Рішення від 19.03.2025 по справі 320/27345/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2025 року справа №320/27345/24

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Кочанової П.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства «Укргазвидобування» до Антимонопольного комітету України, третя особа без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "ЦЗЯНЬЄ УКРАЇНА" про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Акціонерне товариство «Укргазвидобування» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Антимонопольного комітету України, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 01 лютого 2024 року №2022-р/пк-пз.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем у порушення вимог ч.ч. 19, 20 ст. 18 Закону України «Про публічні закупівлі», не надав оцінки фактичним обставинам справи, обмежився лише твердженням, що замовником неправомірно відхилено пропозицію ТОВ «ЦЗЯНЬЄ УКРАЇНА» з підстав, наведених у протоколі, внаслідок чого прийняв формальне та необгрунтоване рішення про задоволення скарги та зобов'язання АТ «Укргазвидобування» скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «ЦЗЯНЬЄ УКРАЇНА» за процедурою закупівлі №2311-268 за лотом 3. Наведені обставини вказують, що оскаржуване рішення відповідача не відповідає критеріям обґрунтованості та пропорційності, які передбачені ч. 2 ст. 2 КАС України.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19 червня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Залучено в якості третьої особи без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «ЦЗЯНЬЄ УКРАЇНА».

Представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог та вказав, що позивачем безпідставно відхилено пропозицію третьої особи, що є порушенням п.44 Особливостей.

У відповіді на відзив позивачем наголошено, що оскаржуване рішення відповідача прийнято протиправно, а доводи у відзиві не спростовують мотиви позову.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19 березня 2025 року відмовлено у задоволенні заяви про розгляд справи у порядку загального позовного провадження.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

АТ «Укргазвидобування» на веб-порталі з питань закупівель Міністерства економіки України (prozorro.gov.ua, далі - веб-портал Уповноваженого органу) було оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями за процедурою закупівлі « 23П-268 76110000-7 - Послуги пов'язані з видобуванням газу (Послуги з капітального ремонту нафтових та газових свердловин на родовищах AT "Укргазвидобування" (Лот №1 - ДК 021:2015 76110000-7 - Послуги, пов'язані з видобуванням газу (Послуги з капітального ремонту нафтових та газових свердловин на родовищах AT "Укргазвидобування"); Лот №2 - ДК 021:2015 76110000-7 - Послуги, пов'язані з видобуванням газу (Послуги з капітального ремонту нафтових та газових свердловин на родовищах AT "Укргазвидобування"); Лот №3 - ДК 021:2015 76110000-7 - Послуги, пов'язані з видобуванням газу (Послуги з капітального ремонту нафтових та газових свердловин на родовищах AT "Укргазвидобування"); Лот №4 - ДК 021:2015 76110000-7 - Послуги, пов'язані з видобуванням газу (Послуги з капітального ремонту нафтових та газових свердловин на родовищах AT "Укргазвидобування"); Лот №5 - ДК 021:2015 76110000-7 - Послуги, пов'язані з видобуванням газу (Послуги з капітального ремонту нафтових та газових свердловин на І родовищах AT "Укргазвидобування"); Лот №6 - ДК 021:2015 76110000-7 - Послуги, пов'язані з видобуванням газу (Послуги з капітального ремонту нафтових та газових свердловин на родовищах AT "Укргазвидобування"); Лот №7 - ДК 021:2015 76110000-7 - Послуги, пов'язані з видобуванням газу (Послуги з капітального ремонту нафтових та газових свердловин на родовищах AT "Укргазвидобування"); Лот №8 - ДК 021:2015 76110000-7 - Послуги, пов'язані з видобуванням газу (Послуги з капітального ремонту нафтових та газових свердловин на родовищах AT "Укргазвидобування")» (далі також Закупівля № 23П-268).

Оголошення про проведення Закупівлі розміщено в електронній системі закупівель за посиланням: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-12-05-004815-a.

