Рішення від 19.03.2025 по справі 340/291/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/291/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВИКЛАД ОБСТАВИН:

ОСОБА_1 , через свого представника - адвоката Поліщука Дмитра Олександровича, звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд:

- визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.09.2024 року про надання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) ОСОБА_2 - батька позивача;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 в порядку визначеному Наказом №45 Міністерства оборони України від 25.01.2023 завірити копії матеріалів та направити їх до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся із заявою та необхідним документами до відповідача для отримання одноразової грошової допомоги на підставі п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.03.2022 за № 168 та доданим до заяви пакетом документів. Підставою для подання вищезазначеної заяви слугувала загибель батька позивача - військовослужбовця ОСОБА_2 . Відповідач не дотримався встановленої процедури розгляду заяви позивача про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця, оскільки не вчинив послідовних дій, визначених Порядком № 45 та фактично перебрав на себе повноваження іншого органу, вказавши, що позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця, тим самим допустив протиправну дію щодо розгляду заяви ОСОБА_1 . Просить задовольнити позовні вимоги.

За ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.01.2025 відкрито провадження у даній справі та вирішено провести її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін. Сторонам встановлено процесуальний строк на подачу заяв по суті справи.

ІНФОРМАЦІЯ_4 (надалі - відповідач) подав відзив на позов, заперечуючи проти позовних вимог, оскільки відповідно до пункту 1.4. Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, що затверджений наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 30.01.2023 за № 176/39232 (надалі - Порядок №45) особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Додаткового зазначає, що днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання одноразової грошової допомоги визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця. Згідно доданого до адміністративного позову копії свідоцтва про смерть ОСОБА_2 та сповіщення сім'ї №56, останній загинув внаслідок вогнепального поранення. Тобто, смерть ОСОБА_2 не пов'язана із захистом Батьківщини. Згідно свідоцтва про народження позивач народився ОСОБА_1 на дату смерті його батька є повнолітнім, а тому не особою, яка може заявляти про отримання одноразової допомоги в розмірі 15000000 грн. Отже, позивач на дату смерті свого батька не набув права на одноразову грошову допомогу. З огляду на викладене, відповідач просить суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є сином загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , який загинув під час виконання обов'язків військової служби від вогнепального поранення 23.07.2023 року.

Згідно свідоцтва про смерть НОМЕР_1 від 27.07.2023, місце смерті: Україна, Херсонська область, Бериславський район, селище міського типу Нововоронцовка (а.с.12 зв.).

Згідно інформації ухвали суду від 11.08.2023 року у справі №954/265/23, 25.07.2023 року військовослужбовець ЗСУ, командир 2-го стрілецького відділення 3-го взводу 2-ї роти в/ч НОМЕР_2 молодший сержант ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_6 перебуваючи за місцем тимчасового базування підрозділу на території колишньої свиноферми на в'їзді до с. Михайлівка Бериславського району Херсонської області на ґрунті раптово виниклих неприязних відносин здійснив два постріли із автомату АК-74 в область грудної клітини військовослужбовця ЗСУ командира 3-го стрілецького відділення 3-го взводу 2-ї роти в/ч НОМЕР_2 ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_7 , спричинивши останньому 2 вогнепальні кульові поранення (сліпе та наскрізне), в результаті отриманих поранень під час транспортування потерпілого до Нововоронцовської центральної лікарні в смт. Нововоронцовка Бериславського району Херсонської області настала його смерть (а.с.48-49).

ОСОБА_1 09.09.2024 року направив на адресу ІНФОРМАЦІЯ_8 направив заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибелю (смертю) військовослужбовця - батька, до якої долучено: Копія паспорту № НОМЕР_3 ; Копія свідоцтва про смерть НОМЕР_1 ; Копія свідоцтва про народження НОМЕР_4 ; Копія лікарського свідоцтва про смерть № 308; Копія сповіщення сім'ї № 56; Копія витягу про реєстрацію місця проживання № НОМЕР_5 ; Копія довідки ВЧ НОМЕР_6 про безпосередню участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України № 340 від 23.08.2024 року; Копія витягу про несудимість ФОВА-002131362; Копія банківських реквізитів.

ІНФОРМАЦІЯ_9 листом від 19.09.2024 № 3/6895 повідомив позивача про неможливість подання висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги, оскільки на даний час ОСОБА_1 не підпадає до жодної категорій осіб зазначених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (надалі - оскаржувана відмова, а.с.16).

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей.

Пункт 1 частини 2 статті 16 зазначеного Закону визначає, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.

За приписами статті 16-1 Закону № 2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 Про введення воєнного стану в Україні та № 69 Про загальну мобілізацію Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України ''Про питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану'' від 28.02.2022 року (надалі - Постанова №168, в редакції чинній на момент смерті ОСОБА_2 » визначено, установити, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пунктах 1-1-2 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Отже, повнолітні особи, батьки яких загинули під час несення військової служби, не є особами, які мають право на призначення одноразової допомоги. Позивач, на час смерті позивача був повнолітньою особою, що виключає його числа осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги.

