18 березня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/4422/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Головне управління Національної поліції у м. Києві (04655, м. Київ, вул. Володимирська, 15, код ЄДРПОУ 40108583)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 , через адвоката Ковдій І.С., звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції у м. Києві (надалі - ГУНП у м. Києві) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 проходив службу в поліції на посаді старшого слідчого відділення №4 (з розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров'я особи) слідчого відділу Голосіївського управління поліції ГУНП у м. Києві, з якої був звільнений у березні 2024 року. При цьому всупереч вимогам постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 року відповідач не виплатив йому доплату до грошового забезпечення поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, за період з січня 2022 року по червень 2023 року. Тож представник позивача просить суд:
- визнати протиправними дії ГУНП у м. Києві щодо ненарахування та невиплати позивачу додаткової доплати до його грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 року, за період з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року та з 01.01.2023 року по 30.06.2023 року;
- зобов'язати ГУНП у м. Києві нарахувати та виплатити позивачу додаткову доплату до його грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 року, за період з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року та з 01.01.2023 року по 30.06.2023 року.
Ухвалою судді від 05.08.2024 року відкрито провадження у цій справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що додаткова доплата до грошового забезпечення поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, здійснювалася за рахунок та в межах видатків державного бюджету, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів. Ця доплата не є постійною та не входить до складових грошового забезпечення, а виплачується у разі наявності бюджетних асигнувань у розпорядників бюджетних коштів (МВС України). Обсяг виділених коштів дозволив здійснити виплату такої доплати лише за березень - грудень 2020 року та січень - лютий 2021 року, а надалі кошти на здійснення вказаної доплати Національній поліції України та іншим органам державної влади не виділялись. Вказував, що у спірний період позивач не залучався та не виконував будь-які заходи для забезпечення життєдіяльності населення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Натомість з 24.02.2022 року поліцейські залучені до здійснення заходів правового режиму воєнного стану, зокрема здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ, та отримують додаткову винагороду на період дії воєнного стану, передбачену постановою Кабінетом Міністрів України №168 від 28.02.2022 року. Так, у 2022 - 2023 роках позивачу нарахована та виплачена додаткова винагорода на період дії воєнного стану. Заперечуючи порушення прав позивача у спірних правовідносинах, представник відповідача просив суд у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 з 2015 року проходив службу в поліції, з серпня 2018 року - у Головному управлінні Національної поліції у м. Києві. З серпня 2019 року позивач займав посаду слідчого відділення №1 (з розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості) слідчого відділу Голосіївського управління поліції ГУНП у м. Києві. З травня 2022 року позивач обіймав посаду старшого слідчого відділення №4 (з розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров'я особи) слідчого відділу Голосіївського управління поліції ГУНП у м. Києві.
За наказом начальника ГУНП у м. Києві №358о/с від 01.03.2024 року ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції на підставі пункту 2 (за станом здоров'я (через хворобу) - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції) частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" з 01.03.2024 року.
Позивач звернувся до суду з цим позовом 28.06.2024 року, стверджуючи, що ГУНП у м. Києві у період служби з січня 2022 року по червень 2023 року протиправно не здійснювало йому доплату до грошового забезпечення поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, на яку він має право.
Вирішуючи спір, суд виходить з того, що правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію".
Згідно зі статтею 1 цього Закону Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України "Про Національну поліцію" служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Поліцейські проходять службу в поліції:
- на посадах у центральному органі управління поліції, територіальних органах, закладах, установах поліції;
- під час перебування в розпорядженні згідно з положеннями статті 67 цього Закону;
- під час навчання на денній формі навчання за державним замовленням у закладі вищої освіти із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських;
- під час прикомандирування до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування згідно з положеннями статті 20 Закону України "Про статус народного депутата України", статті 29 Закону України "Про статус депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим" та статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад";
- під час відрядження до державних органів, установ та організацій згідно з положеннями статті 71 цього Закону.
У статті 17 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Згідно з частиною 10 статті 62 Закону України "Про Національну поліцію", якою визначено гарантії професійної діяльності поліцейського, поліцейський: 4) своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України; 5) у повному обсязі користується гарантіями соціального та правового захисту, передбаченими цим Законом та іншими актами законодавства.
Відповідно до частин 1, 2 статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається Кабінетом Міністрів України залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Частиною 1 статті 105 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що фінансування і матеріально-технічне забезпечення поліції здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, а також інших джерел, не заборонених законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06.04.2016 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 року за №669/28799, затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (надалі - Порядок №260).
На час виникнення спірних правовідносин розділ І Порядку №260 містив такі норми:
1. Ці Порядок та умови визначають критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції України, у тому числі здобувачам вищої освіти, яким присвоєно спеціальне звання поліції (далі - здобувачі), закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (далі - ЗВО).
3. Грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять:
1) посадовий оклад;
2) оклад за спеціальним званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);
4) премії;
5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
4. Грошове забезпечення виплачується поліцейським, які призначені на штатні посади (зарахованих у розпорядження) в Національній поліції, та здобувачам ЗВО.
6. Підставою для виплати грошового забезпечення є наказ керівника (начальника) органу, закладу, установи Національної поліції (далі - орган поліції) про призначення на посаду поліцейського відповідно до номенклатури посад, наказ ректора ЗВО про зарахування на навчання або наказ про зарахування в розпорядження відповідного органу поліції та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат.
