Рішення від 18.03.2025 по справі 320/24469/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2025 року Київ справа №320/24469/23

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницький області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницький області, в якому (з урахуванням уточнених позовних вимог) просить:

1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у зарахуванні:

- стажу роботи в період з 01.09.1979 до 26.08.1981, згідно з записом у трудовій книжці колгоспника від 10.09.1979 серії НОМЕР_1 - порушено "...Постанову Ради Міністрів СРСР від 21 квітня 1975 р. № 310 "Про трудові книжки колхозників" (зі змінами, внесеними відповідно до Постанови) та статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 06 грудня 1991 р. № 1931-ХІІ;

- безперервного стажу роботи в період з 14.07.1984 до 05.10.1990 згідно з записами в трудовій книжці від 10.09.1979 серії НОМЕР_2 - обраховується на підставі Постанови Ради Міністрів СРСР від 13 лютого 1973 № 252 "Про затвердження правил нарахування безперервного трудового стажу робітників та службовців при призначенні виплат по державному соціальному страхуванню" (порушено відповідачем);

- страхового стажу роботи як ФОП з 01.04.2005 до 31.12.2005 як повні місяці, а не часткові, обраховується згідно з пунктом 3-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (пункт 3-1 розділу XV із змінами, внесеними згідно із Законами від 16 червня 2005 р. № 2658-ІV, від 03 листопада 2005 р. № 3058-ІV, від 08 липня 2011 р. № 3668-VІ, від 18 жовтня 2016 р. № 1683-VІІІ; у редакції Закону від 03 жовтня 2017 р. № 2148-VІІІ (порушено відповідачем);

- періоду перебування в центрі зайнятості з 02.08.2006 до 17.11.2006 - 3 міс. 15 дн. - порушено статтю 56 3акону "Про пенсійне забезпечення";

- визнати протиправною (незаконною) відмову у неврахуванні доходів ОСОБА_1 за період з 01.07.2000 до 31.12.2002 та з 01.12.2015 до 12.11.2020 під час обчислення розміру суми пенсії за віком на загальних підставах - нарахування здійснюється відповідно до статті 40 Закону № 1058-ІV (порушено);

2) скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 10.02.2023 № 103550005935 "Про відмову у перерахунку пенсії";

3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, здійснити такі дії:

- зарахувати період роботи з 01.09.1979 до 26.08.1981 у колгоспі "Дружба" Сокальського району, Львівської області до загального стажу в кількості 3 роки 04 місяці 04 дні (згідно з вироблених трудоднів) на підставі трудової книжки колгоспника;

- зарахувати період роботи з 26.08.1981 до 05.10.1990 та з 06.10.1990 до 31.12.2003 як безперервний страховий трудовий стаж у кількості 22 роки 04 місяці 06 днів (за трудовою книжкою від 10.09.1979 НОМЕР_2 ;

- зарахувати страховий стаж з 01.01.2004 до 11.06.2022 у кількості 15 років 06 місяців 26 днів згідно з персоніфікованого обліку, включаючи періоди перебування та обліку у службі зайнятості - 3 місяці 15 днів і період підприємницької діяльності - 2 роки 0 днів;

- визнати та зарахувати при первинному обчислені пенсії за віком загальний страховий стаж (повний) на 11.06.2022 - 41 рік 03 місяці 06 днів, із них: страховий безперервний стаж до 01.01.2004 - 25 років 08 місяців 10 днів 04 місяці 06 днів; оскільки до 22 р 04 міс 06 дн слід ще додати 03 р. 04 міс 06 дн - це період роботи в колгоспі з 01.09.1979 по 26.08.1981 страховий стаж після 01.01.2004 до 10.06.2000 - 15 років 06 місяців 26 днів;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області під час обчислення розміру пенсії за віком урахувати такі доходи (виплати): з 01.07.2000 до 31.12.2002 - 2 084,29 грн (згідно з відомостями з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб ДПА України про суми виплачених доходів від 27.12.2016 № 33412), середній заробіток за вимушений прогул з 01.12.2015 до 12.11.2020 - 266 801,98 грн та 88 546,57 грн - вимушений прогул з 11.12.2020 до 08.06.2022 - 355 348,55 грн (згідно зі статтями 40,41 Закону України № 1058-ІV та статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення");

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити донарахування до пенсії за віком з 12.06.2022.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 11 червня 2022 року отримала право на пенсію за віком, 01.09.2022 - звернулась до Бориспільського сервісного центру Пенсійного фонду для призначення та нарахування пенсії за віком. Пенсійна справа спрямована була до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, який розглядав її по суті.