На виконання Постанови №168 наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45 затверджено Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану (надалі - Порядок № 45).

Цей Порядок і умови визначають завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - ОГД), алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів.

Згідно пункту 1.7. Порядку № 45 одноразова грошова допомога (далі ОГД) призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява (додаток 1) подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦКСП) незалежно від місця реєстрації заявника.

В розділі III Порядку № 45 визначені повноваження органів військового управління щодо призначення та виплати ОГД:

3.1. Районний (міський) ТЦКСП:

1) є органом, уповноваженим приймати документи (додаток 2) від осіб, які можуть звернутися за ОГД, оформлювати документи для її призначення та виплати. Доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3), подається за підпорядкованістю у обласний (Київський міський) ТЦКСП;

2) інформує про осіб, які можуть звернутися за ОГД та проживають поза територією відповідальності районного (міського) ТЦКСП, ті обласні (Київський міський) ТЦКСП, на території відповідальності яких (за наявною інформацією) вони проживають, з наданням копій документів щодо загиблого та його сім'ї,- не пізніше 5-ти робочих днів після отримання відповідної інформації;

3) якщо після надсилання доповіді про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3), отримано документи (інформацію) щодо інших осіб, які можуть бути віднесені до зазначених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», не пізніше наступного робочого дня повідомляє про це засобами зв'язку та письмово за підпорядкованістю обласний (Київський міський) ТЦКСП для подальшого невідкладного інформування Департаменту соціального забезпечення;

4) у встановленому порядку представляє інтереси Міністерства оборони України у судових справах, пов'язаних з визначенням кола осіб, яким виплачується ОГД, звертається до суду щодо залучення до цих справ інших членів сім'ї загиблого, інтересів яких вони стосуються;

5) веде облік осіб загиблих (померлих) військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби), та осіб, які звернулися (можуть звернутися) за отриманням ОГД.

3.2. Обласний (Київський міський) ТЦКСП:

1) є органом, уповноваженим подавати висновок щодо можливості призначення ОГД (додаток 4). У разі отримання інформації, яка не відповідає раніше наданому висновку, не пізніше 3 робочих днів подається новий висновок з урахуванням встановлених обставин;

2) проводить перевірку отриманих з Департаменту соціального забезпечення результатів попереднього опрацювання документів для призначення ОГД, та не пізніше 3 робочих днів після їх реєстрації письмово повідомляє про результати проведеної роботи;

3.3. Фінансово-економічне управління контролює дотримання обласними (Київським міським) ТЦКСП встановлених строків виплати ОГД.

Розділ IV Порядку визначає алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати ОГД:

4.1. Члени сім'ї звертаються до районного (міського) ТЦКСП незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2.

4.2. Районний (міський) ТЦКСП приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦКСП за підпорядкуванням.

4.3. Обласний (Київський міський) ТЦКСП перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи (додаток 2).

Результати опрацювання документів обласним (Київським міським) ТЦКСП зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).

4.4. Департамент соціального забезпечення після отримання від обласного (Київського міського) ТЦКСП документів (додаток 6), надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України щодо військовослужбовців, які загинули та відповідно до пункту 1 розділу ХIII Інструкції № 280, віднесені до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану.

Після отримання підтвердження Кадрового центру Збройних Сил України щодо віднесення загиблого військовослужбовця до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення доводить до обласних (Київського міського) ТЦКСП результати попереднього опрацювання документів для їх перевірки щодо відповідності чинному законодавству та впродовж 3-х робочих днів опрацьовує отримані від них пропозиції.

В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.

В свою чергу Комісія Міноборони здійснює свої повноваження на підставі Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум затвердженого Наказом Міністерства оборони України 26.10.2016 № 564.

Основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішень про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Отже наведеними нормативно-правовими актами визначена процедура проходження документів для отримання ОГД, визначені органи, які здійснюють певні функції на кожній стадії проходження цих документів.

Підсумовуючи вищенаведене суд зазначає, що процедура оформлення та отримання ОГД розпочинається з надання відповідних заяв особами, які мають право на таку допомогу, до Районного (міського) ТЦКСП.

В межах даної справи відповідна заява була складена позивачем та подана до відповідача. Проте відповідачем вказана заява до ІНФОРМАЦІЯ_10 передана не була, так як відповідач наголошує, що позивача не є особою, яка має право на одноразову грошову допомогу.