7. Грошове забезпечення поліцейським виплачується за місцем проходження служби виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом органу поліції на грошове забезпечення.
11. Грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.
Виплата одноразових додаткових видів грошового забезпечення здійснюється, якщо звернення про їх отримання надійшли до закінчення трьох років з дня виникнення права на їх отримання.
12. Звернення поліцейського щодо неправильної виплати грошового забезпечення розглядаються в установленому законодавством України порядку.
13. Виплата грошового забезпечення поліцейським та здобувачам ЗВО здійснюється щомісяця з 25 числа по останній день місяця за поточний місяць. Виплата грошового забезпечення поліцейським поліції охорони здійснюється щомісяця до 07 числа за минулий місяць.
15. При прийнятті на службу до Національної поліції грошове забезпечення поліцейським нараховується з дня призначення на посаду. У разі звільнення зі служби грошове забезпечення поліцейським виплачується по день їх звільнення зі служби в поліції включно.
Частиною 1 статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" встановлено, що карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.
Постановами Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 року "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", №1236 від 09.12.2020 року "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" установлено з 12.03.2020 року на всій території України карантин.
Постановою Кабінету Міністрів України №651 від 27.06.2023 року "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" такий карантин відмінено з 24 години 00 хвилин 30.06.2023 року на всій території України.
Після встановлення карантину у квітні 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік"№553-IX від 13.04.2020 року, яким Закон України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" доповнила статтею 28 такого змісту:
"Стаття 28. Створити у складі Державного бюджету України фонд боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України зазначеної хвороби, та протягом 30 днів з дня відміни цього карантину.
Рішення про виділення коштів із зазначеного фонду (у разі потреби з відкриттям нових бюджетних програм, включаючи трансферти місцевим бюджетам) приймаються Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
Кошти зазначеного фонду спрямовуються на:
- заходи, спрямовані на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, зокрема на закупівлю товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення зазначених заходів, включаючи закупівлю медичних послуг за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення;
- додаткові доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, а також доплати до заробітної плати окремим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення, на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, визначений у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, до завершення здійснення зазначених заходів;
- надання грошової допомоги громадянам, зокрема особам похилого віку, у зв'язку із негативними наслідками поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2;
- надання одноразової грошової допомоги членам сімей медичних та інших працівників закладів охорони здоров'я, які загинули (померли) від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, що пов'язано з виконанням робіт з ліквідації такої хвороби, у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України;
- надання трансферту Пенсійному фонду України;
- надання фінансової допомоги на поворотній або безповоротній основі Фонду соціального страхування України і Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття;
- поповнення резервного фонду державного бюджету;
- відновлення видатків державного бюджету (включаючи трансферти місцевим бюджетам) та надання кредитів з державного бюджету за бюджетними програмами, скорочених у зв'язку із створенням фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками.
Установити, що Кабінет Міністрів України може приймати рішення за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету щодо скорочення видатків державного бюджету і надання кредитів з державного бюджету та їх спрямування до фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками."
У Додатку №3 до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" передбачені видатки Міністерству фінансів України (загальнодержавні видатки та кредитування) за бюджетною програмою 3511380 "Фонд боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками" в обсязі 63350317,60 тис. грн. за загальним фондом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 року №302 затверджено Порядок використання коштів фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками, який містить такі норми:
1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками (далі - фонд), який створюється у складі державного бюджету на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України зазначеної хвороби, та протягом 30 днів з дня відміни дії карантину.
2. Кошти фонду спрямовуються на:
- заходи, спрямовані на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та на боротьбу з її наслідками, зокрема на закупівлю товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення зазначених заходів, включаючи закупівлю медичних послуг за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, придбання обладнання для приймальних відділень опорних закладів охорони здоров'я в госпітальних округах, для відділень екстренної (невідкладної) медичної допомоги, що входять до багатопрофільних лікарень, для медичних амбулаторій, фельдшерсько-акушерських і фельдшерських пунктів у сільській місцевості та проведення капітального ремонту, реконструкції цих приміщень, покращення транспортного сполучення, будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання автомобільних доріг загального користування державного, місцевого значення;
- додаткові доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, а також доплати до заробітної плати окремим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення, на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, визначений Кабінетом Міністрів України в акті про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, до завершення здійснення зазначених заходів;
- надання грошової допомоги громадянам, зокрема особам похилого віку, у зв'язку з негативними наслідками поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2;
- надання одноразової грошової допомоги членам сімей медичних та інших працівників закладів охорони здоров'я, які загинули (померли) від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, що пов'язано з виконанням робіт з ліквідації такої хвороби, у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України;
- надання трансферту Пенсійному фонду України;
- надання фінансової допомоги Фонду соціального страхування і Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття на поворотній або безповоротній основі;
- поповнення резервного фонду державного бюджету;
- відновлення видатків державного бюджету (включаючи трансферти місцевим бюджетам) та надання кредитів з державного бюджету за бюджетними програмами, скорочених у зв'язку із створенням фонду;
- надання одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, які можуть втратити доходи у разі повної заборони сфери їх діяльності внаслідок посилення обмежувальних заходів;
- надання одноразової матеріальної допомоги суб'єктам господарювання з метою збереження робочих місць найманих працівників;
- надання одноразової компенсації суб'єктам господарювання витрат, понесених за сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за найманих осіб.
У межах напряму, визначеного абзацом третім цього пункту, кошти фонду можуть спрямовуватися також на доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену корона вірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я.