10.01.2023 в Бориспільському об'єднанні Пенсійного фонду отримала інформацію щодо нарахування пенсії на дату звернення 01.09.2022, з якою повністю не погодилась оскільки неправильно був обрахований стаж та не враховані чималі суми доходу при обрахунку розміру пенсії.

07.02.2023 позивач надала додаткові документи, докази по питаннях своєї незгоди з первинним Рахунком пенсії за віком на загальних підставах. Заява здана в електронному варіанті безпосередньо у Бориспільському центрі Пенсійного фонду.

20.03.2023 позивач отримала розгорнуту інформацію про первинний розрахунок пенсії, яка була сформована на 08.09.2022.

З нарахуванням пенсії позивач повністю не згідна, оскільки грубо порушено її матеріальне право та право на справедливий обрахунок та соціальний захист при досягнення пенсійного віку.

Позивач вважає, що відповідачем протиправно відмовлено в зарахуванні періоду роботи з 01.09.1979 по 31.12.2003, який відображено в її трудовій книжці НОМЕР_2 обрахований Пенсійним фондом невірно (стаж порахований з перервами, в той самий час коли він має бути безперервний), оскільки при підрахунку стажу по трудовій необхідно взяти за основу нормативи, які діяли в цей період. Зазначає, що пенсійний орган відмовив їй в зарахуванні роботи в колгоспі "Дружба" в період з 01.09.1979 по 26.08.1981 - 1 р. 11 міс. 26 дн.; не зараховано період перебування в службі зайнятості - 3 міс. 15 дн., період підприємницької діяльності - 2 роки; - невраховані суттєві суми для обчислення розміру пенсії.

Ухвалою суду від 01.08.2023 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, визначено недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 18.08.2023 продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивач усунула недоліки позовної заяви у визначений судом строк.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.09.2023 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою від 18.03.2025 поновлено відповідачу строк для подачі відзиву на позов.

Відповідач, заперечуючи проти позову, у відзиві зазначив, що оскаржуване рішення є законним та обґрунтованим, просив відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши позовну заяву, відзив на позов, дослідивши докази та оцінивши їх у сукупності, суд встановив таке.

Позивач, ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України, а саме в Головному управлінню Пенсійного фонд України у Київській області, відповідно до звернення № 4828 від 01.09.2022 отримує пенсію за віком на підставі до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058).

Згідно з розрахунком від 08.09.2022, що надала суду позивач, розмір пенсії позивача з 12.06.2022 становить - 4 275,99 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч.1 абз 1) (за 3 роки) - 58,02 грн; загальний розмір пенсії - 4 334,01 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 01.05.2022; підвищення жінкам 9 % ОРП 384,84 грн; розмір пенсії з надбавками - 4 718,85 грн.

07.02.2023 позивач звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії за віком, врахувавши відомості з центральної бази даних ДРФП ДПА України про суми виплачених доходів.

Крім того, в заяві позивача поданій до пенсійного органу від 07.02.2023, зазначено у графі вид перерахунку: "Зміна страхового стажу, набутого до 01.01.2004".

Заява згідно принципу екстериторіальності засобами програмного забезпечення та надані нею документи була розподілена на Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області. За результатами розгляду заяви від 07.02.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області було прийнято рішення від 10.02.2023 № 10355005935 про відмову в перерахунку пенсії.

В оскаржуваному рішенні зазначено, що результати розгляду документів, доданих до заяви: до заяви долучена трудова книжка НОМЕР_1 від 10.09.1979 (видана на прізвище ОСОБА_2 ). До страхового стажу не зарахований період роботи з 01.09,1979 по 26,08.1981 p.p. в колгоспі ім. Дружба Сокальського району.