Пропозиції для участі у даній процедурі закупівлі за лотом №3 - ДК 021:2015 76110000-7 - Послуги, пов'язані з видобуванням газу (Послуги з капітального ремонту нафтових та газових свердловин на родовищах AT "Укргазвидобування") подали наступні учасники:

1) Товариство з обмеженою відповідальністю "ОРАНТА" ЛТД (далі також ТОВ «Оранта»).

2) Товариство з обмеженою відповідальністю "Бурова компанія "Регіон" (далі також ТОВ «БК Регіон»).

3) ДОЧІРНЄ ПІДПРИЄМСТВО "СМІТ ЮКРЕЙН" (далі також ДК «Сміт Бкрейн»)

4) Товариство з обмеженою відповідальністю «ЦЗЯНЬЄ УКРАЇНА» (далі також ТОВ «ЦЗЯНЬЄ УКРАЇНА»).

Розкриття пропозицій за лотом № 3 відбулось 21.12.2023.

Протокольним рішенням Уповноваженої особи AT «Укргазвидобування» № 016 від 18.01.2024, розміщеним за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-12-05-004815-а було відхилено тендерну пропозицію ТОВ «ЦЗЯНЬЄ УКРАЇНА» на підставі п. 44 Особливостей, оскільки тендерна пропозиція не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.

Зокрема, у даному рішенні наведені наступні обґрунтування його прийняття: «Учасникам надано документи не у повному обсязі у відповідності до вимоги пункту 3.1., а саме учасником надано договори №УГВ546/13-22 та №УГВ547/13-22 від 26.01.2022, якими не передбачалося надання учасником послуг та/або робіт з капітального ремонту свердловин протягом не менше двох років (2021-2023 рр). Завантажені аналогічні договори е недостатніми для покриття вимоги пп.3.1 п.3 Кваліфікаційних критерій.»

Не погоджуючись із таким рішенням замовника ТОВ «ЦЗЯНЬЄ УКРАЇНА» звернулось до Комісії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель скаргою № 15 від 22.01.2024 (зареєстрована за № UA-2023-12-05-004815-а.b3).

Рішенням АМКУ № 2022-р/пк-пз від 01.02.2024 дана скарга була задоволена та зобов'язано акціонерне товариство "УКРГАЗВИДОБУВАННЯ" скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції товариства з обмеженою відповідальністю «ЦЗЯНЬЄ УКРАЇНА» за процедурою закупівлі 23П-268 76110000-7 - Послуги пов'язані з видобуванням газу (Послуги з капітального ремонту нафтових та газових свердловин на родовищах AT "Укргазвидобування" (Лот №1 - ДК 021:2015 76110000-7 - Послуги, пов'язані з видобуванням газу (Послуги з капітального ремонту нафтових та газових свердловин на родовищах AT "Укргазвидобування"); Лот №2 - ДК 021:2015 76110000-7 - Послуги, пов'язані з видобуванням газу (Послуги з капітального ремонту нафтових та газових свердловин на родовищах AT "Укргазвидобування"); Лот №3 - ДК 021:2015 76110000- 7 - Послуги, пов'язані з видобуванням газу (Послуги з капітального ремонту нафтових та газових свердловин на родовищах AT "Укргазвидобування"); Лот №4 - ДК 021:2015 76110000-7 - Послуги, пов'язані з видобуванням газу (Послуги з капітального ремонту нафтових та газових свердловин на родовищах AT "Укргазвидобування"); Лот №5 - ДК 021:2015 76110000-7 - Послуги, пов'язані з видобуванням газу (Послуги з капітального ремонту нафтових та газових свердловин на родовищах AT "Укргазвидобування"); Лот №6 - ДК 021:2015 76110000-7 - Послуги, пов'язані з видобуванням газу (Послуги з капітального ремонту нафтових та газових свердловин на родовищах AT "Укргазвидобування"); Лот №7 - ДК 021:2015 76110000-7 - Послуги, пов'язані з видобуванням газу (Послуги з капітального ремонту нафтових та газових свердловин на родовищах AT "Укргазвидобування"); Лот №8 - ДК 021:2015 76110000-7 - Послуги, пов'язані з видобуванням газу (Послуги з капітального ремонту нафтових та газових свердловин на родовищах AT "Укргазвидобування"), оголошення про проведення якої оприлюднене на веб- порталі Уповноваженого органу за №UA-2023-12-05-004815-a за лотом № 3 (вказане рішення Відповідача доступно за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-12-05-004815-a.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно ч. 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади врегульовані Законом України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 № 922-VIII (далі - Закон № 922-VIII).