3. Звернення про виділення коштів з фонду подається міністерствами, обласною, Київською міською держадміністраціями та іншими органами державної влади (далі - заявники) до Кабінету Міністрів України.
У зверненні зазначаються:
- напрям спрямування коштів фонду та їх обсяг;
- головний розпорядник коштів державного бюджету (далі - головний розпорядник);
- заходи, які передбачається здійснити за рахунок коштів фонду;
- умови виділення коштів з фонду (на поворотній або безповоротній основі);
- пропозиції щодо умов і гарантій повернення виділених коштів з фонду на поворотній основі;
- інформація про можливість (неможливість) фінансового забезпечення відповідних заходів за рахунок інших джерел та можливі наслідки в разі, коли кошти не будуть виділені з фонду.
До звернення додаються фінансово-економічні розрахунки та обґрунтування щодо необхідного обсягу коштів фонду.
Виділення коштів з фонду для поповнення резервного фонду державного бюджету може здійснюватися в разі, коли загальний обсяг виділених коштів з резервного фонду державного бюджету досягне обсягу бюджетного призначення, затвердженого в державному бюджеті за програмою КПКВК 3511030 "Резервний фонд".
4. Заявники відповідають за правильність та достовірність поданих матеріалів, розрахунків, обґрунтувань.
5. Кабінет Міністрів України відповідно до пріоритетності спрямування коштів фонду та з урахуванням поданої Мінфіном інформації щодо загального обсягу виділених коштів з фонду та їх залишку відповідно до прийнятих рішень Кабінету Міністрів України протокольним рішенням доручає міністерству, до компетенції якого належить питання забезпечення реалізації напряму, визначеного пунктом 2 цього Порядку (далі - розробник), разом із заінтересованими органами розглянути звернення та підготувати проект рішення Кабінету Міністрів України про виділення коштів з фонду.
У разі виділення коштів з фонду за новою бюджетною програмою (включаючи трансферти місцевим бюджетам) проектом рішення Кабінету Міністрів України також передбачається затвердження порядку використання таких коштів.
6. Розробник разом із заінтересованими органами у тижневий строк розглядає звернення і додані до нього матеріали та готує проект рішення Кабінету Міністрів України про виділення коштів з фонду.
У разі потреби Кабінет Міністрів України може скоротити строк розгляду звернення та підготовки проекту рішення про виділення коштів з фонду.
7. У разі коли загальний обсяг виділених коштів з фонду відповідно до прийнятих рішень Кабінету Міністрів України досягне обсягу бюджетного призначення, затвердженого в державному бюджеті для фонду, Мінфін у триденний строк повідомляє про це Кабінету Міністрів України.
8. Розробник готує проект рішення Кабінету Міністрів України про виділення коштів з фонду і подає його в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України після погодження з усіма заінтересованими органами.
У проекті рішення, зокрема, зазначаються:
- головний розпорядник та у разі потреби відповідальний виконавець бюджетної програми;
- напрям спрямування коштів фонду, визначений відповідно до пункту 2 цього Порядку;
- назва нової бюджетної програми (включаючи трансферти місцевим бюджетам) або код і назва бюджетної програми, за якою у державному бюджеті затверджені бюджетні призначення (у разі виділення коштів за напрямами спрямування коштів фонду, передбаченими абзацами другим (в частині закупівлі медичних послуг за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення), восьмим і дев'ятим пункту 2 цього Порядку);
- обсяг коштів у грошовому виразі (тис. гривень) та його економічна сутність (видатки споживання (з них - оплата праці, комунальні послуги та енергоносії), видатки розвитку і кредитування бюджету);
- умови надання та повернення коштів фонду (у разі виділення коштів на поворотній основі);
- у разі виділення коштів у вигляді трансфертів місцевим бюджетам - також їх обсяг у розрізі місцевих бюджетів;
- положення про надання доручення щодо:
- забезпечення відповідним головним розпорядником погодження рішення про виділення коштів з фонду з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету;
- внесення Мінфіном в установленому порядку змін до розпису державного бюджету після зазначеного погодження.
9. Після прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про виділення коштів з фонду головний розпорядник:
- звертається до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету щодо погодження відповідного рішення, копія якого додається до звернення разом із фінансово-економічними розрахунками та обґрунтуваннями;
- повідомляє у триденний строк Мінфіну про коди економічної класифікації видатків бюджету, коди класифікації кредитування бюджету та відповідні обсяги коштів, що виділяються з фонду, згідно із зазначеним рішенням.
10. Головний розпорядник надсилає Мінфіну погодження відповідного рішення Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету для внесення в установленому порядку змін до розпису державного бюджету, закріплення за новою бюджетною програмою кодів програмної та функціональної класифікації видатків і кредитування бюджету відповідно до рішення Кабінету Міністрів України про виділення коштів з фонду.
11. Головний розпорядник після отримання довідки про внесення змін до розпису державного бюджету:
- розробляє і затверджує документи, що застосовуються у процесі виконання державного бюджету та передбачені Порядком складання, розгляду, затвердження та основними вимогами до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 р. № 228,
- розробляє та затверджує паспорт бюджетної програми або зміни до паспорта бюджетної програми в установленому законодавством порядку.
12. Головний розпорядник щомісяця до 5 числа подає Комітетові Верховної Ради України з питань бюджету та Мінфіну інформацію про використання коштів фонду, а у разі виділення коштів з фонду на поворотній основі - також інформацію про їх повернення до державного бюджету.