Враховуючи вищевикладене, відмовити гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в перерахунку пенсії, згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - зміна страхового стажу набутого до 01.01.2004, в зв'язку з відсутністю підтверджуючих документів про зміну ПІБ, для зарахування стажу про період роботи 01.09.1979 - 26.08.1981 необхідно долучити уточнюючі довідки про вихододні та встановлений мінімум, а також довідку про реорганізацію.

Вважаючи протиправним рішення відповідача від 10.02.2023 № 10355005935 та дії відповідача щодо відмови у зарахуванні: - стажу роботи в період з 01.09.1979 до 26.08.1981, згідно з записом у трудовій книжці колгоспника від 10.09.1979 серії НОМЕР_1 ; - безперервного стажу роботи в період з 14.07.1984 до 05.10.1990 згідно з записами в трудовій книжці від 10.09.1979 серії НОМЕР_2 ; - страхового стажу роботи як ФОП з 01.04.2005 до 31.12.2005 як повні місяці, а не часткові; - періоду перебування в центрі зайнятості з 02.08.2006 до 17.11.2006 - 3 міс. 15 дн.; - визнати протиправною (незаконною) відмову у неврахуванні доходів ОСОБА_1 за період з 01.07.2000 до 31.12.2002 та з 01.12.2015 до 12.11.2020 під час обчислення розміру суми пенсії за віком на загальних підставах, позивач звернулася з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Щодо рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 10.02.2023 № 103550005935 "Про відмову у перерахунку пенсії", суд зазначає таке.

Однією з підстав відмови у перерахунку пенсії згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та зміні страхового стажу набутого до 01.01.2004 була відсутність підтверджуючих документів про зміну ПІБ, до заяви долучена трудова книжка НОМЕР_1 від 10.09.1979 видана на прізвище ОСОБА_2 ), однак суд зазначає, що зміна прізвища з ОСОБА_3 на ОСОБА_4 , з ОСОБА_4 на ОСОБА_1 відображено в трудовій книжці загального зразка серія НОМЕР_3 від 10.09.1979 (титульна сторінка зліва) та була подана позивачем до територіального органу Пенсійного фонду України при здачі документів для первинного оформлення пенсії за віком, що підтверджується копією Розписки - повідомлення до заяви ОСОБА_1 , прийнятої 01.09.2022 і зареєстрованої за № 4828, яка міститься в матеріалах справи та копією Трудової книжки позивача НОМЕР_3 від 10.09.1979, яка міститься в матеріалах справи.

Крім того, при заповненні трудової Книжки Колгоспника НОМЕР_1 від 10.09.1979 з 01.09.1979 по 26.08.1981 позивач була ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому внести зміни прізвища в книжку ОСОБА_5 на момент її видачі не було законних підстав, зміна прізвища відбулась тільки в 1984 р., у зв'язку з одруженням.

Отже, оскаржуване рішення в зазначеній частині є необґрунтованим.

Щодо відмови в зарахування до стажу період роботи 01.09.1979 - 26.08.1981 в колгоспі ім. Дружба Сокальського району, у зв'язку з не долученням уточнюючих довідок, а також довідки про реорганізацію, суд зазначає таке.

За приписами статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

За приписами статті 98 Закону № 1788-ХІІ, перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії у зв'язку з введенням у дію цього Закону (про стаж роботи, заробіток, сімейний стан та інші), то пенсія знову перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів і не раніше ніж з дня введення в дію цього Закону.

За приписами статті 62 Закону № 1788-ХІІ, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини першої статті 56 Закону № 1788-ХІІ до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Аналогічне положення закріплено у пункті 1 Порядку № 637 та статті 48 Кодексу законів про працю України.

Пунктом 1 Порядку № 637 встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. І лише за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За приписами пунктів 17-1 та 18 Порядку № 637, у разі коли в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях або їх правонаступниках, розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, стаж роботи, який дає право на пенсію, зараховується у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики.

За відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, стаж роботи установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

У такому ж порядку підтверджується стаж роботи за відсутності документів у разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються (розміщувалися) на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, в районі проведення антитерористичної операції або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, а також на територіях територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають/перебували в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також у разі, коли майно (документи) підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (незалежно від місця їх реєстрації на території України) розташоване на території України та/або пошкоджене чи знищене внаслідок воєнних (бойових) дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації проти України, за умови документального підтвердження пошкодження чи знищення майна (документів).

Таким чином, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Натомість, необхідність подання додаткових документів для підтвердження стажу роботи виникає у випадках відсутності відомостей про нього у трудовій книжці та/або у разі коли в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях або їх правонаступниках, розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях.

Порядок ведення трудових книжок колгоспників був урегульований Основними положеннями про порядок видачі та ведення трудових книжок колгоспників, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 21.04.1975 № 310, чинними на час виникнення спірних правовідносин (далі - Основні Положення), відповідно до пунктів 1, 2 яких трудова книжка колгоспника є основним документом про трудову діяльність членів колгоспів. Трудові книжки ведуться на всіх членів колгоспу з моменту їх вступу в члени колгоспу.

До трудової книжки колгоспника, зокрема заносяться: відомості про колгоспника: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, освіта, професія, спеціальність; відомості про членство в колгоспі: прийом в члени колгоспу, припинення членства в колгоспі; відомості про роботу: призначення на роботу, переведення на іншу роботу, закінчення роботи; відомості про трудову участь: прийнятий в колгоспі річний мінімум трудової участі в громадському господарстві, його виконання (пункт 5 Основних Положень).

Згідно з пунктом 6 Основних Положень всі записи в трудовій книжці засвідчуються у всіх розділах за час роботи в колгоспі підписом голови колгоспу або спеціально уповноваженої правлінням колгоспу особи та печаткою.

Відповідно до пункту 8 Основних Положень, трудові книжки зберігаються в правлінні колгоспу як бланки суворої звітності, а при припиненні членства в колгоспі видаються їх власникам на руки.

Тобто трудова діяльність членів колгоспів підтверджується трудовою книжкою колгоспника встановленого зразка, що є основним документом про трудову діяльність членів колгоспів, та до якої вносяться відомості, зокрема про прийом на роботу, переведення на іншу посаду, звільнення з роботи, а також трудову участь у громадському господарстві (встановлений у колгоспі річний мінімум трудової участі в громадському господарстві, виконання річного мінімуму трудової участі, причини невиконання встановленого мінімум трудової участі).

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, зокрема, колгоспника, є трудова книжка колгоспника. Лише за відсутності трудової книжки або відсутності записів у ній, наявності неправильних чи неточних записів у трудовій книжці відповідач вправі вимагати від заявника подання додаткових документів на підтвердження страхового стажу.

Як випливає з копії трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_4 позивач працювала у період з 01.09.1979 до 26.08.1981 "Ордена Леніна в колгосп "Дружба" Сокальського району.

Вказані записи трудової книжки містять інформацію про період роботи, займану посаду, реквізити протоколів та наказів, на підставі яких вони внесені, підпис уповноваженої особи та печатку.

Крім того, у вказаній трудовій книжці за спірний період з 1979 по 1981 рік включно визначені прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі в суспільному господарстві та виконання позивачем річного мінімуму трудової участі в суспільному господарстві.

Відповідно до копії оскаржуваного рішення підставою для не зарахування до страхового стажу позивача період роботи у колгоспі з 01.09.1979 по 26.08.1981 стало те, що позивачем не надано довідку про вироблені трудодні та встановлений колгоспний мінімум, а також довідку про реорганізацію.

Разом з тим суд вважає вказані документи, подані позивачем відповідачу для здійснення перерахунку його пенсії, належними та достатніми для зарахування періоду роботи у колгоспі з 01.09.1979 по 26.08.1981.

Натомість суд критично оцінює доводи відповідача про надання уточнюючої довідки про вироблені трудодні та встановлений колгоспний мінімум, оскільки доказів, які б свідчили про недостовірність записів у трудовій книжці відповідачем суду не надано. При цьому, відповідачем не заперечується їх достовірність, а тому відсутність додаткових відомостей, а саме довідки про вироблені трудодні та встановлений колгоспний мінімум не може бути підставою для не зарахування даного періоду в страховий стаж позивача.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 21.06.2019 у справі № 727/384/17.

За приписами частин п'ятої, шостої статті 13 Закону України від 02.06.2016 № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів", висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Згідно з частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не зараховано до страхового та пільгового стажу позивача спірні періоди роботи, чим порушено його конституційне право на належне пенсійне забезпечення, яке має бути поновлено.

Отже, рішення відповідача від 10.02.2023 № 10355005935 про відмову в перерахунку пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно з Рекомендацією Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням варто розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завданням адміністративного судочинства є гарантування дотримання прав особи та вимог законодавства, а не забезпечення ефективності державного управління, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень ключовим завданням якого є здійснення правосуддя.

Оскільки, розглядаючи звернення пенсіонера про перерахунок пенсії, відповідач зобов'язаний виконати таке повноваження за наявності законних підстав, воно не є дискреційним.

Таким чином, для забезпечення виконання завдання адміністративного суду, вказаного у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України щодо ефективного способу повного захисту порушеного права позивача, беручи до уваги те, що повноваження щодо прийняття рішення про перерахунок пенсії на підставі заяви позивача належить до компетенції Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, яким для його прийняття не виконано всі умови, визначені законом, оскільки повно та об'єктивно не розглянуто заяву та не надано належну оцінку підставам зарахування стажу роботи позивача у колгоспі, суд вважає за необхідне зобов'язання відповідача у встановленому чинним законодавством порядку повторно розглянути заяву позивача від 07.02.2023 та зарахувати відповідні спірні періоди роботи позивача з 01.09.1979 по 26.08.1981, перерахувати їй пенсію за віком.

Позовні вимоги про визнання дій відповідача щодо відмови в зарахуванні - безперервного стажу роботи в період з 14.07.1984 до 05.10.1990 згідно з записами в трудовій книжці від 10.09.1979 серії НОМЕР_2 ; - страхового стажу роботи як ФОП з 01.04.2005 до 31.12.2005 як повні місяці, а не часткові; - періоду перебування в центрі зайнятості з 02.08.2006 до 17.11.2006 - 3 міс. 15 дн.; - визнання протиправною (незаконною) відмову у неврахуванні доходів ОСОБА_1 за період з 01.07.2000 до 31.12.2002 та з 01.12.2015 до 12.11.2020 під час обчислення розміру суми пенсії за віком на загальних підставах необхідно відмовити, оскільки суду не надано доказів звернення позивача до відповідача з заявою про зарахування безперервного стажу роботи в період з 14.07.1984 до 05.10.1990 згідно з записами в трудовій книжці від 10.09.1979 серії НОМЕР_2 ; - страхового стажу роботи як ФОП з 01.04.2005 до 31.12.2005 як повні місяці, а не часткові; - періоду перебування в центрі зайнятості з 02.08.2006 до 17.11.2006 - 3 міс. 15 дн.; - про врахування доходів ОСОБА_1 за період з 01.07.2000 до 31.12.2002 та з 01.12.2015 до 12.11.2020 під час обчислення розміру суми пенсії за віком на загальних підставах та не надано відмови Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області у зарахуванні: - стажу роботи в період з 01.09.1979 до 26.08.1981, згідно з записом у трудовій книжці колгоспника від 10.09.1979 серії НОМЕР_1 ; - безперервного стажу роботи в період з 14.07.1984 до 05.10.1990 згідно з записами в трудовій книжці від 10.09.1979 серії НОМЕР_2 ; - страхового стажу роботи як ФОП з 01.04.2005 до 31.12.2005 як повні місяці, а не часткові; - періоду перебування в центрі зайнятості з 02.08.2006 до 17.11.2006 - 3 міс. 15 дн.; - визнати протиправною (незаконною) відмову у неврахуванні доходів ОСОБА_1 за період з 01.07.2000 до 31.12.2002 та з 01.12.2015 до 12.11.2020 під час обчислення розміру суми пенсії за віком на загальних підставах.

Відтак спору щодо зарахування зазначених вище періодів роботи до страхового стажу та щодо врахуванні доходів ОСОБА_1 за період з 01.07.2000 до 31.12.2002 та з 01.12.2015 до 12.11.2020 під час обчислення розміру суми пенсії за віком на загальних підставах між позивачем та відповідачем Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області у цій справі на цей час не існує.

Як встановлено судом, відповідач Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області рішення про призначення пенсії за заявою позивача від 01.09.2022 не приймав, відповідачем була лише розглянута заява позивача від 07.02.2023 про перерахунок пенсії та прийнято рішення від 10.02.2023 № 10355005935.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові. Наведена правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 28.02.2018 у справі № 917/467/17, від 25.06.2018 у справі № 910/24249/16, від 17.07.2018 у справі № 910/237/18, від 14.08.2018 у справі № 910/1972/17, від 23.05.2019 у справі № 920/301/18, від 25.06.2019 у справі № 922/1500/18.

Оскільки суд, під час розгляду цієї справи, встановив відсутність порушення прав та законних інтересів позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зазначених вище позовних вимог, відтак в силу наведеної судової практики та зазначених обставин, суд вважає, що у задоволенні позовної вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій відповідача щодо відмови в зарахуванні - безперервного стажу роботи в період з 14.07.1984 до 05.10.1990 згідно з записами в трудовій книжці від 10.09.1979 серії НОМЕР_2 ; - страхового стажу роботи як ФОП з 01.04.2005 до 31.12.2005 як повні місяці, а не часткові; - періоду перебування в центрі зайнятості з 02.08.2006 до 17.11.2006 - 3 міс. 15 дн.; - визнання протиправною (незаконною) відмову у неврахуванні доходів ОСОБА_1 за період з 01.07.2000 до 31.12.2002 та з 01.12.2015 до 12.11.2020 під час обчислення розміру суми пенсії за віком на загальних підставах та похідних від них вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, здійснити такі дії: - зарахувати період роботи з 26.08.1981 до 05.10.1990 та з 06.10.1990 до 31.12.2003 як безперервний страховий трудовий стаж у кількості 22 роки 04 місяці 06 днів (за трудовою книжкою від 10.09.1979 НОМЕР_2 ; - зарахувати страховий стаж з 01.01.2004 до 11.06.2022 у кількості 15 років 06 місяців 26 днів згідно з персоніфікованого обліку, включаючи періоди перебування та обліку у службі зайнятості - 3 місяці 15 днів і період підприємницької діяльності - 2 роки 0 днів; - визнати та зарахувати при первинному обчислені пенсії за віком загальний страховий стаж (повний) на 11.06.2022 - 41 рік 03 місяці 06 днів, із них: страховий безперервний стаж до 01.01.2004 - 25 років 08 місяців 10 днів 04 місяці 06 днів; оскільки до 22 р 04 міс 06 дн слід ще додати 03 р. 04 міс 06 дн - це період роботи в колгоспі з 01.09.1979 по 26.08.1981 страховий стаж після 01.01.2004 до 10.06.2000 - 15 років 06 місяців 26 днів; - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області під час обчислення розміру пенсії за віком урахувати такі доходи (виплати): з 01.07.2000 до 31.12.2002 - 2 084,29 грн (згідно з відомостями з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб ДПА України про суми виплачених доходів від 27.12.2016 № 33412), середній заробіток за вимушений прогул з 01.12.2015 до 12.11.2020 - 266 801,98 грн та 88 546,57 грн - вимушений прогул з 11.12.2020 до 08.06.2022 - 355 348,55 грн (згідно зі статтями 40,41 Закону України № 1058-ІV та статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення") необхідно відмовити.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

З матеріалів справи випливає, що при зверненні до суду із цим позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2 147,20 грн. З огляду на часткове задоволення позову та враховуючи приписи статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для стягнення на користь позивача судового збору, сплаченого за подання позовної заяви у розмірі 1 073,60 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 10.02.2023 № 103550005935 "Про відмову у перерахунку пенсії".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, місцезнаходження: Вінницька область, м. Вінниця, вул. Хмельницьке Шосе, буд. № 7) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 07.02.2023 про перерахунок пенсії, зарахувавши до страхового стажу період роботи в колгоспі "Дружба" Сокальського району з 01.09.1979 по 26.08.1981 та здійснити перерахунок пенсії з врахуванням зазначеного періоду.

У задоволенні позовних вимог в іншій частині відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, місцезнаходження: Вінницька область, м. Вінниця, вул. Хмельницьке Шосе, буд. № 7) судовий збір у розмірі 1 073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Басай О.В.