Відповідно до пункту 3-7 розділу X "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 922-VIII на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт та послуг для замовників, передбачених цим Законом (далі - Особливості), визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених пунктом 3-8 цього розділу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 471) затверджені Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі - Особливості).

Відповідно до пункту 3 Особливостей замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.

Статтею 5 Закону № 922-VIII визначено принципи здійснення закупівель: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Приписами частини першої статті 18 Закону № 922-VIII передбачено, що Антимонопольний комітет України як орган оскарження з метою неупередженого та ефективного захисту прав і законних інтересів осіб, пов'язаних з участю у процедурах закупівлі, утворює Комісію (комісії) з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель та здійснює інші повноваження, визначені цим Законом та Законом України "Про Антимонопольний комітет України". Рішення Комісії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель ухвалюються від імені Антимонопольного комітету України.

Повноваження, порядок утворення та функціонування Комісії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель встановлюються відповідно до цього Закону та Закону України "Про Антимонопольний комітет України".

Статтею 18 Закону № 922-VIII також встановлено порядок оскарження процедур закупівлі, за змістом якої скарга до органу оскарження подається суб'єктом оскарження у формі електронного документа через електронну систему закупівель. Суб'єкт оскарження подає скаргу в електронному вигляді з накладенням кваліфікованого електронного підпису, що вважається таким відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги", шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, в яких зазначається у повному обсязі інформація, передбачена частиною п'ятою цієї статті.

Скарги, що стосуються прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника, які відбулися після оцінки тендерних пропозицій учасників, подаються протягом 10 днів з дня, коли суб'єкт оскарження дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав унаслідок рішення, дії чи бездіяльності замовника, але до дня укладення договору про закупівлю.

Рішення за результатами розгляду скарг приймаються на засіданні Комісії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель.

Орган оскарження розглядає скаргу та приймає рішення на підставі інформації, розміщеної в електронній системі закупівель станом на момент подання скарги, та інформації, одержаної за скаргою.

За результатами розгляду скарги орган оскарження має право прийняти рішення: 1) про встановлення або відсутність порушень процедури закупівлі (у тому числі порушення порядку оприлюднення або неоприлюднення інформації про процедури закупівлі, передбаченої цим Законом); 2) про заходи, що повинні вживатися для їх усунення, зокрема зобов'язати замовника повністю або частково скасувати свої рішення, надати необхідні документи, роз'яснення, усунути будь-які дискримінаційні умови (у тому числі ті, що зазначені в технічній специфікації, яка є складовою частиною тендерної документації), привести тендерну документацію у відповідність із вимогами законодавства або за неможливості виправити допущені порушення відмінити процедуру закупівлі.

Орган оскарження за результатами розгляду скарги приймає обґрунтоване рішення, в якому зазначаються: 1) висновок органу оскарження про наявність або відсутність порушення процедури закупівлі; 2) висновок органу оскарження про задоволення скарги повністю чи частково або про відмову в її задоволенні; 3) підстави та обґрунтування прийняття рішення; 4) у разі якщо скаргу задоволено повністю або частково - зобов'язання усунення замовником порушення процедури закупівлі та/або відновлення процедури закупівлі з моменту попереднього законного рішення чи правомірної дії замовника.