Враховуючи наведене, суд вважає, що вирішення питання стосовно призначення і виплати одноразової грошової допомоги позивачу не відноситься до компетенції відповідача. Незважаючи на те, як стверджує відповідач, що позивач не є особою, яка має право на отримання ОГД, він повинен був лише завірити копії поданих документів, і не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів, надіслати їх обласному ТЦКСП за підпорядкуванням. Крім того, відповідач зобов'язаний був згідно Додатку 3 до Порядку №45 скласти Доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД, і саме у такому документі відобразити осіб, які мають право на призначення допомоги. Тобто, у разі відсутності осіб, які мають право на отримання ОГД, відповідач повинен був про це зазначити у Доповіді згідно Додатку 3 Порядку №45.

Відповідачем не було складено Доповідь та подано до обласного ОТЦКСК завірені копії поданих позивачем документів висновок стосовно можливості призначення і виплати позивачу одноразової грошової допомоги до Міністерства оборони України, а, отже, відповідач не виконав обов'язкові дії, визначені у Порядку №45.

Враховуючи, що рішення про виплату або відмову у виплаті одноразової грошової допомоги приймається Міністерством оборони України, то направлення листа від 19.09.2024 року №3/6895, яким відмовляючи позивачу у направленні до обласного ТЦКСП, допустив порушення процедури розгляду звернення позивача та діяв поза межами наданих йому повноважень.

З огляду на зазначені обставини, спірна відмова стала перешкодою у реалізації права позивача на отримання одноразової грошової допомоги. Отже, наявні підстави для визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов'язання відповідача вчинити дії, передбачені Порядком № 45, яким визначені повноваження ІНФОРМАЦІЯ_11 щодо призначення та виплати ОГД та алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення ОГД.

Суд зауважує, що в зазначених відносинах дискреційними залишаються повноваження відповідача щодо складання Доповіді про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД та засвідчення поданих позивачем документів. При цьому, зазначений позивачем спосіб захисту порушеного права не передбачає втручання в ці повноваження, оскільки відповідач зобов'язаний був, отримавши заяву про виплату ОГД, завірити її та копії долучених документів, скласти Доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД та направити всі ці документи до обласного ТЦКСП.

Відповідачем було порушено процедуру направлення заяви позивача до обласного ТЦКСП, тобто на права позивача має вплив саме бездіяльність відповідача щодо не направлення його заяви до іншого органу, а не самою відмовою, викладеною у листі.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.04.2018 року у справі №П/9901/137/18 (800/426/17), під протиправною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Отже у даному спорі відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо невчинення дій за заявою позивача.

Згідно з пунктом 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Підсумовуючи наведене, суд вважає, що належним способом захисту, відновлення прав позивача за даних фактичних обставин, необхідно зобов'язати відповідача засвідчити подані позивачем документи та скласти Доповіді згідно Додатку 3 Порядку №45 та направити ці документи до обласного ТЦКСП.

При цьому суд зазначає, що відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Зазначені норми означають, що з метою гарантування правового порядку в Україні кожен суб'єкт приватного права зобов'язаний добросовісно виконувати свої обов'язки, передбачені законодавством, а у випадку невиконання відповідних приписів - зазнавати встановлених законодавством негативних наслідків.

Водночас суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Вказане узгоджується з позицією Верховного Суду, викладену у постанові від 03.08.2023 у справі №300/3771/22 (адміністративне провадження № К/990/16617/23).

Керуючись принципом офіційного з'ясування обставин справи, суд зазначає наступне.

До матеріалів позову, представником позивача була подана копія Довідки в/ч НОМЕР_6 про безпосередню участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України №30 від 23.08.2024 року (а.с.15).

Форма довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військової агресією російської федерації проти України затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413 ''Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України'' (надалі Порядок №413), зокрема Додатком 6.

Згідно обов'язкової інформації, яка має містити така Довідка є інформація про періоди, коли особа брала участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та посилання на документи, які без безпосередньо підтверджують вказану участь.

Принагідно суд зазначає, що Довідка від 23.08.2024 року №340 має певні недоліки, оскільки у ній відсутня інформація про періоди, коли ОСОБА_2 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України. Крім того, у розділі ''підстава'' вказаний, зокрема, наказ командира військової частини НОМЕР_7 від 26.07.2023 року №15, проте, ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_12 , за один день до видачу наказу на яке йде посилання у довідці. Суд не надає правову оцінку вказаному, проте вважає за необхідне звернути увагу відповідача на наведені обставини. Відповідач має повноваження на звернення до військової частини НОМЕР_6 для усунення неточностей, вказаних у довідці.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач, при зверненні до суду, сплатив судовий збір в розмірі 1211,20 грн, а тому вказана сума має бути стягнута на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_8 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не вчинення дій за результатом поданої ОСОБА_1 заяви від 12.09.2024 року про надання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) ОСОБА_2 - батька позивача.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 в порядку визначеному Наказом №45 Міністерства оборони України від 25.01.2023 завірити копії матеріалів, поданих ОСОБА_1 та скласти Доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД і направити їх до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення суду направити сторонам.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК