмірі.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1).
Так, пунктом 1 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Абзацом першим пункту 4 Порядку № 3-1 визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення (абзац перший пункту 6 Порядку № 3-1).
При цьому, відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 50 Закону № 2262-ХІІ пенсії відповідно до цього Закону призначаються особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пунктів "а", "в" статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення, а членам сімей зазначених осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а також пенсіонерів з їх числа - з дня смерті годувальника, але не раніше того дня, по який йому сплачено грошове забезпечення або пенсію, крім випадків призначення їм пенсій з більш пізніх строків.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 №6 від 13.01.2021 майор ОСОБА_1 виключений зі списків особового складу, як такий, що звільнений з військової служби у запас згідно з наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України №483 від 29.10.2020. Вислуга років станом на 13.01.2021 становить календарна 16 років 05 місяців та 28 днів; пільгова 16 років 03 місяці та 17 днів. З огляду на вищевикладене, враховуючи звернення позивача до суду за захистом свого права на оформлення ІНФОРМАЦІЯ_5 необхідних документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років суд висновує, що позивач має право на призначення пенсії за вислугою років
На підставі аналізу наведених вище норм суд виснвоує про задоволення позовних вимог позивача шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначені пенсії за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та поверненні документів для призначення пенсії, поданих ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 20.05.2024 - з дати повторного звернення за призначенням такої пенсії, на підставі представлених ІНФОРМАЦІЯ_1 документів.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Ураховуючи те, що відповідачем не дотримано зазначених критеріїв при розгляді звернення позивача про здійснення йому перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугою років, такі дії не можуть вважатись правомірними.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», відтак такий не підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись ст. ст. 72-77, 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд
1.Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначені пенсії за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та поверненні документів для призначення пенсії, поданих ІНФОРМАЦІЯ_1 .
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 20.05.2024 - з дати повторного звернення за призначенням такої пенсії, на підставі представлених ІНФОРМАЦІЯ_1 документів.
4. Судові витрати розподілу не підлягають
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
СуддяГрень Наталія Михайлівна