13. Мінфін проводить моніторинг інформації про використання коштів фонду відповідно до прийнятих рішень про виділення коштів з фонду та щомісяця до 10 числа надсилає відповідні матеріали Кабінету Міністрів України та Комітету Верховної Ради України з питань бюджету.
14. Головні розпорядники забезпечують використання виділених з фонду коштів, не допускаючи наявності кредиторської заборгованості на 30 день з дня відміни дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за новими бюджетними програмами, відкритими відповідно до прийнятих рішень про виділення коштів з фонду, крім випадків виділення коштів за напрямом спрямування коштів фонду, передбаченим абзацом дев'ятим пункту 2 цього Порядку.
15. Залишки коштів, виділених з фонду за новими бюджетними програмами (включаючи трансферти місцевим бюджетам), за якими видатки не мають постійного характеру, крім випадків виділення коштів за напрямом спрямування коштів фонду, передбаченим абзацом дев'ятим пункту 2 цього Порядку, після завершення 30 днів з дня відміни дії карантину перераховуються Казначейством до загального фонду державного бюджету.
У квітні 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №375 від 29.04.2020 року "Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни" (надалі - постанова КМУ №375), якою постановив:
1. Установити, що на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.
2. Встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).
3. Встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання/перебування їх отримувачів (вдома), здійснюється у граничному розмірі до 100 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).
4. Перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику.
Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.
5. Доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.
Постановою Кабінету Міністрів України №485 від 10.06.2020 року "Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я" (надалі - постанова КМУ №485) виділено Міністерству внутрішніх справ 4680183,3 тис. гривень, зокрема Апарату Міністерства внутрішніх справ - 193274,2 тис. гривень, Національній гвардії - 125105,5 тис. гривень, Адміністрації Державної прикордонної служби - 103774,7 тис. гривень, Державній службі з надзвичайних ситуацій - 29109,9 тис. гривень, Національній поліції - 4228919 тис. гривень на безповоротній основі (видатки споживання), із фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками для здійснення доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Державної прикордонної служби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я.
Цією постановою КМУ №485 також затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я, який містить такі норми:
1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів державного бюджету за програмами:
"Здійснення доплати медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров'я Міністерства внутрішніх справ України, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2 за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками";
"Здійснення доплати військовослужбовцям Національної гвардії, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками";
"Здійснення доплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками";
"Здійснення доплати особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров'я, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками";
"Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками" (далі - бюджетні кошти).
2. Головним розпорядником бюджетних коштів є МВС.
Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, Національна гвардія, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС та Національна поліція (далі - органи системи МВС).
3. Бюджетні кошти спрямовуються органами системи МВС на безповоротній основі для здійснення доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 р. № 375 "Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни".
4. Кошти, отримані органами системи МВС відповідно до пункту 3 цього Порядку, використовуються виключно для доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Статтею 36 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" установлено, що розподіл бюджетних призначень загального та спеціального фондів державного бюджету за бюджетною програмою "Заходи, пов'язані з боротьбою з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками" (код 3511380) здійснюється на заходи, пов'язані з вакцинацією населення, запобіганням виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та боротьбою з її наслідками, за рішенням Кабінету Міністрів України (яке може передбачати визначення нових бюджетних програм), погодженим з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У Додатку №3 до Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" передбачені видатки Міністерству фінансів України (загальнодержавні видатки та кредитування) за бюджетною програмою 3511380 "Заходи, пов'язані з боротьбою з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками" в обсязі 5 200 000 тис. грн. - за загальним фондом, 1 433 750 тис. грн. - за спеціальним фондом, усього - 6 633 750 тис. грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2021 року №540 затверджено Порядок розподілу бюджетних призначень загального та спеціального фондів державного бюджету на заходи, пов'язані з вакцинацією населення і запобіганням виникненню та поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та боротьбою з її наслідками, який містить такі норми:
1. Цей Порядок визначає механізм розподілу бюджетних призначень загального та спеціального фондів державного бюджету за бюджетною програмою "Заходи, пов'язані з боротьбою з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками" (код 3511380) (далі - бюджетна програма 3511380).
2. Бюджетні призначення за бюджетною програмою 3511380 розподіляються на заходи, пов'язані з вакцинацією населення і запобіганням виникненню та поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та боротьбою з її наслідками, шляхом передачі на бюджетні програми відповідних головних розпорядників коштів державного бюджету.
3. Звернення про розподіл бюджетних призначень (далі - звернення) за бюджетною програмою 3511380 подається міністерствами, обласною, Київською міською держадміністраціями та іншими органами державної влади (далі - заявники) до Кабінету Міністрів України.
У зверненні зазначаються:
- напрям спрямування бюджетних коштів та їх обсяг;
- головний розпорядник коштів державного бюджету (далі - головний розпорядник);
- заходи, які планується здійснити за рахунок бюджетних коштів;
- інформація про можливість (неможливість) фінансового забезпечення відповідних заходів за рахунок інших джерел та можливі наслідки в разі, коли бюджетні кошти не будуть виділені.
До звернення додаються фінансово-економічні розрахунки та обґрунтування щодо необхідного обсягу бюджетних коштів.
4. Заявники відповідають за правильність та достовірність поданих матеріалів, розрахунків, обґрунтувань.
5. Кабінет Міністрів України відповідно до пріоритетності спрямування бюджетних коштів та з урахуванням поданої Мінфіном інформації щодо загального обсягу розподілених бюджетних призначень за бюджетною програмою 3511380 та їх залишку згідно з прийнятими рішеннями Кабінету Міністрів України протокольним рішенням доручає міністерству, до компетенції якого належить питання забезпечення реалізації напряму, визначеного пунктом 2 цього Порядку (далі - розробник), разом із заінтересованими органами розглянути звернення та підготувати проект рішення Кабінету Міністрів України про розподіл бюджетних призначень за бюджетною програмою 3511380.
У разі розподілу бюджетних призначень за бюджетною програмою 3511380 на нову бюджетну програму (включаючи трансферти місцевим бюджетам) проектом рішення Кабінету Міністрів України також передбачається затвердження порядку використання таких коштів.
6. Розробник разом із заінтересованими органами у тижневий строк розглядає звернення і додані до нього матеріали та готує проект рішення Кабінету Міністрів України про розподіл бюджетних призначень за бюджетною програмою 3511380.
У разі потреби Кабінет Міністрів України може скоротити строк розгляду звернення та підготовки проекту рішення про розподіл бюджетних призначень за бюджетною програмою 3511380.
7. У разі коли загальний обсяг розподілених бюджетних призначень за бюджетною програмою 3511380 відповідно до прийнятих рішень Кабінету Міністрів України досягне обсягу бюджетного призначення, затвердженого в державному бюджеті за бюджетною програмою 3511380, Мінфін у триденний строк повідомляє про це Кабінету Міністрів України.
8. Розробник готує проект рішення Кабінету Міністрів України про розподіл бюджетних призначень за бюджетною програмою 3511380 і подає його в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України після погодження з усіма заінтересованими органами.
У проекті рішення, зокрема, зазначаються:
- головний розпорядник та у разі потреби відповідальний виконавець бюджетної програми;
- напрям спрямування бюджетних коштів, визначений відповідно до пункту 2 цього Порядку;
- назва нової бюджетної програми (включаючи трансферти місцевим бюджетам) або код і назва бюджетної програми, за якою у державному бюджеті затверджено бюджетні призначення;
- обсяг коштів у грошовому виразі (тис. гривень) та його економічна сутність (видатки споживання, з них оплата праці, комунальні послуги та енергоносії, видатки розвитку і кредитування бюджету);
- у разі розподілу бюджетних призначень шляхом передачі у вигляді трансфертів місцевим бюджетам - також їх обсяг у розрізі місцевих бюджетів;
- положення про надання доручення щодо:
- забезпечення відповідним головним розпорядником погодження рішення про розподіл бюджетних призначень за бюджетною програмою 3511380 з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету;
- внесення Мінфіном в установленому порядку змін до розпису державного бюджету після зазначеного погодження.
9. Після прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про розподіл бюджетних призначень за бюджетною програмою 3511380 головний розпорядник:
- звертається до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету щодо погодження відповідного рішення, копія якого додається до звернення разом із фінансово-економічними розрахунками та обґрунтуваннями;
- повідомляє у триденний строк Мінфіну про коди економічної класифікації видатків бюджету, коди класифікації кредитування бюджету та відповідні обсяги бюджетних призначень, що розподіляються за бюджетною програмою 3511380, згідно із зазначеним рішенням.
10. Головний розпорядник надсилає Мінфіну погодження відповідного рішення Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету для внесення в установленому порядку змін до розпису державного бюджету, закріплення за новою бюджетною програмою кодів програмної та функціональної класифікації видатків і кредитування бюджету відповідно до рішення Кабінету Міністрів України про розподіл бюджетних призначень за бюджетною програмою 3511380.
11. Головний розпорядник після отримання довідки про внесення змін до розпису державного бюджету:
- розробляє і затверджує документи, що застосовуються у процесі виконання державного бюджету та передбачені Порядком складання, розгляду, затвердження та основними вимогами до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 р. № 228
- розробляє та затверджує паспорт бюджетної програми або зміни до паспорта бюджетної програми в установленому законодавством порядку.
12. Головний розпорядник щомісяця до 5 числа подає Комітету Верховної Ради України з питань бюджету та Мінфіну інформацію про використання бюджетних коштів відповідно до розподілених йому бюджетних призначень за бюджетною програмою 3511380.
13. Мінфін проводить моніторинг інформації про використання бюджетних коштів відповідно до прийнятих рішень про розподіл бюджетних призначень за бюджетною програмою 3511380 та щомісяця до 10 числа надсилає відповідні матеріали Кабінету Міністрів України та Комітету Верховної Ради України з питань бюджету.
14. Головні розпорядники забезпечують використання бюджетних коштів відповідно до розподілених їм бюджетних призначень за бюджетною програмою 3511380, не допускаючи наявності на кінець бюджетного періоду кредиторської заборгованості за новими бюджетними програмами, відкритими відповідно до прийнятих рішень про розподіл бюджетних призначень за бюджетною програмою 3511380.
Постановою Кабінету Міністрів України №558 від 09.04.2021 року "Деякі питання здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я" (надалі - постанова КМУ №558) відповідно до статті 36 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" здійснено розподіл бюджетних призначень, передбачених Міністерству фінансів у загальному фонді державного бюджету за програмою 3511380 "Заходи, пов'язані з боротьбою з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками", шляхом передачі Міністерству внутрішніх справ частини бюджетних призначень у сумі 800 000 тис. гривень та їх установлення, зокрема: Національній поліції у сумі 679261,3 тис. гривень (видатки споживання, з них оплата праці - 572520,2 тис. гривень) для здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Цією постановою КМУ №558 також затверджено Порядок використання коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я, який містить такі ж норми, як і відповідний Порядок, затверджений постановою КМУ №485, що діяв у 2020 році.
Аналіз цим норм свідчить, що у квітні 2020 року у зв'язку з запровадженням карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, у складі Державного бюджету України було створено Фонд боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками (надалі - Фонд COVID-19) з особливим механізмом виділенні та використання бюджетних коштів.
Кошти Фонду COVID-19 були призначені для конкретних цілей та напрямів, у тому числі для виплати доплат до заробітної плати окремим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення.
Кабінет Міністрів України у квітні 2020 року прийняв постанову №375, якою установив, що така доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) встановлюється окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням. Доплати здійснюються за рахунок та в межах видатків державного бюджету, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів. Рішення про виділення коштів із Фонду COVID-19 за відповідними напрямами приймав Кабінет Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
Законами України про Державний бюджет України на 2020 рік та на 2021 рік були передбачені видатки Фонду COVID-19 за бюджетною програмою КПКВК 3511380.
У 2020 та у 2021 роках Кабінет Міністрів України спрямував кошти Фонду COVID-19, передбачені у державному бюджеті за цією бюджетною програмою, на доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, про що прийняв постанови №485 від 10.06.2020 року та №558 від 09.04.2021 року, якими затвердив порядки використання таких коштів.
У 2022 році та у 2023 році у Державному бюджеті України не були передбачені видатки за бюджетними програмами на цілі та заходи, пов'язані з боротьбою з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками, зокрема на доплати до заробітної плати (грошового забезпечення) окремим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення.
Між тим, у червні 2020 року Міністерство внутрішніх справ України на виконання пункту 4 постанови КМУ №375 видало наказ №431 від 03.06.2020 року "Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину", яким наказано:
1. Керівникам … Національної поліції України … забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям … поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.
2. Виплату додаткової доплати здійснювати … поліцейським, які перебувають на штатних посадах в органах (підрозділах) … Національної поліції України.
3. Нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер.
4. Персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу.
На виконання цього наказу Національна поліція України направила доручення від 25.06.2020 року №7789/01/29-2020 "Про організацію заходів, спрямованих на забезпечення встановлення додаткової доплати поліцейським, визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року №375", яким доручила керівникам міжрегіональних територіальних органів Національної поліції України, головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, областях та у м. Києві, установ, що належать до сфери управління Національної поліції України (за винятком органів та установ поліції охорони) (далі - органи та установи поліції):
1) визначити персональний перелік поліцейських, які забезпечували правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання свої дій мали безпосередній контакт з населенням (далі - особливі умови) та встановити додаткову доплату в граничному розмірі до 50 відсотків грошового забезпечення пропорційно до відпрацьованого часу в особливих умовах;
2) забезпечити формування керівниками підпорядкованих підрозділів даних (погоджених із відповідними заступниками керівників органів та установ поліції за напрямом службової діяльності) щодо:
- виконання підлеглими поліцейськими службових обов'язків на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - карантин), без урахування періоду, протягом якого поліцейський перебував у відпустці, на навчанні, лікарняному (самоізоляції), був відсторонений від виконання службових обов'язків;
- здійснення поліцейським службових обов'язків в особливих умовах у період дії карантину та протягом 30 днів з дня його відміни;
- пропорційності відпрацьованого часу (виконання службових обов'язків) поліцейським в особливих умовах;
- розміру додаткової доплати в граничному розмірі до 50 відсотків грошового забезпечення пропорційно до відпрацьованого часу в особливих умовах.
3) за результатами заходів, визначених підпунктами 1, 2 цього пункту, забезпечити формування потреби в коштах для виплати додаткової доплати за встановленою формою та її надсилання до ДФЗБО Національної поліції України;
4) в одноденний термін після надходження асигнувань на зазначені цілі, виходячи з їхнього обсягу, забезпечити диференційований підхід до визначення розміру додаткової доплати, її нарахування у відсотковому відношенні до грошового забезпечення (в розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий і компенсаційний характер), виплату та доповісти про результати виплати доплати.
Отже, запроваджена постановою КМУ №375 додаткова доплата до грошового забезпечення на період карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, яка виплачувалася поліцейським, носила тимчасовий характер, не мала обов'язкового характеру і фіксованого розміру. Право на отримання такої доплати мали не всі поліцейські, а лише окремі категорії, які внаслідок виконання своїх обов'язків щодо забезпечення правопорядку і безпеки громадян мали безпосередній контакт з населенням, у зв'язку з чим піддавалися підвищеному ризику зараження на гостру респіраторну хворобу COVID-19. Кошти на виплату доплати не закладалися в кошторисах органів поліції на оплату праці (грошове забезпечення). Виплата доплати поліцейським здійснювалася у 2020 та у 2021 роках за окремими бюджетними програмами, відкритими Мінфіном відповідно до рішень Кабінету Міністрів України про виділення коштів із фонду COVID-19, головним розпорядником яких виступало МВС України, а відповідальним виконавцем - Національна поліція України. Максимальний (граничний) розмір додаткової доплати становив 50 % грошового забезпечення поліцейського з розрахунку на місяць та залежав від обсягу видатків державного бюджету, передбачених для Національної поліції України за відповідною бюджетною програмою, затвердженою на відповідний рік. Виплата доплати поліцейським здійснювалася за наказами керівників органів поліції. До дискреційних повноважень керівників органів поліції, у яких проходили службу поліцейські, належало: 1) визначення персонального переліку поліцейських, які виконували свої обов'язки у таких особливих умовах та які у зв'язку з цим набули право на отримання доплати до грошового забезпечення; 2) визначення конкретного розміру доплати в межах 50% грошового забезпечення для кожного поліцейського щомісяця індивідуально - в залежності від характеру виконуваних ним службових обов'язків, а також пропорційно до відпрацьованого часу в особливих умовах протягом місяця (кількості днів/діб/змін протягом місяця, коли поліцейський виконував службові обов'язки по забезпеченню правопорядку та безпеки громадян в умовах безпосереднього контакту з населенням); 3) після надходження бюджетних асигнувань на виплату доплати - видання наказу про виплату поліцейським додаткової доплати до грошового забезпечення за відповідний місяць служби.
У 2020 році була відкрита та діяла бюджетна програма КПКВК 1007060 "Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", головним розпорядником якої виступало МВС України, а відповідальним виконавцем - Національна поліція України. За цією програмою касові видатки склали 4 228 700, 10 тис. грн., а чисельність поліцейських, яким виплачено доплату - 93 422 особи.
У 2021 році була відкрита та діяла бюджетна програма КПКВК 1007070 "Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", головним розпорядником якої виступало МВС України, а відповідальним виконавцем - Національна поліція України. За цією програмою касові видатки склали 679 209, 40 тис. грн., а чисельність поліцейських, яким виплачено доплату - 67 439 осіб.
У 2022 та 2023 роки Кабінет Міністрів України не приймав рішення про спрямування коштів Фонду COVID-19 на доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським. Тож такі доплати у 2022 та 2023 роках в органах та формуваннях в системі МВС не виплачувалися.
Суд установив, що позивач у період карантину, який тривав з 12.03.2020 року по 30.06.2023 року, проходив службу в поліції у Голосіївському управлінні поліції ГУНП у м. Києві на посадах слідчого з розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості та старшого слідчого з розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров'я особи.
У цей період начальник ГУНП у м. Києві видавав накази №532 о/с від 10.07.2020 року, №659 о/с від 13.08.2020 року, №745 о/с від 11.09.2020 року, №1042 о/с від 22.12.2020 року, №923 о/с від 27.07.2021 року, №924 о/с від 27.07.2021 року "Про визначення персонального переліку поліцейських ГУНП у м. Києві, які забезпечували правопорядок та безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов'язків мали безпосередній контакт з населенням", які стосувалися виплати поліцейським додаткової доплати до грошового забезпечення за березень - грудень 2020 року, січень - лютий 2021 року.
На підставі цих наказів позивач отримав додаткову доплату до грошового забезпечення за такі місяці служби та в таких розмірах:
- березень 2020 року - 3520, 94 грн. (нарахована у розмірі 42 % грошового забезпечення за 20 днів служби в особливих умовах) - виплачена у липні 2021 року за наказом №532 о/с від 10.07.2020 року,
- квітень 2020 року - 3456, 19 грн. (нарахована у розмірі 42 % грошового забезпечення за 20 днів служби в особливих умовах) - виплачена у липні 2021 року за наказом №532 о/с від 10.07.2020 року,
- травень 2020 року - 3682, 84 грн. (нарахована у розмірі 42 % грошового забезпечення за 26 днів служби в особливих умовах) - виплачена у липні 2021 року за наказом №532 о/с від 10.07.2020 року,
- червень 2020 року - 5696, 18 грн. (нарахована у розмірі 42 % грошового забезпечення за 30 днів служби в особливих умовах) - виплачена у липні 2021 року за наказом №532 о/с від 10.07.2020 року,
- липень 2020 року - 5136, 10 грн. (нарахована у розмірі 38 % грошового забезпечення за 31 день служби в особливих умовах) - виплачена у серпні 2021 року за наказом №659 о/с від 13.08.2020 року,
- серпень 2020 року - 3379, 01 грн. (нарахована у розмірі 25 % грошового забезпечення за 31 день служби в особливих умовах) - виплачена у грудні 2021 року за наказом №745 о/с від 11.09.2020 року,
- жовтень 2020 року - 3379, 01 грн. (нарахована у розмірі 25 % грошового забезпечення за 31 день служби в особливих умовах) - виплачена у грудні 2021 року за наказом №1042 о/с від 22.12.2020 року,
- листопад 2020 року - 3379, 01 грн. (нарахована у розмірі 25 % грошового забезпечення за 30 днів служби в особливих умовах) - виплачена у грудні 2021 року за наказом №1042 о/с від 22.12.2020 року,
- грудень 2020 року - 1087, 14 грн. (нарахована у розмірі 25 % грошового забезпечення за 10 днів служби в особливих умовах) - виплачена у грудні 2021 року за наказом №1042 о/с від 22.12.2020 року,
- січень 2021 року - 3132, 21 грн. (нарахована у розмірі 50 % грошового забезпечення за 21 день служби в особливих умовах) - виплачена у липні 2021 року за наказом №923 о/с від 27.07.2021 року,
- лютий 2021 року - 3579,67 грн. (нарахована у розмірі 50 % грошового забезпечення за 24 дні служби в особливих умовах) - виплачена у липні 2021 року за наказом №924 о/с від 27.07.2021 року.
За інші місяці служби, коли тривав карантин, а саме: вересень 2020 року, березень - грудень 2021 року, січень - грудень 2022 року, січень - червень 2023 року, позивачу додаткова доплата, передбачена постановою КМУ №375, не нараховувалася та не виплачувалася.