Право на оскарження не обмежує права суб'єкта оскарження на звернення до суду без попереднього звернення до органу оскарження.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що Антимонопольному комітету України як органу оскарження надано можливість здійснювати контроль за дотриманням законодавства у сфері публічних закупівель, зокрема, шляхом розгляду скарг осіб, пов'язаних з участю у процедурах закупівлі, з метою захисту їх прав та законних інтересів.

Відхиляючи пропозицію спірну пропозицію, позивач, як зазначалося, послався на пункт 44 Особливостей, відповідно до абзацу п'ятого підпункту 2 якого замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

Тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 22 Закону № 922-VIII у тендерній документації зазначаються такі відомості про один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством.

Пункти 1, 3 частини другої статті 16 Закону № 922-VIII визначають, що замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв: наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій; наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів).

Відповідно до частини третьої статті 22 Закону № 922-VIII тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.

Таким чином, вимоги, які можуть бути установленими у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону № 922-VIII, не охоплюють вимог щодо кваліфікаційних критеріїв, визначених у статті 16 Закону № 922-VIII.

Натомість, вимоги тендерної документації, на невідповідності яких наголосив позивач, стосуються саме кваліфікаційних критеріїв, визначених у статті 16 Закону № 922-VIII, щодо документального підтвердження наявності в учасника процедури закупівлі обладнання й досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів).

Тому, у даному випадку, відхилення пропозиції не могло мати місце відповідно до згаданого абзацу п'ятого підпункту 2 пункту 44 Особливостей.

Відповідно до пункту 1 розділу III Документації пропозиція подається в електронній формі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям (у разі їх (його) встановлення, наявність/відсутність підстав, установлених у пункті 47 Особливостей і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.

Відповідно до пункту 3 розділу 3 Документації Замовником встановлюються один або кілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 Закону з урахуванням положень Особливостей та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників процедури закупівлі установленим критеріям і вимогам згідно із законодавства відповідно до додатку №1 цієї тендерної документації.

Для об'єднання учасників як учасника процедури закупівлі замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників об'єднання установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, визначеним пунктом 47 Особливостей.

Додаток 1 містить кваліфікаційні критерії та інші вимоги до учасників закупівель, критерії оцінки відповідності учасників закупівель встановленим критеріям та вимогам.

Згідно з пп.3.1-3.3 п.3 розділу 1.1 Додатку №1 до тендерної документації передбачено вимоги до оформлення:

Довідка за підписом керівника на бланку Учасника згідно Таблиці №2 "Відомості про досвід виконання аналогічних договорів". Під визначенням "аналогічний договір" мається на увазі будь-який договір учасника, яким/якими передбачалося надання Учасником послуг та/або робіт з капітального ремонту свердловин протягом не менше двох років (2021-2023 рр).

Скан-копії договорів (не менше одного), що наведені учасником в довідці (згідно Таблиці №1 "Відомості про досвід виконання аналогічних договорів") про виконання аналогічних договорів. Такі договори повинні містити усі додатки, які є невід'ємною частиною договору (якщо є такі додатки). При цьому, такі договори можуть надаватись без зазначення вартісних показників чи інших даних, які можуть бути визначені Учасником як комерційна таємниця, без персональних даних (у відповідності до вимог Закону України).

Скан-копії позитивних листів-відгуків (не менше одного) та/або рекомендацій від замовників послуг та/або робіт (тобто від підприємства- замовника за останнім договором (договорами) згідно з яким надавалися послуги та/або роботи зазначені учасником в Таблиці №2), що підтверджують надання аналогічних послуг та/або робіт. Лист-відгук має містити в собі наступну інформацію: посилання на номер, дату та предмет Договору, відсутність претензій з боку замовника тощо.

У складі пропозиції ТОВ «ЦЗЯНЬЄ УКРАЇНА» містяться, зокрема:

- відомості про досвід виконання аналогічних договорів, де зазначено, зокрема (Відомості аналогічні договори.pdf):

« 1. Предмет договору: договір № 546/13-22 на надання послуг з капітального ремонту нафтових та газових свердловин на родовищах АТ "Укргазвидобування";

Назва замовника, контактна особа та номер телефону: АТ «Укргазвидобування», ОСОБА_1 , НОМЕР_1 ;

Дата укладання, строк дії договору: 26 січня 2022 року, до 30.06.2023;

Статус виконання (обрати варіанти: виконано/не виконано/ в процесі виконання): виконано;

2. Предмет договору:

- договір № 547/13-22 на надання послуг з капітального ремонту нафтових та газових свердловин на родовищах АТ "Укргазвидобування";

Назва замовника, контактна особа та номер телефону: АТ «Укргазвидобування», ОСОБА_1 , НОМЕР_1 ;

Дата укладання, строк дії договору: 26 січня 2022 року, до 30.06.2023;

Статус виконання (обрати варіанти: виконано/не виконано/ в процесі виконання): виконано";

- договір від 26.01.2022 № УГВ 547/13-22, укладений між скаржником та акціонерним товариством "Укргазвидобування", предметом якого є (Договір_УГВ547_1322__26.01.2022.pdf):

"Відповідно до цього Договору, План-замовлень та узгодженого Замовником Плану робіт та Технічного завдання (Додаток № 1 до Договору) Виконавець зобов'язується на свій ризик надати Послуги з капітального ремонту та освоєнню нафтових та газових свердловин на родовищах Замовника, а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити якісно надані Послуги на умовах, передбачених Договором.

2.6. Строки надання Послуг за цим Договором:

Початок надання Послуг - з моменту підписання Сторонами цього Договору; Загальний строк надання Послуг по Договору - протягом строку дії Договору. Норми часу надання Послуг та їх окремих складових визначено Додатком №17 до Договору, що є його невід'ємною частиною.

Строк надання Послуг визначається у Плані робіт, форма якого зазначена у додатку 23 до цього Договору.

Набуття договором чинності і строк його дії

19.1. Цей Договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками Сторін і скріплення печатками Сторін (за наявності), за умови надання Виконавцем забезпечення виконання своїх зобов'язань по Договору, які відповідають вимогам, вказаним у п. 19.2 цього Договору, і діє до 31.12.2022 року включно.

22.10. До цього Договору додаються і є його невід'ємною частиною наступні додатки:

Додаток № 1 - Технічне завдання на надання Послуг з капітального ремонту нафтових та газових свердловин на родовищах АТ "Укргазвидобування";

Додаток № 2 - Вимоги з питань ОП та ПБ до Виконавця;

Додаток № 3 - Перелік матеріалів, устаткування і Послуг, що забезпечуються Замовником;

Додаток № 3а - Перелік ТМЦ, що надаються Замовником для виконання капітального ремонту і освоєння свердловин;

Додаток № 4 Перелік документів необхідних для надання Замовнику після закінчення надання Послуг;

Додаток № 5 - Протокол погодження договірної ціни КРС ;

Додаток № 6 - Положення про надання Виконавцем необхідних документів на отримання від Замовника НКТ, витратних труб та матеріалів на капітальний ремонт свердловин і освоєння свердловин і списання в установленому порядку;

Додаток № 7 - Реєстр наданих Послуг сервісного підприємства КРС (бригадами КРС) по закінченим ремонтам свердловин - форма;

Додаток № 8 - Перелік порушень, допущених Виконавцем, що вимагають зупинки надання Послуг з КРС.

Додаток № 9 - Форма добового звіту;

Додаток № 10 - Штрафні санкції, що застосовується до Виконавця за відхилення та/або порушення від встановлених технологічних регламентів, проектної документації і/або плану робіт на свердловині;

Додаток № 11 - Акт приймання-передачі наданих Послуг за Договором - форма;

Додаток № 12 Порядок взаємовідносин між службами технологічного контролю/супервайзингу АТ "Укргазвидобування" і підрядними організаціями, які надають Послуги на об'єктах АТ "Укргазвидобування";

Додаток № 13 - Розрахунок тривалості капітального ремонту свердловини -форма;

Додаток № 14 - Акт-допуск на надання Послуг з капітального ремонту свердловин форма;

Додаток № 15 - Форма - Інформація про власників контрагента, включаючи кінцевого бенефіціарного власника (контролера);

Додаток № 16 - Класифікатор непродуктивного часу (НПЧ) при капітальному ремонті свердловин;

Додаток № 17 - Норми часу на капітальний ремонт свердловин, роботи по інтенсифікації видобутку вуглеводнів;

Додаток № 18 - Типовий табель оснащення бригади капітального ремонту свердловин;

Додаток № 19 - Технічна специфікація підйомного верстату;

Додаток № 20 - Перелік порушень та штрафних санкцій до Виконавця/Субвиконавця за порушення вимог в галузі охорони навколишнього середовища;

Додаток №20.1 - Перелік штрафних санкцій до Виконавця за порушення вимог в галузі ОП та ПБ, що стягуються незалежно від сплати Виконавцем завданих Замовнику збитків;

Додаток № 21 - Угода про захист комерційної таємниці;

Додаток № 22 - Типова форма банківської гарантії/стендбай акредитиву виконання зобов'язань Виконавцем за контрактом/договором.

Додаток № 23 - Типова форма плану робіт на капітальний (поточний) ремонт Ж свердловини (форма)".

додаткова угода № 2 до договору від 26.01.2022 №УГВ547/13-22, в якій зазначено, зокрема:

"1. Керуючись п.17.2 Розділу 17 ''Порядок зміни і розірвання договору" Договору, Сторони дійшли згоди змінити п. 19.1 Договору та викласти його в наступній редакції:

"Цей Договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками Сторін і скріплення печатками Сторін (за наявності), за умови надання Виконавцем забезпечення виконання своїх зобов'язань по Договору, які відповідають вимогам, вказаним у п. 19.2 цього Договору, і діє до 30.06.2023 року включно".

- додатки до договору від 26.01.2022 №УГВ547/13-22, які є його невід'ємною частиною;

- договір від 26.01.2022 № УГВ 546/13-22, укладений між Скаржником та Акціонерним товариством "Укргазвидобування", предметом якого є (Договір_УГВ546_1322_26.01.2022.pdf):

"2.1. Відповідно до цього Договору, План-замовлень та узгодженого Замовником Плану робіт та Технічного завдання (Додаток № 1 до Договору) Виконавець зобов'язується на свій ризик надати Послуги з капітального ремонту та освоєнню нафтових та газових свердловин на родовищах Замовника, а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити якісно надані Послуги на умовах, передбачених Договором.

2.2. Загальний обсяг надання Послуг по Договору (обсяг закупівлі) та кількість годин роботи верстату визначається відповідно до Технічного завдання, що є Додатком №1 до Договору та є його невід'ємною частиною.

2.6. Строки надання Послуг за цим Договором:

Початок надання Послуг - з моменту підписання Сторонами цього Договору; Загальний строк надання Послуг по Договору - протягом строку дії Договору.

Норми часу надання Послуг та їх окремих складових визначено Додатком №17 до Договору, що є його невід'ємною частиною.

Строк надання Послуг визначається у Плані робіт, форма якого зазначена у додатку 23 до цього Договору.

19. Набуття договором чинності і строк його дії

19.1. Цей Договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками Сторін і скріплення печатками Сторін (за наявності), за умови надання Виконавцем забезпечення виконання своїх зобов'язань по Договору, які відповідають вимогам, вказаним у п. 19.2 цього Договору, і діє до 31.12.2022 року включно.

- додатки до договору від 26.01.2022 № УГВ 546/13-22, які є його невід'ємною частиною;

- додаткова угода № 1 до договору від 26.01.2022 №УГВ546/13-22;

- додаткова угода № 2 до договору від 26.01.2022 №УГВ546/13-22, в якій зазначено, зокрема:

"1. Керуючись п.17.2 Розділу 17 "Порядок зміни і розірвання договору" Договору, Сторони дійшли згоди змінити п. 19.1 Договору та викласти його в наступній редакції:

"Цей Договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками Сторін і скріплення печатками Сторін (за наявності), за умови надання Виконавцем забезпечення виконання своїх зобов'язань по Договору, які відповідають вимогам, вказаним у п. 19.2 цього Договору, і діє до 30.06.2023 року включно".

Відповідно до інформації, оприлюдненої на веб-порталі Уповноваженого органу, Замовником щодо Пропозиції учасника розміщено вимогу, в якій зазначено, зокрема, наступне:

"2. "Перелік виявлених невідповідностей Учасником надано договір №УГВ546/13- 22 від 26.01.2022, який не містить усіх додатків (додаткових угод). Вимога тендерної документації та посилання на неї, щодо якої виявлені невідповідності: пп.3.2 п.3 розділу 1.1 Додатку №1 до тендерної документації: Скан-копії договорів (не менше одного), що наведені Учасником в довідці (згідно Таблиці №1 "Відомості про досвід виконання аналогічних договорів") про виконання аналогічних договорів. Такі договори повинні містити усі додатки, які є невід'ємною частиною договору (якщо є такі додатки). При цьому такі договори можуть надаватись без зазначення вартісних показників чи інших даних, які можуть бути визначені Учасником як комерційна таємниця, без персональних даних (у відповідності до вимог Закону України).

Перелік інформації та/або документів, які повинен подати учасник для усунення виявлених невідповідностей:

Надати скан-копію договорів (не менше одного), що наведені Учасником в довідці (згідно Таблиці №1 "Відомості про досвід виконання аналогічних договорів") про виконання аналогічних договорів. Такі договори повинні містити усі додатки, які є невід'ємною частиною договору (якщо є такі додатки). При цьому такі договори можуть надаватись без зазначення вартісних показників чи інших даних, які можуть бути визначені Учасником як комерційна таємниця, без персональних даних (у відповідності до вимог Закону України)".

На вимогу про усунення невідповідностей, Скаржником 04.01.2024 завантажені, зокрема:

- додаткова угода № 3 до договору від 26.01.2022 №УГВ546/13-22.

Суд зазначає, що спірним у цій частині виявлених позивачем невідповідностей є розуміння формулювання «договір учасника, яким/якими передбачалося надання Учасником послуг та/або робіт з капітального ремонту свердловин протягом не менше двох років».

На переконання суду, вказане формулювання цілком допускає його розуміння як такого, що передбачає необхідність надання учасником договорів, за якими ним надавалися відповідні послуги у двох календарних роках підряд у проміжку з 2021 року по 2023 рік включно. Таке розуміння виключає необхідність підтвердження саме безперервного надання послуг протягом двох календарних років.

Отже, враховуючи умови Документації, учасники на підтвердження виконання аналогічних договорів повинні були надати не менше одного договору, укладеного в період з 2021 року по 2023 рік.

Оскільки третя особа надала відомості про договори, що укладені та виконання яких здійснювалося у 2022 та 2023 роках, то учасник виконав вимогу тендерної документації щодо досвіду виконання аналогічних договорів протягом не менше двох років (2021-2023 рр).

Таким чином, суд погоджується із висновком відповідача у спірному рішенні про те, що пропозиція третьої особи була неправомірно відхилена позивачем з наведеної вище підстави.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що рішення Комісії від 01 лютого 2024 року №2022-р/пк-пз є законним та обґрунтованим, а підстави для скасування останнього відсутні.

Решта доводів та посилань сторін у справі висновків суду не спростовують.

Судом враховується, що згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно положень ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

У зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Акціонерного товариства «Укргазвидобування» до Антимонопольного комітету України, третя особа без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "ЦЗЯНЬЄ УКРАЇНА" про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Повний текст судового рішення складено та підписано 19 березня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Кочанова П.В.