Спір у цій справі стосується періодів служби позивача за 2022 та 2023 роки, а саме: січень - грудень 2022 року, січень - червень 2023 роках. Позивач стверджує, що у ці періоди, коли тривав карантин, він виконував службові обов'язки по забезпеченню правопорядку та безпеки громадян, мав безпосередній контакт з населенням, а тому йому мала бути встановлена та виплачена додаткова доплата до грошового забезпечення на період дії карантину, передбачена постановою КМУ №375.
Суд повторює, що додаткова доплата на період дії карантину, запроваджена постановою КМУ №375, не належала до обов'язкових видів грошового забезпечення поліцейських, установлених постановою КМУ №988 та Порядком №260, не мала регулярного (постійного) характеру, видатки на її виплату не були передбачені кошторисами органів поліції. Виплата цієї доплати здійснювалася за рахунок коштів Фонду COVID-19, передбачених у Державному бюджеті України та виділених Кабінетом Міністрів України головному розпоряднику (МВС України) за окремими бюджетними програмами. Кабінет Міністрів України, який запровадив цю доплату, поставив її виплату у залежність від обсягів видатків державного бюджету (Фонду COVID-19), передбачених відповідними бюджетними програмами (пункт 5 постанови КМУ №375, постанова КМУ №485, постанова КМУ №558).
У 2022 та у 2023 роках у Державному бюджеті України вже не були передбачені видатки для Фонду COVID-19 та бюджетні призначення для головного розпорядника бюджетних коштів - МВС України на здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським до грошового забезпечення на період дії карантину.
Частиною 2 статті 19 Конституції України установлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У статті 2 Бюджетного кодексу України наведені такі визначення:
4) бюджетна програма - сукупність заходів, спрямованих на досягнення єдиної мети, завдань та очікуваного результату, визначення та реалізацію яких здійснює розпорядник бюджетних коштів відповідно до покладених на нього функцій;
6) бюджетне асигнування - повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження;
8) бюджетне призначення - повноваження головного розпорядника бюджетних коштів, надане цим Кодексом, законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), яке має кількісні, часові і цільові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування;
12) бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
Відповідно до частин 1, 2, 10, 11, 12 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному Кодексом.
Зміни розмірів, мети та обмеження в часі бюджетних призначень, крім випадків, передбачених цим Кодексом, здійснюються лише за наявності у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет) відповідного положення.
Забороняється без внесення змін до закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет) збільшення бюджетних призначень за загальним та спеціальним фондами державного бюджету (місцевого бюджету) на:
- оплату праці працівників бюджетних установ за рахунок зменшення інших видатків;
- видатки за бюджетними програмами, пов'язаними з функціонуванням органів державної влади (органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування), за рахунок зменшення видатків за іншими бюджетними програмами.
Усі бюджетні призначення втрачають чинність після закінчення бюджетного періоду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно з частиною 1 статті 51 Бюджетного кодексу України керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, поліцейських, співробітників Служби судової охорони та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату (грошове забезпечення), включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах бюджетних асигнувань на заробітну плату (грошове забезпечення), затверджених для бюджетних установ у кошторисах.
Статтею 119 Бюджетного кодексу України передбачено, що нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають: бюджетним призначенням, встановленим законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет); напрямам використання бюджетних коштів, визначеним у паспорті бюджетної програми або в порядку використання бюджетних коштів (включаючи порядок та умови надання субвенцій); бюджетним асигнуванням (розпису бюджету, кошторису, плану використання бюджетних коштів).
У 2022-2023 роках бюджетні призначення для здійснення додаткової доплати до заробітної плати (грошового забезпечення) окремим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, не були передбачені Законами України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" та "Про Державний бюджет України на 2023 рік". Відповідно, Кабінет Міністрів України у 2022 та 2023 роках не виділяв кошти Міністерству внутрішніх справ України (зокрема Національній поліції України) для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину та проходять службу в органах системи МВС. Бюджетні програми для здійснення доплати поліцейським на 2022 та 2023 рік не відкривалися.
Отже начальник ГУНП у м. Києві, як керівник територіального органу поліції (бюджетної установи), що фінансується з державного бюджету, у 2022 - 2023 роках не мав правових підстав для встановлення, нарахування та виплати позивачу додаткової доплати на період дії карантину поза межами видатків державного бюджету та за рахунок коштів, не призначених для цих цілей.
Суд зазначає, що застосування норм постанови КМУ №375 було предметом оцінки у постанові Верховного Суду від 26.04.2023 року у справі №420/19450/21, який вказав, що відсутність коштів на рахунку відповідача для виплати доплати на період дії карантину не може бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог. Втім, спірні правовідносини у справі №420/19450/21 стосувалися виплати поліцейському доплати на період дії карантину за період служби з березня по серпень 2021 року, тобто під час іншого правового регулювання цього питання. У даній справі правовідносини є відмінними і пов'язані не з обмеженим фінансуванням відповідача чи відсутністю на його рахунку коштів, необхідних для виплати позивачу доплати, а з відсутністю у Державному бюджеті України на 2022 та 2023 роки відповідних бюджетних призначень та бюджетних програм на виплату доплати окремим категоріям працівників органів державної влади, що фінансуються з державного бюджету.
У спірних правовідносинах відповідач діяв правомірно, порушень прав позивача та гарантій його професійної діяльності як поліцейського не вчиняв. Тому у задоволенні позову слід відмовити.
Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позову, то підстави для стягнення на його користь понесених судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 90, 139, 242 - 246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